کد خبر:1304402
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

رییس مرکز ملی فضای مجازی: تمرکز اطلاعات در یک شبکه، زیان خالص است

فضای مجازی

رسانه کلیک - دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: امنیت داده و اطلاعات بسیار مهم است، به همین دلیل به دنبال تمرکز اطلاعات در یک جا نیستیم و آن را زیان خالص می‌دانیم.

 «ابوالحسن فیروزآبادی» در بیستمین جلسه کارگروه تعامل‌پذیری با بیان اینکه این کارگروه حاصل مصوبه برنامه ششم و همکاری بین شورای عالی فضای مجازی و شورای اجرایی فناوری اطلاعات دولت است، گفت: کارگروه تعامل‌پذیری همان فرصتی بود که‌ همه قوای کشور برای توسعه دولت الکترونیکی و افزایش خدمات به دنبال آن بودند و از آن استقبال کردند تا به این واسطه به تحول دیجیتال نزدیک شویم.
وی افزود: شیوع کرونا هم باعث شد تا نیازها در حوزه دیجیتالی شدن خدمات در کشور ملموس شود و تمام جامعه، سازمان‌ها و ادارات با شتاب خوبی به سمت دیجیتالی کردن خدمات خود پیش بروند.  
رییس مرکز ملی فضای مجازی در ادامه به مباحث مهمی که در این بین مطرح است پرداخت و گفت: اولین بحثی که داریم و در برنامه کارگروه تعامل‌پذیری برای سال ۱۴۰۰ مطرح شده، پایداری و امنیت NIX (مرکز تبادت ترافیک داده زیرساخت) است. این بحث را از مدت‌ها قبل با سازمان فناوری اطلاعات شروع شده و به نتایج خوبی هم رسیده‌ایم. همکاری در این زمینه، خوب بوده است اما باید برای رسیدن پایداری و مخصوصا پایداری امنیتی در این شبکه سرعت بیشتری به کارها داده شود.  
وی افزود: در پایداری NIX باید مسائل امنیتی به شکلی رعایت شود که همزمان پایداری کارکردی شبکه و اعتماد لازم برای همه کاربران استفاده‌کننده از خدمات روی شبکه ملی اطلاعات فراهم شود.
فیروزآبادی با تاکید بر این که بحث حریم خصوصی نیز بسیار حائز اهمیت است، اشاره کرد: ما از اینکه اطلاعات در یکجا متمرکز شود خودداری می کنیم. معتقدیم تمرکز اطلاعات در یک جا زیان خالص است. اطلاعات باید در دسترس سازمانی باشد که آن را تولید، به روز رسانی و آماده ارائه سرویس جدید می‌کند.
وی تصریح کرد: متمرکز بودن اطلاعات به معنی مرده بودن آن است که نه به روز می‌شود و نه می‌توان از طریق آن سرویس جدید ارائه داد. این تمرکز به طور کلی مانع نوآوری می‌شود. باید از تجمیع داده در یک گلوگاه خاص حتی در NIX جلوگیری کرد.
فیروزآبادی با تاکید بر اهمیت «امنیت» در بستر شبکه گفت: زمانی که تمامی شبکه را به هم مرتبط می‌کنیم این نگرانی به وجود می آید که یک آسیب‌پذیری در کل شبکه انتشار پیدا کند. در شبکه ملی اطلاعات پیش‌بینی شد که با ایجاد گذرگاه‌های حاضر از انتشار آسیب‌پذیری جلوگیری شود. در واقع وظیفه اصلی این جلوگیری از نشت آسیب‌پذیری در دولت الکترونیکی بر عهده NIX است اما غیر از این شبکه سازمان‌ها هم باید دقت بیشتری در رابطه با خدمات و امنیت خدماتی که ارائه‌ می‌دهند داشته باشند.
وی به نشت اطلاعات وزارت بهداشت در ابتدای سال اشاره کرد و ادامه داد: اوایل امسال وزارت بهداشت خدمتی را از ثبت‌احوال دریافت می‌کرد که به دلیل سهل‌انگاری باعث انتشار اطلاعات شد. به نظر من این اتفاق، مشکلی از سوی دو طرف ماجرا بود. بررسی‌های ما نشان داد که NIX تقصیری در این زمینه نداشته است.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
پوست مصنوعی درمانی برای سرطان پوست

گروه تحقیقاتی از دانشگاه دانشگاه «کپنهاگ» دانمارک در مطالعه اخیرشان اظهار...

افزایش دوپامین در مغز علائم افسردگی را بهبود می بخشد

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه «اموری»(Emory) در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده نشان...

شرط عجیب گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی

درصورتی پروانه ترخیص خودرو  صادر می‌شود که سود بورس کالا به حساب گمرک واریز...

ابداع نوعی نخ مصنوعی برای تولید برق

محققان دانشگاه تگزاس در دالاس و همکارانشان نوعی جدیدی از نخ فناورانه ابداع...

نسخه‌ چینی هوش مصنوعی ChatGPT در راه است

براساس گزارشهای جدید،Baidu قصد دارد نسخه‌ی چینی ChatGPT را منتشر کند.

لیست گوشی‌های شیائومی که به روزرسانی MIUI 14 را دریافت می‌کنند

نگاهی به لیست دستگاه‌های بعدی که آپدیت MIUI 14 را دریافت می‌کنند.

سقوط تاریخی ۸ میلیارد دلاری ارزش اینتل

آینده برای شرکت اینتل بسیار نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد،این شرکت در تلاش است...

نجات جان دو زن از مرگ با آیفون 14

 اخیراً دو زن در بریتیشگرفتار شده بودند، با کمک ارتباطات ماهواره‌ای آیفون...

به کارگیری هوش مصنوعی در ساخت و ساز شهر

عکس هایی از نماهای ساختمان با پرواز پهپاد در شهر گرفته می شود که داده‌ها به...

اثری که اسباب بازی‌ پلاستیکی روی ژنتیک کودکان می‌گذارد

پژوهشگران در یک مطالعه جدید به این نتیجه رسیدند: مواد شیمیایی سمی که از...