قیمت روز دلار امروز [آپدیت لحظه ای]

مظنه قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی یکی از مهمترین فاکتورهایی است که فعالان اقتصادی با توجه به آن، اقدام به مدیریت کسب و کار خود و پیش بینی بازار می کنند. به طور مثال، قیمت روز خودروهای داخلی و خارجی ارتباط مستقیم با افزایش یا کاهش قیمت دلار در بازار آزاد دارد و بسیاری از کالاهای وارداتی نیز متاثر از قیمت روز دلار هستند؛ حتماً تاکنون با نوسانات قیمت گوشی در بازار آزاد در یک روز مواجه شده اید و علت آن را نمی دانستید اما باید گفت که قیمت لحظه ای دلار و یورو باعث به وجود آمدن بسیاری از نوسانات قیمتی در کالاهای وارداتی می شود.

مظنه قیمت دلار و ارزهای خارجی [آپدیت روزانه و لحظه ای]

تاریخ به روزرسانی: 30ام خرداد 1400

قیمت دلار در بازار امروز 30ام خرداد 1400

توجه بفرمایید: تمام قیمت‌ها و نوسانات با استناد به سایت اتحادیه طلا و جواهر بر روی این صفحه اعمال می‌گردد.

 

 

دلار چیست؟

دلار در واقع واحد پول رسمی امریکاست که در تاریخ 6 ژوئن 1785 رسماً به عنوان واحد پولی ایالات متحده آمریکا انتخاب شد. پیش از دلار، لیر انگلستان به عنوان واحد پولی امریکا به حساب می آمد اما با استقلال آمریکا، دلار جایگزین لیر شد. ریشه کلمه دلار در واقع سکه ای نقره ای بود که اسپانیولی زبان ها در مکزیک به آن دلار می گفتند و از آن برای تجارت استفاده می کردند نام های دیگر دلار در طول تاریخ عبارتند از تالر، دالر، تلار،دلار.

قیمت دلار سنا

منظور از نرخ دلار سنا محاسبه و اعلام شده در سامانه سنا است.  “سنا” که مخفف سامانه نظارت ارز می باشد سنا، سامانه ای است که نرخ های اعلام شده در آن، میانگین یا متوسط نرخ خرید و فروش ارز، بر مبنای معاملات ثبت شده در این سامانه توسط صرافی های مجاز کل کشور است. سامانه سنا زیرنظر بانک مرکزی قرار دارد و در ان میانگین نرخ ارزهای مختلف به تفکیک خرید و فروش، بر اساس معاملات صورت پذیرفته در صرافی ها، از ساعت 10 صبح لغایت ساعات 5 الی 6 عصر، در هر ساعت یک نوبت اعلام می گردد و در پایان روز نیز میانگین کل معاملات روز جاری اعلام می شود 

دلار نیمایی

سامانه نیما یا “سامانه نظام معاملات یکپارچه ارزی“، سامانه ای است که از ابتدای سال 1397 و پیرو سیاست های ارزی جدید بانک مرکزی آغاز به فعالیت نمود. این سامانه محلی است که در آن صادرکنندگان و واردکنندگان ارز حاصل از صادرات و واردات خود را عرضه و داد و ستد می کنند. قیمت دلار نیما، اشاره به نرخ مبادله دلار در این سامانه دارد. نرخ دلار نیما عموما از نرخ بازار آزاد کمتر می باشد. 

قیمت حواله دلار

حواله به طور کلی نوعی دستور پرداخت است که یک بانک یا موسسه مالی از کارگزار خارجی درخواست پرداخت وجه به ذی نفع را می کند و از او می خواهد تا مبلغ مورد نیاز مشتری را به حسابش واریز کند. منظور از نرخ حواله دلار در واقع هزینه حواله 1 دلار به خارج از کشور است که با توجه به اینکه کارمزد کارگزار نیز بر روی ان لحاظ می شود، طبیعتاً  قیمت آن از نرخ دلار در بازار بالاتر است.  بعضا نرخ هایی به شکل حواله دلار از افغانستان، حواله دلار از ترکیه و … شنیده می شود که منظور از آنها ارسال حواله دلار از کشورهای مربوطه است در واقع برخی از صرافی ها که دارای شعباتی در سایر کشورها نظیر ترکیه، افغانستان، امارات متحده عربی و گرجستان می باشند. نسبت به حواله دلار از این مبادی هم اقدام می کنند.

 

قیمت لحظه ای دلار چطور تعیین می شود؟

قیمت لحظه ای دلار در واقع از میزان عرضه و تقاضا در سامانه یکپارچه ارز و همچنین ضریبی از نوسان قیمت دلار دوبی و هرات تعیین می شود. با توجه به بالا و پائین رفتن قیمت نفت، قیمت دلار در ایران بعضاً در روندی معکوس با قیمت نفت به حرکت خود ادامه می دهد.