کد خبر:1250974
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

شما بگویید: آیا موافق افزایش تعرفه واردات برای حمایت از گوشی ایرانی هستید؟

گوشی ایرانی

رسانه کلیک - در روزهای اخیر عضو کمیته رجیستری تلفن همراه از طرح سه سناریوی جدید دولت برای حمایت از تولید گوشی ایرانی خبر داد. یکی از آن ها، افزایش تعرفه واردات موبایل است.

در اولین قسمت مقالات «شما بگویید» به سراغ محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات رفتیم (شما بگویید: آیا وزیر ارتباطات به پیامک شما پاسخ داد؟). در قسمت دوم تصمیم گرفتیم یکی از مهم‌ترین معضلات کشور یعنی افزایش قیمت گوشی‌های هوشمند را مورد بررسی قرار دهیم و نظر شما را جویا شویم.

به تازگی عنوان شد که احتمال افزایش تعرفه واردات موبایل وجود دارد. این اقدام در راستای حمایت دولت از تولید گوشی ایرانی صورت می گیرد (تعرفه واردات موبایل برای حمایت از تولید داخلی افزایش پیدا می کند؟).

رضا قربانی اعلام کرد: «یکی از گزینه ها این است که حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه در اختیار اپراتورهای موبایل قرار گیرد تا اپراتورها با تولیدکنندگان داخلی، طرح باندلینگ را اجرایی کنند. به این معنی که اپراتور همراه با فروش سیم کارت، گوشی ایرانی را به صورت اقساطی به خریدار بفروشد و کمک هزینه خرید گوشی روی قبض مشترک محاسبه شود.»

وی با بیان اینکه این سناریو در راستای کمک به تولید گوشی مطرح شده اما کارشناسان آن را یک مسکن مقطعی می دانند، افزود: «در این زمینه دولت هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.»

عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان گوشی موبایل با اشاره به اینکه این سناریو برای سال ۹۹ مدنظر دولت قرار دارد، گفت: «گزینه دیگری که از سوی دولت مطرح شده این است که در تعرفه واردات گوشی موبایل در جهت حمایت از تولید، بازنگری شود. به معنای دیگر با توجه به قیمت و ارزش گوشی، برای آن، تعرفه پلکانی درنظر گرفته شود.»

سناریوی سومی که از سوی دولت مطرح شده این است که جلوی ثبت سفارش گوشی های غیر هوشمند که حدود ۲۰ درصد سهم بازار را در اختیار دارند، گرفته شود. به این معنی با توقف ورود این گوشی ها به بازار و یا فاصله زیاد تعرفه آنها، تولید داخلی گوشی های غیر هوشمند رونق بگیرد. هر یک از این سه سناریو باعث افزایش قیمت گوشی در کشور شده و کاربران را مجبور به استفاده از گوشی ایرانی می کند. 

چندی پیش همزمان با افزایش 20 درصدی تعرفه واردات، محسن براتی در گفتگو با کلیک عنوان کرده بود: «این مبحث بی شباهت به حمایت از خودروهای داخلی نیست. تعرفه‌های بالا باعث شده مصرف کننده داخلی برای خرید ماشین 12 هزار دلاری خارجی، مبلغی معادل 30 الی 35 هزار دلار صرف کند. با این اوصاف مصرف کننده ترجیح می دهد اکتفا کند به خودروی داخلی بی کیفیت!

علی‌رغم حمایتی که سالیان سال است از این صنعت شده، متاسفانه پیشرفتی در این موضوع حاصل نشده و یک عده در حال استفاده از پول های مردمند، دریغ از این که ذره‌ای به کیفیت نهایی و خروجی کار اهمیت دهند. با تمام این اوصاف، بدون هیچ شکی پروژه حمایت از گوشی‌های ایرانی هم همین روند را پیش رو خواهد داشت.»

اما این بار به میان آوردن پای اپراتورها به میان و در کنارش سناریوهایی که به افزایش قیمت گوشی خارجی در نهایت ختم خواهد شد، چقدر می تواند به بهتر شدن کیفیت گوشی های ایرانی کمک کرده و حتی ایرانی ها را در ازای محرومیت از گوشی‌های خارجی به استفاده از گوشی های ایرانی ترغیب کند؟ آیا بالا بردن تعرفه‌ واردات آن هم به شکلی ناعادلانه، سلب انتخاب مردم محسوب نمی‌شود؟ چرا با بالا بردن تعرفه‌ واردات گوشی تلاش می شود مردم به اجبار از گوشی ایرانی استفاده کنند؟

حال نوبت شماست که بگویید: آیا افزایش تعرفه واردات موبایل باعث بهبود کیفیت گوشی های ایرانی می شود؟ آیا واقعا گوشی هایی مانند شاهین 2 ایرانی هستند؟ آیا شاهد تکرار موضوع خودروهای ملی برای گوشی های ملی خواهیم بود؟ نظر خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

نظرها

12 نظر

 1. ناشناس

  احمقانه ست , چرا ما همیشه همه چیو میخوایم خودزمون تولید کنیم ؟ این سرمایه بهتره تو بازارهایی که تخصصش رو داریم صرف بشه مثل لوازم خانگی تا برندهای جهانی ساخته بشه نه تو چیزایی که هیچ علمی نداریم توش و قرار باشه فقط مونتاژ بشه و با قیمت صد برابر به دست مردم برسه مثل خودرو ,

  رای موافق 6
  رای مخالف 1
 2. خیر ، چون اولا مگه چقدر تولید کننده داخلی داریم ، همین الان اگه بخوای گوشی glx بخری باید پیش خرید کنی از سایت!!!!، بعدشم تجربه ثابت کرده تولید کننده ایرانی بعد اینکه کالاش انحصاری بشه ، هیچ حمایتی از مصرف کننده نمی کنه ، نمونه بارزش ایران خودرو ، سایپا و ..

  رای موافق 7
  رای مخالف 1
 3. اصلا نیاز به این همه برنامه ریزی نیست / دولت به جای اینکه بیاد تعرفه رو زیاد کنه و پول به اپراتور و غیره بده بره به همین سازندگان بده که روی محصولشون کار کنن و یک جنس با کیفیت بدن . وقتی جنسی خوب باشه مطمئنا من و امثال من میریم میخریم. دقیقا مثل شرکت هواوی که روز به روز بهتر شد و الان جزو بهترین هاست. تغییر تعرفه و این بهانه های الکی فقط واسه گرون کردن هستش . هیچ فایده دیگه ای نداره .

  رای موافق 3
  رای مخالف 0
 4. مگه تولید کننده ایرانی گوشی چندتاست اونم مونتاژه مسخره نکنین مردمو

  رای موافق 8
  رای مخالف 1
 5. بنظرم اول باید روی سیم یو اس بی و شارژر و گلس و امثال اینها کار کنن ، بعد که تونستن بازار این محصولات که تکنولوژی بالایی نداره و همچنین سرمایه اجتماعی و مادی بدست آوردند کم کم برن سمت ساخت گوشی ، اونهم بشرط نظارت جدی و حمایت از مصرف کننده و الا حمایت افسار گسیخته بضرر همه هست .
  کشورهایی مثل آمریکا که خدای حمایت از تولید کننده هستند هم برای حمایت از تولید کننده ضابطه دارند و تا زمان بلوغ از اونها حمایت می کنند .

  حمایت دولتی از صنایع آمریکایی تا زمان بلوغ
  الکساندر همیلتون، نخستین وزیر خزانه داری آمریکا را باید در زمره اولین افرادی دانست که حمایت از صنایع و تولیدات داخلی آمریکا را با ارائه طرحی به کنگره این کشور عملیاتی کرد. او ۲۲۷ سال قبل گزارشی درباره تولیدات صنعتی به کنگره داد و در آن چگونگی اعمال «تعرفه‌های ‏حمایتی، محدودیت‌های صادراتی، یارانه‌های مستقیم دولت به صنایع مورد هدف، معافیت‌های مالیاتی برای نهاده‌های تولیدی و ‏حمایت برای بهبود زیرساخت‌ها» را مورد توجه قرار داد. همیلتون اعتقاد داشت برای اینکه آمریکا به پیشرفت برسد می بایست به «صنایع نوزاد» نگاه ویژه ای شود. در این خصوص هم لازم است تا این بخش از صنایع تا هنگامی که روی پای خود نایستادند می بایست مورد حمایت قرار داد.

  رای موافق 2
  رای مخالف 0
 6. کشور ها و شرکت های خارجی تنها دلیل پیشرفتشون اینه که قانونی دارن که مجبور میکنه شرکت هارو که ۱۵-۲۰ درصد درآمدشون رو هر سال صرف تحقیق توسعه اصولی کنن و میدونن که اگه محصولاتشون خوب و با کیفیت نباشه از بین میرن مثل خودروسازی ایران انحصاری نیستن.
  با شرکت های خارجی مذاکره میکنن تا اول منتاژ داخل بشه محصولات بعد داخلی سازی میکنن یه مقداریش رو و فناوریش رو میارن تو کشورشون الان هوآوی سامسونگ تو اغلب کشور ها علاوه بر این که کارخونه دارن مراکز تحقیقو توسعه هم دارن و فناوری های جدید رو داخل همون کشور های مصرف کننده تولید میکنن.

  رای موافق 4
  رای مخالف 1
 7. یه بنده خدا

  من که موافقم چون هم باعث اشتغال جوانان میشه و هم وابستگیمون به خارج کمتر میشه

  رای موافق 3
  رای مخالف 9
  1. یعنی الان توی تولید ماشین وابسته نیستیم؟؟؟ با یه تحریم صنعت خودرو پودر شد رفت هوا گیریم اشتغال ایجاد بشه آخرش میشه پراید که سالانه هزاران نفرو میفرسته اون دنیا
   بد نیست یکم فکر کنی بعد حرف بزنی

   رای موافق 10
   رای مخالف 2
   1. یه بنده خدا

    همین که تو فکری میکنی کافیه!

    رای موافق 3
    رای مخالف 3
  2. عجب شاید شما پولشو داشته باشی که با بیشتر شدن قیمت ماشین و گوشی بخری ولی افراد ضعیف جامعه که بیشتر از ۷۰ درصد جامعه رو شامل میشن الان حتی نمیتونن گوشیها یایین رده و اقتصادی رو بخرن ولی امثال مثل شما یا از این راه سود میبرین یا اونقدر دارین که عین خیالتون نباشه.
   اگه تعرفه خودرو رو بردارن الان با این وضع که ارزش پولمون اومده پایین هم بازم با قیمت پراید میشه یه ماشین شاسی بلند هیوندا توسان ۲۰۱۱ بخریم که امکانات و ایمنی بالاتری داره و خرابی و مصرف سوختش به مراتب پایین تر.خودرو ساز های داخلی بیشتر ازجنگ تحمیلی آدم کشتن و مصدوم دادن به خاطر ایمنی صفرشون. هوای آلوده که هر روز چندین کشته میده و باعث سکته میشه همین خودرو ساز ها باعثشن .شما باز برو حمایت کن از تعرفه واردات

   رای موافق 9
   رای مخالف 1
   1. یه بنده خدا

    من که پولشو ندارم ولی افزایش تعرفه واردات یعنی افرادی که پولدارن بیشتر پول میدن و دولت از اون پول برای اشتغال افراد ضعیف تر جامعه استفاده میکنه
    چرا باید یکی که درآمد میلیاردی داره با کسی که درآمد میلیونی به زور داره برای خرید یک محصول هزینه یکسان بدن؟ فرد پولدار باید بیشتر هزینه کنه که این اضافه مبلغ به افراد ضعیف تر برسه
    قیمت پراید و هیوندای توسان ۲۰۱۱ کجا یکسانه؟ یعنی توسان قیمتش ۳ هزار دلاره!

    رای موافق 3
    رای مخالف 8
  3. مثل این که خبر نداری ارابه مرگ پراید شده ۵۵ میلیون برو نیگا کن قیمت هارو یه هیوندا توسان ۲۰۱۱ ۵۰۰۰ دلاره. یه بنز E320 2004 قیمتش ۴۰۰۰ دلاره. یه bmw 118 2005 قیمتش ۴۰۰۰ دلاره. همه این خودرو ها سطح ایمنی ۵ ستاره دارن.
   ولی پراید مال سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۰ کیا هستش که بعد اون تولید نشد دیگه در کره.سطح ایمنیش هم ۲ ستاره هستش.
   اگه قراره برای اشتغال زایی پول بگیرن مثل کشور های دیگه برن از ثروتمندان و پزشکان و وکلا و سلبریتی و بازیگرا مالیات بگیرن برن مالیات سیگار رو زیاد کنن نه اینکه انحصار و تعرفه درست کنن.
   یه گوشی ۵ سال عمرشه ولی با این وضع گرونی ها یه کارگر نمیتونه برای استفاده مادالعمر خانوادش فقط یه بار تو عمرش برای خانوادش گوشی بخره ولی ثروتمند هر چقدر که گرون کنن بازم خرید میکنن.
   یه پیشنهاد دارم بهت برو قیمت و مشخصات و کیفیت گوشی داخل رو با خارجی ها مقایسه بکن هم گرونتره هم کیفیتش و عملکردش پایینه.درحالی که حقوق کارگر اینجا حتی ارزونتر از کشور چینه.

   رای موافق 7
   رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
استفاده نکردن از ضد یخ
استفاده نکردن از ضد یخ چه عواقبی به دنبال دارد؟

ضد یخ یک مایع شیمیایی سبزرنگ است که کاربرد آن مخصوصا در زمستان توصیه می‌شود....

اریک ترامپ
خانواده ترامپ از میم کوین TrumpCoin شکایت خواهند کرد

اریک ترامپ، فرزند سوم دونالد ترامپ در توییتر به فالوورهایش در مورد TrumpCoin...

واتساپ روی امکان ورود دو مرحله ای کار می کند
واتساپ روی امکان ورود دو مرحله ای کار می کند

واتساپ برای افزایش امنیت کاربران روی امکان ورود دو مرحله‌ ای کار می‌کند. این...

توکن سوزی چیست
روش‌هایی برای کاهش عرضه ارز دیجیتال؛ بای بک و توکن سوزی چیست؟

بای بک (Buyback یا بازخرید) و توکن سوزی (Coin Burn یا کوین سوزی) از اصطلاحات رایج دنیای...

راستی آزمایی قیمت خودرو در پلتفرم ها
درج اطلاعات هویتی و راستی‌آزمایی قیمت خودرو در پلتفرم‌ها الزامی شد

قائم‌مقام وزیر صمت از امکان جدید الزام سفارش‌دهندگان فروش خودرو مبنی بر...

هزینه اینترنت جستجوگر «ذره بین»
وزیر ارتباطات: هزینه اینترنت جستجوگر «ذره بین» نصف گوگل است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره موتور جست‌وجوی «ذره‌بین» گفت:...

فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو برای سه محصول
جزییات فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو برای سه محصول (۵ بهمن)

فروش فوق‌العاده سه محصول ایران‌خودرو از امروز سه‌شنبه ۵ بهمن آغاز و تا...

فصل دوم سریال نماد گمشده دن براون
فصل دوم سریال «نماد گمشده» دن براون متوقف شد

ساخت فصل دوم و ادامه سریالی که با اقتباس از «نماد گمشده» دن براون ساخته شده...

اینستاگرام نمایش محتوای حساس و آزاردهنده را کاهش خواهد داد
اینستاگرام نمایش محتوای حساس و آزاردهنده را کاهش خواهد داد

اینستاگرام قصد دارد میزان آزار و اذیت ناشی از پست‌ها را کاهش دهد. این شبکه...

بلیت فروشی جشنواره فیلم فجر از فردا
آغاز بلیت فروشی جشنواره فیلم فجر از فردا صبح

بلیت‌فروشی سینماهای مردمی فیلم‌های چهلمین جشنواره فیلم‌ فجر، به صورت...