کد خبر:1075248
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

خطر بالا آمدن آب دریاهای جهان با دومین ترک عمیق در یخچال های قطب جنوب

جدا شدن یخ قطبی

سال گذشته یک تکه عظیم ۵۸۳ کیلومتر مربعی از جزیره یخی پاین کنده شده و به اقیانوس وارد شد تا درنهایت ذوب شده و سطح دریاهای جهان را بالا ببرد.

به گزارش کلیک، اکنون شواهد جدید از تصاویر ماهواره ای نشان می دهد این شکستگی به دلیل یک از هم گسیختگی در ۳۲ کیلومتری بخش داخلی آن بوده، و نشان می دهد که این یخچال در حال خرد شدن از داخل است. گزارش‌ها حاکی از این هستند که شکاف داخلی دوم نیز در حال ایجاد شدن است.

این شکاف جدید در مرکز جزیره یخچالی پاین در چند ماه اخیر تشکیل شده است و روند نگران کننده‌ای دارد. اکنون محققین در حال پیش‌بینی هستند که ورود این تکه عظیم، سطح آب دریاها را در آینده تا چه حد افزایش می دهد، زیرا تقریبا نیمی از جمعیت جهان نزدیک خط  ساحلی زندگی می کنند.

یان هوات از دانشگاه اوهایو می گوید "به طور کلی دیگر کسی نمی پرسد که ورقه غربی قطب جنوب ذوب خواهد شد یا خیر. اکنون همه می پرسند این ورقه چه زمانی ذوب می شود؟ این نوع رفتار های شکستگی باعث ایجاد یک مکانیسم خواهد شد که خطر عقب نشینی یخچال ها را سرعت بخشیده و احتمال تخریب غرب قطب جنوب در دوران زندگی ما را افزایش می دهد."

چگونه یک قفسه یخی از داخل می شکند؟

بسیار ساده است: آب گرم اقیانوس در داخل یک رخنه در قفسه یخی نفوذ کرده و از زیر آن را گرم می کند. با گذشت زمان، این آب گرم بخش بیشتر و بیشتری از یخ را می برد و راه خود را به سمت حفره های موجود در یخ باز می کند. سپس تکه های بزرگی از یخ شکسته و از آن جدا می شود.

هوات توضیح می دهد "شکاف ها معمولا از حاشیه قفسه یخی تشکیل می شوند، در جایی که یخ نازک تر بوده و راحت تر تکه های آن از هم جدا می شوند. با این حال این رویداد اخیر در جزیره پاین به دلیل شکاف هایی در مرکز یخ بوده و تا حاشیه ادامه پیدا کرده است."

شکاف داخلی قطب

کشف تیم هوات مبنی بر اینکه شکاف از داخل یکی از دره های ورقه ای تشدید شده است، این فرضیه نیز قوت یافت. این دره ها که پایین تر از ورقه های یخی و زیر سطح دریا هستند، اجازه می دهند که آب گرم به بخش های داخلی و زیرین برسد و یخ را از زیر ذوب کند.

هوات در ادامه گفت "نکته دردسر ساز این است که تعداد زیادی از این دره ها در زیر یخچال ها وجود دارند. اگر آن‌ها واقعا بخش های ضعیف مستعد به ایجاد شکاف باشند، باید منتظر افزایش ذوب شدن یخچال ها باشیم."

این تیم با کمک ماهواره لندست ۸ ناسا به شواهدی دست پیدا کند که نشان می دهند این شکستگی در سال ۲۰۱۵ ایجاد شده و از آن پس تشکیل شکاف ادامه یافته است.

در صورتی که یخ های غربی قطب جنوب آب شوند، احتمالا سطح آب دریاها تا ۳ متر افزایش پیدا می کند و باعث به خطر افتادن بسیاری از شهرهای ساحلی مانند نیویورک و میامی می شود. اگر آب شدن بخش غربی قطب جنوب غیر قابل اجتناب باشد، ما باید امیدوار باشیم که خواهیم توانست عواقب آن برای زندگی در کره زمین را مدیریت کنیم.

نظرها

1 نظر

  1. علی اصغرآزادی

    سلام سوال دررابطه بااتصال دریای خزربه خلیج فارس.
    تواین طرح فقط اختلاف سطح دودریارودرنظرگرفتن که ارتفاع دریای خزر۲۸مترپایین ترازخلیج فارس ولی سطح ارتفاع شهرهایی که قراره مسیراین کانال باشه رودرنظرنگرفتن برای مثال ارتفاع شهرکرمان بالای هزارمترازسطح دریاس یعنی بایدآب کانال به صورت سربالاحرکت کنه که اینم غیرممکن پس چطورمیخوان این مشکل وحل کنن چطورقرارمسیردرجایی که تقریباتومرکزایران ۱۰۰۰مترازسطح دریااختلاف داره کانال حفرکنن کانال وباچه عمقی میخوان حفرکنن باهرعمقی هم که بخوان حفرکنن بازم بازم خیلی ازسطح دریااختلاف داره مگراین که کانال وباعمق بیش از۱۲۰۰مترحفرکنن که اونم تقریباغیرممکن فقط سوالم اینکه چطورقراره اختلاف سطح شهرهای درمسیرکانال وبااختلاف سطح دریاحل کنن باتشکر…

    رای موافق 0
    رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
فروش PS5 رکورد تمام کنسول‌های پلی استیشن را شکست

 PS5 نه‌تنها برنده‌ی بزرگ نبرد سخت‌افزارهای فوریه در آمریکا بوده‌ بلکه در...

در پی سوءاستفاده کاربران، امکان دسترسی رایگان به مدل هوش مصنوعی Midjourney متوقف شد

در پی ساخت تصاویر جعلی بحث‌برانگیز، حالا دیگر امکان ساخت رایگان تصاویر با...

دوربین جدید سونی ZV-E1 معرفی شد

دوربین سونی ZV-E1 به‌طور خاص برای ثبت ولاگ ساخته شده است و از یک سنسور فول‌فریم...

لامبورگینی رولتو 2024 معرفی شد

اونتادور برای حدود یک دهه پرچمدار محصولات گاو خشمگین ایتالیایی بود و اکنون...

تماس ماهواره ای آیفون ۱۴ به ۶ کشور جدید آمد؛ ایران هم جزو لیست است؟

اپل از ارائه قابلیت تماس ماهواره ای اضطراری آیفون 14 برای 6 کشور دیگر نیز خبر...

مایکروسافت به بینگ چت تبلیغات اضافه می‌کند

مایکروسافت تأیید کرد که در حال افزودن تبلیغات به تجربه چت با نسخه جدید بینگ...

روش جدید دارورسانی به جای تزریق

آیا خوب نیست اگر بتوان دارو را بدون استفاده از سوزن دردناک تزریق کرده و آن...

نامه سرگشاده ماسک و 1000 فعال حوزه فناوری: به‌خاطر بشریت توسعه هوش مصنوعی را 6 ماه متوقف کنید

جمعی از فعالان حوزه فناوری در نامه سرگشاده‌ای از آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی...

حالت مطالعه به نسخه دسکتاپ مرورگر گوگل کروم می‌آید

به‌روزرسانی جدید مرورگر گوگل شامل حالت مطالعه می‌شود که برای افزایش تمرکز و...

سرعت اینترنت موبایل و ثابت در ایران کاهش یافت

طبق جدیدترین گزارش Speedtest، رتبه اینترنت ثابت و موبایل در فهرست اسپیدتست...