معرفی فیلم های مارول که بخشی از پروژه MCU نیستند (بخش اول)

رسانه کلیک – در این مطلب قصد داریم تا طی دو بخش، به معرفی فیلم های مارول بپردازیم که علیرغم محبوبیت و موفقیت بسیار، هیچگاه بخشی از پروژه MCU نبوده اند.

همانطور که می دانید تا پیش از آغاز پروژه MCU (دنیای سینمایی مارول) و اکران مرد آهنی در سال 2006، فیلم های ابرقهرمانی دهه اخیر بر اساس کامیک های مارول ساخته می شدند؛ فیلم هایی مانند Daredevil و Fantastic Four که بر خلاف بودجه هنگفتی که به آن ها تخصیص داده می شد، زرق و برق چندانی نداشته و نمی توانستند نظر مخاطبان را آنطور که باید به خود جلب کنند.

پس از اکران ناموفق Howard the Duck، مارول در آستانه ورشکستگی قرار گرفت؛ تا جایی که تصمیم گرفت حق انتشار فیلم های مشهور خود از جمله X-Men و The Fantastic Four را به استدیوهای دیگر واگذار کند. این استدیو در سال 2008 توسط دیزنی خریداری شد اما حقوق اکثر کاراکترهای مارول همچنان به کمپانی های دیگر نظیر کلمبیا پیکچرز و استدیوی قرن بیستم تعلق داشت. به همین خاطر است که برخی از مجموعه های مارول نظیر مردان ایکس و مرد عنکبوتی خارج از پروژه MCU تولید شدند.

دیزنی در سال 2019 کمپانی قرن بیستم را نیز تحت مالکیت خود درآورد. در نتیجه تمامی فیلم هایی که تا آن زمان خارج از پروژه MCU ساخته شده بودند، دوباره به استدیو مارول بازگشتند. این کمپانی اکنون به فکر بازسازی برخی از این دنباله ها افتاده تا آن ها را به نوعی به MCU مرتبط کند. جالب آنکه شبکه دیزنی پلاس این قبیل فیلم ها را به عنوان Marvel Legacy یا میراث مارول برچسب گذاری کرده است.

Howard the Duck (1986)

هاوارد اردکه یک سای فای کمدی است که بر اساس یکی از شخصیت های کامیک بوک مارول به همین نام ساخته شده است. این فیلم ابتدا قرار بود تا به صورت انیمیشن منتشر شود اما استدیوی سازنده بنا به دلایلی تصمیم گرفت تا آن را به یک لایو اکشن تبدیل کند. فیلم Howard the Duck نخستین فیلم مارول بود که در سالن های سینما به اکران درآمد؛ هر چند که بینندگان از حدود بیست سال قبل با کاراکتر هاوارد آشنایی داشتند. متاسفانه شکست فاجعه بار و انتقادات منفی بسیار باعث شد تا فیلم به عنوان یکی از بدترین محصولات آن سال معرفی شود و مارول تا مدت ها هیچ فیلم جدیدی را به روی پرده سینماها نفرستد.

سه گانه Blade (2004 تا 1998)

قسمت اول فیلم ترسناک-ابرقهرمانی Blade به کارگردانی استیون نورینگتون و با هنرنمایی وسلی اسنایپس، در سال 1998 به اکران درآمد. این فیلم دارای دو دنباله به نام Blade II (2002) و Blade: Trinity (2004) بوده و داستان یک دمفایر به نام بلید را روایت می کند؛ موجود دو رگه ای که تمام قدرت خون آشام ها را به ارث برده اما ضعف آن ها را ندارد. هدف بلید مبارزه با خون آشام ها و براندازی مهم ترین دشمن خود یعنی دیکن فراست است. مارول در رویداد کامیک-کان 2019 از بازسازی این دنباله خبر داد و اعلام کرد که Blade را به عنوان یکی از فیلم های فاز پنجم به پروژه MCU اضافه خواهد کرد.

فرنچایز X-Men (2000 تا 2019)

با اینکه فیلم های X-men بر اساس کامیک های مارول ساخته شده اند، اما حقوق این فیلم ها تا سال 2019 به استودیو قرن بیستم تعلق داشت. اما پس از خرید Fox توسط کمپانی دیزنی، استودیوی مارول دوباره توانست حقوق مردان ایکس را پس بگیرد. استودیو قرن بیستم در سال 1994 توانست حقوق X-men را از آن خود کند و برایان سینگر را برای کارگردانی دو فیلم اول استخدام کرد. سه گانه اصلی مردان ایکس، شامل X-men (2000)، X2 (2003) و X-Men: The Last Stand (2006) می شود. هر فیلم جدید از قسمت قبلی خود در باکس آفیس پیشی گرفته و در نهایت فیلم های اسپین آف ولورین ساخته شدند که شامل X-Men Origins: Wolverine (2009) و The Wolverine (2013) می شود.

فرنچایز X-men در سال 2011 با تولید یک مجموعه پیش درآمد مجددا بازسازی شد. محوریت این مجموعه روی خلق مردان ایکس و دوستی طولانی مدت بین مگنتو و پروفسور ایکس متمرکز است و بیشتر شامل شخصیت های جدید می شود. داستان نخستین فیلم این مجموعه، یعنی X-Men: First Class (2011) به سال 1962 باز می گردد، یعنی زمانی که X-Men شکل می گیرد. فیلم دوم، یعنی X-Men: Days of Future Past (2014) روایت رویدادهای پس از The Wolverine است، اما ولوورین به سال 1973 باز می گردد تا از کشتاری که باعث نابودی تمام جهش یافته های آینده می شود، جلوگیری کند.قسمت سوم با نام X-Men: Apocalypse (2016) در یک دهه پس از X-Men: Days of the Future Pas اتفاق می افتد و در واقع حسن ختام سه گانه ای بوده که در سال 2011 (X-Men: First Class) ساخته شده است. داستان Dark Phoenix (2019) به یک دهه بعد از ماجرای آپوکالیپس اشاره می کند، یعنی زمانی که حماسه دارک فینکس پس از پاک شدن رویدادهای X-Men: The Last Stand از خط داستانی مجموعه ها به وسیله قسمتX-Men: Days of Future Past از نو روایت می شود. 

موج سوم فیلم های X-Men به سوی محتوای تاریک تر و کامل تری کشیده می شود، مثل Deadpool (2016) و Deadpool2 (2018) و Logan (2017). این سه فیلم همگی از رده R بوده و تفاوت بسیاری با جهان سینمایی مارول دارند. با اینکه فیلم های MCU سبک و جذاب هستند، اما فیلم های ددپول و لوگان با خشونت آمیخته شده اند. آن ها همچنین برجسته ترین و تحسین برانگیز ترین فیلم های X-Men به حساب می آیند که علت آن تا بخشی به تفاوت بسیار نسبت به سبک محصولات استودیوی مارول مربوط می شود. آخرین فیلم X-Men با عنوان New Mutants در سال 2020 عرضه شد. این فیلم دنباله ای ندارد، چرا که اخذ مالکیت استودیو قرن بیستم توسط کمپانی دیزنی موجب به پایان رسیدن فرنچایز X-Men شده است. تمام فیلم های X-Men در حال حاضر به استودیوی مارول تعلق دارند، اما بخشی از پروژه MCU به حساب نمی آیند. این فیلم ها با برند میراث مارول در دیزنی پلاس نامگذاری شده اند.

سه گانه Spider-Man (2002 تا 2007)

مرد عنکبوتی سم ریمی (2002) نخستین فیلم از سه گانه Spider-man به شمار می آید که هرگز جزو پروژه MCU نبوده است. این سه گانه شامل Spider-man 2 (2004) و Spider-man 3 (2007) نیز می شود. اسپایدرمن داستان پسر جوان و باهوشی به نام پیتر پارکراست که به خاطر نیش یک عنکبوت دستکاری شده ژنتیکی، قدرت های ماورای بشری پیدا می کند. سه گانه سم ریمی نخستین اقتباس اصلی از داستان های کامیک مرد عنکبوتی بوده و در واقع ژانر ابرقهرمانی پیشرفته را به دنیای سینما معرفی کرده است. ساخت قسمت چهارم این فیلم پس از کنار کشیدن سم ریمی از پروژه (به دلیل اختلاف سلیقه) لغو شد و در نتیجه مارول تصمیم گرفت تا سری های مرد عنکبوتی را مجددا بازسازی کند.

Hulk (2003)

هالک به کارگردانی انگ لی و هنرنمایی اریک بانا در نقش اصلی، منشا پیدایش بروس بنر را روایت می کند. البته این فیلم نباید با ریبوت هالک شگفت انگیز (2008) اشتباه گرفته شود. هالک به خاطر استفاده بیش از حد از CGI مورد انتقاد واقع شد، با این حال منتقدان به دلیل تفاوت های هنری نسبت به سایر فیلم های ابرقهرمانی، این فیلم را مورد تمجید قرار دادند. جالب است بدانید که هالک یک دنباله برنامه ریزی شده داشت، اما استودیوی یونیورسال نتوانست این دنباله را در مهلت معین ثبت کرده و در نتیجه، حقوق شخصیت های آن به استودیوی مارول بازگشت. سپس مارول شخصیت هالک را در فیلم The Incredible Hulk بازسازی کرد. 

منبع screenrant

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.