کد خبر:1359471
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

سخنگوی وزارت خارجه: در نقطه توافق مذاکرات وین قرار نداریم

در نقطه توافق مذاکرات وین قرار نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاکرات وین گفت: در حال حاضر در نقطه توافق قرار نداریم. 

در نقطه توافق مذاکرات وین قرار نداریم

به گزارش کلیک به نقل از اعتمادآنلاین، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه، شنبه شب در اردوی آموزشی تشکیلاتی جهاد اکبر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در مشهد گفت: «تیمی که در حال مذاکره در وین است، یک دستور کار روشن دارد. این تیم قرار نیست برجام جدیدی بنویسد. نمی‌توانید درباره برجام صحبت کنید و بعد بگویید این تیم باید برجام را بر اساس نظری که من می‌گویم اصلاح کند.»

قرار نیست برجام جدیدی نوشته شود

خطیب زاده افزود: «برجام با هر مختصاتی که دارد، یک بار نوشته و امضا و مهر و موم شده است. انتقادات به آن را شنیدیم و نقاط قوت آن را هم شنیدیم. واقعیت این است که دکتر باقری قرار نیست یک برجام جدید بنویسد. دکتر باقری و تیم آنجا هستند تا مطمئن شوند اگر آمریکا می‌خواهد دوباره به برجام برگردد، این بار در مسیری برگردد که انتفاع وعده داده شده یا قول داده شده یا نوشته شده در برجام حاصل شود. در غیر این صورت آمریکا به این راحتی نمی‌تواند به برجام برگردد. این دستور کار تیم است. هر کار و مذاکره ای یک دستور دارد و موفقیت بر مبنای دستور مذاکرات سنجیده می‌شود.

مذاکرات در شورای عالی امنیت ملی راهبری می‌شود

خطیب زاده خاطرنشان کرد: «اگر قرار بود هیئت مذاکرات جمهوری اسلامی ایران در وین خطوط قرمز را رد کند، ماه ها قبل به نتیجه می‌رسیدیم. ضمن این که وزارت امور خارجه مجری مذاکرات است و مذاکرات در شورای عالی امنیت ملی راهبری می‌شود. رئیس شورای عالی امنیت ملی، رئیس جمهور است. اعضای آن نیز ۵ نفر از اعضای دولت و ۵ نفر نیز به انتخاب مقام معظم رهبری هستند. پس تکلیف کار آنقدر پیچیده نیست.»

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «تیمی که برای منافع یک ملت مذاکره می‌کند، شب و روز ندارد. قول می‌دهم آنچه که تا کنون اتفاق افتاده حداکثر رعایت حقوق و منافع فرد فرد ملت بوده است.»

مذاکرات وین به مکث و تنفس خورده است

وی خاطرنشان کرد: «مذاکرات مکث دارد. به تنفس خورده است. هماهنگ کننده برجام اتحادیه اروپا درخواست مکث کرده است. ما چندین بار قبل از این هم تنفس و مکث‌هایی داشتیم که به درخواست هماهنگ کننده نبوده است.»

خطیب زاده گفت: «ما در نقطه اعلام توافق قرار نداریم. اگر قرار داشتیم اعلام می‌کردیم. البته پوشیده هم نیست که اخیرا روسیه درخواست جدیدی را مطرح کرده است. هر کشور می‌تواند درخواستی را مطرح کند. این درخواست‌ها همه در کمیسیون مشترک در وین بررسی می‌شود. آنچه که هدایت ما را انجام می‌دهد منافع ملت است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: «ما بر اساس منافع ملت حرکت می‌کنیم. اگر رسیدیم به آن چند مشکلی که بین ما و آمریکا مانده حل شود، اصلا صحنه متفاوت می‌شود. اما ما الآن حداقل در یکی دو موضوع بسیار کلیدی در آن نقطه نیستیم.»

خطیب زاده افزود: «مباحث اساسی که بین ما و آمریکا مطرح شده، از جنسی است که باید انتفاع اقتصادی مردم ایران رعایت شود. یعنی گفته‌ایم همه تحریم‌هایی که مانع انتفاع اقتصادی ایران می‌شود باید برداشته شود. محل نزاع آنجاست که در تعریف این همه، ما یک چیز می‌گوییم و آنها چیز دیگری می‌گویند. ما می‌گوییم تمامی زنجیره اقتصاد ایران که تحریم‌ها بر آن بار شده است باید آزاد شود. نفت، پتروشیمی، فولاد، بخش‌های ساخت و ساز، فلزات گران قیمت، بیمه، کشتیرانی، صنایع هوایی، صنایع دریایی، راه آهن و … . ما مذاکره کردیم که همه اینها را بگیریم.»

لیست سبز و زرد و قرمز در مذاکرات

وی خاطرنشان کرد: «آمریکایی‌ها گفتند ما ۳ لیست سبز و زرد و قرمز داریم. لیست سبز مورد قبول است. در این لیست منظور بیشتر افراد هستند. لیست زرد را در مورد آن مذاکره می‌کنیم. اما در مورد لیست قرمز اصلا مذاکره نمی‌کنیم. مثل موضوعات موشکی و حقوق بشری و منطقه و از این جنس که هسته‌ای نیست. همه مذاکرات در این بعد برای این بوده که بگوییم ما این لیست قرمز را قبول نداریم و به رسمیت نمی‌شناسیم. ضمن این که مذاکرات ما نیز به صورت غیرمستقیم صورت گرفته است.»

موضوع راستی آزمایی تقریبا حل شده است

خطیب زاده در پاسخ به پرسشی درباره راستی آزمایی اظهار کرد: «موضوع راستی آزمایی برای این است که آمریکایی‌ها وقتی می‌گویند تحریم برداشته شده، در عمل هم این اتفاق بیفتد. این راستی آزمایی رفت و برگشت داشته است. الان در نقطه ای هستیم که در این حوزه مسائل ما تقریبا حل شده است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «در حوزه اخذ تضامین، بعدی است که تا امروز هم در حال بده و بستان هستیم و یکی از موضوعات جدی بوده که کمابیش بین ما رد و بدل شده است. در حوزه چگونگی اجرا و این که نخست آنها باید اجرا کنند بحث های مفصلی انجام شده است. اما یکی از ابعاد مهم، تضامین هسته ای و حفظ دستاوردهای هسته ای ما بوده است. ما گفته‌ایم ضرر زیادی متحمل شده‌ایم. سانتریفیوژهای ما را اسرائیلی‌ها خرابکاری کرده‌اند و ازبین رفته و IR6 آورده‌ایم. گفته اند همه آن باید خراب شود. ما گفته ایم این کار را انجام نمی‌دهیم. ماه ها مذاکره کرده‌ایم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور تصریح کرد: «همه دستاوردهای هسته ای، حفظ و صیانت می‌شود. یک تضمین بالا در برجام حفظ می‌کنیم و آن، برگشت پذیری سریع برنامه هسته ای ایران است. قبول نمی‌کردند. گفتیم بزرگترین تضمینی که از شما می‌گیریم، این است که برنامه هسته ای را طوری متوقف کنیم یا کاهش دهیم که اگر یک بار دیگر، به فرض این که به توافقی با هم برسیم، اگر دوباره ترامپی پیدا شد و بایدنی خواست کاری انجام دهد، ما در کوتاهترین زمان ممکن بتوانیم هر آنچه امروز داریم را دوباره بسازیم. همه اینها نیز نه مخفی و نه پنهان است.»

بیشتر بخوانید: کشورهای غربی شرط مهم ایران در مذاکرات وین را پذیرفتند

روزی که توافق صورت بگیرد آن را در معرض عموم می‌گذاریم

وی در پاسخ به پرسشی درباره جزئیات توافق گفت: «من نمی‌توانم وارد جزئیات شوم. چون توافقی نکرده ایم. جزئیات چه چیزی را بگویم؟ روزی که توافق صورت بگیرد آن را در معرض عموم می گذاریم. اگر توافقی انجام شود، عین متن توافق روی سایت وزارت امور خارجه قرار خواهد گرفت تا همه آن را بخوانند و غلط های دیکته ما را با نگاه پرسشگر خود بگیرند.»

ما مخالف جنگ هستیم و جنگ را مردود می‌دانیم

خطیب زاده درباره تحولات اخیر و جنگ روسیه و اوکراین گفت: «ما در طول تاریخ معاصر لحظات حساس تاریخی کم نداشتیم. یک نقطه عطف تاریخی اتفاق افتاده و همه تلاش می‌کنند که رویارویی هسته‌ای اتفاق نیفتد و به سمت از کنترل خارج شدن جنگ پیش نرویم. مقام معظم رهبری موضع ما را فرمودند و وزارت خارجه هم اعلام کرده است. ما مخالف جنگ هستیم و جنگ را مردود می‌دانیم. هر چند جنگی که امروز اتفاق افتاده ریشه در چند دهه گسترش و توسعه طلبی ناتو با محوریت آمریکا دارد، امروز گلوله آن خارج شده است. چند دهه است که این جنگ اطلاعاتی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی شروع شده است و امروز تبدیل به جنگی شده است که ما آن را مردود می‌دانیم. نه تنها آن را تایید نمی‌کنیم، بلکه تمام تلاش خود را می‌کنیم که گفت‌وگوها آغاز شود و این جنگ تمام شود.»

بیشتر بدانید: خروج روسیه از برجام حقیقت دارد؟

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
تبلیغ خلاقانه اپل، گوشی های اندروید را نابود کرد
تبلیغ خلاقانه اپل، گوشی های اندروید را نابود کرد

اپل به تازگی برای گوشی های آیفون خود تبلیغی را منتشر کرده که گوشی های اندروید...

اضافه شدن قابلیت نقاشی آنلاین به اپلیکیشن Penup سامسونگ
اضافه شدن قابلیت نقاشی آنلاین به اپلیکیشن Penup سامسونگ

برنامه طراحی سرگرم‌کننده سامسونگ به اسم PENUP، در بروزرسانی جدیدشف قابلیت های...

تاکسی های اینترنتی ایرانی از خدمات جدید اوبر خبر دارند؟
تاکسی های اینترنتی ایرانی از خدمات جدید اوبر خبر دارند؟

شرکت اوبر که بزرگترین تاکسی اینترنتی جهان محسوب می شود، در ابتکاری جالب...

ترفندهای جالب PS4 که احتمالاً نمی دانید
از قابلیت های مخفی پلی استیشن 4 چه می دانید ترفندهای جالب PS4 که احتمالاً نمی دانید

اگر از آن دسته از گیمرهایی هستید که به تازگی پلی استیشن 4 خریداری کرده اید و یا...

پنتاگون مانع از افشای اطلاعات فرازمینی ها

یک «انجمن مخفی» در پنتاگون مانع از افشای اطلاعات درباره یوفوها شده است.

آموزش استفاده از فیلتر گریه در اپلیکیشن اسنپ چت
آموزش استفاده از فیلتر گریه در اپلیکیشن اسنپ چت

اگر در چند هفته گذشته در اکسپلور اینستاگرام و اسنپ چت ویدئوهایی از  گریه...

قابلیت خطرناک گوشی های آیفون حتی در زمان خاموشی
قابلیت خطرناک گوشی های آیفون حتی در زمان خاموشی

آیا فکر می کنید خاموش کردن آیفون به این معنی است که از فعالیت های مخربِ که...

رکورد تاریخی بیت کوین در سقوط
رکورد تاریخی بیت کوین در سقوط ثبت شد

پس از رکوردی که بیت کوین در کاهش ارزش در سال ۲۰۱۴ داشت، امسال و در روزهای...

۲۰ درصد از اکانت‌های توییتر فیک
ایلان ماسک: ۲۰ درصد از اکانت‌های توییتر فیک و اسپم هستند

ایلان ماسک که در پروسه خرید توییتر قرار دارد، ادعا کرده که ۲۰ درصد از...

ایمپلنت زیر پوست به جای کارت بانکی
ساخت یک ایمپلنت زیر پوست به جای کارت بانکی

پرداخت با انگشت یا ضربه زدن از طریق یک ایمپلنت کاشته شده در بدن به جای استفاده...