کد خبر:1275271
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

رئیس شورای عالی فضای مجازی:

باید از وابستگی به پلتفرم های جهانی نجات پیدا کنیم!

فضای مجازی

رسانه کلیک -رئیس شورای عالی فضای مجازی گفت: خدمات پایه کشور بایستی به صورت ملی انجام شود» که بر این اساس، یکی از آنها ارایه خدمات ابری و دیتاسنتری است.  ما باید از وابستگی بد به پلتفرم های جهانی که امنیت ندارند نجات پیدا کرده و پلتفرم های بومی را جایگزین کنیم.»

«ابوالحسن فیروزآبادی» روز یکشنبه در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین مرکز داده منطقه غرب و شمال غرب کشور، گفت:« ا برخی گمان می‌کنند ما فضای مجازی را رها کرده‌ایم، به هیچ وجه اینطور نیست و با دقت بالا به تمام حوزه‌ها نظارت داریم.»

وی افزود: «زمانی که متوجه شدیم پدیده فیشینگ در کشور رخ می دهد و مشکلات زیادی را رقم می زند، در نظام مالی کشور تغییراتی ایجاد کردیم تا مانع از این اتفاق شود. این کار بسیار سخت و بزرگ بود اما توسط نیروهای خودی و روی پلتفرم های داخلی انجام شد. نگاه ما در شورای عالی فضای مجازی نگاه تحول است و یکی از مهم ترین زیرساخت ها برای ایجاد تحول، استفاده از زیرساخت شبکه ملی اطلاعات است که از لایه کاربر آغاز می شود و بر لایه های بالای این هرم تاثیر می‌گذارد. »

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد:« برای این که تحول ملی داشته باشیم باید آن را طوری طراحی و اجرا کنیم که بخش عمده ای از این تحول روی زیرساخت های ملی کشور صورت بگیرد.»

وی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات و شبکه ملی ارتباطات به عنوان اولویت کشور شناخته شده است، اضافه کرد: « همه روابط و فرآیندها باید در تمام حوزه ها به صورت متوازن مورد توجه قرار بگیرد. به همین دلیل در کنار شبکه ملی اطلاعات به دولت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال و آموزش دیجیتال توجه ویژه می شود.  در دروان کرونا پلتفرم های زیادی مورد توجه قرار گرفتند. یکی از آنها پروژه شاد برای آموزش مجازی دانش آموزان بود که بر روی زیرساخت هایی که در گذشته انجام شده بود اجرا شد و امیدوار هستیم مهرماه امسال بر اساس جلسه ای که در شورا داریم شاهد شکل گیری کلاس مجازی روی پلتفرم شبکه دانش آموزی باشیم.»

فیروزآبادی  با تاکید بر اینکه اعتماد، امنیت و پایداری در فضای مجازی کشور سه رکن اساسی است که از شبکه ملی اطلاعات آغاز می شود تاکید کرد:« خوشبختانه پروژه دیتاسنتر بخش کوچکی از تصویر بزرگی است که برای فضای مجازی کشور طراحی شده و با دقت در حال پیگیری است. در برخی از حوزه های فضای مجازی شاهد تاخیر هستیم. این تاخیر نیز مختص ما نیست و در تمام کشورهای دنیا وجود دارد.»

وی تصریح کرد:«  نهادهای حاکمیتی و مراکز اصلی کشور که متولی حوزه تحول دیجیتال هستند از دستگاه ها مطالبه دارند تا این تاخر را جبران کنند.  ما در تعاریف شبکه ملی اطلاعات در کشور، کمی دچار اختلاف نظر هستیم اما در مرکز ملی، سیاست مشخصی داریم و همانطور که مقام معظم رهبری آذرماه سال گذشته فرمودند: «خدمات پایه کشور بایستی به صورت ملی انجام شود» که بر این اساس، یکی از آنها ارایه خدمات ابری و دیتاسنتری است.  ما باید از وابستگی بد به پلتفرم های جهانی که امنیت ندارند نجات پیدا کرده و پلتفرم های بومی را جایگزین کنیم.»

دبیر شورای عالی فضای مجازی با عنوان اینکه  مقدمه شکل‌گیری پلتفرم‌ها همین دیتاسنترها و خدمات ابری است که باید مورد توجه قرار گیرد افزود:«  با همکاری وزارت ارتباطات تا پایان دولت شاهد بازگشایی و تاسیس مراکزی شبیه به همین دیتاسنترها خواهیم بود.   بانک اطلاعاتی که در «کلودهای» خارجی وجود دارد ممکن است قطع شود. خدمات ابری باید در کشور ارائه شود و شاهد پلتفرم هایی باشیم که نیروی متخصص داخل کشور بتوانند با کمک زیر ساخت ها آن ها را طراحی کنند و جهش تولید را رقم بزنند.»

نظرها

1 نظر

  1. انگار یادت رفته ک برنامه های شما به فنا رفتن سروش اینا…ک به مزاییده گذاشته شدن….چقدر عقل کل هستی…هرچقدر برنامه داشته باشین بدرد نمیخورن

    رای موافق 0
    رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
دسترسی آسان به بازی و نرم‌افزار با انواع گیفت کارت

با توجه به شرایط تحریم ‌های بین ‌المللی، دسترسی ایرانیان به حساب ‌های...

اینترنت ماهواره ای استارلینک به آفریقا رسید
اینترنت ماهواره ای استارلینک به آفریقا رسید

اینترنت ماهواره ای پرسرعت و بدون فیلتر استارلینک به آفریقا رسید.

سرور مجازی یا آی پی ثابت؟ از کجا بخریم؟

برای فعالیت حرفه‌ای در سطح اینترنت، به دلایل متعددی نیاز به آی پی خارجی و...

معاون وزیر ارتباطات: سطح اینترنت پائین نیست، توقع مردم بالاست!

معاون امور مجلس وزارت ارتباطات اعلام کرد براساس آمارها کیفیت اینترنت کاهش...

آزمایش هیجان‌انگیز سیستم دفاع لیزری چند لایه Lockheed Martin

شرکت صنایع هوافضا لاکهید مارتین (Lockheed Martin) با سیستم سلاح لیزری خود که می‌توان...

مهم‌ترین ویژگی‌ ارز دیجیتال TRONIX چیست؟

ترون یک شبکه بلاک چین با فناوری همتابه‌همتا (P2P) است که به عنوان میزبان...

خطر هک کاربران macOS توسط برنامه Zoom

کشف نقص امنیتی برنامه Zoom در macOS که تمام سیستم را در دسترس هکرها قرار می‌دهد.

ساخت اولین قطار مغناطیسی ابدی جهان در چین

چین به تازگی خط قطار شهری جدیدی را آزمایش کرده که خبرگزاری‌های این کشور از آن...

راهنمای خرید سرور اختصاصی فیزیکی

سرور یک کامپیوتر قدرتمند است که به صورت 24 ساعته روشن است و یک اینترنت پر سرعت...

تشخیص سرطان با بررسی مواد شیمیایی موجود در اشک

پژوهشگران موسسه تراساکی آمریکا در مطالعه اخیرشان که با کمک پروفسور علی خادم...