کد خبر:1312937
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

با همکاری مشترک سازمان فناوری اطلاعات و مرکز آمار ایران؛

برخورداری از فاوا در ۲۰ هزار خانوار مورد سرشماری قرار می‌گیرد

طرح آمارگیری برخورداری فاوا

طرح آمارگیری برخورداری افراد از فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) کلید خورد و با سرشماری از ۲۰ هزار خانوار ایرانی از امروز به مرحله اجرا درآمد.

از شاخص‌های اتحادیه جهانی پیروی می‌کنیم

امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات در مراسم تبادل قرارداد بین سازمان فناوری اطلاعات ایران و مرکز آمار ایران با موضوع طرح آمارگیری برخورداری خانوار و استفاده افراد از فاوا گفت: «امروزه در حوزه فناوری، دیتا باید به اطلاعات و پس از آن به دانش تبدیل شود تا کارایی داشته باشد.»

رئیس سازمان فناوری اطلاعات تاکید کرد: «آمار زمانی برای ما ارزشمند می‌شود که امکان تولید دانش را فراهم کند. دانش می‌تواند بستری برای مقایسه ایجاد کند. یعنی بتوانیم داده‌ها را با داده‌های کشورهای دیگر یا در زمان‌های متفاوت مقایسه کنیم.»

ناظمی با بیان اینکه کشورهای دنیا از طریق اتحادیه‌های جهانی و سازمان‌های زیرمجموعه ملل متحد به آمار مشترک بین خودشان دست پیدا می‌کنند تا بتوانند آن را برای عموم منتشر کنند، افزود: «اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) یکی از نهادهای تخصصی در حیطه فناوری اطلاعات است که شاخص‌هایی را برای میزان آمادگی کشورها برای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات به شکل دوره‌ای منتشر می‌کند. در سال ۲۰۱۹ تازه‌ترین شاخص‌ها از سوی این اتحادیه اعلام شد.»

وی خاطرنشان کرد: «این شاخص‌ها دو محور اصلی دارد. یکی از آن‌ها تعاریف جدید در حوزه فناوری اطلاعات است. تعریف پهنای باند مناسب و کاربر اینترنت در سال‌های گذشته با تغییر زیادی روبه‌رو شده و برای آمارگیری در حوزه فناوری باید از آن تعاریف که با برگزاری سلسله جلسات متعدد با حضور کشورهای جهان به دست آمده، استفاده کرد.»

به لحاظ آماری 84 میلیون نفر به اینترنت دسترسی دارند

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: «محور بعدی مطرح شده در شاخص‌های جدید این است که کدام آمارها باید به صورت سرشماری انسانی انجام شود و کدام‌یک با استفاده از دیتا قابل محاسبه است. افرادی را که به پهن‌باند دسترسی دارند، می‌توان با کمک بانک داده مقایسه کرد. اما این کار چالش‌هایی دارد و در برخی موارد دوباره‌شماری اتفاق می‌افتد. برای مثال یک نفر با چند سیم‌کارت که به نام افراد دیگر است به اینترنت دسترسی دارد. در واقعیت با یک کاربر فضای مجازی روبه‌رو هستیم، درحالی‌که بانک دیتا آمار افرادی را که سیم‌کارت به نام آن‌هاست نشان می‌دهد. به همین دلیل بسیاری اوقات آمار بیشتر از تعداد جمعیت کشورهاست.»

طرح آمارگیری برخورداری فاوا

ناظمی در همین راستا تأکید کرد: «اکنون میزان دسترسی به پهن‌باند از نظر جمعیتی و از طریق تلفن همراه، ۸۴ میلیون نفر است؛ چیزی حدود ۱۰۰ درصد جمعیت کشور. اما این آمار به همان علت که ممکن است یک فرد چند سیم‌کارت داشته باشد، آمار درستی نیست. در برخی موارد این‌چنینی باید برای آمارگیری به مراجعه انسانی استناد کنیم.»

اعلام نتایج سرشماری تا 25 اسفند

معاون وزیر ارتباطات درباره طرحی که قرار است با همکاری مرکز آمار انجام شود، افزود: «آمارگیری برخورداری خانوار و استفاده افراد از فاوا از امروز آغاز می‌شود. در این طرح ۲۰ هزار خانوار در کل کشور مورد آمارگیری قرار می‌گیرند. جامعه آماری طوری انتخاب شده تا داده‌های ارائه شده از سوی آن‌ها قابلیت تعمیم به کل کشور را داشته باشد و به پژوهشگران برای دریافت تصویر بهتری از وضعیت جامعه کمک کند. نتایج این طرح که از امروز کار خود را آغاز کرده، تا ۲۵ اسفند ماه اعلام خواهد شد.»

ناظمی افزود: «علاوه بر شهروندان و پژوهشگران، افرادی که به تازگی قصد دارند کسب‌وکار راه‌اندازی کنند می‌توانند از این داده‌ها به عنوان داده‌های ورودی بهره بگیرند.»

گفتنی است پیش از این وزیر ارتباطات با انتشار توییتی از اتصال ۱۰۰ درصدی شهروندان ایرانی به اینترنت خبر داده و گفته بود طبق آخرین آمار و ارقام ۱۰۰ درصد جمعیت شهرنشین و ۹۸.۵ درصد از روستانشینان ایران به اینترنت دسترسی دارند.

جزئیات دسترسی به اینترنت ثابت و همراه به تفکیک استان به استان در سامانه دیار قابل دسترسی است.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
ذخایر آب جدید در ماه کشف شد

دانشمندان با کشف منابع جدید آب در کره ماه می‌گویند این آب‌های حبس شده در...

ایلان ماسک: به‌زودی فقط توییت کاربران تأییدشده در زبانه For You توییتر پیشنهاد داده می‌شود

ایلان ماسک ادعا می‌کند که این کار تنها راه مقابله با بات‌ها است.

مایکروسافت تیمز جدید معرفی شد

مایکروسافت تیمز جدید از نظر عملکرد بسیار سریع‌تر و سبک‌تر شده است و حالا...

شهر استثنایی گمشده در اعماق اقیانوس

 دانشمندان موفق به کشف شهری گمشده در اعماق دریا شده اند که چیزی شبیه به آن...

نوکیا، اوپو را از بازارهای اروپا بیرون می‌کند

آن‌طور که به‌ نظر می‌رسد اوپو به‌ دلیل نقض پتنت‌های نوکیا مجبور شده است با...

چگونه خلافی عدم تمدید بیمه شخص ثالث را از اینترنت بگیریم؟

پلیس راهنمایی و رانندگی برای اینکه بتواند نظم بیشتری در جامعه برقرار کند و...

خروج کامل اینتل از بازار 5G؛ کسب‌وکار مودم‌های نسل پنجم به مدیاتک واگذار می‌شود

اینتل می‌گوید کار توسعه مودم‌های 5G را متوقف خواهد کرد تا تمرکز خود را روی...

پایان اشتراک ارزان گیم‌پس

مایکروسافت دیگر اشتراک ۱ دلاری گیم پس را ارائه نمی‌دهد و مشترکان جدید...

ایلان ماسک به دنبال مقصر افشای کد منبع توییتر در اینترنت

مطابق درخواستی که توییتر برای دادگاه فرستاده است، ظاهراً بخش‌هایی از کد...

رونمایی از مودم 5G اگزینوس مودم 5300 سامسونگ

مودم جدید سامسونگ با لیتوگرافی 4 نانومتری تولید شده و احتمالاً در تراشه پیکسل...