کد خبر:1318088
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

محضری شدن سند خودرو در دست رسیدگی

محضری شدن سند خودرو

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس ضمن توضیحاتی درباره مرجع رسمی ثبت سند خودرو، از سیاسی شدن قوانین حاکم درباره صلاحیت ذاتی ثبت سند رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی انتقاد کرد.

چندی پیش مصطفی سرخیل نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس، با وجود تاکید کانون سردفتران و دفتریاران بر ثبت اجباری سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی اعلام کرد:

نمی‌توانیم برای ایجاد کاسبیِ یک عده، مردم را مجبور کنیم حتما به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند، بنابراین همان برگ سبز خودرو کافیست و نشان دهنده مالکیت صاحب خودروست.

نظر شخصی نوروزی این بود که باید مردم را  آزاد گذاشت، یعنی اگر کسی می‌خواهد نقل و انتقالی انجام دهد، یا براساس برگ سبز صورت گیرد یا اینکه به دفترخانه برود و آن را ثبت کند در واقع اجباری نباید برای مردم ایجاد کرد.

حسین نوروزی در پاسخ به این سوال که مجلس چه زمانی این دعوا را خاتمه خواهد داد؟ به صراحت اعلام کرده بود:

در حال حاضر این موضوع وارد کمیسیون حقوقی و قضائی شده است و در نوبت رسیدگی قرار دارد. در صورت تصویب چنین طرحی در مجلس، به یکی از شرم آورترین قوانین کشور که طبق آن دو مراجعه برای انتقال سند انجام می‌شود پایان داده خواهد شد.

در همین رابطه رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان مرکزی درباب اختلافات راهور با قوه قضائیه (سازمان ثبت اسناد و کانون سردفتران و دفتریاران) در خصوص مرجع رسمی ثبت سند خودرو، اظهار کرد:

اخیرا شاهد هستیم که متأسفانه قوانین حاکم که در خصوص صلاحیت ذاتی ثبت سند رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی صراحت دارند، رنگ و بوی سیاسی گرفته و دست‌مایه بی قانونی و تضییع حقوق دولتی و به نوعی حتی تضییع حقوق شهروندی می‌شود.

مصطفی سرخیل افزود: امنیت و بهداشت قضایی مالکین خودرو و کلیه شهروندان به موجب قوانین مرتبط که در حال حاضر حاکمیت دارند معطوف و موکول به تنظیم و ثبت سند رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی است که مورد حمایت اکید محاکم دادگستری و قوه قضائیه است.

وی افزود: ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و نیز قانون مالیات بر ارزش افزوده که در حال حاضر اجرائی است و تبصره یک ماده ۳۰ قانون مالیات ارزش افزوده که اخیرا تصویب شده و به زودی در کشور لازم‌الاجرا می‌شود، گویای آخرین اراده قانونگذار بوده و مؤید آن است.

او بیان کرد: چگونه است که کلیت مجلس در تبصره یک ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده که اخیرا تصویب شده، صلاحیت ثبت سند رسمی را با حق وصول هزینه‌های دولتی برای دفاتر اسناد رسمی به رسمیت می‌شناسد و بر آن تاکید مجدد می‌کند، از سوی دیگر نایب رییس کمیسیون قضائی و حقوقی  مجلس در مصاحبه‌ای مطرح می‌کند که اگر سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود، کاسبی برای عده‌ای است!

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان مرکزی در ادامه با اشاره به تذکر یکی از حقوقدانان برجسته کشور در حوزه سند رسمی گفت:

نمایندگان مجلس  تصویب کردند که  سردفتران در زمان تنظیم سند خودرو باید یک درصد قیمت خودرو مالیات بگیرند و یک درصد قیمت خودرو حق‌الثبت بگیرند و فیش عوارض پرداختی شهرداری را از فروشنده دریافت کنند و در صورت فوت مالک خودرو گواهی واریز مالیات بر ارث را بگیرند، حالا اگر سردفتر حق‌الثبت و مالیات نگیرد رفتارش مجرمانه و مستوجب حداقل ۶ ماه انفصال است، بعد یک نماینده مجلس می‌گوید اخذ این مبالغ اخاذی است و یک دادستان می‌گوید تضییع حقوق عامه است.

اینها دیگر یک اتفاق گفتاری نیست، بلکه هنجارشکنی است.

وی با تاکید بر اینکه قانونگذار و ناظر حسن اجرای قانون، نباید اجرای قانون را اخاذی بداند، اظهار کرد: این موضوع نقض غرض است. البته این موضع اعلام موضع رسمی و کلی کلیت قوه مقننه نیست و در حال حاضر قوانین موضوعه که به تصویب همین مجلس نیز رسیده است بر ثبت اجباری سند به عنوان صلاحیت ذاتی دفاتر اسناد رسمی تاکید جدی و الزام آور دارد.

سرخیل بیان کرد: اینکه به دفاتر اسناد رسمی به عنوان کاسبانی نگاه کنیم که به فکر جیب خودشان هستند منافی با تکلیفی دارد که قانونگذار در خصوص وصول حقوق دولتی به عهده دفاتر اسناد رسمی گذاشته شده است.

او افزود: اگر سردفتر به عنوان مامور صلاحیت‌دار حاکمیت که از قوه قضاییه اذن دارد برای ثبت سند رسمی و وصول حقوق دولتی کاسب تلقی شود، این اوج غرض ورزی با این حرفه مقدس است که وظیفه حفظ امنیت اقتصادی و ثبت رسمی معاملات و عقود مردم را دارد و مقرر است گام های بلند و استواری جهت ارتقای اعتبار اسناد رسمی که خواسته به حق همین مجلس است، در بردارد.

سرخیل گفت: از عضو و نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود که هیچگاه جهت از بین رفتن‌شان و جایگاه  شخصیت نهادهای قضایی و ثبتی قدم برندارند و از آنان انتظار می‌رود که به عنوان نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شأن و جایگاه رفیع کاتبین عدل که در یکصد سال اخیر صلاحیت ثبت اسناد رسمی مردم جهت تحکیم و تثبیت مالکیت آنها  را داشته‌اند و مامور بی جیره و مواجب دولت در وصول حقوق دولتی هستند را محفوظ بدارد. در این صورت است که حقوق شهروندی نیز تضمین می‌شود.

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
جانشین سایت الکسا
مدیران سایت بخوانند | سایت های مشابه الکسا

با توجه به خبر شوکه‌کننده اخیر مبنی بر توقف فعالیت سرویس رتبه‌بندی الکسا،...

پاپل چیست؟
پاپل چیست؟ (معرفی نسل جدید پاپل ها)

در دنیایی که تکنولوژی در حال پیشرفت است حقیقتا استفاده از وان تگ به عنوان نسل جدید...

پخش زنده بازی امروز پرسپولیس و هوادار
پخش زنده بازی امروز پرسپولیس و هوادار

پخش زنده بازی پرسپولیس و هوادار امروز از شبکه 3 سیما انجام می‌شود.

کادو کریسمس چی بخریم؟
کادو کریسمس چی بخریم؟ ایده‌های عالی برای هدیه روز کریسمس

جشن کریسمس هر سال در خانه‌ها و خیابان‌های ما پررنگ‌تر می‌شود و بهانه خوبی برای...

فولادی که ویروس کرونا را نابود می‌کند
برای کاهش هزینه ضدعفونی محیط‌های عمومی: رونمایی از فولادی که ویروس کرونا را نابود می‌کند | آلیاژی در مقابله با کووید۱۹ و آنفولانزا

محققان دانشگاه هنگ کنگ از فولاد ضد زنگی رونمایی کرده‌اند که می‌تواند تنها در ۳...

مشخصات و قیمت گوشی Moto G200
مشخصات و قیمت گوشی Moto G200 موتورولا

حال که مشخصات و قیمت گوشی Moto G200 به طور قطعی اعلام شده، می‌توان محصول جدید موتورولا...

رزمایش اسرائیل و آمریکا علیه تأسیسات هسته‌ای ایران
امروز برگزار می‌شود: رزمایش اسرائیل و آمریکا علیه تأسیسات هسته‌ای ایران

امروز پنجشنیه 18 آذر «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و «لوید آستین» وزیر دفاع...

یارانه نقدی آذر
واریز یارانه نقدی آذر شنبه خواهد بود | چقدر واریز می‌شود؟

واریز یارانه نقدی آذرماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۲۴ شنبه بیستم آذر ماه اجرا خواهد شد. مبلغ...

جزئیات مالیات بر ارز
جزئیات مالیات بر ارز تشریح شد | مردم عادی شامل نمی‌شوند

برخلاف آنچه روز گذشته اعلام شد، مردم عادی شامل قانون مالیات بر ارز نمی‌شوند.

استخدام متعهدین خدمت به آموزش و پرورش
استخدام متعهدین خدمت به آموزش و پرورش به کجا رسید؟

توضیحات مربوط به استخدام متعهدین خدمت به آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰ طی بخشنامه‌ای...