کد خبر:1278387
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

باورهای اشتباه در مورد ثبت شرکت از نگاه نخستین ثبت

ثبت شرکت

رسانه کلیک - برای ثبت شرکت باید سنجیده و معقول عمل کنیم و به دور از احساسات هیجانی در مورد مسیری که می‌خواهیم در آن قدم بگذاریم حداقل با صاحبان تجربه مشورت نماییم.

همراه اول

هر موقع که می خواهیم کاری را به انجام برسانیم – کالایی بخریم و یا تصمیمی بگیریم بعلت اینکه برای انجام آن اشتیاق داریم و به صورت ذهنی خود را قانع کرده ایم که می بایست آن محصول را بخریم و یا آن فعل را انجام بدهیم شاید در تصمیم گیری ها دچار کج بینی و یا عدم واقع بینی شویم.

مقوله راه اندازی یک کسب و کار و ثبت شرکت نیز به همین صورت است. در اخذ این تصمیم نیز مانند تمامی تصمیم های دیگری که در زندگی می گیریم می بایست سنجیده و معقول عمل کنیم و به دور از احساسات هیجانی در مورد مسیری که می خواهیم در آن قدم بگذاریم حداقل با صاحبان تجربه مشورت نماییم.

غیر عادی است که عرضه کننده محصول یا خدمتی مشتری خود را از دریافت آن محصول یا خدمت منع کند ولی در این مقاله ما در مجموعه نخستین ثبت ارائه دهنده خدمات ثبت شرکت و ثبت برند بعضی از معایب و باور های اشتباه در مورد ثبت شرکت را برای اشخاصی که در نظر دارند به هر دلیلی شرکتی برای خود به ثبت برسانند شرح می دهیم.

هر روزه بسیاری از هموطنان جهت ثبت‌شرکت به مجموعه ما مراجعه می کنند و جالب است بدانید اندیشه اکثر افرادی (البته نه همه) که برای ثبت‌شرکت مراجعه می کنند این است که با ثبت شرکت پولدار می شوند !!!

کمی خنده دار است که اکثر مراجعه کنندگان ما (البته نه همه) فکر می کنند که بدون داشتن محصول و یا ایده خاصی جهت ارائه صرفا با ثبت یک شرکت می توانند در دنیای کسب و کار و بیزینس قدم بگذارند و به موفقیت های بزرگی دست پیدا کنند !!!

بگذارید کمی پایه ای تر این موضوع را بررسی کنیم.

اصلا ثبت شرکت چیست و چرا باید آن را انجام دهیم ؟

در دنیای کسب و کار وقتی می بایست محصول یا خدمتی به صورت رسمی به اشخاص و دیگر کسب و کارها عرضه شود اشخاص حقیقی بهتر است جهت رسمیت بخشیدن به فعالیت تجاری خود شرکتی را همراه با شرکا در اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری به ثبت برسانند و با هویت آن شرکت (یا به عبارتی آن شخصیت حقوقی) فعالیت های مربوط به کسب و کار خود را انجام دهند.

پس پیشنیاز ثبت یک شرکت و تاسیس یک شخصیت حقوقی در ابتدای امر این است که محصول یا خدمتی قابل ارائه داشته باشید.

صرفا ثبت یک شرکت بدون داشتن ایده و محصولی برای ارائه علاوه بر اینکه هیچ کمکی به شما نمی کند باعث ضرر و زیان های احتمالی نیز می شود.

مسئولیت های پس از ثبت شرکت چیست ؟ (معایب)

اول از همه باید بدانید که شرکت نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد. یعنی چه از آن استفاده کنید چه نکنید می بایست به آن رسیدگی کنید.

ثبت‌شرکت مانند خرید کتاب نیست که آن را بخرید و در قفسه کتاب ها بگذارید تا خاک بخورد.

ثبت شرکت مسئولیت و بار حقوقی دارد – بدانید که با ثبت یک شرکت – شما یک شخصیت حقوقی خلق می کنید. همانطور که شما در جامعه دارای شخصیت هستید شرکت نیز دارای یک شخصیت است که به آن شخصیت حقوقی می گویند.

اشخاص حقوقی پس از ثبت شرکت می بایست:

 • خود را به ادارات مالیاتی شهر و استان خود معرفی نمایند و در سامانه جامع مالیاتی کشور جهت ابراز و پرداخت مالیات ثبت نام نمایند
 • هر ساله جهت پلمپ دفاتر خود اقدام نمایند
 • هر ساله جهت حسابرسی و رسیدگی های مالیاتی به ادارات مالیات مراجعه نمایند
 • جهت اخذ گواهی مالیات بر ارزش افزوده و تمدید آن به صورت دوره ای اقدام نمایند (در صورت مشمولیت)

و موارد ریز و درشت دیگری که می بایست برای شرکت ثبت شده خود انجام دهید که به مجموعه همه اینها رسیدگی به شرکت می گوییم.

پس تا اینجا متوجه شده اید که با ثبت شرکت چه از آن استفاده کنید چه نکنید می بایست  زحماتی را متحمل شوید و توصیه ما به شما این است که اگر هنوز محصول یا خدماتی قابل ارائه ندارید کمی در تصمیم خود تامل نمایید – شما هنوز هم بدون ثبت شرکت می توانید کسب و کار خود به صورت شخصی راه اندازی کنید و در آینده در صورت نیاز اقدام به ثبت‌شرکت نمایید.

البته در این مقاله سعی بر این نیست که بخواهیم شما را از ثبت شرکت بترسانیم و یا منصرف نماییم – این مقاله صرفا بدین جهت است که با ذهنی باز و با آگاهی از مسئولیت های پیش رو اقدام به ثبت شرکت مورد نظرتان نمایید.

چند باور اشتباه در مورد ثبت شرکت

برای اینکه از یک نام به صورت انحصاری استفاده کنیم می بایست شرکتی با آن نام تاسیس کنیم !

اغلب بر این باورند که اگر محصول و خدمتی دارند و می خواهند نام آن محصول و خدمت را به انحصار خود در بیاورند می بایست شرکتی ثبت کنند و نام آن شرکت را بر روی محصول و یا برند خود درج نمایند. این باوری کاملا اشتباه و از روی ناآگاهی است (بنده – نگارنده – نیز پیش از آن که با مسائل ثبتی آشنا شوم همین باور را داشتم)

اگر نامی در ذهنتان دارید و می خواهید آن را به انحصار خود در بیاورید – می بایست اقدام به ثبت برند نموده و نام برند ثبت شده خود را بر روی محصول و برند خود بگذارید.

برند – کلمه یا عبارتی است که در مرکز مالکیت معنوی ایران ثبت می شود و پس از ثبت تمامی حقوق معنوی آن نام در طبقه ثبت شده برای شخص مالک محفوظ می ماند.

پس از ثبت برند هیچ شخصی غیر از مالک برند نمی تواند از نام ثبت شده تحت مالکیت صاحب برند به هیچ عنوان استفاده نماید و در صورتی که اشخاصی بدون کسب اجازه از مالک برند اقدام به استفاده غیر مجاز از نام برند نمایند می توان علیه وی اقامه دعوی و در صورت بروز ضرر و زیان غرامت دریافت نمود.

لذا اگر هم اکنون کسب و کار خود را دارید – محصول یا خدمتی ارائه می دهید و صرفا می خواهید که اشخاص دیگر نتوانند از نام محصول و یا خدمت شما استفاده نمایند می بایست اقدام به ثبت برند (نام محصول و یا خدمت) مورد نظر خود نمایید و نیازی به ثبت شرکت هم نام با محصول یا خدمتی که ارائه می دهید ندارید.

اگر شرکت نداشته باشیم نمی توانیم واردات و صادرات کنیم !

یک باور اشتباه دیگر نیز این است که تصور می شود جهت صادرات و واردات کالا و خدمات می بایست شرکت ثبت نمود در صورتی که این طور نیست.

جهت واردات و صادرات محصول و خدمات شما می بایست دارای جواز صادرات و واردات باشید که در کشور ایران به آن کارت بازرگانی می گویند.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند جهت دریافت کارت بازرگانی اقدام نمایند لذا اگر در حال حاضر شرکتی ندارید نیز می توانید به صورت یک شخصیت حقیقی جهت دریافت کارت بازرگانی اقدام نمایید.

اگه شرکت ثبت کنیم باید مالیات هنگفتی بدیم !

یکی دیگر از مسائلی خیلی زیاد با آن برخورد می کنیم این است که متقاضیان ثبت‌شرکت فکر می کنند صرفا با ثبت شرکت مشمول پرداخت مالیات می شوند که این باوری کاملا اشتباه است.

طبق قوانین مالیاتی تمام کشور ها – مالیات عملکرد – درصد معینی از سود خالص حاصله در طی یک سال تعیین می گردد و در کشور ایران مالیات عملکرد به صورت ۲۵ درصد سود خالص حاصله در طی یکسال است.

یعنی اگر در طی یکسال شرکت شما سود دهی داشته باشد ۲۵ درصد آن را باید به عنوان مالیات عملکرد بپردازید و اگر سودی نداشته باشید (که معمولا در سال های اول تاسیس هر شرکتی بدین صورت است) شرکت شما زیان ده محسوب شده و مشمول پرداخت مالیات عملکرد نمی باشد پس خیالتان راحت باشد.

در این مقاله سعی نمودیم که به چند باور اشتباه و معایب احتمالی ثبت شرکت بپردازیم.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره ثبتی رایگان می‌توانید علاوه بر تماس با خطوط ویژه ۰۲۱۸۸۸۸۱۲۳۵ و ۰۲۱۸۸۸۸۱۲۴۵ از طریق وبسایت نخستین ثبت به نشانی www.nokhostinsabt.com نیز با کارشناسان به صورت آنلاین گفتگو نمایید.

منبع : مقاله چند باور اشتباه در مورد ثبت شرکت از وبسایت نخستین ثبت

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  دوربین زیر نمایشگر اوپو
  نسل جدید دوربین زیر نمایشگر اوپو به طور رسمی رونمایی شد

  فناوری جدید دوربین زیر نمایشگر ساخت شرکت اوپو (OPPO) ضمن بهبود ویژگی‌های صفحه نمایش،...

  هزینه غیرقانونی نسخه الکترونیک
  هشدار مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی؛ دریافت هزینه نسخه الکترونیک در داروخانه‌ها غیرقانونی است!

  مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی کشور با بیان اینکه این سازمان هزینه نسخه الکترونیک...

  مشخصات کامل گلکسی بادز ۲ پیش از رونمایی لو رفت

  شرکت سامسونگ قصد دارد در تاریخ ۱۱ آگوست از جدیدترین محصولات خود همچون گلکسی فولد...

  ارزش اسکوئر پس از خرید افترپی ممکن است 5 برابر شود
  آنتونی پمپلیانو: ارزش «اسکوئر» پس از خرید «افترپی» ممکن است 5 برابر شود

  آنتونی پمپلیانو گفت: «شاید 20 برابر کردن ارزش کسب‌وکار کمی دور از ذهن باشد، اما آیا...

  سری آیفون 13
  باتری بزرگ با اجزای کوچک‌تر؛ مشخصات داخلی آیفون 13 با مدل‌های قبلی فرق دارد

  در راستای وعده اپل در بهبود فناوری شارژ سری آیفون 13، گزارش‌های اخیر به کاربرد...

  کلاهبرداری اپلیکیشن جعلی همراه بانک
  رئیس پلیس فتا هشدار داد: استفاده از اپلیکیشن‌های جعلی همراه‌بانک برای کلاهبرداری از حساب شهروندان

  رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت (فتا) در خصوص کلاهبرداری از شهروندان با...

  گلکسی A52s
  گلکسی A52s سامسونگ گواهی FCC را دریافت کرد

  گوشی گلکسی A52s نسخه ارتقایافته مدل A52 5G بوده که به تازگی موفق به اخذ جواز FCC شده است....

  فعالسازی مکان‌یاب اورژانس
  سرویس مکان‌یاب اورژانس کشور برای این استان‌ها فعال شد

  به گفته سرپرست سازمان اورژانس کشور، سرویس مکان‌یاب اورژانس فعال شده و زمان رسیدن...

  تماشا کنید | دوربین زیر نمایشگر گوشی می میکس ۴ شیائومی

  بعد از انتشار شایعات فراوان پیرامون مشخصات گوشی می میکس ۴، بالاخره شیائومی بطور...

  کارت های گرافیک رادئون
  ارتقای مک پرو به نسل جدید کارت های گرافیک رادئون اینتل

  نسل جدید کارت های گرافیک رادئون اینتل هم‌اینک برای استفاده در کامپیوترهای کاری مک...