کد خبر:1329416
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

اعلام شد:

دانشگاهها چه زمانی حضوری بازگشایی می‌شوند؟

زمان بازگشایی حضوری دانشگاهها

به گفته معاون آموزشی وزارت علوم، زمان بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها احتمالاً اواسط و اواخر ترم خواهد بود. 

علی خاکی صدیق زمان برگزاری کلاس‌های حضوری را بعد از تزریق دو دُز واکسن دانشجویان اعلام کرد و اظهار کرد: «دانشگاه‌ها احتمالاً اواسط یا اواخر ترم جاری بازگشایی می‌شود.»

وی درباره زمان بازگشایی دانشگاه‌ها گفت: «بازگشایی دانشگاه‌ها در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تابع سیاست کلی ستاد ملی مبارزه با کروناست و برای عملیاتی شدن آمورش حضوری، تابع این است که واکسیناسیون دو دُز دانشجویان، هیئت علمی و کارکنان به صورت کامل انجام شود.»

خاکی صدیق تصریح کرد: «در حال حاضر واکسیناسیون دو دُز اکثر قریب به اتفاق اعضای هیئت علمی و کارکنان انجام شده، زیرا دانشگاه‌ها واکسیناسیون را از مرداد شروع کرده‌اند، در حالی که واکسیناسیون دانشجویان هنوز تکمیل نشده و تا زمانی که دوز دوم واکسیناسیون تکمیل نشود بازگشایی کلاس‌ها به صورت حضوری فعلاً در دستور کار نیست و همان آموزش الکترونیکی را خواهیم داشت.»

بیشتر بخوانید: بازگشایی مدارس و دانشگاه از مهرماه ۱۴۰۰ اما غیرحضوری

وی در پاسخ به این سوال که شروع حضوری کلاس‌ها از آبان یا آذر چقدر محتمل است؟ گفت: «این موضوع برای شرایط خاصی است، به عنوان مثال برخی دانشگاه‌ها یا مؤسسه‌های آموزش عالی عمدتاً از دانشجویان بومی تشکیل شده که هم کارگاه و آزمایشگاه دارند و هم نیازی به خدماتی مثل خوابگاه و سلف سرویس ندارند که بخواهد مشکل ایجاد شود، در این حالت می‌توانند با تصویب ستاد کرونا در آن منطقه، کلاس حضوری برگزار کنند.»

جالب است بدانید: امسال اتاق خوابگاه های دانشجویی یک نفره می‌شود

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: «اگر قرار باشد همین رویه نیز محقق شود احتمالاً برای اواسط و اواخر ترم است و در کل قاعده کلی آموزش الکترونیکی است.»

وی در واکنش به مدیریت دانشجویانی که قرار است با آموزش حضوری از شهرهای مختلف به تهران بیایند، گفت: «یکی از دغدغه‌های اصلی از سرگیری آموزش حضوری در دانشگاه‌هایی که بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد دانشجویانشان غیربومی هستند، مساله سکونت در خوابگاه‌ها و بحث خدمات رفاهی است.»

خاکی صدیق اشاره کرد: «طبیعتاً با توجه به شرایط شکننده‌ای که بیماری کرونا و شیوع آن در کشور دارد، اینکه بتوانیم به صورت صددرصد همه دانشجویان را به دانشگاه بیاوریم و به آن‌ها آموزش حضوری بدهیم فعلاً کمی بعید است، لذا این اقدام به صورت برنامه‌ریزی شده توسط دانشگاه‌ها انجام خواهد شد.»

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: «دانشگاه‌ها شرایط متفاوتی دارند، زیرا امکانات خوابگاهی، امکانات غذاخوری و رفاهی آن‌ها با هم فرق می‌کند. در دانشگاه‌ها درصد دانشجویان بومی و غیربومی، ترکیب دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با هم متفاوت است، از این رو کلاس‌ها با جمعیت بیشتر و کمتر مواجه است، به همین خاطر نیازمند برنامه‌ریزی در داخل خود دانشگاه‌ها برای این موضوع هستیم.»

وی اضافه کرد: «برنامه‌ریزی از جهت اینکه با چه کلاسی، آموزش حضوری شروع شود و چند درصد از دانشجویان را می‌توان برای آموزش حضوری پوشش داد، در هر دانشگاهی متفاوت است. نکته کلیدی این برنامه ریزی‌ها حفظ سلامت دانشجویان، کارکنان و استادان دانشگاه‌هاست.»

خاکی صدیق در پاسخ به این سوال که حدود ۱۷ ماه از شیوع کرونا می‌گذرد، در این مدت دانشجویان کاردانی و کارشناسی ارشد که دو سال دوره آموزشی دارند، چه میزان آموزش مطلوب را کسب کردند؟ گفت: «تا کنون که آموزش‌ها الکترونیکی بوده، ولی کلاس حضوری برای برخی کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها به صورت محدود در برخی از دانشگاه‌ها برگزار شده است.»

معاون وزیر علوم گفت: «در تابستان ۱۳۹۹ دوره‌های حضوری برای کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها داشتیم و دانشجویان کاردانی اگر کارگاه یا آزمایشگاه داشته باشند، ممکن است این دوره‌ها را حضوری شرکت کرده باشند، اما برای درس‌های نظری کلاس حضوری نداشتیم و به صورت الکترونیکی آموزش دیدند. قطعاً این یک مشکل بوده و به این موضوع اذعان می‌کنیم، ولی نمی‌توانستیم بگوییم دانشجویان کاردانی با وجود شرایط کرونا در دانشگاه حضور یابند.»

وی توضیح داد: «طبق برنامه‌ریزی که هر دانشگاه دارد؛ دانشجویان کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۸ که دانشگاه‌ها را ندیدند و همین طور دانشجویان کاردانی در اولویت حضور خواهند بود. واقعاً راه دومی وجود نداشته مگر اینکه بگوییم علی رغم تمام مخاطرات حضور، دانشجویان کاردانی حتماً حضور پیدا می‌کردند که این سیاست وزارت علوم نبود.»

خاکی صدیق در پاسخ به این سوال که آیا گزارش افت تحصیلی از دانشجویان کاردانی و کارشناسی ارشد ورودی ۹۸ دارید؟ گفت: «وقتی آموزش مجازی جایگزین آموزش حضوری می‌شود، در حالی که زیرساخت‌ها به صورت کامل آماده نیست، باید انتظار افت را داشته باشید و قطعاً این افت تحصیلی وجود دارد.»

معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد: «در کشور ما و سایر کشورهای دنیا حتی در بهترین دانشگاه‌های جهان به این خاطر افت آموزش وجود داشته است، کسی نمی‌تواند این را کتمان کند و یک امر بدیهی است که راه حلش اصلاً راه حل ساده‌ای نیست. وقتی سلامت دانشجویان و استادان از اولویت برخوردار است طبیعتاً این خط قرمز هم برای آموزش حضوری وجود خواهد داشت، لذا باید درصدی از افت در آموزش را بپذیریم.»

خاکی صدیق گفت: «کاری که در ستاد وزارت علوم انجام شده، این است که ما در سه نوبت ارزیابی و نظرسنجی راجع به آموزش الکترونیکی از دانشجویان و استادان را داشتیم. ارزیابی‌های کلان ما نشان می‌دهد وضعیت آموزش الکترونیکی در سطح کشور به صورت کلی رشد مثبت داشته است.»

وی درباره آمار ارزیابی آموزش مجازی گفت: «رضایتمندی از آموزش الکترونیکی در بهار ۱۳۹۹ تا سال ۱۴۰۰ خیلی با هم متفاوت بود، به این دلیل که همه دانشگاه‌ها در سال ۱۴۰۰ زیرساخت‌های نسبتاً قابل قبولی داشتند. همچنین اعضای هیئت علمی با ابزارهای آموزشی آشنا شده و کارشناس‌های خوبی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی تربیت شدند.»

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: «طبیعتاً تا آموزش مطلوب خیلی فاصله داریم، ما زمان زیادی برای اینکه روی آموزش الکترونیکی کار کنیم نداشتیم، اما این نقیصه در سال‌های آینده برطرف خواهد شد. اگر آموزش الکترونیکی در کنار آموزش حضوری داشته باشیم و تقویتش کنیم، ترم به ترم بر کیفیت آموزش الکترونیکی افزوده می‌شود.»

همچنین بخوانید: افزایش ۲۰درصدی شهریه دانشگاه آزاد

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرها

24 نظر

 1. بابا شمایی ک میگی نشه حضوری مسافرت ک میری دوره همی و مهمونی ک میری بازار و گردش رو میری الان فقط باز شدن دانشگاه جیزه؟؟؟ ایراد داره و قتل عام ب وجود میاد؟؟؟ بس کنین بابا دو ساله آموزش غیر حضوری کردین هیچی یاد نگرفتیم ما دانشجو مشکلات زیاده باز کنین دانشگاه ها رو سر جدتون

 2. مگه عزیزم واز سرراه آوردم ینی چی بچم تو راه بندازم بده دانشگاه اونم از تمام شه ها دانشجو داریم زود تصمیم نگیرید بزارید لاقل کمی وضعیت بهتر شه والا فک کنید بچه های خودتونن مگه میشه اولیایی بچش و با دست خودش به کام مرگ بفرسته بعدشم اینا جونم کرونا رو شوخی میگیرن دورهم جمع میشن خودتون قضاوت کنید کشتار جمعی راه ندارید همه مردم مردن دیگه باعث مرگ دانشجوها نشید

  1. نظر واقعی شما در مورد باز شدن دانشگاه ها در ایام کرونا چیست

 3. سلام ، من مادر دانشجو کارشناسی ترم دو هستم اصلا راضی به باز گشایی حضوری نیستم چون ازهمه شهرها میان نمیشه حساب کرد که با با واکسینه کردن دانشجوها فک کنیم ایمن شدیم عجولانه تصمیم نگیرید اگه پشیمانی سودی نداره ینی قتل عام کل مردم میشه خواهش میکنم باز نکنید دانشگاهها خطرش خیلی زیاده

 4. حضوری شدن دانشگاهها بااین وضع خوابگاه و سلف سرویسهاواینکه رو به فصل سرما میریم واقعا کار درستی نیستش جوون دانشجویان واساتید باید در الویت اول قرار بگیره و از بهمن ماه به بعد بابرنامه ریزی بیشتر وآمادگی بیشتر خوابگاهها و دانشگاهها به مرور دانشگاههارو اگه صلاح دونستن باز کنن تااونموقع لااقل همه دوز دومشونم دریافت کردن

 5. باید غیر حضوری باشه

 6. ما که از جونمون سیر نشدیم بیایم الان تازه اونایی که دو دوز واکسن زدن دارن میگیرن بعد بیایم تو دانشگاه شلوغ بدون هیچ امکانات بهداشتی صد سال نمیایم

 7. باحضوری شدن دانشگاه ها مخالفم چون رفت آمد دانشجویان غیربومی سخت است و بایدتا تمام شدن کرونا غیرحضوری باشد.

  1. کرونا حالا حالا ها تموم نمیشهنمیشه که تا چندسال کل روند زندگیمونstopبشه

   1. حداقل تا پایان واکسیناسیون که باید صبر کرد

 8. کاملا مخالفم

 9. مجید حمیدی

  کسی که الان واکسن آسترازینکا مثل من زده ۳ ماه دیگه نوبت دوز دومش هستش و با آموزش حضوری در این ترم مخالف هستم

 10. حمید حمیدی

  با آموزش حضوری مخالف هستم چون فصل سرما در پیش است و جمع کردن دانشجویان در یک کلاس کار صحیحی نیست اگه این کار از ترم بهمن انجام شود بهتر است چون هم هوا رو به گرما می رود هم جمعیت بیشتر واکسینه می شوند.

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
بررسی حضور خواننده ها در سریال های شبکه نمایش خانگی | وام گرفتن مخاطب از موسیقی؟

حضور خواننده ها در سریال های شبکه نمایش خانگی این روزها به اتفاقی پرتکرار تبدیل...

دانلود قسمت دوم سریال نیسان آبی
دانلود قسمت دوم سریال نیسان آبی

ماجراهای جالب جمشید و رضا، شوق دانلود قسمت دوم سریال نیسان آبی را میان بینندگان...

قیمت معاینه فنی برای انواع خودرو چقدر است؟
قیمت معاینه فنی برای انواع خودرو چقدر است؟

با رعایت برخی قواعد ساده از جمله معاینه فنی وسایل نقلیه می‌توان نقش مهمی در حفاظت...

ترافیک سنگین در تهران پس از تعطیلی پمپ بنزین‌ها
ترافیک سنگین در تهران پس از تعطیلی پمپ بنزین‌ها

شنیده‌ها حاکی از آن است که امروز ۴ آبان ۱۴۰۰ پس از چند ساعت تعطیلی پمپ بنزین‌ها،...

۴۳ پمپ بنزین در تهران مجددا شروع به کار کردند
۴۳ پمپ بنزین در تهران مجددا شروع به کار کردند

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تهران اعلام کرد اکنون ۴۳ جایگاه در استان تهران سوخت...

دریافت بنزین آزاد هم امکانپذیر نیست
دریافت بنزین آزاد هم امکانپذیر نیست | تعطیلی کامل پمپ بنزین‌ها!

پس از اختلال و ایجاد مشکل فنی در سامانه سوخت کشور، اعلام شد دریافت بنزین با قیمت...

حمله سایبری به پمپ بنزین ها
حمله سایبری به پمپ بنزین های کشور | بنزین در شهر نایاب شد (به‌روزرسانی)

شهروندانی که امروز برای دریافت سوخت به پمپ بنزین‌های کشور مراجعه کردند، با عدم...

آموزش طراحی سایت حرفه ای
آموزش طراحی سایت حرفه ای چه ویژگی ها و سرفصل هایی دارد؟

آموزش طراحی سایت یکی از مراحل اولیه و مهم برای قدم گذاشتن در دنیای کسب و کار آنلاین...

اسامی 60 نماینده مجلسی که زنگنه در وزارت نفت استخدام کرد
اسامی 60 نماینده مجلسی که زنگنه در وزارت نفت استخدام کرد!

به گفته نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، بیژن زنگنه وزیر نفت سابق در دولت های خاتمی و...

کدام بازیگران مرد بیشترین جایزه اسکار را برده اند؟
کدام بازیگران مرد بیشترین جایزه اسکار را برده اند؟

هنرمندان هالیوود هر ساله تلاش می‌کنند با ارائه یک بازی جذاب و بی‌نقص، اسکار را از...