سیاره TOI-1231b از نظر درجه دما شبیه به زمین است

رسانه کلیک – دانشمندان موفق به کشف سیاره‌ای به نام TOI-1231b در خارج از کهکشان راه شیری شده‌اند که به لحاظ درجه دما شباهت بسیاری با زمین دارد.

اکتشافات فراخورشیدی در گذشته بیشتر شبیه به یک رؤیا بود تا واقعیت. اما پیشرفت علم و توسعه تجهیزات نجومی کار را برای رصد و کشف سیارات خارج از کهکشان راه شیری آسان کرده است. امروزه دانشمندان حتی می‌توانند یک سیاره خاص را مورد هدف قرار داده و تحقیقات خود را تکمیل کنند.

اخیرا یک گروه بزرگ از منجمان و دانشمندان بین‌المللی موفق به کشف سیاره‌ای جالب در خارج از کهکشان شده‌اند که شباهت بسیاری با زمین دارد. سیاره TOI-1231b دور ستاره‌ای به نام NLTT 24399 می‌گردد؛ یک جرم آسمانی سرخ رنگ که سردتر از خورشید است. محققان بر این باور هستند که TOI-1231b از نظر درجه دما تفاوت چندانی با کره ما ندارد.

سیاره مذکور اساسا یک سیاره سنگی نیست و به لحاظ اندازه بین زمین و نپتون قرار می‌گیرد. با این حال مطالعه بیشتر روی اتمسفر آن می‌تواند دانشمندان را به اطلاعات مفید و مهمی برساند.

تراکم پایین TOI-1231b نشان می‌دهد این سیاره توسط یک اتمسفر ضخیم احاطه شده است؛ اما جنس ترکیبات این اتمسفر هنوز مشخص نیست. دیانا دراگومیر، یکی از اعضای حاضر در این پروژه می‌گوید هنوز معلوم نیست جو سیاره از هیدروژن-هلیوم یا هیدروژن ساخته شده و یا یک ترکیب فشرده از بخار آب است. هر یک از این احتمالات می‌تواند سمت و سوی تحقیقات را عوض کند.

شاید جالب باشد بدانید سیاره TOI-1231b به لطف اندازه ستاره‌اش کشف شده است. تأثیری که سیارات روی ستاره‌های کوچکی مانند NLTT 24399 می‌گذارند و سایه‌های نسبتا بزرگی که هنگام گردش روی آن‌ها ایجاد می‌کنند، باعث می‌شود از دید تجهیزاتی مانند TESS (ماهواره بررسی سیاره فراخورشیدی ناسا) در امان نمانند.

منبع bgr

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.