توزیع اینترنت به وسیله بالون های Loon متوقف خواهد شد

رسانه کلیک – کمپانی آلفابت به سبب شکست در ماندگاری تجاری و عدم یافتن راه حل مؤثر برای کاهش هزینه ها، بالون های توزیع اینترنت Loon را به زمین باز می گرداند. 

در سال 2013، کمپانی گوگل با رونمایی از بالون های Loon جهان را در شگفتی فرو برد. این پروژه، تلاشی برای توزیع ارتباطات بی سیم از طریق بالون های شناور در ارتفاع 20 کیلومتری نسبت به سطح زمین است. با این حال، کمپانی آلفابت به تازگی طی مصاحبه ای با خبرگزاری Wired، توقف این پروژه را اعلام کرد. ظاهرا این کمپانی در زنده نگه داشتن و ماندگاری این پروژه از لحاظ تجاری با شکست مواجه شده است. آلیستر وستگارت، مدیر عامل Loon در این باره گفت:

علیرغم  وجود شرکای مشتاق در این پروژه، ما نتوانستیم راهی برای کاهش مؤثر هزینه های لازم برای ایجاد یک تجارت بلند مدت و پایدار پیدا کنیم.  

در سال 2018، Loon به همراه درون های تحویل Wing از پروژه های مونشات X به بخش مستقل و مجزایی در کمپانی آلفابت منتقل شد. اما حالا مدیر عامل X و رییس پروژه Loon (استرو تلر) به نوعی اعتراف کرده که علیرغم دستاوردهای فنی برجسته و مهم تیم در طی 9 سال، مسیر ماندگاری تجاری بسیار طولانی تر و خطرناک تر از حد انتظار بوده و این پروژه متوقف خواهد شد.

loon_baloon

همه چیز با یک پروژه ابتدایی در نیوزلند آغاز شد. پس از اجرای آزمایش های متعدد در کالیفرنیا، بالون های Loon در فراز آسمان پرو و پورتوریکو به پرواز درآمد. ناگفته نماند که شرکای تجاری Loon در حال حاضر از این بالون ها در کنیا استفاده کرده و تا ماه مارس به فعالیت خود ادامه می دهند. طبق اظهارات سخنگوی X، این کمپانی تا کنون بودجه ای به ارزش 10 میلیون دلار را صرف پشتیبانی از تجارت و امور غیرانتفاعی با محوریت برقراری ارتباطات، اینترنت، کارآفرینی و تحصیل در کنیا کرده است، در حالی که پروژه تارا (Taara) کماکان در این منطقه به فعالیت خود ادامه می دهد. تارا از فناوری ارتباط نوری بی سیم پرسرعت استفاده می کند که در اصل برای Loon و به منظور کمک در ارتباطا با نواحی دور افتاده ساخته شده است.

منبع engadget

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.