کد خبر:1326778
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

ترور با استفاده از هوش مصنوعی

نیویورک تایمز: ترور فخری زاده توسط ربات قاتل انجام شد!

ترور فخری زاده توسط ربات قاتل

در گزارشی جدید از روزنامه نیویورک‌تایمز جزئیاتی ناگفته از ترور شهید فخری زاده گزارش شده است که استفاده از سلاح رباتیک و کمک از هوش مصنوعی را شرح می‌دهد.

روزنامه نیویورک‌تایمز، در گزارشی که نسخه‌ای از آن را به زبان فارسی منتشر کرده، جزئیاتی از ترور شهید فخری‌زاده را تشریح کرده است.

نیویورک‌تایمز در گزارشی مدعی شد برای اولین بار جزئیاتی را درباره عملیات ترور شهید فخری‌زاده توسط موساد منتشر کرده است که نشان می‌دهد، سلاح خودکار و کنترل از راه دور به کار رفته در این عملیات با فناوری هوش مصنوعی ارتقا یافته بود و مسئولان ارشد آمریکا در جریان این عملیات قرار داشتند.

نیویورک‌تایمز با تأکید بر اطلاع مقامات ارشد آمریکا از این عملیات ترور، می‌نویسد: «آمادگی برای ترور پس از دیدارهایی تا آخر سال ۲۰۱۹ و اوایل ۲۰۲۰ میان مقامات اسرائیلی به رهبری یوسی کوهن رئیس پیشین موساد و مقامات عالی‌رتبه آمریکایی ازجمله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین، مایک پامپئو وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و ژینا هاسپل رئیس پیشین سیا انجام شد.»

این روزنامه می‌افزاید: «اسرائیل کارزار خرابکاری و ترور را در سال ۲۰۱۲ متوقف کرده بود، یعنی وقتی‌که آمریکا وارد مذاکرات هسته‌ای با ایران شد، مذاکراتی که در سال ۲۰۱۵ به توافق هسته‌ای انجامید. بعد از خروج دونالد ترامپ از آن توافق در سال ۲۰۱۸، اسرائیلی‌ها می‌خواستند این کارزار را از سر بگیرند تا سعی کنند پیشرفت هسته‌ای ایران را متوقف کرده و آن را وادار به پذیرش اعمال محدودیت‌های سخت بر برنامه هسته‌ای‌اش کنند. در اواخر فوریه، کوهن فهرستی از عملیات‌های بالقوه به آمریکا ارائه داد که در میان آن‌ها ترور آقای فخری‌زاده هم بود. فخری‌زاده از سال ۲۰۰۷ در اولویت فهرست ترور اسرائیل بوده است و موساد هیچ‌گاه چشم از او برنداشته بود. طبق گفته یک مقام رسمی مطلع، در واشنگتن به مقامات آمریکایی توضیحاتی درباره برنامه ترور داده شده بود و آن‌ها از آن حمایت کرده بودند.»

نیویورک‌تایمز در بخشی از گزارش خود درباره جزئیات ترور شهید محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته هسته‌ای کشورمان تأکید می‌کند که عملیات منجر به شهادت دکتر فخری زاده، اولین تلاش عوامل موساد نبوده و می‌نویسد:

«در سال ۲۰۰۹ یک گروه ضربت طی عملیاتی برنامه‌ریزی‌شده به دنبال ترور این دانشمند هسته‌ای بوده‌اند و برای این کار منتظر آمدن فخری‌زاده بودند اما این عملیات در لحظه آخر لغو شد. موساد به لو رفتن این عملیات مشکوک شده بود و ظاهراً ایران برای آن‌ها تله گذاشته بود. اما این بار موساد می‌خواست چیز جدیدی را امتحان کند.»

نیویورک‌تایمز با اشاره به عملیات ترور شهید فخری‌زاده در آذر ۹۹ درباره جزئیات عملیات می‌آورد: «عوامل ایرانی که برای موساد کار می‌کردند، یک وانت نیسان آبی را کنار جاده‌ای که شهر آبسرد را به بزرگ‌راه اصلی متصل می‌کرد، پارک کرده بودند. آن نقطه کمی مرتفع بود و می‌شد از آنجا ماشین‌هایی را که نزدیک می‌شوند، دید. زیر برزنت و مصالح ساختمانی که برای استتار و فریب در وانت قرار داده شده بود، روی کف وانت یک سلاح خودکار کالیبر ۷.۶۲ میلی‌متری قرار داشت. حدود ساعت ۱۳ گروه ضربت سیگنالی دریافت کرد که آقای فخری زاده، همسرش و گروهی از محافظان مسلح او در ماشین‌هایی که خودرو او را همراهی می‌کردند، قرار است آبسرد را ترک کنند. عامل ترور که یک تیرانداز ماهر بود، موقعیت خود را تعیین و اسلحه را آماده شلیک کرده و به‌آرامی ماشه را لمس کرد. اگرچه، او به‌هیچ‌وجه در نزدیکی آبسرد نبود. تک‌تیرانداز هزاران مایل دورتر، در محلی مخفی به صفحه‌نمایش یک کامپیوتر چشم دوخته بود. تمام گروه ضربت تا آن موقع ایران را ترک کرده بودند.»

این روزنامه ادامه می‌دهد: «پس‌ازاین حادثه، بسیاری از منابع خبری ایران گزارش دادند که عامل ترور، یک ربات قاتل بوده است و کل عملیات به شکل کنترل از راه دور انجام‌شده است. این گزارش‌ها مستقیماً با روایت موجود درباره درگیری مسلحانه میان تیم ترور و محافظان و گزارش‌ها درباره دستگیری یا کشته شدن برخی از عوامل ترور، مغایرت داشت.»

این گزارش می‌افزاید: توماس ویثینگتون یک آنالیزور تسلیحات الکترونیکی دراین‌باره به شبکه بی.بی.سی گفته بود که: فرضیه وجود یک ربات قاتل را «نباید به‌کلی باور کرد» اما این بار واقعاً یک ربات قاتل در کار بود.

انتشار داستان این‌که بعدازظهر آن روز واقعاً چه رخ‌داده بود و چگونه عملیات انجام شد، برای اولین بار در اینجا آمده است که مبتنی بر گفته‌های مقامات آمریکایی، اسرائیلی، ایرانی و دو مقام اطلاعاتی که در جریان جزئیات برنامه‌ریزی و اجرای عملیات بودند و اظهارات خانوادهٔ آقای فخری‌زاده در گفت‌وگو با رسانه‌های ایرانی است.

نیویورک‌تایمز در این گزارش مدعی شده است: «در این عملیات فناوری تک‌تیرانداز دقیق کامپیوتری ارتقا یافته با هوش مصنوعی و رصد چند دوربینه از طریق ماهواره برای اولین بار به کار رفت که سلاح آن قادر به شلیک ۶۰۰ گلوله در یک دقیقه بود. برخلاف پهپادها، این سلاح رباتیک در آسمان هیچ توجهی را به خود جلب نمی‌کرد.»

این روزنامه در ادامه جزئیات بیشتری از این سلاح خودکار ارائه داده و می‌نویسند: «طبق گفته یک مقام اطلاعاتی مطلع از طرح این ترور، اسرائیل مدلی ویژه از سلاح خودکار FN MAG ساخت بلژیک را انتخاب کرده بود که به یک دستگاه رباتیک پیشرفته متصل بود. سلاح خودکار، ربات و اجزا و تجهیزات دیگر آن همگی باهم وزنشان به یک تن می‌رسید، سلاح و تمامی این تجهیزات تا حد کوچک‌ترین بخش‌هایشان را از هم باز کردند و قطعه به قطعه به روش‌های مختلف، از مسیرهای مختلف در زمان‌های مختلف به ایران قاچاق کرده و سپس دوباره سر هم کردند.»

این گزارش علاوه بر این آورده است: «بخش رباتیک سلاح طوری طراحی‌شده بود که کف وانت جا شود. دوربین‌ها هم که در جهت‌های مختلفی روی وانت قرارگرفته بودند، باعث می‌شدند اتاق کنترل تصویر کاملی نه‌تنها از هدف و جزئیات امنیتی آن، بلکه از اطراف محل عملیات داشته باشد. سرانجام در مرحله آخر کار، وانت پر از مواد منفجره شد تا پس از ترور، منفجر شود و هیچ ردی باقی نگذارد. شلیک چنین سلاحی پیچیدگی‌های دیگری هم داشت. سلاح خودکاری که روی یک وانت کار گذاشته‌شده باشد، حتی اگر خودرو متوقف‌شده باشد، پس از شلیک و لگد اسلحه در پس هر تیری که از لوله سلاح خارج می‌شود، تکان می‌خورد و مسیر گلوله‌های بعدی را عوض می‌کند.»

نیویورک‌تایمز ادامه می‌دهد: «همچنین، با وجود این‌که کامپیوتر از طریق ماهواره با اتاق کنترل ارتباط برقرار می‌کرد و اطلاعات را هم بسیار سریع مخابره می‌کرد، باز هم تأخیر کمی ایجاد می‌شد؛ در واقع چیزی که اپراتور روی صفحه‌نمایش می‌دید، لحظه‌ای پیش اتفاق افتاده بود و نشانه‌گیری برای جبران آن‌هم لحظه‌ای دیگر زمان می‌برد، تمام این‌ها هم در حالی بود که خودروی آقای فخری‌زاده در حال حرکت بود. زمانی که طول می‌کشید تصاویر دوربین‌ها به شلیک‌کننده برسند و زمانی که طول می‌کشید پاسخ شلیک‌کننده به سلاح خودکار برسد، حتی بدون احتساب مدت‌زمانی که طول می‌کشید او واکنش نشان دهد، ۱.۶ ثانیه تخمین زده‌شده بود و این بازه زمانی کافی بود تا تیری که به بهترین شکل نشانه‌گیری شده بود، به خطا برود. به همین منظور، از فناوری هوش مصنوعی استفاده‌شده بود تا تأخیری که به وجود می‌آمد، لرزش و سرعت ماشین را تنظیم کند.»

این روزنامه همچنین نوشت: «چالش دیگر، اطمینان یافتن از این بود که آقای فخری‌زاده در حال راندن خودرو است، نه یکی از فرزندان او یا همسرش. اسرائیل نمی‌تواند از همان تجهیزات جاسوسی که در جاهای دیگری مانند غزه استفاده می‌کند، از جمله استفاده از پهپادها برای تعیین هدف پیش از حمله در ایران بهره بگیرد. پهپادی که آن‌قدر بزرگ باشد که بتواند به ایران برسد، به‌آسانی می‌تواند توسط موشک‌های ضدهوایی ایران سرنگون شود. همچنین به پرواز درآمدن پهپادی در اطراف آبسرد که منطقه‌ای آرام در حومه تهران است، می‌توانست کل عملیات را لو بدهد.»

نیویورک‌تایمز می‌افزاید: «راهکار این بود که از ماشینی که به‌ظاهر پنچر شده بود و روی یک جک قرار داشت و در دوراهی جاده اصلی متوقف‌شده بود، همه‌چیز رصد شود. آنجا ماشین‌هایی که به سمت آبسرد می‌رفتند، باید دوربرگردان می‌کردند. این محل حدوداً سه‌چهارم مایل از محل ترور فاصله داشت. این ماشین هم یک دوربین داشت. وانت آبی کنار بلوار امام خمینی پارک شده بود. تیم تحقیقات بعداً پی برد که دوربین‌های امنیتی جاده را از کار انداخته بودند.»

این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود، با ارائه جزئیات دیگری از صحنه ترور که مربوط به پس از شهادت شهید فخری‌زاده است، به بخش پایانی عملیات اشاره کرده و می‌نویسد:

«نیسان آبی منفجر شد. این تنها بخش عملیات بود که طبق برنامه پیش نرفت. این انفجار قرار بود ربات را کاملاً خرد کند تا ایرانی‌ها نتوانند بقایای آنچه رخ‌داده بود را کنار هم قرار دهند. در عوض، بیشتر قطعات این سلاح به هوا پرتاب شدند و سپس روی زمین افتادند، بیش از آن آسیب‌دیده بود که بتوان آن را تعمیر کرد اما قطعات تا حد زیادی سالم مانده بودند. بنابراین ارزیابی سپاه مبنی بر این‌که حمله توسط یک سلاح خودکار کنترل از راه دور «مجهز به هوش مصنوعی» انجام‌شده بود، صحت داشت.»

بیشتر بدانید: نگرانی سازمان ملل متحد در مورد توسعه ربات‌های آدمکش!

منبع: آنا

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  دونالد ترامپ شبکه اجتماعی Truth
  دونالد ترامپ در فکر راه‌اندازی شبکه اجتماعی Truth

  دونالد ترامپ رئیس جمهور اسبق آمریکا به تازگی اعلام کرده که در فکر راه‌اندازی شبکه...

  فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی
  فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی چیست؟

  آشنایی با فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی می‌تواند در پیشگیری از ارتکاب...

  بهترین هدفون برای گوشی
  معرفی بهترین هدفون برای گوشی موبایل

  موبایل‌های هوشمند به محل مناسبی برای گوش دادن به موسیقی و تماشای فیلم تبدیل شده...

  استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپتاپ
  آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپتاپ سودآوری دارد؟

  این روزها که بیت کوین رکوردهای قیمت جدیدی را در بازار ثبت کرده است، افراد زیادی به...

  آسیب مغزی ناشی از کرونا
  بازگشت آسیب مغزی ناشی از کرونا

  یک مطالعه توسط دانشمندان اروپایی نشان داده است که ویروس کووید-19 می‌تواند رگ‌های...

  مراسم Grammy چیست
  مراسم گرمی چیست؟ | زمان برگزاری گرمی ۲۰۲۲

  مراسم Grammy یکی از مهم‌ترین محفل‌های موسیقی است که در آن، موسیقی‌دانان گرد هم جمع...

  4 اشکال فنی؛ با معایب دنا پلاس اتوماتیک آشنا شوید

  علیرغم تعریف از پیشرانه قدرتمند، بسیاری از رانندگان از معایب دنا پلاس اتوماتیک...

  سیگنال خرید سهام در بورس
  سیگنال خرید سهام در بورس چطور صادر می شود؟

  سیگنال خرید سهام در بورس توسط کارشناسان بازارهای مالی و از طریق بررسی و تحلیل سهام...

  تغییر حالت موی افراد در فتوشاپ
  آموزش تغییر حالت موی افراد در فتوشاپ

  یکی از سرگرمی‌های جالب که رواج خاصی بین کاربران نوجوان دارد، تغییر حالت موی افراد...

  آموزش حذف اکانت کلاب هاوس برای همیشه

  علیرغم محبوبیت بسیار اپلیکیشن clubhouse، ذوق استفاده از این برنامه برای برخی افراد به...