نحوه استفاده از Control center یا مرکز کنترل در سیستم‌عامل مک

رسانه کلیک – مرکز کنترل در سیستم‌عامل مک اپلیکیشنی است که توسط آن عملکرد سیستم‌ را می‌توان از طریق یک منوی آبشاری مدیریت کرد. علاوه بر این در مرکز کنترل شما می‌توانید به قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی مثل Dark Mode، Now Playing و بسیاری از موارد دیگر دسترسی داشته باشید.

مرکز کنترل در واقع یک ابزار شبیه آچار فرانسه است که از طریق آن می‌توان بسیاری از قابلیت‌ها و امکانات سیستم‌عامل مک را شناسایی و فعال کرد. در این مطلب قصد داریم تا در خصوص نحوه استفاده مرکز کنترل در سیستم‌عامل مک را آموزش دهیم.

استفاده از مرکز کنترل در سیستم‌عامل مک

مرکز کنترل در سیستم‌عامل نسخه Big Sur و یا نسخه‌های بالاتر در اختیار کاربران قرار گرفته است. آیکون مرکز کنترل در سیستم‌عامل مک در گوشه سمت راست بالای صفحه در کنار ساعت قرار دارد.

نحوه استفاده از Control center

وقتی روی این آیکون کلیک می‌کنید، منویی باز می‌شود که به شبیه به منوی مرکز کنترل در گوشی‌های آیفون و آیپد است. در قسمت بالای این منو گزینه‌های مربوط به وای فای، بلوتوث قرار دارد و در ادامه گزینه‌هایی برای تنظیم میزان روشنایی صفحه، کیبورد و موارد دیگر وجود دارد. با استفاده از این منو می‌توانید عملکرد سیستم در هر بخش را مدیریت کنید.

نحوه استفاده از Control center

برای مثال با کلیک روی گزینه وای فای می‌توانید به فهرست شبکه‌های وای فای که در دسترس شما هستند دسترسی پیدا کنید. شبیه به این گزینه در گوشی‌های آیفون نیز وجود دارد.

نحوه استفاده از Control center

در زیر گزینه مربوط به تنظیمات وای فای ماژول‌های مربوط به تنظیمات صفحه نمایش، صدا و همچنین گزینه Now Playing وجود دارد. با کلیک بر روی گزینه Display شما می‌توانید قابلیت‌هایی مثل Dark Mode و Night Shift را فعال یا غیرفعال کنید.

سیستم‌عامل مک

در پنل sound می‌توانید به فهرستی از خروجی‌های صدا مثل اسپیکرها و غیره دسترسی داشته باشید.

سیستم‌عامل مک

در پنل Now Playing که با کلیک روی گزینه Now Playing فعال می‌شود شما می‌توانید تنظیمات مربوط به اپلیکیشن‌های پخش موسیقی را کنترل کنید.

سیستم‌عامل مک

برای بستن منوی مربوط به مرکز کنترل روی دکمه مرکز کنترل یا Control Center کلیک کنید. همچنین می‌توانید روی دسکتاپ هر جایی به غیر از منوی مرکز کنترل کنید تا این منو بسته شود.

افزودن قابلیت‌های بیشتر به مرکز کنترل در سیستم‌عامل مک

شما نمی‌توانید ویژگی و قابلیت‌هایی که در مرکز کنترل نماش داده می‌شود را حذف کنید اما می‌توانید آیکون‌های مربوط به میانبرهای Accessibility یا Accessibility Shortcuts، باتری و کنترل‌های Fast User Switching (حرکت بین کاربرها و حساب‌های کاربری سیستم) را به منوی مرکز کنترل اضافه کنید.

برای افزودن آیکون‌های مورد علاقه خود ابتدا روی آیکون اپل روی صفحه نمایش کلیک کنید و از منوی باز شده روی گزینه System Preferences کلیک کنید.

سیستم‌عامل مک

سپس روی گزینه Dock & Menu Bar کلیک کنید.

مرکز کنترل

در صفحه باز شده در بخش Other Modules ماژول مورد نظر خود را که می‌خواهید به مرکز کنترل اضافه کنید انتخاب کنید. گزینه Show in Control Center را فعال کنید. اگر می‌خواهید از ماژول انتخاب شده یک گزینه میانبر روی نوار منوی خود ایجاد کنید گزینه Show in Menu Bar را فعال کنید.

مرکز کنترل

ماژول انتخاب شده در انتهای منوی مربوط به مرکز کنترل اضافه می‌شود. می‌توانید روی ماژول اضافه شده لیک کنید و آن را انتخاب کنید.

مرکز کنترل

در این مثال ما ماژول Battery را به منوی مرکز کنترل اضافه کردیم. این ماژو‌ل برای نمایش میزان شارژ باتری دستگاه به کار می‌رود.

مرکز کنترل

ماژول Fast User Switching فهرستی از حساب‌های کاربری فعال روی سیستم‌عامل مک را نمایش می‌دهد. برای حرکت در بین حساب‌های کاربری روی هر کدام از حساب‌های کاربری که می‌خواهید در این فهرست کلیک کنید.

مرکز کنترل در سیستم‌عامل مک

ماژول Accessibility Shortcuts فهرستی از قابلیت‌های دسترسی که اخیراً از آن‌ها استفاده کرده‌اید را برای شما نمایش می‌دهد.

مرکز کنترل در سیستم‌عامل مک

پین کردن آیکون مرکز کنترل به نوار منو

پین کردن آیکون مرکز کنترل روی نوار منو باعث می‌شود که سریع‌تر بتوانید به آیتم‌های آن دسترسی پیدا کنید. برای پین کردن آیکون مرکز کنترل به نوار منو ابتدا مرکز کنترل را باز کنید و سپس پنجره را به سمت نوار منو بکشید و رها کنید.

مرکز کنترل در سیستم‌عامل مک

برای دسترسی به آیتم‌های مرکز کنترل باید روی آیکون آن که در نوار منو پین شده است کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.