نحوه مرتب‌سازی ایمیل‌ها در جی‌میل

رسانه کلیک – بر خلاف بسیاری از سرویس‌های ایمیل، سرویس ایمیل گوگل یا جی‌میل هیچ قابلیت بصری( دکمه یا منو) ای برای مرتب‌سازی ایمیل‌ها بر اساس عنوان، تاریخ و یا فیلترهای این‌ چنینی ندارد.

نبودن مکانیسم‌های دیداری برای مرتب‌سازی ایمیل‌ها در سرویس جی‌میل یکی از ضعف‌های عمده آن محسوب می‌شود. به خصوص اینکه جی‌میل یک سرویس ایمیل است که توسط شرکت گوگل ارائه دهنده پیشرفته‌ترین موتور جستجو در اختیار کاربران قرار گرفته است. نبودن این قابلیت‌ها معمولاً جستجو کردن بین پیام‌های دریافتی را برای کاربران مشکل کرده است.

در این مطلب قصد داریم تا نحوه فیلتر کردن و مرتب کردن ایمیل‌ها بر اساس تاریخ، عنوان، فرستنده و فیلترهایی از این دست را آموزش دهیم.

مرتب‌سازی ایمیل‌ها در جی‌میل با استفاده از فرستنده

برای مرتب‌سازی ایمیل‌ها با استفاده از نام فرد فرستنده، ابتدا نام فرستنده را در کادر جستجو تایپ کنید. اگر نام فرستنده ایمیل را فراموش کرده‌اید می‌توانید نام او را در بین فهرست مخاطبان خود پیدا کنید. برای کامل کردن جستجو، روی آیکونی که در شکل زیر نشان داده شده است کلیک کنید. نام این آیکون Show Search Resault نام دارد.

مرتب‌سازی ایمیل‌ها با کلیک روی این گزینه یک پنجره جدید برای شما باز می‌شود که در آن همه فیلترهای جی‌میل نمایش داده شده است. نام فرستنده در فیلد مربوط به جستجو نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید نام نویسنده را کپی کنید و روی کادر متنی در جلوی گزینه from  بچسبانید (Past) کنید.

مرتب‌سازی ایمیل‌ها به این ترتیب فقط ایمیل‌هایی که از طرف فرستنده مورد نظر شما ارسال شده است برای شما نمایش داده می‌شود. ترتیب قرارگیری ایمیل‌ها به صورت نزولی از نزدیک‌ترین تاریخ تا دورترین تاریخ خواهد بود.

مرتب‌سازی ایمیل‌ها در ادامه به شما یاد می‌دهیم که چگونه ایمیل‌هایی را که فرستنده خاص ارسال کرده است را پیدا کردید می‌توانید با استفاده از  Custome Range آن‌ها را بر اساس تاریخ مرتب‌سازی کنید. در صورتی که شما ایمیل‌های خود را بر اساس تاریخ مرتب‌سازی کنید می‌توانید به ایمیل‌های بسیار قدیمی خود نیز دسترسی داشته باشید.

جی‌میلشما می‌توانید تمام ایمیل‌های فرستنده مورد نظر خود را در یک بازه تاریخی مشخص مشاهده کنید. برای این کار باید تاریخ ابتدا و انتهای بازه را وارد کنید.

جی‌میلمرتب‌سازی ایمیل‌ها بر اساس دامنه وب‌سایت

شما می‌توانید ایمیل‌های دریافت شده خود را بر اساس دامنه وب‌سایت مرتب‌سازی کنید. این کار برای زمانی مناسب است که شما می‌خواهید با مخاطبان خود که از یک سرویس ایمیل خاص استفاده می‌کنند در ارتباط باشید یا ایمیل‌های آن‌ها را پیدا کنید. مثلاً ایمیل‌هایی که مخاطب شما از فیس‌بوک برای شما فرستاده است و یا دامنه‌های دیگر را می‌توانید از این طریق به راحتی پیدا کنید و آن‌ها را مرتب‌سازی کنید. اگر دامنه مورد نظر را می‌دانید در قسمت فیلد from در صفحه Search for عبارت زیر را تایپ کنید:

*@domain name

به جای domain name حتماً نام دامنه مورد نظر خود را تایپ کنید. روی دکمه جستجو کلیک کنید.

جی‌میلهمه ایمیل‌هایی که از یک دامنه خاص برای شما ارسال شده است نمایش داده می‌شود. اگر چند فرستنده از یک دامنه وجود داشته باشد شما می‌توانید فرستنده خاص خود را دوباره با همان روشی که در بالا گفته شد پیدا کنید.

جی‌میلمرتب‌سازی ایمیل‌ها بر اساس موضوع

برای اینکه ایمیل‌های خود را بر اساس موضوع مرتب‌سازی کنید شما باید در فیلد جستجو موضوع مورد نظر خود را تایپ کنید. البته اگر همه عبارت مورد نظر خودتان را نمی‌توانید به یاد بیاورید می‌توانید بخشی از موضوع را تایپ کنید و از فهرست آبشاری که باز می‌شود موضوع مورد نظر خود را کپی و در فیلد Subject قرار دهید.

جی‌میلبه این ترتب همه ایمیل‌های شما بر اساس موضوع مورد نظر شما مرتب‌سازی می‌شوند.

مرتب‌سازی ایمیل‌ها بر اساس تاریخ دریافت ایمیل

مرتب‌سازی ایمیل‌ها بر اساس تاریخ کمی پیچیده است. قابلیت‌های جی میل در این زمینه نسبت به سایر ارائه دهندگان سرویس ایمیل محدود است. برای مرتب‌سازی ایمیل‌ها بر اساس تاریخ شما باید در فیلد مربوط به Date within ابتدا دوره زمانی خود مثلاً یک سال گذشته را وارد کنید و سپس با استفاده از تقویم محدوده زمانی را مشخص کنید.

جی‌میلبسته به مواردی که وارد کرده‌اید فهرست ایمیل‌هایی که در آن بازه زمانی مشخص کرده‌اید نمایش داده می‌شود. از آنجایی که تعداد ایمیل‌های این لیست بسیار زیاد است جستجو در آن‌ برای پیدا کردن ایمیل خاص سخت است می‌توانید از روشی که در ادامه توضیح داده می‌شود برای پیدا کردن ایمیل در یک تاریخ خاص استفاده کنید.

جی‌میلابتدا وارد نوار آدرس بشوید. در آنجا می‌بینید که روی نوار آدرس در انتهای آدرس نمایش داده شده، شماره صفحه‌ها قرار دارد شما می‌توانید آن را به صورت دستی تغییر بدهید.

جی‌میلالبته معمولاً جستجو بر اساس تاریخ با هر روشی زمان‌بر است. بهتر است از فیلترهای دیگری برای پیدا کردن ایمیل‌های مورد نظر خود استفاده کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.