کد خبر:1316630
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

عضو شورای عالی فضای مجازی:

اینترنت ماهواره‌ای تا سال آینده به ایران می‌آید | نگذاریم ترس از فناوری، قانون‌گذاری را متوقف کند

اینترنت ماهواره‌ای به ایران می‌آید

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت ممکن است اینترنت ماهواره‌ای تا یک سال دیگر به کشور بیاید، اما نباید به واسطه آن توسعه، مقررات‌گذاری و انتظام فضای مجازی کند یا متوقف شود. به عبارت دیگر نباید بگذاریم ترس از فناوری نوین قدرتمند، قانون‌گذاری را متوقف کند.

وفاق بین‌المللی برای مواجهه قانونی با اینترنت ماهواره‌ای شکل می‌گیرد

رسول جلیلی عضو شورای عالی فضای مجازی با تأکید بر اینکه نباید به واسطه فناورهای نوین مانند اینترنت ماهواره‌ای توسعه، تنظیم‌گری و مقررات‌گذاری فضای مجازی را کند یا متوقف کنیم، اظهار کرد: «همواره فناورهای جدید عالم‌گیر در راه هستند و خواهند بود. بدون شک وفاق بین‌المللی برای مواجهه قانونی با این پدیده‌ها شکل خواهد گرفت.»

رسول جلیلی با بیان اینکه نمی‌توان ظهور فناوری‌های جدید مانند اینترنت ماهواره‌ای را از نظر دور داشت، بیان کرد: «اینکه فناوری‌های نوین در کوتاه‌مدت یا بلندمدت به کشور ما هم بیایند متصور است و نمی‌توان آن‌ها را دور از نظر داشت.»

وی ادامه داد: «اینترنت ماهواره‌ای ممکن است تا یک سال دیگر به کشور ما بیاید، اما نباید به واسطه آن توسعه، مقررات‌گذاری و انتظام فضای مجازی کند یا متوقف شود. به عبارت دیگر نباید بگذاریم ترس از فناوری نوین قدرتمند، قانون‌گذاری را متوقف کند.»

به گفته جلیلی در زمینه قانون‌گذاری، باید سازگاری و همسو بودن آن با فناوری نوین مورد توجه قرار بگیرد و در غیر این صورت عملی نخواهد بود.»

وی تصریح کرد: «مردم طبیعتاً آزاد هستند از هر فناوری متناسب با نیاز یا علاقه‌مندی‌شان استفاده کنند و مشهود است که این آزادی عمل برای آحاد مردم وجود دارد. اما باید این نکته را نیز مورد توجه قرار داد که هر فناوری تهدیدات و امکان سوء‌استفاده به همراه دارد.»

جلیلی از جمله مواردی که می‌تواند مورد سوء‌استفاده قرار گیرد و تهدید محسوب شود را آزادی فردی، حریم خصوصی و همچنین امنیت شخصی یا اجتماعی برشمرد.

وی معتقد است وجود قانون و مجاری قانونی برای مقابله با این سوءاستفاده‌ها ضروری است.

بیشتر بخوانید: تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟

جلیلی افزود: «باید برای مردم این شرایط را فراهم کنیم که بر اساس قانون در هنگام وقوع هریک از موارد عنوان شده، محلی برای رجوع و دادخواهی داشته باشند.»

وی با تأکید بر اینکه این حداقل انتظار مردم از مراجع قانون‌گذار و قانونی برای حمایت است، اظهار کرد: «اگر قانون مورد نیاز برای حمایت از مردم در هنگام خطر یا احساس خطر یا نقض حریم خصوصی یا سوءاستفاده یا جرم وجود نداشته باشد، آن‌ها در معرض ظلم قرار می‌گیرند و ظالم متکی بر قدرت و ثروت و اقتدار فناوری یا رسانه‌ای، خود را پاسخگو نمی‌داند.»

تهدیدات اینترنت ماهواره‌ای فقط مختص ایران نیست

جلیلی به ذکر مثالی در این رابطه پرداخت و ادامه داد: «برای مثال تا قبل از آن که قانونی در خصوص رمز دوم یا به اصطلاح رمز پویا در نظام بانکی تصویب نشده بود و بانک‌ها ملزم به رعایت این فناوری نشده بودند، بسیاری هدف کلاه‌برداری و سرقت قرار می‌گرفتند. این قانون چتر حمایتی را برای مردم جهت محافظت در برابر جاعلان و سارقان فراهم کرد.»

وی با یادآوری اینکه تهدیدات اینترنت ماهواره‌ای فقط مختص ایران نیست، اظهار کرد: «تمام کشورهای دنیا با توجه به وسعت و همه‌گیری این فناوری در معرض تهدید نقض حکمرانی هستند و بدون شک وفاق بین‌المللی برای مواجه قانونی با این پدیده‌‌ها شکل خواهد گرفت.»

جلیلی ادامه داد: «هیچ کشوری نمی‌پذیرد یک شرکت امریکایی بیاید و سرویسی ارائه دهد که بی هیچ چارچوبی حاکمیت کشورشان را نقض کند.»

عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: «این نگاه نیز نباید وجود داشته باشد که اگر فناوری نوظهوری بیاید، کشور ما مقهور واقع می‌شود و به عنوان یک ملت سرافراز تسلیم حکمروایی بیگانه می‌شود.»

جلیلی تأکید کرد: «علاوه بر راه‌حل‌های بومی خود که از استعدادهایمان می‌آید، در تعامل بین‌المللی همراه دیگر کشورها در مواجهه با تهدید احتمالی این فناوری برخواهیم آمد. بنابراین نیاز است علاوه بر تلاش برای همکاری در تدوین قوانین بین‌المللی، قوانین و مقررات ملی خود را داشته باشیم.»

احتمالاً خواندن این مطلب هم برایتان جالب است: مورد عجیب فروش مودم استارلینک در دیوار! | آیا تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به ایران وارد شده است؟

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
شناسایی بیماری آلزایمر قبل از بروز علائم با آزمایش خون!

با تست آزمایشگاهی جدیدی که دانشمندان ساخته‌اند، شناسایی آلزایمر سال‌ها پیش...

درمان میکروب معده با قطره‌ خوراکی بره موم

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های خلاق به فرمولاسیون قطره‌ خوراکی برای از بین...

ژاپنی‌ها از برف هم انرژی تولید می‌کنند!

طبق گزارش رسانه ها، محققان ژاپنی در آئوموری، که یکی از برفی‌ترین شهر‌های...

پیام هشدار زلزله به دلیل تست این سرویس بوده است

دریافت پیام هشدار زلزله توسط برخی مشترکان تلفن همراه بخاطر ‌اشتباه در تست...

ساخت یک اپلیکیشن همه‌ منظوره توسط مایکروسافت

ظاهراً مایکروسافت تصمیم دارد سوپر اپلیکیشنی توسعه دهد که کاربران با استفاده...

هوش مصنوعی جدید گوگل که قادر به انجام مذاکره و امضای توافق با دیگران است

پژوهشگران آمریکایی وابسته به شرکت گوگل در یک ابداع ارزشمند و پیشرو، موفق به...

احتمال عرضه بسته الحاقی برای بازی Horizon Forbidden West

طبق گزارش منتشر شده از سوی وبسایت Insider Gaming و منبع داخلی مشهور، The Snitch، در...

نحوه گرفتن اسکرین شات در گوشی های شیائومی

این مطلب آموزشی به نحوه ثبت اسکرین شات از طریق مسیرهای گوناگون در محصولات...

تفاوت های اصلی بوتیک هتل و هتل چیست؟

در دهه‌های پیش، واحدهای اقامتی تنها به چند دسته مجزا تقسیم می‌شدند اما با...

رونمایی از اینترنت ماهواره ای رمزگذاری شده توسط اسپیس ایکس

اسپیس ایکس از سرویس جدید اینترنت ماهواره‌ای رمزگذاری شده‌ خود با نام...