کد خبر:1316095
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

فرصت رصد حلقه های زحل از امروز

رصد حلقه های زحل

در ماه آگوست (۱۰ مرداد تا ۱۰ شهریور) سیاره زحل در تمام شب‌ها - در صورتی که آسمان ابری نباشد - قابل مشاهده است.

ماه آگوست ماه کاملی برای غبارگیری تلسکوپ و  نشانه‌گیری آن به سمت کیهان است، زیرا در این ماه یکی از بزرگ‌ترین سیارات منظومه شمسی، درخشان‌تر از هر زمان دیگری از سال است.

زحل فردا - دوشنبه ۱۱ مرداد - رسماً به وضعیت مقابله می‌رسد، به این معنی که از منظر زمین در مقابل خورشید ظاهر می‌شود. زحل هر سال یک بار در وضعیت مقابله قرار می‌گیرد.

در حدود زمان مقابله، سیاره زحل در نزدیک ترین فاصله نسبت به زمین قرار می‌گیرد و ۸۰۰ میلیون سال نوری با زمین فاصله خواهد داشت. در این فاصله، نور بیش از یک ساعت طول می‌کشد تا از یک سیاره به سیاره دیگر حرکت کند.

سیاره زحل نزدیک زمین

پیدا کردن سیاره زحل در آسمان راحت خواهد بود؛ زیرا این سیاره در حدود غروب خورشید در جنوب شرقی آسمان طلوع می‌کند و در طول شب در سراسر جنوب آسمان حرکت کرده و در نهایت در طلوع خورشید در جنوب غربی آسمان غروب می‌کند.

با وجود مقابله روز دوشنبه، دوستداران آسمان در طول ماه آگوست شاهد منظره عالی از سیاره زحل خواهند بود. این بدان معناست که مردم می‌توانند برنامه‌هایی را برای جست‌و‌جوی این سیاره در زمانی که برای آنها راحت است و نیز آسمان عاری از ابر باشد، برنامه‌ریزی کنند.

از آنجا که مقابله سیاره زحل در زمانی بروز می‌کند که این سیاره در نزدیک ترین فاصله نسبت به زمین قرار دارد، فرصتی طلایی برای رصد زحل از طریق تلسکوپ چشمی ایجاد می‌شود.

سیاره زحل به اندازه کافی درخشان است که با چشم غیرمسلح دیده می‌شود، به همین دلیل می‌توان آن را با تلسکوپ به راحتی پیدا کرد. این موضوع قابل توجه افرادی است که برای اولین بار از تلسکوپ استفاده می‌کنند.

پایگاه خبری نجومی EarthSky اعلام کرد که برای مشاهده حلقه های معروف سیاره زحل به تلسکوپی که بتواند اجسام را حداقل ۲۵ برابر بزرگ کند، نیاز است. با این حال توصیه می کند که با استفاده از تلسکوپی که اجسام را دست کم ۵۰ برابر بزرگ می کند، می توان جزییات بیشتری را مشاهده کرد.

البته سیاره زحل تنها سیاره ای نیست که در آسمان ماه آگوست می‌درخشد. مشتری هر شب اندکی بعد از زحل طلوع می‌کند و در طول شب به دنبال آن در آسمان خرامان حرکت می‌کند.

حلقه های سیاره زحل

مشتری درخشان تر از  زحل است، بنابراین یافتن آن راحت‌تر است. افرادی که در تشخیص زحل با مشکل روبرو هستند، می‌توانند ابتدا به دنبال سیاره درخشان‌تر یعنی مشتری باشند و سپس به سمت راست آن نگاه کنند تا زحل را مشاهده کنند.

زحل و مشتری در بقیه سال ۲۰۲۱ در سراسر آسمان شب برجسته باقی خواهند ماند، با این حال این دو سیاره به تدریج در طول پاییز کم نورتر و کم نورتر می‌شوند و به زمستان می‌روند.

سیاره زحل یا کیوان، پس از مشتری، دومین سیارهٔ بزرگ منظومهٔ خورشیدی و ششمین سیارهٔ نزدیک به خورشید است. زحل یک گلولهٔ گازی غول‌پیکر است که با وجود حجم زیادش تنها ۹۵ برابر زمین جرم دارد.

جرم سیارهٔ زحل همانند مشتری از گاز است که بیشتر آن را هیدروژن تشکیل می‌دهد. میزان اندکی هلیوم و متان در رده‌های بعدی گازهای تشکیل‌دهندهٔ سیاره قرار دارند. در آسمان شب زمین، زحل به دلیل اندازهٔ بزرگ، نسبتاً درخشان دیده می‌شود. زیبایی آسمان زحل به خاطر نوارهای روشن حلقه‌های اطراف آن و نیز به خاطر قمرهای زیادش است.

به علت سرعت حرکت زحل به دور خود در قطب‌های آن نوعی حالت پخی مشاهده می‌شود که سیاره را از شکل کرهٔ کامل دور می‌کند. سیاره زحل از جنبه‌‌های زیادی شبیه مشتری است، جز اینکه در اطراف آن چندین حلقهٔ شگفت‌ انگیز وجود دارد.

بیشتر بدانید: سیاره زحل بیشترین تعداد قمر را در بین سیارات منظومه شمسی دارد

جالب است بخوانید: رصد نور پشت یک سیاهچاله برای اولین بار

منبع: ایرنا

 

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
یک آیفون نسل اول آکبند با استیکر Lucky You با قیمت 40 هزار دلار فروخته شد

این آیفون آکبند با قیمتی 67 برابر بالاتر از قیمت اصلی در سال 2007 به فروش رسیده...

چت‌بات هوش مصنوعی Bard به‌زودی به مدل زبانی پیشرفته‌تری ارتقا می‌یابد

به گفته سوندار پیچای، چت‌بات هوش مصنوعی Bard به‌زودی از مدل LaMDA، به مدل PaLM...

جیمیل ۱۹ ساله شد

 گوگل از سرویس Gmail نوزده سال پیش در چنین روزی رونمایی کرد.

ساخت یک باتری جدید مبتنی بر آب بدون فلز

یک باتری جدید مبتنی بر آب می‌تواند به کاهش وابستگی به لیتیوم برای ذخیره...

خودکشی یک مرد پس از 6 هفته صحبت با چت‌بات

یک مرد بلژیکی 6 هفته پس از صحبت درباره تغییرات اقلیمی با یک چت‌بات هوش مصنوعی...

آیا ممکن است سیاره‌ای کاملاً از ماده تاریک تشکیل شده باشد؟

ستاره‌شناسان می‌گویند احتمالاً سیاره‌هایی فراخورشیدی از جنس ماده تاریک...

برترین نوآوری‌های سال ۲۰۲۲ چه بودند؟

طی چند سال گذشته، شیوع همه‌گیری کرونا و اعمال محدودیت‌ها در زندگی روزمره...

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری روشی برای ذخیره‌سازی داده‌ها و نگهداری از آنها، ارائه نسخه وب...

۶ دلیل برای اینکه در گوشی نباید از کارت حافظه استفاده کنید

طی سال‌های گذشته روز‌به‌روز شمار گوشی های اندرویدی که از کارت حافظه...

کشف یک سیاره فراخورشیدی ۱۳ برابر مشتری

ستاره‌شناسان هنگام بررسی انبوه داده‌های تولید شده توسط کاوشگر TESS ناسا به یک...