کد خبر:1233869
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

تحریم گیت هاب چه پیامدی برای برنامه نویسان ایرانی دارد؟

گیت هاب

رسانه کلیک - سرویس گیت هاب دسترسی توسعه دهندگان ایرانی را محدود کرد. در پی این محدودیت دسترسی کسب و کارها و برنامه نویسان به سورس کدها عملا قطع شده است!

 شاید برای خیلی ها که برنامه نویس نیستند، این سوال مطرح باشد که گیت هاب چیست؟ در پاسخ باید بگوییم: گیت‌هاب سرویسی است که به توسعه‌ دهندگان امکان ذخیره‌ سازی کدهایشان برای پروژه ‌های مشارکتی متن باز و شخصی را می‌دهد. کاربران گیت‌ هاب می‌توانند تغییرات کدها را ردگیری کرده و یا باگ‌ها را گزارش کنند.

محدود کردن دسترسی ایرانی ها به گیت هاب که طی یک سال اخیر توسط شرکت آمریکایی مایکروسافت خریداری شده، واکنش توسعه دهندگان داخلی و در مواردی خارجی را در پی داشته است.

محسن براتی، یکی از برنامه نویسان و توسعه دهندگان ایرانی در توضیح مسئله پیش آمده در گفتگو با کلیک می گوید: «حدود 48 ساعت است که تمام اکانت های ایرانی توسط گیت هاب بسته و مسدود شده اند. در پی این اقدام گیت هاب، عملا دسترسی ما برنامه نویسان به فورس کدهایمان نیز از بین رفته است.»

گیت هاب صرفا با اکتفا بر ایمیلی با مضمون زیر اقدام به این کار کرده است: «به ‌موجب محدودیت ‌های مربوط به قوانین تجارت [خارجی] ایالات متحده‌ آمریکا، حساب کاربری شما در گیت‌ هاب مسدود شده است. کاربران حساب‌ های عادی (غیرسازمانی) تنها برای ارتباطات شخصی خود به سرویس‌های مخازن عمومی گیت‌ هاب دسترسی محدودی خواهند داشت.»

براتی در رابطه با این موضوع ادامه می دهد: «اقدام گیت هاب با دو مسئله بزرگ و جدی همراه است. اولین نکته این که بسیاری از شرکت ها که از گیت هاب به عنوان ورژن کنترل استفاده می کردند؛ دیگر عملا دسترسی به کدهایشان ندارند و این برای کسب و کارها مشکل ساز است.

از طرفی در دنیای برنامه نویسی، گیت هاب بستری حرفه ای محسوب می شود که پروفایل برنامه نویسان در آن معادل پروفایل حرفه آنهاست. در مواردی که برنامه نویسی با شرکتی خارجی وارد همکاری شود؛ در اولین اقدام از برنامه نویس؛ تقاضای ارسال پروفایل گیت هابشان را برای بررسی می کنند. بر این اساس، نقش گیت هاب در دنیای برنامه نویسی غیر قابل انکار است. دیگر دسترسی به پروژه های اپن سورس ایرانی و خودمان نداریم و تنها به پروژه های اپن سورس خارجی می توانیم دسترسی پیدا کنیم.»

براتی با اشاره به این نکته که گیت هاب تمام اکانت هایی که در یک سال اخیر با آی پی ایرانی لاگین کرده اند را برای مسدودیت نشانه رفته است؛ خاطر نشان می کند: «نکته قابل توجه در این نکته است که حساب کاربری تعدادی از برنامه نویسان ایرانی که در حال حاضر ساکن کشورهای خارجی هستند و در یکسال اخیر وارد گیت هاب شده اند نیز مسدود شده است. همین مساله برای برنامه نویس های ایرانی الاصل هایی که اکنون ساکن کشورهای خارجی هستند نیز مشکل ساز شده است.»

براتی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این اقدام گیت هاب در دنیا چه واکنش هایی به همراه داشته است؟ پاسخ می دهد: «تا جایی که من دیدم؛ در این مورد اعتراض های زیادی به گیت هاب شده است. شاخص ترین این اعتراضات به توییت های «دن آپراموف» برنامه نویس مطرح روسی بر می گردد که عنوان کرده است هر لحظه منتظرم اکانت من نیز مسدود شود؛ چرا که روسیه هم در لیست تحریم های آمریکای خودنمایی می کند!»

براتی در پایان اضافه می کند: «جالب است در جریان باشید فیلتر شکن نیز در این رابطه اثرگذار نیست و عملا با هیچ روشی نمی توانیم این وضعیت را دور زده، تغییر داده و بی اثر کنیم.»

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
عوامل موثر بر قیمت طلا
بررسی عوامل موثر بر قیمت طلا | طلا و سکه چرا گران می‌شوند؟

با وخیم شدن وضعیت اقتصادی و تورم، سکه و طلا از اهمیت بیشتری برخوردار شده و...

فلای تودی
آموزش پس گرفتن پول از استیم | چگونه بازی خریده شده را ریفاند کنیم؟

گاهی پیش می‌آید از بازی خریده شده خوشتان نمی‌آید. آن بازی نتوانسته انتظارات...

پس از خرید ماشین صفر کیلومتر
اقدامات ضروری پس از خرید ماشین صفر کیلومتر

اگر قصد خرید خودوری نو دارید، باید بدانید حین و پس از خرید ماشین صفر کیلومتر،...

عرضه غیرنقدی بیت کوین
حتی پس از ریزش، عرضه غیرنقدی بیت کوین هنوز هم در حال افزایش است

قیمت بیت کوین به پایین‌ترین سطح شش ماه اخیر خود رسیده است، اما فشار عرضه هنوز...

تشعشعات امواج رادیویی
معاون امور رادیویی رگولاتوری: میزان تشعشعات امواج رادیویی به طور مستمر پایش می‌شود

معاون امور رادیویی رگولاتوری اعلام کرد میزان تشعشعات تجمعی امواج رادیویی...

امیکرون سویه غالب در کشور
امیکرون سویه غالب در کشور شد

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اعلام کرد...

رونمایی از سامانه پیامکی فوریت‌های ۱۱۰
رونمایی از سامانه پیامکی فوریت‌های ۱۱۰ | امکان برقراری ارتباط با پلیس برای ناشنوایان فراهم شد

امروز از سامانه پیامکی فوریت‌های ۱۱۰ رونمایی شد. در این سامانه، امکان...

حذف یارانه پردرآمدها الزامی شد
حذف یارانه پردرآمدها الزامی شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: «طبق مصوبه این کمیسیون، وزارت کار و تعاون...

بیمه مناطق محروم حاشیه شهرها
مناطق محروم حاشیه شهرها از پوشش بیمه‌ای برخوردار می‌شوند

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت، جزئیات برقراری پوشش بیمه‌ای...

ناسالم بودن هوای تهران
افزایش آلودگی و ناسالم بودن هوای تهران برای گروه‌های حساس

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد، شاخص آلودگی هوای تهران روی عدد ۱۴۵...