یک درخواست معامله ETF بیتکوین به کمیسیون بورس آمریکا ارائه شد

رسانه کلیک –بورس اختیار معامله شیکاگو (CBOE)، بازار بین‌المللی معاملات سهام و ابزارهای مشتقه مالی، درخواستی را تسلیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) کرده است تا بتواند سهام صندوق قابل‌معامله در بورس ون‌اک (VanEck) را معامله کند. این اقدام باعث از سرگرفته‌شدن تلاش‌های ون‌اک برای راه‌اندازی چنین صندوقی در آمریکا خواهد شد.

به گزارش «The Block»، یک سخنگوی بورس اختیار معامله شیکاگو در مصاحبه خود با این وب‌سایت گفت:

درخواست جدید بر پایه فرم S-۱ ارائه‌شده ون‌اک به تاریخ ۳۰ دسامبر [۲۰۲۰] (۱۰ دی) و بیانگر قدم بعدی ما در ارائه اولین صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) بیتکوین در آمریکاست.

این در حالی است که چندی پیش دو ETF بیتکوین در کانادا، مجوزهای لازم را دریافت کرد. یکی از این صندوق‌ها متعلق به شرکت پرپس (Purpose) بود که بلافاصله پس از عرضه توانست دارایی‌های تحت مدیریت خود را به بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برساند.

جی‌پی‌مورگان (JPMorgan)، روز دوشنبه خطاب به مشتریان خود از عرضه این صندوق‌ها باعنوان «شروعی بسیار قدرتمند» یاد کرد.

هنوز مشخص نیست که قانون‌گذاران آمریکایی عرضه ETFهای بیتکوین را تأیید می‌کنند یا نه.

CBOE در این باره اظهار کرد:

بر این باور هستیم که تأیید ETF بیتکوین می‌تواند برای سرمایه‌گذاران این امکان را فراهم کند که با استفاده از ابزاری شفاف و قانون‌گذاری‌شده، به سرمایه‌گذاری در بیتکوین دسترسی داشته باشند.

در بخشی از درخواست CBOE‌ آمده است:

سرمایه‌گذاری در بیتکوین از طریق صندوق‌های قابل‌معامله در بورس در مقایسه به خرید بیتکوین از پلتفرم‌های آنی، برای سرمایه‌گذاران خرد مزایای دیگری هم دارد. از مزایای مهم این کار می‌توان به استفاده از [شرکت] کاستودین (Custodian) برای بهره‌مندی از خدمات امانت‌داری (کاستودی) برای نگه‌داری بیتکوین‌های صندوق اشاره کرد. کاستودین به‌درستی انتخاب شده است؛ به‌دلیل نحوه نگهداری بیتکوین صندوق، این شرکت توانسته است مجوزهای بانکی لازم را از سوی NYDFS‌ دریافت کند.

متصدی بورس اختیار معامله شیکاگو اواخر سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که قصد دارد با استفاده از یک محصول مبتنی بر داده، بار دیگر وارد بازار بیتکوین شود. در آن زمان این شرکت اعلام کرد که این کار می‌تواند به عرضه شاخص‌هایی جدید برای بیتکوین و محصولات قابل‌معامله بینجامد. این شرکت سال ۲۰۱۹ پلتفرم معاملات آتی بیتکوین خود را تعطیل کرد. این پلتفرم در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شده بود.

اریک بالچوناس (Eric Balchunas)، تحلیل‌گر بخش ETF‌ بلومبرگ، در قسمت اخیر برنامه اسکوپ (The Scoop)، با بیان این مسئله که دیر یا زود کمیسیون بورس آمریکا چنین صندوقی را تأیید می‌کند، افزود:

به‌محض اینکه به این نتیجه برسند این کار را می‌کنند. تصور می‌کنم این اتفاق خیلی سریع رخ دهد؛ اما باز هم می‌گویم، من در این حوزه فعالیت نمی‌کنم، من قانون‌گذار نیستم. فقط از صحبت با افراد مختلف به این نتیجه رسیدم.

منبع ارزدیجیتال

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.