کد خبر:1328963
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

کدام بازنشستگان ۵ تا ۱۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرند؟

حقوق بازنشستگان ۵ تا ۱۰ میلیون تومان

امسال حقوق بازنشستگی بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان، به ترتیب مربوط به بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری (حدود ۸۹ درصد) ، بازنشستگان صندوق بازنشستگی فولاد (۷۵ درصد) و مستمری‌بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی (۴۰.۴ درصد) بوده است.

بخشی از گزارش دیوان محاسبات کشور درباره نظارت بر اجرای قانون بودجه ۱۴۰۰ در چهار ماهه اول، به موضوع گزارش عملکرد همسان سازی حقوق بازنشستگان اختصاص دارد.

در این گزارش آمده است:

«به دلیل عدم تحقق منابع موضوع بند (و) تبصره (۲)‌ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و کسری منابع صندوق بازنشستگی کشوری، به منظور پرداخت حقوق بازنشستگان و موظفین، مبلغ ۵۶.۹۸۹.۰۰۰ میلیون ریال تنخواه‌گردان توسط خزانه‌داری کل کشور به صندوق بازنشستگی کشوری پرداخت گردیده است.

شایان ذکر است در دوماهه ابتدای سال برای پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران به دلیل کمبود منابع در ماه‌های مورد نظر از مبلغ ۴۸.۴۲۷.۵۲۷ میلیون ریال تسهیلات بانکی استفاده گردیده که با روند افزایش وصول درآمدهای حق بیمه در ماه‌های بعد، برای پرداخت حقوق مشمولین در دو ماهه دوم سال ۱۴۰۰، از دریافتی‌های حق بیمه استفاده شده است.

در خصوص منابع بودجه‌ای صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد، در سال ۱۴۰۰ ، مبلغ ۵۵.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال جهت پرداخت مستمری ذیل جدول شماره (۹) بودجه کل کشور و مبلغ ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال جهت همسان‌سازی و متناسب‌سازی بازنشستگان از محل بند (و) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده است.

بیشتر بدانید: همسان سازی حقوق بازنشستگان بدون ایجاد تورم

* صندوق بازنشستگی کشوری:

در سال ۱۳۹۸ حدود ۷۰ درصد بازنشستگان و موظفین حقوق‌بگیر مشترک صندوق بازنشستگی کشوری، حقوقی پایین‌تر از ۳۰ میلیون ریال دریافت نموده‌اند که این رقم در سال ۱۴۰۰ تقریبا نزدیک به صفر گردیده است، در سال ۱۴۰۰ حدود ۸۹ درصد از بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری حقوقی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال دریافت نموده‌اند.

* صندوق بازنشستگی و حمایت کارکنان فولاد:

در سال ۱۳۹۸ حدود ۶۰ درصد بازنشستگان و موظفین حقوق‌بگیر مشترک صندوق بازنشستگی فولاد، حقوقی بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون ریال دریافت نموده‌اند که این رقم در سال ۱۴۰۰ تقریبا ۱۲ درصد گردیده است، همچنین در سال ۱۴۰۰ حدود  ۷۵ درصد از بازنشستگان صندوق بازنشستگی فولاد حقوقی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال دریافت نموده‌اند.

نتیجتاً پس از همسان‌سازی‌های صورت‌گرفته حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

* تأمین اجتماعی:

در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ و قبل از اجرای متناسب‌سازی؛ ۸۴.۹۴ درصد از جامعه تحت پوشش و پس از اجرای فاز اول متناسب سازی در اسفند ماه ۱۳۹۹ حدود ۷۶.۶۱ درصد و در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ با اجرای فاز دوم متناسب‌سازی حدود ۴۴.۶۶ درصد از مستمری‌بگیران و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در طبقه کمتر از ۳۰ میلیون ریال و در حدود ۴۰.۳۸ درصد از مستمری‌بگیران و بازنشستگان سازمان در طبقه ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال قرار گرفته‌اند

دریافت وام ۷ میلیونی بازنشستگان چه شرطی دارد؟

منبع: فارس

نظرها

6 نظر

 1. ناشناس

  آخه آدم های ساده اون امام علی ع بود که از صندوق بیت المال یک سکه به کارگر خارکن داد و یکی یک سکه به تلحه و زبیر که دانشمندان آن زمان بودندحالا.شما این حرف هارو به چه کسی میگید.تا روز جزا عدالتی وجود ندارد.من حق خودمو به خدا واگزار میکنم پیش نهاد میکنم شماهم همین کارو بکنید خدا خودش میدونه چکار میکنه پستشونو به موقعش میکنه.

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 2. ناشناس

  در هم سانسازی خیلی بی عدالتی شد.که باید در محضر خداوند قهار پاسخگو باشند.دوم این که.میانگین گرفتن دوسال آخربرای بازنشستگی کار همه ی گارگران را خراب کرده است چرا چون قبلا حقوقش کم بوده وبعد در یک شرکت حقوقش زیاد شده واین میانگین باعث شده حقوق پائین بیاد چرا؟؟؟؟چرا حقوق یک سرپرست ویا یک لیسانس که مثلا مهندسه.بابد 15 تا 18 میلیون باشه آخه یک بازنشته باید 15 تا 18 میلیون بگیره این عدالته؟؟؟ تازه متناسب سازی هم گرفتن این یعنی چی؟؟؟ خب همین حقوقهارو میدن که تامین اجتماعی به گدائی افتاده.دیگه این کارها همش حق الناسه باید در محضر خداوند جواب بدن.چرا این همه اختلاف حقوق وطبقاطی هست.یک لیسانس با یک کارگرنباید هیچ فرقی باهم داشته باشن.لیسانس درس خونده درست بجای بیل و کلنگ خودکار دستش میگیره.پشت میز جلوی کولر میشنه..خب درس خونده.کارش راحته دلیل نمیشه حقوق 18 میلیونی بگیره.کارگرهم داره کار میکنه پشت دستگاه شب کاری سرو صدا سختی با حقوق 4 تا 5/5 میلیون تومان این عدالته؟؟؟امام علی ع از بیت المال یک سکه به خارکن داد و یکی یک سکه به تلحه و زبیر که دانشمندان آن زمان بودن که به امام علی اعتراض کردن.امام فرمود کارشما راحته و کار کارگر سخته.عدالت یعنی این.که میتونه خاک پای امام باشه هیچ کس….

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 3. ناشناس

  سلام والاااا ما که بیشتر از 1280 با 11 سال سابقه نمی گیریم خوش بحال اونایی که میگیرن

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 4. ناشناس

  من مستمری بگیر کشوری هستم حقوقم کلا 2 میلیون تومان هست که از این مبلغ اقساطی بابت خرید از فروشگاه زنجیره ای کم میشه خواهشا میشه بفرمائید منی که مستاجر هم هستم چه باید بکنم با مبلغ 1100 هزار تومن . متشکرم

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 5. ناشناس

  قابل توجه وزیر محترم کار که به گفته رییس جمهورمحترم دولت رفع تبعیض و….میباشند پس استین را بالا بزنید بین رفع تبعیض حقوقهای صندوقهای دیگر با حداقل بگیران تامین اجتماعی نمایید که درحال حاضربنا به گزارشات ۲ملیون تفاوت است سال دیگر تفاوت بیش ازاین میشود اقای وزیرلطفا اقدام فرمایید بسیار درتنگنا هستیم واین تبعیض اشکار مخالف نظررییس جمهوری است

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 6. ناشناس

  سلام انها که منابع ندارند بیشتر می گیرند همیشه ا ز قشر ضعیف می گیرند وبه …….می دهند لعنت به بی عدالتی وکسانی که باعث بی عدالتی می شوند بابا تامین اجتماعی خودش یک کشور است

  رای موافق 0
  رای مخالف 1

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
تفاوت های اصلی بوتیک هتل و هتل چیست؟

در دهه‌های پیش، واحدهای اقامتی تنها به چند دسته مجزا تقسیم می‌شدند اما با...

رونمایی از اینترنت ماهواره ای رمزگذاری شده توسط اسپیس ایکس

اسپیس ایکس از سرویس جدید اینترنت ماهواره‌ای رمزگذاری شده‌ خود با نام...

کدهای مخفی جذاب گوشی‌های موبایل که تست سخت افزاری را امکان‌پذیر می‌کنند

گوشی‌های سامسونگ، شیائومی و اپل کدهای مخفی جذابی دارند که دسترسی به اطلاعات...

بازی اونجرز بعد از دو سال آپدیت محتوایی انتها بازی را گرفت

اگر شما از طرفداران بازی انتقام جویان مارول (Marvel’s Avengers) باشید، می‌دانید که...

تصاویر جدید از تلسکوپ فضایی جیمز وب که تلسکوپ هابل نتوانسته آن را ببیند

سایت بیزینس اینسایدر اخیرا خبری منتشر کرده است که در آن به مقایسه کیفیت...

ذره بین موتور جستجوی جایگزین گوگل

موتورهای جست‌وجوی بومی سهم بسیاری در اقتصاد فناوری اطلاعات کشورها دارند.

فرار از دوربین‌های امنیتی به کمک “کت جادویی”

 این کت که InvisDefense نام دارد، به فردی که آن را پوشیده این امکان را می‌دهد در...

چشم سوم تماشاگران در جام‌جهانی۲۰۲۲

دیدن یک رویداد ورزشی از داخل استادیوم و به‌طور واقعا زنده، باعث می‌شود برخی...

کنترل قند خون با قرص هوشمند

محققان فناوری پزشکی در حال توسعه و ساخت یک حسگر زیستی هستند که بلعیده می‌شود...

کمیسیون تپسی چقدر است؟

تپسی در جلسه معارفه سهام خود در فرابورس، یکی از دلایل ورود به بورس را توسعه...