کد خبر:1301494
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

معرفی مختصر پلتفرم گیت‌هاب و امکانات پایه‌ای آن

تصویر شاخص پلتفرم گیت‌هاب

رسانه کلیک - اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که از انجام کارهای گروهی به خصوص کد نویسی و به اشتراک‌گذاری آن با سایرین لذت می‌برند به شما توصیه می‌کنیم که از پلتفرم گیت‌هاب و امکانات آن استفاده کنید.

اگر شما هم مشغول به انجام پروژه‌های کد نویسی هستید و به عنوان عضوی از یک گروه یا شرکت مشغول به فعالیت روی یک پروژه گروهی هستید، حتماً در مورد گیت‌هاب شنیده‌اید و یا از آن استفاده می‌کنید. گیت‌هاب یک پلتفرم بسیار کاربردی برای انجام پروژه‌های گروهی به صورت آنلاین است به نحوی که امکان دسترسی به کدها و تغییراتی که یک فرد دیگر روی پروژه انجام داده است برای شما وجود دارد. در این مطلب قصد داریم تا در خصوص معرفی گیت‌هاب و قابلیت‌های پایه و ابتدایی آن توضیحاتی را ارائه دهیم. لطفاً تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

پلتفرم گیت هاب چیست؟

گیت‌هاب یک پلتفرم آنلاین است که از آن می‌توان به عنوان هاست، محل ذخیره ویرایش کدهایی که یک فرد دیگر آن‌ها را نوشته‌ است استفاده کرد. معمولاً افراد مختلف از پلتفرم گیت هاب برای ایجاد یک هاست برای وب‌سایت‌های کوچک، مدیریت پروژه‌ها و همچنین همکاری با هم تیمی‌های خود و اعضای گروه تحقیقاتی خود استفاده می‌کنند. در گیت‌هاب یک مخزن وجود دارد که از آن برای سازماندهی پروژه‌های مختلف استفاده می‌شود.

تصویر پلتفرم گیت‌هاب سازمان‌های مختلف از گیت‌هاب برای به اشتراک‌گذاری کدها و همکاری روی پروژه‌های گروهی و یا به اشتراک‌گذاری کدهای یک پروژه به صورت عمومی و در دسترس همه استفاده می‌کنند. افراد و اعضای یک شرکت می‌توانند بسته به تعریف دسترسی که برای آن‌ها ایجاد شده است به امکانات مختلف گیت‌هاب دسترسی دارند.

پلتفرم گیت‌هاب قابلیتی دارد که از آن با عنوان برنامه‌های اسپانسری نام برده می‌شود. با استفاده از این قابلیت کد نویسان و توسعه دهندگان نرم‌افزارهای مختلف می‌توانند در انجام پروژه‌های متن باز شرکت کنند و قابلیت‌های آن‌ها را افزایش دهند.

مزایای استفاده از قابلیت هاست کدها در گیت‌هاب

شما می‌توانید از گیت‌هاب به عنوان یک هاست رایگان برای کدهای خود استفاده کنید. در واقع به جای اینکه برای امکانت هاستینگ وب‌سایت هزینه‌ای را پرداخت کنید شما می‌توانید از قابلیت‌های گیت‌هاب در این زمینه استفاده کنید. با این کار هم می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و هم می‌توانید کنترل بیشتری بر روی وب‌سایت خود داشته باشید.

پلتفرم گیت‌هاب این امکان را به شما می‌دهد که کدهای خود را به منظور استفاده کاربران پلتفرم گیت‌هاب روی وب‌سایت خود قرار دهید. این قابلیت به کاربران امان مشارکت و توسعه کدهای نوشته شده توسط شما را می‌دهد. شما می‌توانید نسخه‌های مختلفی از کدها را برای توسعه و تست امکانات آن در اختیار کاربران قرار دهید.

علاوه بر این نه تنها افراد به صورت فردی و تکی می‌توانند از قابلیت‌های پلتفرم گیت‌هاب استفاده کنند بلکه در قالب گروه‌های کوچک نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. زمانی که شما امکان دسترسی و خواند کدهای پروژه ایجاد شده توسط یک شرکت یا سازمان را دارید در واقع شما می‌توانید از تغییراتی را روی آن ایجاد کنید و در توسعه آن مشارکت کنید.

مزایای پیوستن به انجمن‌های ایجاد شده در گیت‌هاب

پلتفرم گیت‌هاب فقط برای مشارکت در توسعه کدهای گروهی و یا عمومی نیست بلکه کاربران از آن می‌توانند به عنوان یک شبکه اجتماعی تخصصی استفاده کنند. اگر شما پروفایل خود را در پلتفرم گیت‌هاب ایجاد کنید و در آن به موارد مورد علاقه خود اشاره کنید، گیت‌هاب افرادی را که دارای سلایق و علایق مشابه شما هستند به شما معرفی می‌کند و می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. امکان فالو یا همراهی کردن سایر کاربران در گیت‌هاب و همچنین پروژه‌هایی که این افراد در آن‌ها مشارکت داشته‌اند برای شما به عنوان کاربر گیت‌هاب وجود دارد. برای مشاهده پروژه‌های انجام شده توسط کاربران گیت‌هاب می‌توانید از قابلیت trending repositories استفاده کنید.

در حال حاضر تعداد کاربران پلتفرم گیت‌هاب به بیش از 55 میلیون نفر رسیده است. در گیت‌هاب یک انجمن یا فروم پرسش و پاسخ وجود دارد که در آن کاربران می‌توانند به تبادل نظر در مورد مسائل مختلف بپردازند. همچنین در حال حاضر نسخه بتا ابزار چت کاربران نیز در اختیار افرادی که در گیت‌هاب حساب کاربری دارند قرار گرفته است.

استفاده از گیت‌هاب برای مدیریت فضای ذخیره‌سازی کدها و جریان توسعه کدها

تصویر قابلیت های پلتفرم گیت هابشما می‌توانید با استفاده از مخزن گیت‌هاب دسترسی به کدهای پروژه خود در اختیار همه کاربران یا برخی از آن‌ها قرار دهید. برای اینکه بتوانید از کدهای خود را به صورت عمومی در اختیار همه کاربران قرار دهید باید از قابلیت ایجاد سازمان در گیت‌هاب استفاده کنید. در این قابلیت امکان به اشتراک‌گذاری مخازن مختلف با سایر کاربران وجود دارد.

برنامه و یا قابلیت اسپانسری در گیت‌هاب

گیت‌هاب در بین کاربران بیشتر به عنوان یک ابزار برای مشارکت در پروژه‌های مختلف شناخته می‌شود. بسیاری از کاربران در خصوص قابلیت اسپانسری در گیت‌هاب اطلاعات خاصی ندارند. قابلیت اسپانسری این پلتفرم به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوانند از پروژه‌های مختلف چه از نظر مالی و چه از نظر دانش کد نویسی کمک کنند. کاربران می‌توانند به عنوان اسپانسر پروژه‌های متن باز در گیت‌هاب فعالیت کنند. نکته جالب در خصوص قابلیت اسپانسری پروژه‌ها در این پلتفرم این است که شما می‌توانید به عنوان یک فرد کاملاً ناشناس از پروژه‌های مختلف حمایت کنید.

 

 

 

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
چگونه در متاورس سرمایه گذاری کنیم
چگونه در متاورس سرمایه گذاری کنیم؟ روش‌های مختلف سرمایه گذاری در Metaverse

در ماه‌های اخیر واژه متاورس بسیار پراستفاده شده و بر سر زبان‌ها افتاده است....

لپ تاپ های گران قیمت جهان در سال 2022
معرفی لپ تاپ های گران قیمت جهان در سال 2022

لپ تاپ های گران قیمت جهان در سال 2022 همگی دارای مشخصات پیشرفته‌ای هستند و در...

تغییر URL پروفایل لینکدین
آموزش تصویری تغییر URL پروفایل لینکدین

با ویرایش و تغییر URL پروفایل لینکدین می‌توانید یک آدرس وب دلخواه و مناسب را...

ارز دیجیتال متا
مرگ ارز دیجیتال Diem؛ متا به دنبال فروش سهم خود در پروژه Diem است

انجمن ارز دیجیتال Diem که توسط شرکت متا پشتیبانی می‌شود، به دنبال فروش حق...

اشتباهات رانندگان خودروهای اتوماتیک
اشتباهات رانندگان خودروهای اتوماتیک در استفاده از حالات مختلف دنده

با اطلاع و اجتناب از رایج‌ترین اشتباهات رانندگان خودروهای اتوماتیک حین...

فرهنگیان دیپلمه
فرهنگیان دیپلمه ارتقای طبقه شغلی می‌یابند

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، روند ارتقای...

دومین فیلم بردلی کوپر
بردلی کوپر در بهار دومین فیلمش را کارگردانی می‌کند

بازیگر آمریکایی تایید کرد در ماه می ۲۰۲۲ برای دومین بار پشت دوربین می‌نشیند.

سندروم متابولیک
ابتلای یک‌سوم مردم ایران به سندروم متابولیک

 استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران از ابتلای یک سوم از مردم ایران به سندروم...

صاحبان بیش از یک خودرو
صاحبان بیش از یک خودرو باید مالیات بپردازند

علاوه بر اینکه اگر یک خودرو به ارزش بالای یک میلیارد تومان داشته باشید، مشمول...

رونمایی از رمزریال
رونمایی از رمزریال به‌زودی

مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی گفت: ابزار نوینی به نام «رمزریال» در کنار مابقی...