کد خبر:1316817
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

دلار ۱۰ هزار تومانی در دولت رئیسی امکانپذیر است؟

دلار ۱۰ هزار تومانی در دولت رئیسی

از مهمترین انتظارات مردم نسبت به رئیس جمهور جدید، حل مشکلات اقتصادی از جمله بازگشت به نرخ دلار واقعی است. اما آیا می‌توان منتظر دلار ۱۰ هزار تومانی در دولت رئیسی بود؟

یک روز از تنفیذ هشتمین رئیس جمهور ایران می‌گذرد و انتظارات یکی پس از دیگری روانه افکار عمومی، رسانه ها و شبکه های اجتماعی می‌شود. هرکسی بسته به نوع تفکر و توقع خود، نسبت به مشکلات اقتصاد اظهار نظر می‌کند و خواستار حل آن‌هاست.

رئیس جمهور نیز در مراسم تنفیذ خود با اشاره به لزوم رسیدگی به اولویت های اقتصادی کشور گفت: مشکلاتی از جمله تورم ۴۴ درصدی، رشد فزاینده نقدینگی، افزایش بدهی‌های دولت، کسری بودجه، بیکاری و مشکل مسکن که به علت دشمنی‌ها و همچنین برخی ناکارآمدی‌های داخلی ایجاد شده، نیازمند اصلاح است و مردم توقع دارند اعتماد آسیب‌دیده آنان ترمیم شود.

او تاکید کرد: کسری بودجه، ثبات بازار سرمایه، کنترل تورم، کرونا و موضوع آب و برق از جمله مسائل مهمی است که حل آن‌ها فوریت دارد و دولت با نگاه به ۱۰ مسئله فوری، یک برنامه تحولی کوتاه‌مدت تهیه کرده است.

با توجه به وضعیت اقتصاد کشور مهم‌ترین خواسته مردم از رئیس جمهور نیز سر و سامان دادن به شرایط فعلی و حل معیشت آن هاست. موارد مختلفی از جمله بازار مسکن، نرخ دلار، تورم، بیکاری و بسیاری از مواردی که شاید هر کدام در جایگاه خود مهم و تاثیرگذار باشند، مطرح می‌شود. اما از موارد مهمی که سال‌هاست منجر به آشفتگی‌های کلان در بسیاری از قیمت گذاری‌ها شده، نرخ ارز به ویژه دلار است.

نرخ دلار از 7 تومان در سال 57 به 37 هزار تومان در سال گذشته می‌رسد. این افزایش نرخ ارز و بی ثباتی آن در این سال‌ها موجب مشکلات زیادی شده است.

اما اقتصاددانان نظرات متفاوتی درباره نرخ حقیقی دلار دارند. حتی بعضا نرخ‌های عجیبی نیز مطرح می‌شود و از دولت آینده نیز انتظار هدفگذاری برای آن را دارند.

دلار؛ ۵ یا ۱۰ هزار تومان؟

حسین راغفر کارشناس اقتصادی درباره نرخ آینده ارز معتقد است: اولین کار دولت جدید باید این باشد که دلار را به ۱۰ هزار تومان برساند و بیش از این میزان نیز کاهش پیدا کند. اما بر چه اساسی این نرخ ۱۰ هزار تومانی را محتمل می‌داند و آن را مهم‌ترین اولویت دولت آینده می‌داند.

البته روحانی، رئیس دولت دوازدهم نیز معتقد بود اگر تحریم ها و کرونا نبودند نرخ دلار به ۵ هزار تومان نیز می‌رسید و تورم و نقدینگی کشور را تحت تسلط خود قرار نمی‌داد.

البته تاثیر برجام بر بازار ارز با هیچ یک از عوامل دیگر قابل مقایسه نیست. اما نابسامانی های داخلی کشور نیز بر این نرخ بسیار اثرگذار است.

حسین صمصامی سرپرست اسبق وزارت اقتصاد، درباره نرخ حقیقی دلار اظهار کرد: یکی از اولویت‌های اصلی اقتصاد اصلاح سیاست‌های ارزی است که با اصلاح این سیاست‌ها می‌توانیم کنترل تورم را نیز داشته باشیم. نرخ مناسب ارز در شرایط اقتصاد فعلی زیر ۱۰ هزار تومان است و مبنای علمی نیز دارد.

او در ادامه بیان کرد: نکته دوم، اصلاح نظام مالیاتی است و باید جلوی سفته بازی و دلالی در بازار‌های ارز و سکه نیز گرفته شود، در این صورت قطعا تورم مهار می‌شود. منتهی تمام این موارد به تیم اقتصادی دولت بستگی دارد و اینکه چه میزان توان اجرایی داشته و چقدر به این موضوع باور داشته باشند.

عدم کنترل نرخ ارز با حراج ۳۰ میلیارد منابع ارزی

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: تنها راه کنترل تورم در کوتاه مدت، اصلاح نظام ارزی است. اینکه گفته می‌شود دور از انتظار است، با برنامه ریزی به صورت یک پکیج قابل دسترسی است. یک نکته آن کنترل عرضه ارز و دوم کنترل تقاضاست و نباید ارز را در بازار آزاد تزریق کنیم. اشتباه بزرگی که بانک مرکزی انجام داد این بود که ۳۰ میلیارد منابع ارزی را به باد داد و در آخر نیز نتوانست نرخ ارز را کنترل کند.

او افزود: منابع ارزی ما محدود است و نباید آن را به تاراج ببریم. اما دولت دوازدهم منابع ارزی ما را به تاراج داد و سیاست ارزی غلطی را اتخاذ کرد. اگر دولت سیزدهم نیز بخواهد چنین رویه‌ای مانند دولت گذشته را اتخاذ کند، بی نتیجه خواهد بود. در کنار این سیاست نیز باید سیاست‌های مالیاتی درستی را اتخاذ شود و بانک‌های اطلاعاتی نیز اصلاح شود.

صمصامی تاکید کرد: نباید اجازه داده شود که منابع نقدینگی به بازار ارز، سکه و خرید و فروش خانه در کوتاه مدت برود؛ بنابراین به یک پکیج منسجم و جامع نیاز است. مردم رای داده اند و انتظار دارند که با توجه به شعار‌های ضد فساد ایشان، اوضاع فعلی تغییر پیدا کند و توقع مردم توقع به جایی است.

درست است که مهم‌ترین اولویت دولت آینده باید حل مسائل اقتصادی باشد، اما نباید توقع دور از انتظار و عجیب از این دولت را داشت. قطعا حل مسائلی که چندین سال است در عرصه اقتصادی گرفتار آن هستیم، زمان‌بر خواهد بود و نباید انتظار جهش‌های یک شبه را در متغیر‌های کلان اقتصادی داشت.

نرخ دلار نیز صرفا به احیای برجام وابسته نیست. بلکه از وضعیت سایر متغیرها از جمله تورم، عرضه و تقاضا، حجم نقدینگی و ... تاثیر می‌پذیرد. در کل اصلاح سیاست های پولی و ارزی، مهار تورم و نقدینگی و تعدیل انتظارات با گذشت زمان می‌تواند بر تحقق نرخ واقعی دلار در کشور اثرگذار باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
آموزش ساخت و فروش NFT
آموزش ساخت و فروش NFT | چگونه NFT های خود را بفروشیم؟

توکن‌های غیر قابل معاوضه یا NFTها با اخبار و جنجال‌های خود به یکی از موضوعات جذاب...

پاپیون زدن
پاپیون زدن در چه مجالسی مناسب است؟

پاپیون جزو پوشش‌های زینتی مردانه است. این پوشش زینتی، فرم زیبایی به یقه پیراهن...

اتصال ساندبار به تلویزیون
راهنمای جامع اتصال ساندبار به تلویزیون

بلندگو یا ساندبار کیفیت صدای تلویزیون را افزایش می‌دهد. با اتصال ساندبار به...

پشت پرده آلودگی هوای تهران
جولان مازوت در سایه بی‌هوایی | پشت پرده آلودگی هوای تهران چه خبر است؟

آلودگی هوای تهران دوباره مدتی می‌شود که با رسیدن به نیمه دوم سال، نفس شهروندان را...

مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی خارجی
احتمال حذف «مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی خارجی» از طرح صیانت | عده‌ای پیشنهاد فیلتر کردن گوگل را داده بودند

رئیس کمیسیون مشترک طرح صیانت از فضای مجازی از پیشنهاد حذف بند «مسدودسازی شبکه‌های...

خرید سخت افزار از وارد کننده اصلی

شرکت مهرگان تجارت نصر وارد کننده قطعات رایانه ای فعالیت خود را در سال 1384 با فروش...

لزوم واگذاری ای نماد به بخش خصوصی
کشمکش‌های ای‌نماد و کسب‌وکارهای آنلاین کماکان ادامه دارد؛ مدیرعامل زرین‌پال: لزوم واگذاری ای نماد به بخش خصوصی | از مجلس انتظار قانون‌گذاری داریم

مصطفی امیری بنیان‌گذار و مدیرعامل زرین‌پال، با اشاره به کشمکش‌های ایجاد شده بین...

مشخصات و قیمت گوشی های ردمی سری K50
مشخصات و قیمت گوشی های ردمی سری K50 افشا شد

اطلاعات متعددی درباره مشخصات و قیمت گوشی های ردمی سری K50 افشا شده است. محصولات جدید...

قیمت‌های جدید ایران خودرو و سایپا
اعلام قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا درب کارخانه 1400

با اینکه قرار بود اوایل آذرماه قیمت‌های جدید خودرو اعلام شود، اما با گذشت ۱۷ روز...

فروش لباس تاناکورا ممنوع
فروش لباس تاناکورا ممنوع است | خطر ابتلا به بیماری‌های پوستی و ویروسی با پوشاک دست دوم

عضو اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تأکید کرد فروش لباس تاناکورا ممنوع است...