نگرانی غول های فناوری درباره خرید Arm توسط انویدیا

رسانه کلیک – شرکت های مایکروسافت، گوگل و کوالکام بابت خرید شرکت Arm توسط انویدیا ابراز نگرانی کردند. نگرانی غول های فناوری به دلیل احتمال عدم استفاده مطلوب از خدمات این شرکت است.

با توجه به گزارش منتشر شده توسط خبرگزاری بلومبرگ، نگرانی غول های فناوری به علت خرید شرکت آرم توسط انویدیا، احتمال تغییر رویه اعطای مجوز های لازم برای تولید قطعه ها برای هر کمپانی و نحوه سرویس دهی به آنان است. البته انویدیا متعهد شده است که از قدرت خود بر این شرکت برای تغییر نحوه تعامل با سایر کمپانی ها استفاده نخواهد کرد. 

جنسن هوانگ مدیر عامل انویدیا به وبسایت فاینانشیال تایمز اعلام کرده است که: “انویدیا نوع اعطای مجوز های Arm را حفظ خواهد کرد.” وی افزود “ما قصد نداریم عرضه محصولات آرم را برای مشتریان دائمی این شرکت دچار اختلال کنیم.”

البته که این صحبت ها برای رقیبان این کمپانی کارساز نبوده و انتظار نمی‌رود که شرکتی مثل انویدیا بخواهد با پرداخت ۴۰ میلیارد دلار برای خرید یک کمپانی، هیچ سودی از آن نبرد و آنرا خنثی نگهدارد. بنابراین وجود محدودیت های صدور مجوز به شرکت هایی آسیب می رساند که از داشتن این ساختار و مجوز های آن در محصولات خود بهره مند می‌شدند. گفته می شود که گوگل و مایکروسافت روی تراشه های مبتنی بر آرم خود کار می کنند و پردازنده های کوالکام نیز براساس همین معماری ساخته میشوند.

به ادعای انویدیا، تصاحب شرکت آرم فقط برای کمک به پیشرفت این کمپانی در زمینه هوش مصنوعی بوده و این همان بخشی است که انویدیا تمرکز و هزینه های سنگینی بر روی آن خرج کرده است. هوش مصنوعی در محصولات انویدیا از یادگیری ماشین کارت های گرافیک این شرکت گرفته تا مدیریت عملکرد خودرو های خودران بکار گرفته میشود. تکنولوژی های مورد استفاده در آرم می‌تواند به انویدیا کمک کند تا هوش مصنوعی را در مکان های بیشتری مورد استفاده قرار دهد. البته این شرکت باید درباره کار ها و خدمات گذشته این آرم تصمیم گیری کند. زیرا ساختار این نوع پردازنده ها در اکثر تلفن های همراه، کامپیوتر های خانگی و لپتاپ ها استفاده میشود.

حال باید دید که این غول فناوری چطور میخواهد از پس سفارش های مشتریان بزرگ خود بر آید. در آینده بیشتر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

منبع TheVerge

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.