معرفی فیلم های مارول که بخشی از پروژه MCU نیستند (بخش دوم)

رسانه کلیک – در این مطلب به ادامه معرفی فیلم های مارول می پردازیم که با اینکه خارج از پروژه MCU تولید شده اند اما محبوبیت بسیاری در بین مخاطبین دارند.

شاید جالب باشد بدانید که کمپانی مارول از زمان تاسیس تا کنون، با فراز و نشیب های بسیاری مواجه شده و مشکلات بسیاری را از سر گذارنده است. این استدیو در یک برهه خاص مجبور شد تا حقوق برخی از مهم ترین آثار خود را به شرکت های دیگر واگذار کند . به همین خاطر بسیاری از فیلم های پر طرفدار و محبوب مارول نظیر چهار شگفت انگیز و فرنچایز مردان ایکس خارج از پروژه MCU تولید شدند. در مطلب قبل شما را با چند مورد از این آثار آشنا کردیم (معرفی فیلم های مارول که بخشی از پروژه MCU نیستند). در بخش دوم معرفی همراه ما باشید.

(Daredevil و Elektra (2003 – 2005

فیلم Daredevil با بازی بن افلک در نقش اصلی، روایت یک وکیل نابینا است که در زیر نقاب دردویل سعی دارد تا قانون را به شیوه خود اجرا کند. دردیول به کارگردانی مارک استیون جانسون، یکی دیگر از فیلم هایی است که جزو پروژه MCU به حساب نمی آید. علیرغم بازخوردهای مثبت و منفی، این فیلم توسط شخص استن لی به جهت تفسیر کاملا اشتباه شخصیت اصلی، مورد انتقاد قرار گرفت. اسپین- آف دردویل یعنی Elektra نیز در سال 2005 ساخته شد. این فیلم با هنرنمایی جنیفر گارنر در نقش اصلی، یک شکست تجاری و منتقدانه به حساب می آید، که دلیل اصلی لغو تولید قسمت های دیگر Daredevil است.

(Fantastic Four و Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2005- 2007

فیلم چهار شگفت انگیز در سال 2005 توسط استودیو قرن بیستم ساخته شد که بر اساس داستان یک گروه ابرقهرمانی مارول به همین نام است. با اینکه Fantastic Four با نظرات مثبت و منفی بسیاری رو به رو شد، اما هنوز به عنوان یک موفقیت تجاری در نظر گرفته می شود. قسمت بعدی این فیلم با نام Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer در سال 2007 عرضه شد و به نوعی قوی تر از فیلم اول بود. اما در نهایت توانست درآمد کمتری را نسبت به فیلم اصلی به دست آورد و همین امر موجب لغو ساخت قسمت سوم چهار شگفت انگیز شد.

(Ghost Rider و Ghost Rider: Spirit of Vengeance (2007- 2011پروژه MCU

اولین فیلم Ghost Rider در سال 2007 به نمایش درآمد. این فیلم با بازی نیکولاس کیج در نقش اصلی، با انتقادهای منفی و شدیدی رو به رو شد. با این حال، این فیلم در باکس آفیس آن زمان یک موفقیت به حساب می آمد و به همین دلیل، قسمت دوم آن به عنوان Sprit of Vengeance با هنرنمایی نیکولاس کیج در سال 2011 عرضه شد. با این حال پس از شکست تجاری و منتقدانه قسمت دوم، کیج به طور رسمی برکناری خود از فرنچایز را اعلام کرده و نقشه تولید قسمت سوم متوقف شد. کمی پس از آن، حقوق شخصیت Ghost Rider مجددا به استودیوی مارول بازگشت و نسخه جدیدی از او در Agents of S.H.I.E.L.D به نمایش گذاشته شد. با این حال ظاهرا استدیو قصد ندارد این کاراکتر را به پروژه MCU اضافه کند.

The Amazing Spider-Man قسمت 1 و 2 (2012- 2014)

پس از لغو پروژه مرد عنکبوتی 4 سم ریمی و ریبوت کامل قسمت ها، فیلم The Amazing Spider-Man در سال (2012) با بازی اندرو گارفیلد در نقش اصلی ساخته شد. این فیلم با بازخورد مثبتی رو به رو شد، اما خط داستانی چندان قدرتمندی نداشت. به علاوه شخصیت شرور آن، بسیار دور از واقعیت و سورئال بود. قسمت دوم مرد عنکبوتی شگفت انگیز (2014) در اصل آغاز جهان تخیلی مشترک با Venom (ونوم) و Sinister Six (شش خبیث) را به تصویر می کشد. با این حال امتیاز ناامیدکننده باکس آفیس موجب لغو تمام نقشه های بعدی شد. هیچ یک از دو قسمت مرد عنکبوتی شگفت انگیز جزو پروژه MCU نبوده اند. به هر صورت مارول برای بار سوم، مرد عنکبوتی را در فیلم Captain America: Civil War (2016) ریبوت کرده و نقش او را بر عهده تام هالند جوان گذاشت.

(Fantastic Four (2015

پروژه MCU

ریبوت فیلم چهار شگفت انگیز در سال 2015، سومین و آخرین فیلم Fantastic Four ساخته شده توسط استودیو قرن بیستم به حساب می آید. تولید این نسخه ریبوت نخستین بار در سال 2010 و پس از شکست فیلم Fantastic Four: Rise of the Silver Surfe اعلام شد. با این حال، ریبوت جدید به نتیجه بدتری نسبت به فیلم ساخته شده در سال 2007 دست پیدا کرد و از لحاظ فیلمنامه، کارگردانی، نبود شوخ طبعی، جلوه های ویژه و اتلاف منابع مورد انتقاد شدید قرار گرفت. به همین خاطر، نقشه ساخت قسمت بعدی لغو شد و استودیوی مارول حقوق این فیلم را در دست گرفت. ظاهرا این کمپانی قصد دارد تا ریبوت دوم از چهار شگفت انگیز را به پروژه MCU اضافه کند.

(Venom (2018

پروژه MCU

شاید تعجب کنید، اما فیلم ونوم نیز جزو پروژه MCU به حساب نمی آید. ونوم که بر اساس یک شخصیت مارول به همین نام ساخته شده، در سال 2018 با نقش آفرینی تام هاردی عرضه شد. علیرقم انتقاد به این فیلم، بازی تام هاردی توسط منتقدان و طرفداران مورد تحسین قرار گرفت. ونوم، داستان یک روزنامه نگار را به تصویر می کشد که پس از رویارویی با یک گونه همزیست بیگانه، قدرت ماورایی پیدا می کند. البته باید به این نکته اشاره کرد که این همزیست بیگانه قصد حمله به دنیا را دارد! فیلم ونوم علیرغم موفقیت چشمگیر در باکس آفیس، یک شکست تجاری محسوب می شود. ظاهرا قسمت بعدی این فیلم با عنوان Venom: Let There be Carnage در سال 2021 عرضه خواهد شد.

تصمیم استودیو مارول در سال 1990 برای واگذاری محبوب ترین شخصیت های خود، منجر به ساخت فیلم های ابرقهرمانی متعددی شد که تنها شباهت ظاهری با کامیک های اصلی دارند. البت ناگفته نماند که برخی از آن ها، از اصالت و تخیل بیشتری نسبت به فیلم های دنیای سینمایی مارول برخوردار هستند. با اینکه اکثر کاراکترهای واگذار شده، پس از پس گرفتن حقوق آن ها توسط استودیو مارول به پروژه MCU بازگشته اند، اما بعضی از بهترین نسخه های شخصیت ها – یا با مزه ترین آن ها- به فیلم های مارول تعلق دارند که جزو جهان سینمایی مارول نیستند.

منبع screenrant

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.