جابجایی تولید محصولات اپل به ویتنام برای جلوگیری از تنش های تجاری

رسانه کلیک- جابجایی تولید محصولات اپل به خطوط سرهم بندی و مونتاژ کشور ویتنام، استراتژی آینده کمپانی کوپرتینویی برای جلوگیری از تاثیرات منفی ناشی از جنگ تجاری بین چین و ابالات متحده است.

جنگ تجاری چین و ایالات متحده، چالش های متعددی را برای کمپانی های آمریکایی به وجود آورده، و مشخص نیست که این نزاع چه زمانی به پایان خواهد رسید. یکی از منابع خبری رویترز ادعا می کند که تولیدکننده اصلی قراردادی اپل، یعنی Foxconn، در حال جابجایی فرایند تولید برخی از محصولات آیپد و مک بوک به ویتنام است تا علاوه بر ایجاد تنوع در بهره وری، خسارت های احتمالی ناشی از جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین را کاهش دهد. خطوط مونتاژ و سرهم بندی در ایالت باک گیانگ ویتنام، برای نیمه اول سال 2021 آماده سرویس دهی می شوند. به نظر می رسد که این خطوط همچنین به فرایند ساخت محصولات دیگری مثل تلویزیون های سونی ملحق خواهند شد.

فاکس کان به دلیل حساسیت های تجاری و سیاست های موجود، از هر گونه اظهار نظر و توضیح پیرامون این موضوع خودداری کرده است. با این حال شرکت کوپرتینویی بارها خواستار جابجایی تولید محصولات اپل به خارج از کشور جنجال برانگیز چین بوده است.

ظاهرا اپل قصد دارد تا فرایند تولید گوشی های آیفون را تا کشور هند توسعه دهد و به لطف پیمانکارانی همچون پگاترون (Pegatron) احتمال سر هم بندی محصولات اپل در کارخانه های مکزیک نیز وجود دارد.

اپل به مراتب با تهدیدهای تعرفه ای مواجه شده؛ چراکه دولت ترامپ محصولات ساخت چین را بارها مورد هدف قرار داده است. از سوی دیگر کشور چین با اعمال تعرفه های جدید، کمپانی های خارجی فعال در خاک این کشور را تحت سلطه خود درآورده است. به هر حال جابجایی تولید محصولات اپل به ویتنام، منجر به کاهش این اثر در صورت شدیدتر شدن جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین می شود. این کار، همچنین نقش موثری در ادامه تولید محصولات خواهد داشت، حتی اگر دولت بایدن، میزان تنش ها را کاهش دهد.

منبع engadget

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.