کد خبر:1303380
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

انواع کودک‌آزاری و نگاهی به زوایای برخورد قانون با آن

انواع کودک‌آزاری و نگاهی به زوایای برخورد قانون با آن

رسانه کلیک - کودک‌آزاری از جمله مهم‌ترین، پیچیده‌ترین و جدی‌ترین جرائمی است که کشورهای مختلف راهکارهای متفاوتی را برای مقابله با آن برگزیده‌اند. از ایران تا آمریکا و از اروپا تا استرالیا مجموعه‌ای شدیدترین جرایم ممکن برای کودک‌آزاری در نظر گرفته شده است.

به گزارش سلام نو، شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که چه چیزی مسئله کودک‌آزاری را تا این اندازه به جرم جدی و حساسیت برانگیز بدل کرده است. واقعیت این است که بی‌اختیار و بی‌دفاع بودن کودک در برابر کودک‌آزار و آسیب‌های گسترده کودک‌آزاری بر روی سیر زندگی کودک باعث شده تا این جرم و آسیب اجتماعی به شکل ویژه مورد توجه قرار بگیرد.

بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی هر گونه بدرفتاری فیزیکی و یا عاطفی، سوءاستفاده جنسی، غفلت یا رفتار همراه با بی‌توجهی یا استثمار تجاری یا سایر انواع استثمار، که منجر به آسیب واقعی یا احتمالی به سلامت، بقاء، رشد یا کرامت کودک در زمینه‌ی روابط یا مسئولیت، اعتماد یا قدرت شود. باید بدانید در این وضعیت هر انسان زیر 18 سالی از نظر حقوقی کودک یا نوجوان تعریف می‌شود.

خشونت نیز عبارت است از هرگونه رفتار عمدی بین افراد که احتمال آسیب جسمی یا روحی را به همراه داشته باشد. در نتیجه کودک‌آزاری طیف گسترده‌ای از آزارهای روحی، جسمی و به طور خاص جنسی را شامل می‌شود.

احتمالاً شما هم این کلیپ دردناک و ناراحت کننده از کودک‌آزاری با فلفل را به خاطر می‌آورید. احتمالا این چند جوان فکر کرده‌اند بعد از تفریحی خود پولی به کودک می‌دهند و در نهایت هم آن‌ها تفریح کرده‌اند و هم کودک پولی به دست آورده است. اما باید از این جوانان پرسید که آثار خُرد شدن شخصیت این کودک چه می‌شود؟ خشم و غم شکل گرفته در روح این کودک چه می‌شود؟

انواع کودک‌آزاری

کودک‌آزاری جسمی: این نوع از آزار را می‌توان طیف وسیعی از آزار جسمی خفیف که از آن به تنبیه بدنی یاد می‌شود، تا آزار جسمی شدید اطلاق کرد.

آزار جسمی خفیف: این نوع آزار شامل اعمالی چون سیلی زدن، پرت کردن جسمی سمت کودک و اعمال می‌شود که در نظر بسیاری آزار حساب نمی‌شود و نوعی از تربیت است.

آزار جسمی شدید: این دسته شامل مواردی چون داغ کردن، استفاده از کمربند و کتک زدن شدید می‌شود.

بیشتر بخوانید: کودک‌آزاری وحشتناک با پراید در مازندران+ فیلم

سوءاستفاده عاطفی: این نوع از آزار شامل آزار عاطفی منفعلانه و فعالانه است. در آزار منفعلانه والدین به خاطر ناآگاهی نیازهای کودک را برآورده نمی‌کنند ولی در آزار فعال او را تمسخر می‌کنند یا به نوعی دیگر به احساسات او توهین می‌کنند.

آزار جنسی: شاید مشخص‌ترین نوع آزار همین آزار جنسی باشد که شامل هرگونه کنش جنسی با کودک است. به دلیل بالغ نبودن کودک و عدم درک درست او از مسائل جنسی هر عملی مصداق آزار حساب می‌شود.

قانون چه می‌گوید؟

بر اساس قوانین ایران کلیه اشخاصی که به سن 18 سال تمام نرسید‌‌ه باشند‌‌ از حمایت‌های‌ قانونی در حوزه قوانین حمایت از کودکان و نوجوانان بهره‌مند می‌شود.

د‌‌ر ماد‌‌ه 3 قانون حمایت از کود‌‌کان و نوجوانان گفته شده که هر گونه‌ خرید‌‌، فروش، بهره‌کشی‌ و به‌ کارگیری‌ کود‌‌کان‌ به‌ منظور ارتکاب‌ اعمال‌ خلاف‌ از قبیل‌ قاچاق، ممنوع‌ و مرتکب، حسب‌ مورد‌‌ علاوه‌ بر جبران‌ خسارات‌ وارد‌‌ه‌ به‌ 6 ماه‌ تا یک‌ سال‌ زند‌‌ان یا به‌ جزای‌ نقد‌‌ی‌ 10 میلیون ریال‌ تا 20 میلیون‌ ریال‌ محکوم‌ خواهد‌‌ شد‌‌.

د‌‌ر ماد‌‌ه‌ 4 همین قانون تاکید‌‌ شد‌‌ه هر گونه‌ صد‌‌مه‌ و اذیت‌ و آزار و شکنجه‌ جسمی‌ و روحی‌ کود‌‌کان‌ و ناد‌‌ید‌‌ه‌ گرفتن‌ عمد‌‌ی‌ سلامت‌ و بهد‌‌اشت‌ روانی‌ و جسمی‌ و ممانعت‌ از تحصیل‌ بین سه‌ ماه‌ و یک‌ روز تا 6 ماه‌ حبس یا تا 10میلیون‌ ریال‌ جزای‌ نقدی دارد. در ماده 5 این قانون نیز تصریح شده که کودک‌آزاری از جمله جرائم عمومی است و نیاز به شاکی خصوصی ندارد

 

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
ساخت پلاستیک زیست‌تخریب‌پذیر با روش فتوسنتر مصنوعی

 پژوهشگران ژاپنی با استفاده از روش فتوسنتر مصنوعی سعی دارند نوعی پلاستیک...

گوگل قفل‌کردن برگه‌ها در حالت Incognito را برای کروم در اندروید ممکن کرد

با این ویژگی، می‌توان قفل کروم را با پین قفل گوشی یا از طریق احراز هویت...

سریع‌ترین رم موبایل دنیا با سرعت 9.6 گیگابیت بر ثانیه

شرکت SK Hynix به‌زودی تولید انبوه رم جدید LPDDR5T را آغاز می‌کند که سرعت انتقال...

ارتقای رایگان بازی Saints & Sinners سری مرده متحرک برای هدست PSVR2

سازندگان بازی The Walking Dead: Saints & Sinners اعلام کرده‌اند این بازی دارای ارتقای...

کشف سردترین یخ بین‌ستاره‌ای توسط تلسکوپ جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب نمونه‌هایی غنی از یخ بین‌ستاره‌ای بکر را در دمای سرد...

فقط 90 ثانیه تا نابودی بشر زمان باقی مانده است

با جدیدترین به‌روزرسانی ساعت آخرالزمان نشان داده شد که حالا بیش از هر زمان...

کاهش استرس در محل کار با بو کردن روغن رُز

پایگاه خبری «دیلی‌میل» اخیرا خبری منتشر کرده است که در آن محققان کشورمان...

حمایت از استارتاپ‌ها، تقویت اکوسیستم نوآوری در بحران

در شرایطی که آمارها از مهاجرت سالانه پنجاه هزار نفر از شهروندان ایرانی حکایت...

محقق ایرانی وصله نوینی برای جلوگیری از خونریزی زخم ابداع کرد

امیر شیخی محقق ایرانی با همکاری گروهی از پژوهشگران دانشگاه ایالتی...

عملکرد مایکروسافت در فصل دوم سال مالی 2023

طبق گزارش مایکروسافت، درآمد بخش‌های ویندوز، دستگاه‌ها و ایکس باکس کاهش...