کد خبر:1347932
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

دستگیری عامل سنگ‌پرانی به خودروهای سواری در بزرگراه‌های نواب و یادگار امام

دستگیری عامل سنگ پرانی به خودروها

روز گذشته عامل پرتاب سنگ به سوی خودروهای عبوری در بزرگراه‌ها، از سوی پلیس دستگیر شد؛ فردی که منجر به مرگ 2 تن شد، چندین نفر را زخمی کرد و موجب وحشت و احساس ناامنی برای هزاران راننده دیگر شد. فرمانده انتظامی تهران بزرگ جزئیات دستگیری این فرد را تشریح کرد.

سردار حسین رحیمی درباره جزئیات دستگیری این فرد اظهار کرد:‌ «۱۲ آذرماه امسال بود که پلیس راهور گزارشی از یک حادثه ترافیکی برای دفتر فرماندهی انتظامی پایتخت ارسال کرد؛ گزارشی که در آن عامل تصادف پرتاب سنگ از میانه بزرگراه به سمت یک خودروی سواری در بزرگراه یادگار امام اعلام و متاسفانه منجر به مرگ راننده مرد و ۳۳ ساله خودرو شده بود. بر اساس این گزارش، مشخص شد که به چندین خودروی سواری در حال حرکت نیز خساراتی وارد و حتی راننده یا سرنشینان برخی از آن‌ها مصدوم شده بودند.»

او با بیان اینکه به محض دریافت این گزارش، تیم‌هایی ویژه از سوی پلیس پایتخت برای رسیدگی به این موضوع وارد عمل شدند، گفت:‌ «به هر حال حادثه عجیبی رخ داده بود و به همین دلیل پرونده به شکل ویژه مورد بررسی قرار گرفت. 2 پلیس پیشگیری و آگاهی پایتخت نیز دستور ویژه دریافت کردند که با تشکیل تیم‌هایی عامل یا عاملان این اقدام را شناسایی و دستگیر کنند. در همین راستا ۵۰ تیم شامل تیم‌های محسوس و نامحسوس فعالیت خود را آغاز کردند. همزمان با این اقدامات، تصاویر دوربین‌های مداربسته اطراف محل وقوع جرم نیز مورد بررسی و بازبینی قرار گرفت.»

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به جریان داشتن تحقیقات و اقدامات پلیس برای رسیدگی به این پرونده افزود: «رسیدگی‌ها ادامه داشت تا اینکه در تاریخ ۹ دی‌ماه حادثه مشابهی این‌بار در محدوده بزرگراه نواب رخ داد و متاسفانه به علت پرتاب بلوک سیمانی به سمت یک دستگاه خودروی سواری در حال حرکت، راننده این خودرو که زنی حدودا ۴۵ ساله بود، جان خود را از دست داد. با کسب این خبر، بلافاصله ماموران در محل حاضر شدند و رسیدگی به موضوع را در دستور کار خود قرار دادند. در این محدوده نیز تصاویر دوربین‌های مداربسته مورد بررسی قرار گرفت و این‌ بار ماموران در تصاویر به دست آمده، به فردی با رفتارهای غیرمتعارف مشکوک شدند.»

رحیمی ادامه داد:‌ «تحقیقات ادامه داشت تا اینکه صبح روز پنجشنبه (۲۳ دی‌ماه) ماموران پلیس پیشگیری پایتخت از حضور همان فرد مشکوک در حوالی محل وقوع حادثه قبلی در بزرگراه نواب باخبر و برای رسیدگی به موضوع وارد عمل شدند. این فرد قصد داشت اقدام به پرتاب سنگ به سمت خودروهای عبوری کند که از سوی ماموران دستگیر و به مقر انتظامی منتقل شد.»

وی با بیان اینکه تمامی اسناد و شواهد حاکی از آن بود که جرم از سوی همین فرد انجام شده است، گفت:‌ «این فرد که مردی حدودا ۴۵ ساله بود، مورد بازجویی قرار گرفته و به جرم خود اعتراف کرد. این فرد معترف شد که پرتاب مرگبار سنگ به سمت 2 خودروی سواری در بزرگراه‌های یادگار امام و نواب صفوی از سوی خودش انجام شده است.»

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه برابر نتایج تحقیقات انجام شده و همچنین اعترافات متهم، اقدامات این فرد منجر به مرگ 2 تن و دست‌کم جراحت 6 تن و آسیب‌دیدگی به 8 خودروسواری شده است، اظهار کرد:‌ «این فرد در محل‌هایی که سرعت خودرو بسیار بالا بود، کمین و اقدام به پرتاب سنگ به سمت خودروهای سواری کرده بود. این موضوع نشان می‌دهد که متهم با قصد وارد کردن آسیب جدی و کشتن، دست به این کار زده است.»

رحیمی درباره اینکه آیا این فرد همدستی نیز داشته است یا نه هم گفت:‌ «تحقیقات ما و همچنین اعترافات متهم نشان می‌دهد که فرد دستگیر شده هیچ همدستی نداشته و تمامی این اقدامات را به‌تنهایی انجام داده است.»

دستگیری ۱۰ سنگ‌پران دیگر طی یک‌ونیم ماه

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اقدام مشابهی از سوی افراد دیگر در بزرگراه‌ها و معابر تهران وجود داشته یا خیر نیز اظهار کرد:‌ «موارد دیگر به این شدت نبوده است، اما پلیس طی همین مدت زمان تقریبا یک‌ونیم ماهه، حدود ۱۰ نفر را دستگیر کرد و حتی یکی از این افراد با سنگی ۵۰ کیلوگرمی دستگیر شد؛ البته قصد آنان و شدت کارشان به اندازه این فرد نبوده است و دستگیرشدگان قصد و نیت متفاوتی داشتند.»

فرمانده انتظامی تهران بزرگ ابراز امیدواری کرد که پرونده فرد دستگیر شده که منجر به مرگ 2 تن شده است، مورد رسیدگی ویژه قرار بگیرد و زودتر مجازات شود.

تمهیدات پلیس برای جلوگیری از جرایم مشابه

رحیمی درباره اقداماتی که باید برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی انجام شود نیز گفت:‌ «بعد از اولین حادثه، نگاه ما در حوزه گشت‌های انتظامی تغییر کرد و علاوه بر اقدامات انتظامی و ترافیکی، موضوع مراقبت از رفتارها و افراد و اقدامات مشکوک در محورهای بزرگراهی و پل‌ها و ... در دستور کار تمام واحدهای گشتی و حتی گشت‌های پلیس راهور قرار گرفت. ما دستورات جدیدی را صادر کردیم و مراقبت‌های ویژه‌ای از سوی گشت‌ها و ماموران ما در حال انجام است تا علاوه بر کار گشت انتظامی، نگاه مراقبتی و ایمنی هم در این مسیرها وجود داشته باشد.»

فرمانده انتظامی تهران بزرگ اضافه کرد:‌ «مدتی قبل فردی را دستگیر کردیم که خودروهای گران‌قیمت را به آتش می‌کشید. متاسفانه چنین مواردی وجود دارد و جزو برنامه‌های پلیس است که مراقبت‌های لازم را انجام دهد؛ البته دستگاه‌های دیگر نیز مسئولیت دارند و باید به وظایف خود عمل کنند.»

رحیمی درباره تاثیر سابقه مشکلات روانی بر ارتکاب این اقدامات و نقش دستگاه‌های مسئول برای کنترل بیماران روانی اظهار کرد:‌ «درباره سلامت روان افراد باید پزشکی قانونی نظر و رای خود را صادر کند و صرفا برحسب ادعای متهم نمی‌توان گفت که آیا این فرد دارای مشکلات روحی و روانی است یا خیر. اما در مجموع چنین افرادی ممکن است در هر شهر و جامعه‌ای حضور داشته باشند و دستگاه‌هایی مانند بهزیستی و حتی خانواده‌های این افراد مسئولیت مراقبت و نگهداری از آنان را دارند، کما اینکه افرادی نیز در مراکز تحت مراقبت هستند.»

فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره اینکه متهم با استفاده از بلوک‌های سیمانی و مصالح رها شده از سوی پیمانکاران شهرداری و عمرانی در حاشیه خیابان دست به این جنایت زده و آیا می‌توان پیمانکاران را ملزم به حفاظت از این مصالح کرد، گفت:‌ «این هم جزو مواردی است که مسئولان باید مدنظر قرار دهند و ما این تذکر را نیز خواهیم داد.»

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
بهترین بازی برای کسب درآمد
بهترین بازی برای کسب درآمد کدام است؟ گیم‌های موبایلی درآمدزا

این روزها بحث کسب درآمد از طریق بازی کردن داغ شده است. افراد مختلف با انجام...

اشتباه رایج در شست و شوی موها
با 6 اشتباه رایج در شست و شوی موها آشنا شوید

چند اشتباه رایج در شست‌وشوی موها وجود دارد که همگی ما از روی ناآگاهی آن‌ها...

غیرفعالسازی پاپ آپ بلاکر
آموزش غیرفعالسازی پاپ آپ بلاکر در مرورگرهای مختلف

پاپ آپ بلاکر از باز شدن بی‌اجازه پنجره‌های متعدد در صفحه مرورگر جلوگیری...

همسان سازی حقوق معلمان تصویب شد
همسان سازی حقوق معلمان تصویب شد |‌ تفاوت با رتبه بندی در چیست؟

وزیر آموزش و پرورش در مورد طرح همسان سازی در دولت گفت: «خوشبختانه در هفته...

لزوم تصویب بیمه کیفیت خودرو
رییس کمیته خودروی مجلس تاکید کرد: لزوم تصویب بیمه کیفیت خودرو از سوی مجلس

رییس کمیته خودروی مجلس با اشاره به اینکه زور مصرف‌کننده به خودروساز نمی‌رسد...

۵۰ شرکت دانش‌بنیان در تابلوی بورس
پذیرش ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در تابلوی بورس

در سال‌های اخیر و با حمایت‌های صورت گرفته، فرآیند پذیرش شرکت‌های...

جریمه عدم ثبت مالکیت کارتخوان
جریمه عدم ثبت مالکیت کارتخوان در سامانه مالیاتی چیست؟

در صورتی که فعالان اقتصادی اقدام به ثبت مالیاتی دستگاه‌های کارتخوان بانکی و...

گوشی تا 10 میلیون
گوشی تا 10 میلیون

هر ساله بازار موبایل و لوازم جانبی آن شاهد تحولات گوناگون و عرضه گوشی‌­های...

آخرین مهلت ثبت کارتخوان ها
آخرین مهلت ثبت کارتخوان ها و درگاه‌های پرداخت در سامانه مالیاتی کی است؟

تمام افرادی که دارای ابزار پرداخت‌های بانکی هستند، تنها چند روز دیگر مهلت...

چند درگاه اینترنتی و کارتخوان به نام ما هست
چطور متوجه شویم چند درگاه اینترنتی و کارتخوان به نام ماست؟

فرصت زیادی برای کارفرمایان صنفی باقی نمانده تا برای تعیین تکلیف حساب‌های...