کد خبر:1303440
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

رئیس ساترا: بدون استفاده از فناوری، تنظیم‌گری ممکن نیست

رئیس ساترا: بدون استفاده از فناوری، تنظیم‌گری ممکن نیست

رسانه کلیک - رییس سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر در فضای مجازی (ساترا) گفت: اکنون در شرایطی هستیم که تنظیم‌گری بدون استفاده از فناوری ممکن نیست.

نخستین نشست تخصصی «تنظیم‌گری فناورانه» در حوزه رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر با حضور مسوولان دولتی، رسانه‌ها و شرکت‌های فناوری در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شد.

«سید محمدصادق امامیان» رئیس رییس سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر در فضای مجازی (ساترا) در ابتدای این نشست اظهار داشت: ما با واقعیتی مواجهیم که آن هم یک تصور سنتی از یک تنظیم‌گر است که کارکردی شبه‌قضایی برای آن قائل هستند، در نتیجه تجربه و تصور خوبی از این رویکرد در کشور ما وجود نداشته است و سال‌ها نگاه سلبی به این حوزه یک پس‌زمینه‌ای را ایجاد کرده است.

وی افزود: از زمان تاسیس ساترا به عنوان یک نهاد تنظیم‌گر در حوزه رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر، درگیر این پیش‌زمینه ایجادشده در مورد مقوله تنظیم‌گری بوده‌ایم.

مداخلات حاکمیتی بدون استفاده از فناوری غیرممکن است

امامیان با بیان اینکه واقعیت فضای مجازی رویکرد دوگانه‌ای را ایجاد کرده است، ادامه‌داد: یک رویکرد این است که این فضا قابلیت کنترل ندارد و رویکرد دیگر این نگاه را دارد که هر نوع نظارتی یعنی بستن و فیلتر کردن، اما واقعیت این است که در دنیای امروز امکان ارائه خدمت و مداخلات حاکمیتی بدون استفاده از فناوری غیرممکن است.

رئیس ساترا خاطرنشان‌کرد: تا مدت‌ها تصور بر این بود که حکومت‌ها هیچ نقشی در کنترل این حوزه ندارند و فقط می‌توان به مسوولیت‌های اجتماعی در این حوزه دلخوش بود که در عمل به نوعی بی‌مسوولیتی مطلق در این حوزه منتج می‌شد.

وی افزود: اما در سال‌های اخیر تحول جدی را در این حوزه شاهد بوده‌ایم که مسئولیت دولت‌ها در این حوزه از بین‌رفتنی نیست. از سوی دیگر خود پلتفرم‌ها و سرویس‌ها نیز مسئولیت جدی در این زمینه دارند.

نمی توان سنتی به حوزه فناوری نگاه کرد

امامیان ادامه‌داد: اتفاقاتی که به‌تازگی در انتخابات امریکا شاهد آن بودیم نشان داد که در حوزه فضای مجازی موضوع مسوولیت‌های اجتماعی و نقش دولت‌ها در کنترل این فضا بی‌معنا نیست.

وی با تاکید بر اینکه  امروز در جهان تکنولوژی شاهد نوعی سوء استفاده و استفاده بیش از حد و یک‌سویه پلتفرم‌ها و سرویس‌ها از فناوری هستیم که آنها را از هر نوع مسوولیت‌پذیری تهی می‌کند، بیان‌داشت: بر این اساس، فناوری در دنیای امروز به صورت هم‌زمان هم فرصت است هم تهدید و برای تنظیم‌گری حوزه فناوری نمی‌توان فقط به نگاه سنتی و روش‌های شبه‌قضایی اکتفا کنیم.

رئیس ساترا گفت: صنعت صوت و تصویر در کشور ما به عنوان یک صنعت پیشرو، اگر خود را به فناوری مجهز نکند و ارتباط منسجم و هماهنگی بین این صنعت و شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد نشود، در آینده ممکن است آن را از دست بدهیم.

تنظیم گری فناورانه شروعی نمادین

وی با بیان اینکه فناوری یک گزینه اختیاری نیست بلکه ناگزیر است، افزود: اگر نتوانیم در حوزه تنظیم‌گری با فناوری ارتباط برقرار کنیم به‌طور حتم ضرر خواهیم کرد و رویداد «تنظیم‌گری فناورانه» حرکت و شروع نمادینی برای این هدف است.

امامیان تاکید کرد: این نشست مقدمه‌ای است برای دعوت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای ورود به حوزه‌های تنظیم‌گری و صنعت رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر تا ایده‌های فناورانه وارد این حوزه ها شود و به‌طور حتم از هر ایده‌ای در این زمینه حمایت می‌شود.

«ابوالفضل روحانی»، معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی نیز در این نشست اظهار داشت: به باور مرکز ملی فضای مجازی، اگرچه شبکه ملی اطلاعات در دست حاکمیت است، عمده این شبکه را لایه‌های محتوا و کاربر تشکیل می‌دهد.

وی افزود: بر این اساس این شبکه شکل نمی‌گیرد، مگر اینکه شرکت های خصوصی و دانش بنیان وارد این حوزه شوند.

روحانی تاکید کرد: محتوای فاخر و غنی هم تولید نمی شود مگر اینکه در کنار مجموعه‌های حاکمیتی و دولتی، پلتفرم‌ها و شرکت‌های خصوصی بخشی از کار را در دست بگیرند.

دنبال رفع نقایص هستیم

در ادامه، «مجتبی رضاخواه» نماینده مجلس یازدهم نیز اظهار داشت: در مجلس به دنبال این هستیم که نقایص قانونی در بحث توسعه ابزارهای فناوری اطلاعات را رفع کنیم، اکنون حاضر نقایص قانونی از بعد اقتصادی و تنظیم‌گری را در این حوزه از جمله در بحث ارزهای دیجیتال شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم به اهمیت موضوع اقتصاد دیجیتال واقف است، گفت: از همین رو از ابتدای تشکیل این دوره از مجلس، پیشنهاد تشکیل یک کمیسیون مجزا در این حوزه مطرح شد. در ابتدا این طرح تصویب نشد اما اکنون این طرح مجدد در مجلس در دستور کار قرار گرفته و فراکسیونی تحت عنوان «اقتصاد دیجیتال و حکمرانی داده» تشکیل شده است.

 عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که از پتانسیل بخش خصوصی در حوزه فناوری و اقتصاد دیجیتال استفاده کنیم، افزود: در ۲۰ سال آینده نقش فناوری‌های اطلاعاتی هم در توسعه اقتصادی هم در اعمال حاکمیتی نقش موثری خواهند داشت.

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  قسمت دوم سریال حرفه ای
  دانلود قسمت دوم سریال حرفه ای

  سریال حرفه‌ای از اولین ایستگاه خود عبور کرد. مجموعه‌ای اکشن که قصد دارد اتفاقات...

  کارت های سوخت معطله در پست
  سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد: باطل شدن کارت های سوخت معطله در پست پس از 6 ماه

  سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از کارت های سوخت معطله در پست خبر داد و...

  شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی کارشناسی ارشد
  امروز نتایج کارشناسی ارشد اعلام می‌شود: شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی کارشناسی ارشد 1400 – 1401

  نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ امروز سه شنبه ۲۷ مهرماه اعلام می‌شود. اگر...

  افزایش قیمت تایر 30 تا ۴۰ درصد
  افزایش قیمت تایر 30 تا ۴۰ درصد | تایر رسما گران شد!

  مجوز افزایش قیمت‌ تایر برای کارخانجات در نامه ای که انجمن صنفی صنعت تایر به مدیران...

  مشاغل پرطرفدار آینده کشور
  مشاغل پرطرفدار آینده کشور کدام‌ها هستند؟

  مدیرکل دفتر پژوهش، طرح و برنامه‌ریزی درسی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور درباره...

  وب‌سایت علی‌بابا رونمایی شد | طراحی بر بستر Vue.js3 و کاهش مصرف اینترنت

  پس از رونمایی از فونت اختصاصی، علی‌بابا از دیزاین سیستم جدید و دستاوردهای نسخه...

  السالوادور بیت کوین
  سرکوب آربیتراژ؛ قیمت لحظه‌ای بیت کوین از کیف پول چیوو السالوادور حذف شد

  کاربران السالوادوری کیف پول چیوو (Chivo) دیگر قادر به دیدن قیمت ثابت بیت کوین نخواهند...

  قطعا با زنان موتورسوار برخورد می‌شود
  قطعا با زنان موتورسوار برخورد می‌شود

  رییس پلیس راهور ناجا گفت: گواهینامه موتورسیکلت برای آقایان است و زنان موتور سوار...

  حذف ارز۴۲۰۰ تومانی یارانه ۳۰۰ هزار تومانی
  پس از حذف ارز۴۲۰۰ تومانی منتظر یارانه ۳۰۰ هزار تومانی باشیم؟

  با حذف ارز۴۲۰۰ تومانی یارانه ۳۰۰ هزار تومانی با تجمیع یارانه‌های نقدی و معیشتی در...

  توقف تولید واکسن فخرا
  پروژه واکسن ایرانی در ایستگاه آخر | توقف تولید واکسن فخرا رسماً تأیید شد

  مدیر پروژه واکسن فخرا با اعلام اینکه واکسن‌های داخلی که در مرحله کارآزمایی بالینی...