کد خبر:1349295
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

با خرید سربازی مشمولین داخل کشور مخالفت شد

با خرید سربازی مشمولین داخل کشور مخالفت شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ ضمن تشریح مذاکرات کمیسیون متبوع خود گفت: پیشنهادی در خصوص خرید خدمت سربازی برای مشمولین داخل کشور مطرح شد که در مذاکرات رای نیاورد.

«رحیم زارع» کمیسیون تلفیق مجلس در نشست خبری صبح امروز در خصوص مصوبات اخیر کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ در جمع خبرنگاران گفت: «در خصوص موضوع خرید خدمت سربازی برای مشمولان داخل کشور در کمیسیون تلفیق، پیشنهادی ارائه شد که به دلیل بالا بودن مبالغ رای نیاورد. برای مثال در این پیشنهاد برای دیپلم ۲۰۰ میلیون تومان، برای کارشناسی ۲۵۰ میلیون تومان، برای کارشناسی ارشد ۳۰۰ میلیون تومان، برای دکترای عمومی ۴۰۰ میلیون تومان و برای دکترای تخصصی ۵۰۰ میلیون تومان در نظر بود.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که مبنای تصمیم کمیسیون در خصوص خرید خدمت سربازی برای مشمولان غایب خارج از کشور چه بود، اظهار کرد: «این پیشنهاد یکی از همکاران بود، اگرچه هیچ برنامه‌ای از سوی دولت در این باره ارائه نشده بود، اما چون هنوز نظر نیروهای مسلح گرفته نشده این موضوع نهایی نیست و ممکن است یک رای‌گیری مجدد در این باره انجام شود. اگرچه در رای‌گیری اولیه اکثریت اعضاء به آن رای دادند. تاکید می‌کنم این موضوع هنوز نهایی نشده باید نظر نیروهای مسلح گرفته شود، در صحن بررسی شود و به تایید شورای نگهبان هم برسد.»

زارع در پایان اضافه کرد: «موضوع خرید خدمت سربازی مشمولان خارج از کشور بیش از دو سوم در کمیسیون رای آورد؛ البته این موضوع نهایی نیست، این کار باید با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی در خصوص اختیارات رهبری معظم انقلاب و رعایت پیشنهاد نیروهای کل مسلح انجام شود و شاید یک رای گیری مجدد دراین خصوص شاهد باشیم.»

همچنین بخوانید: چطور امریه سربازی بگیریم؟ | شرایط لازم برای دریافت امریه سربازی

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: «در زمینه پرداخت سهم بیمه کارفرمایان برای کارگاه‌هایی که حداکثر پنج کارگر دارند و پنج سال یا کمتر از فعالیت آن‌ها می‌گذرد معافیت بیمه ۲۰ درصدی در نظر گرفته شده است. همچنین برای کارگاه‌هایی که بیش از پنج سال و از پنج کارگر بیشتر کارگر دارند سه درصد کمتر مشمول معافیت بیمه در سال ۱۴۰۱ خواهند شد. همچنین وزارت نیرو مکلف شد متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس و فلزات اساسی و کانی‌های فلزی و واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را بر مبنای متوسط نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه‌های دارای قرارداد تبدیل انرژی محاسبه و دریافت کند.»

زارع عنوان کرد: «در خصوص صندوق کارآفرینی امید که با عنوان صندوق پیشرفت عدالت ایرانیان تغییر نام داده بود، ۳۱ واحد تابع استانی منابع درآمدی را از محل درآمد ردیف‌ها و جداول بودجه سنواتی و همچنین فروش اموال منقول و غیرمنقول مازاد سهم استان‌ها، حقوق دولتی معادن ۲۰ درصد از اعتبارات قانون متوازن و همچنین قانون هدفمندی یارانه‌ها در راستای حمایت از تولید به عنوان کمک‌های بلاعوض بخش غیردولتی، منابع صندوق پیشرفت عدالت ایرانیان تامین شود. در این خصوص به روسای دستگاه‌ها و استانداران اجازه داده شد که اموال منقول و غیرمنقول مازاد دولتی خود را که در اختیار دستگاه‌های دولتی و موسسات تابع آن می‌باشند، پس از تایید کارگروه‌های استانی و مصوبات هیات وزیران از طریق مزایده عمومی در بورس کالا و به صورت الکترونیک در سامانه به فروش برسانند و منابع را به صندوق پیشرفت واریز کنند.»

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: «همچنین به دولت اجازه داده شد تا سقف ۳۵ هزار میلیارد تومان از سهام و سهم‌الشرکت خود را در شرکت‌های دولتی و اموال منقول و غیرمنقول به فروش برساند. این اقدام با هدف افزایش سرمایه بانک‌ها و صندوق کارآفرینی امید بود. سه برابر آن باید توسط بانک‌ها برای تسهیلات حوزه حمایت از تولید و اشتغال ارائه شود.»

وی ادامه داد: «کمیسیون تلفیق با درخواست دولت در خصوص افزایش سن بازنشستگی مستخدمین کشوری، لشکری و تامین اجتماعی مخالفت کرد. کمیسیون همچنین با محاسبه پاداش بازنشستگی در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از لشکری و کشوری و سازمان تامین اجتماعی بر اساس حقوق سه سال آخر موافقت نکرد. همچنین به دولت اجازه داده شد که با درخواست دستگاه‌های اجرایی همچون صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سازمان تامین اجتماعی از طریق شرکت ملی نفت نسبت به تحویل  نفت خام و میعانات گازی صادراتی به اشخاص معرفی شده توسط دستگاه‌های اجرایی پس از تایید اشخاص توسط وزارت نفت بر اساس قیمت روز صادراتی اقدام نماید.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ارز ترجیحی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ عنوان کرد: «قرار شده بود که برای بررسی این موضوع کمیته‌ای میان مجلس شورای اسلامی و دولت به بررسی این موضوع بپردازند. اگرچه تکلیف نرخ محاسبه ارز براساس ای تی اس مشخص شده است، اما این‌که چه میزان از ارز ترجیحی در جهت تامین کالاهای اساسی و نهاده های دامی و دارو هزینه شود، هنوز تصمیم گیری نشده است. پس از تشکیل کارگروه و بررسی این موضوع و تصویب در کمیسیون تلفیق اطلاع رسانی می‌شود. درباره نرخ ارز ترجیحی نیز هنگام بررسی بخش هزین‌ ای لایحه بودجه تصمیم‌گیری خواهد شد.»

سخنگوی کمیسیون تلفیق در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که گفته می‌شود برخی نهادهای امنیتی به موضوع ارز ترجیحی ورود کرده‌اند، آیا چنین موضوعی صحت دارد؟ گفت: «من هم این موضوع را در رسانه‌ها شنیده‌ام، اما جلسه‌ای در کمیسیون در این باره برگزار نشده است.»

زارع همچنین درباره رفع مشکل صندوق‌های بازنشستگی در لایحه سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: «مصوب کردیم که حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان از محل فروش سهام شرکت‌های بورسی و غیربورسی به این صندوق‌ها اختصاص پیدا کند. همچنین صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری نزدیک به ۱۳۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. در مجموع در لایحه سال ۱۴۰۱ حدود ۲۱۹ هزار میلیارد تومان برای حمایت از این صندوق‌های بازنشستگی مورد توجه می‌باشد.»

زارع در خصوص چگونگی و میزان درآمد دولت از محل فروش نفت به افراد عنوان کرد: «در این باره ۴.۵ میلیارد یورو برای پرداخت بدهی دستگاه‌های اجرایی و برای حمایت از تولید خود مجلس شورای اسلامی نیز ۵.۵ میلیارد یورو مشخص کرده است که ۴۰ درصد سهم صندوق توسعه ملی، ۱۴.۵ درصد در حوزه نفت و ۴۵ درصد هم در حوزه حمایت از زیرساخت‌های توسعه اقتصادی کشور می‌باشد.»

سخنگوی کمیسیون تلفیق، همچنین درباره اینکه آیا فرمان ده‌گانه دولت برای رفع مشکلات بازار سرمایه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و در بررسی‌های کمیسیون تلفیق مورد توجه بوده است یا خیر؟ گفت: «در برخی موارد در قسمت هزینه‌ای تاکیداتی بر تقویت موضوع بورس وجود دارد، جمع بندی ما در جهت حمایت از تولید است و برای حمایت از بورس هم تمرکز داریم، همکاران در قسمت مصارف هم پیشنهاداتی دارند که موجب تقویت بورس خواهد شد، در مجموع می گویم مصوبات کمیسیون تلفیق در جهت تقویت بورس و احقاق حق سهامداران خواهد بود، دو یا سه مورد از آن ۱۰ مورد مورد توجه بوده است، ولی هر ۱۰ مورد دیده نشده است.»

وی در خصوص زمان بررسی لایحه در صحن مجلس شورای اسلامی گفت: «فکر می کنم هفته سوم بهمن ماه به بررسی لایحه بودجه در صحن خواهیم پرداخت، بررسی قسمت مصارف بیشتر از درآمدی است و ممکن است به بیشتر از دوهفته زمان نیاز داشته باشد.»

زارع درباره امکان تغییر سقف بودجه نسبت لایحه پیشنهادی دولت گفت: «طبیعی است که همیشه سه یا چهار درصد تفاوت داشته باشد، امسال با وجود این موضوع واردات خودرو شاید بیش از این پنج یا شش درصد باشد.»

منبع: ایسنا

نظرها

1 نظر

  1. یا امام رضا

    تورا به حسین قسم آخه من با دوتا بچه مستاجر ۴۰ سال سن چطوری برم ی فکری کنید یاخرید یا معاف

    رای موافق 0
    رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
تاریخ انتشار بازی کال آف دیوتی Modern Warfare 2

شرکت اکتیویژن به تازگی تاریخ انتشار بازی کال آف دیوتی Modern Warfare 2 را اعلام کرده...

سفر در زمان با سرویس استریت ویو گوگل

گوگل به مناسبت تولد 15 سالگی استریت ویو، سفر در زمان با گوشی را ممکن می‌کند.

ساخت سازه ای شبیه به متروپل آبادان تنها در 29 ساعت

امیدواریم حادثه متروپل آبادان تلنگر جدی به برخی مسئولین در خصوص ساخت و...

چین: در صورت لزوم به ماهواره های استارلینک حمله می کنیم

چین هم مثل روسیه ایلان ماسک را تهدید کرد اما اینبار نه جان او بلکه ماهواره های...

ارتش آمریکا در حال ساخت متاورس اختصاصی
ارتش آمریکا در حال ساخت متاورس اختصاصی

به نظر می‌رسد ارتش ایالات متحده سال‌ها است که در حال ساخت متاورس خود است.

اعلام زمان انتشار بازی بتلفیلد 2042
اعلام زمان انتشار بازی بتلفیلد 2042

بعد از عرضه ناامید کننده و فاجعه‌بار بتلفیلد 2042، تیم سازنده اعلام کرد فصل...

تبدیل متن به عکس توسط هوش مصنوعی گوگل

گوگل از سیستم هوش مصنوعی جدیدی پرده برداشته که می‌تواند با دریافت متن، تصویر...

نماهایی عجیب از شهرهای هوشمند جهان تا سال 2050

در روزهای گذشته تصاویری منتشر شده که نمای شهرهای مختلف جهان را تا 30 سال آینده...

اضافه شدن قابلیت بازنشر پست ها در اینستاگرام مثل ریتوئیت
اضافه شدن قابلیت بازنشر پست ها در اینستاگرام مثل ریتوئیت

سرانجام پس از مدتها انتظار به نظر می رسد اینستاگرام قصد دارد امکان بازنشر پست...

ویجت های شخص ثالث در ویندوز 11
ویجت های شخص ثالث در ویندوز 11

مایکروسافت امروز در کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان بیلد اعلام کرد که...