کد خبر:1304318
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

درختکاری در جنگل‌های هیرکانی؛

مشارکت دیجی‌کالا در کمک به حفظ گونه‌های بومی

رسانه کلیک -همزمان با هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، دیجی‌کالا نیز با همراهی همکاران خود در روستای لیشک سیاهکل استان گیلان ۱۱۰۰ نهال به نام همکاران خود کاشت.

این طرح که در قالب پروژه احیای مشارکتی جنگل با نام «بانی جنگل» انجام شد یکی از پروژه‌های مسؤلیت‌های اجتماعی دیجی‌کالا بود که با هدف جلوگیری از تخریب گسترده جنگل‌های هیرکانی و کمک به حفظ گونه‌های بومی در این منطقه صورت گرفت.

درختکاری هدفمند و پایدار

جنگل‌های هیرکانی یکی از میراث طبیعی و بسیار ارزشمند و با شهرت جهانی است که کمربندی شمالی ایران را از آستارا در گیلان تا گلی داغ در شرق گلستان را به طول ۸۰۰ کیلومتر و با عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پوشانده است.

به گفته کارشناسان در ۴۰ سال گذشته بیش از ۵۰ درصد از حجم این جنگل‌ها کاهش یافته است و از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار مساحت جنگل‌های شمال کشور، تنها یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار آن باقی مانده که ۹۰ درصد آن نیز از حالت پایدار خارج شده است. علاوه بر این در ۳۰ سال گذشته میزان بارش در شمال کشور ۲۰ درصد کاهش یافته است، درحالی که مقدار سیل در این نواحی از کشور ۵۰ برابر شده است. این معادله نادرست نگرانی بسیاری را برای فعالان محیط زیست ایجاد کرده است.

از سوی دیگر در سال‌های اخیر و با افزایش موج درختکاری در هفته منابع طبیعی در سراسر ایران، کاشت نهال به صورت غیر اصولی و استفاده از گونه‌های غیر بومی به عاملی برای جلوگیری از گسترش و رشد گونه‌های بومی هیرکانی تبدیل شده است.

نمونه‌ای از گونه‌های مهاجم، کاج کانادایی است که نه تنها به ایجاد یک اکوسیستم مولد پایدار کمک نکرده است بلکه در راستای کاشت خطی انجام شده است که با تصویر واقعی یک جنگل طبیعی فاصله دارد.

با توجه به اینکه منطقه شمال کشور، به رغم سر سبزی ظاهری با خطر جدی از دست دادن گونه‌های بومی مواجه است و همچنین روند کاشت غیر اصولی گونه‌های غیر بومی در سال‌های اخیر به آفتی مهم برای جنگل‌های هیرکانی تبدیل شده است، بهینه ترین تصمیم برای دیجی‌کالا نیز این بود که در این جنگل‌های ارزشمند سرمایه‌گذاری کند؛ جنگل‌هایی که ۵۶۴ هزار و ۷۱۲ متر مربع از عرصه آنها در استان گیلان وجود دارد.

همکاران دیجی‌کالا چطور در این طرح مشارکت کردند؟

طرح درختکاری دیجی‌کالا در قالب طرح گسترده «بانی جنگل» و در راستای پروژه‌ای بزرگتر یعنی «درختانی برای آینده» انجام شد؛ طرحی که می‌خواهد ۷۵ هزار نهال بومی مانند توسکا، ممرز و انجیلی را با مشارکت مردم و با نام آنها تبدیل به درخت کند.

بر این اساس، دیجی‌کالا نیز با پیوستن به این طرح و برای تحقق بخشی از آرمان‌های مسؤولیت اجتماعی خود کوشید تا به نام همکاران خود سهمی در این پروژه داشته باشد.

فرایند مشارکت در این طرح از طریق ارسال یک پرسشنامه برای تمامی همکاران انجام شد و از آنها درخواست شد که در صورت تمایل برای شرکت در این پروژه، اعلام آمادگی و نوع درخت مورد نظر خود را برای کاشت انتخاب کنند.

۹ گونه بومی گیلاس وحشی، افرا، بارانک، ون، بلوط، مررز، شمشاد، انجیلی و توسکا در این فهرست قرار دارند. از میان همکاران مشارکت کننده در این طرح به قید قرعه تعدادی از همکاران برای حضور فیزیکی در محل کاشت نهال‌ها اننخاب شدند.

به دلیل شیوع ویروس کرونا با کمترین تعداد ممکن (۱۴ نفر) پروژه سفر به منطقه کاشت نهال‌ها در روستای لیشک سیاهکل در روزهای ۱۲ و ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ برگزار شد.

دیجی‌کالا امیدوار است که با انجام این طرح‌ها و مشارکت سازنده در پروژه‌های ارزشمند و هدفمند بتواند آرمان پایداری و توسعه محور بودن فعالیت‌های مسؤولیت اجتماعی سازمانی را به صورت عملی محقق کند.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
مدیر تیک‌تاک به کنگره آمریکا فراخوانده شد

با ادامه تفحص قانون گذاران آمریکایی، مدیرعامل اپلیکیشن چینی تیک‌تاک، در...

پوست مصنوعی درمانی برای سرطان پوست

گروه تحقیقاتی از دانشگاه دانشگاه «کپنهاگ» دانمارک در مطالعه اخیرشان اظهار...

افزایش دوپامین در مغز علائم افسردگی را بهبود می بخشد

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه «اموری»(Emory) در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده نشان...

شرط عجیب گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی

درصورتی پروانه ترخیص خودرو  صادر می‌شود که سود بورس کالا به حساب گمرک واریز...

ابداع نوعی نخ مصنوعی برای تولید برق

محققان دانشگاه تگزاس در دالاس و همکارانشان نوعی جدیدی از نخ فناورانه ابداع...

نسخه‌ چینی هوش مصنوعی ChatGPT در راه است

براساس گزارشهای جدید،Baidu قصد دارد نسخه‌ی چینی ChatGPT را منتشر کند.

لیست گوشی‌های شیائومی که به روزرسانی MIUI 14 را دریافت می‌کنند

نگاهی به لیست دستگاه‌های بعدی که آپدیت MIUI 14 را دریافت می‌کنند.

سقوط تاریخی ۸ میلیارد دلاری ارزش اینتل

آینده برای شرکت اینتل بسیار نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد،این شرکت در تلاش است...

نجات جان دو زن از مرگ با آیفون 14

 اخیراً دو زن در بریتیشگرفتار شده بودند، با کمک ارتباطات ماهواره‌ای آیفون...

به کارگیری هوش مصنوعی در ساخت و ساز شهر

عکس هایی از نماهای ساختمان با پرواز پهپاد در شهر گرفته می شود که داده‌ها به...