معرفی چیپست پلوتون مایکروسافت برای کامپیوترهای ویندوز

رسانه کلیک – غول فناوری مایکروسافت امروز یک تراشه امنیتی را معرفی کرد که برای محافظت از کامپیوترهای آینده مجهز به ویندوز ساخته شده است.

این تراشه مایکروسافت پلوتون نام دارد و مستقیما در پردازنده‌های آینده به کار برده می شود. بنابراین تراشه مایکروسافت پلوتون، جایگزین تراشه  ماژول بسترهای نرم افزاری مطمئن یعنی TPM می شود که اخیرا برای ایمن سازی سخت افزارها و رمزارزها (cryptocurrency)  استفاده می‌شد.

این تراشه با تراشه‌های داخل واحدهای پردازنده آینده اینتل و کوالکام ادغام خواهد شد. این شرکت اعلام کرده است که این امر مانع از این می شود که هکرها با دسترسی فیزیکی بتوانند به سخت افزار حمله کنند و به اطلاعات حساس دسترسی پیدا کنند.

مایکروسافت پلوتون اولین بار در ایکس باکس سال 2013 معرفی شد و باعث شد که گیمرها به راحتی نتوانند کنسول‌ها و بازی‌ها را هک کنند و بعد از آن هم در سرویس ابری Azure Sphere برای دستگاه‌های IoT  با قیمت کم قرار گرفت.

اکنون غول فناوری مایکروسافت، این تکنولوژی را بهبود داده و در دستگاه‌های کامپیوتر قدرتمند شده با ویندوز 10 قرار داده است. برخلاف TPM‌ها که از CPU جدا هستند، پولوتون جدید تکامل یافته است و  به نظر می رسد که داخل پردازنده قرار گیرد.

دیوید واتسپن مدیر شرکت و امنیت سیستم عامل در مایکروسافت اعلام کرده است که این چیپست جدید بهتر، پرسرعت تر، قوی تر و استوارتر از TPM است. بنابراین ویژگی‌هایی مانند رمزگذاری BitLocker یا احراز هویت Windows Hello در آینده به استفاده از پلوتون وابسته می شوند.

هنوز معلوم نیست کامپیوترهایی که شامل این چیپست هستند چه زمانی به بازار می‌رسند ولی گفته شده است که برندهایی مثل اینتل و کوالکم موافقت کرده‌اند که از این چیپست در پردازنده‌های آینده خود استفاده کنند. بنابراین این تراشه برای ساخت کامپیوتر‌های شخصی در دسترس قرار می گیرد و به احتمال زیاد در آینده از لینوکس نیز پشتیبانی خواهد کرد. 

منبع gizmochina

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.