کد خبر:1324351
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

موج گرانی خودرو در راه است | عوامل موثر چیست؟

موج گرانی خودرو

اگر چه در روزهای اخیر شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار بوده ایم، اما با اجرایی شدن مصوبه ای که مجلس و گمرک اصرار به اجرای آن دارند باید منتظر موج گرانی خودرو و افزایش حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت خودروها در بازار باشیم.

توقف یک مصوبه جنجالی

دولت تدبیر و امید در آستانه سال نو مصوبه ای به تأیید مجلس رساند که از همان ابتدا نیز با توجه به شرایط کشور اجرای آن با مخالف همراه شد.

این بخشنامه بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰، که به تصویب مجلس نیز رسیده است، ابلاغ شد تا بر اساس آن بخشی از درآمدهای مدنظر دولت در قانون بودجه تحصیل شود.

محتوای مصوبه: عوارض و مالیات با نرخ ارز متغیر 

بر این اساس، محاسبه عوارض و سود بازرگانی تمامی کالاهای آماده و مواد اولیه تولید - به غیر از دارو و اقلام اساسی - جهت ترخیص از گمرک با نرخ ارز متغییر بر اساس متوسط قیمت ارز در بازار، که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود، انجام می‌گیرد.

به بیان دیگر، نرخ ارز محاسباتی ۴۲۰۰ تومانی تنها برای عوارض واردات در حقوق ورودی کالاهای اساسی و همچنین دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی محاسبه و اعمال می‌شود و حقوق ورودی برای اقلام اساسی و دارو از چهار به دو درصد و تجهیزات و ملزومات پزشکی به یک درصد کاهش می یابد.

از سوی دیگر، انواع و اقسام عوارض و مالیات و… سایر کالاها و مواد اولیه تولید به نرخ ارز سامانه محاسبه الکترونیکی که نزدیک به نرخ بازار است به طور متغییر لحاظ می‌شود.

البته دولت دوم روحانی به دلیل تأثیر سرسام آور این مصوبه بر قیمت‌ها و همچنین اثرگذاری‌اش بر سایر بازارها آن را اجرایی نکرد.

آن زمان، با پیشنهاد گمرک ایران و موافقت هیئت وزیران مقرر شد برای جلوگیری از گرانی و تورم، گمرک به صورت موقت مجاز باشد تا زمان تصویب و ابلاغ حقوق ورودی، ارزش گمرکی و حقوق ورودی را به روال سال قبل و بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومان محاسبه کند.

اصرار بر اجرای مصوبه در زمان نامناسب

با وجود این شرایط، به نظر می‌رسد مجلس در پی اجرایی شدن آن است. در روز سوم شهریور ماه، گمرک ایران طی بخشنامه ای به گمرکات اجرایی اعلام کرد که با توجه به ایراداتی که هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، نسبت به عدم اجرای مصوبه قانون بودجه در مورد حقوق ورودی داشته است، برای جلوگیری از تضییع حقوق دولت، کلیه اظهارنامه ها از ابتدای سال، مشمول مرور زمان شده و در مهلت ١٠ روز به صاحبان کالا ابلاغ شود.

هر چند این مصوبه هنوز اجرایی نشده و به تأیید سران سه قوه نرسیده است، اما اصرار بر اجرای آن می‌تواند فشار بر خودروسازان و قطعه سازان را بیشتر کند و تأثیر بسیار زیادی بر قیمت تمام شده محصول خواهد گذاشت.

این اتفاق در شرایطی رخ خواهد داد که در حال حاضر، صنعت خودروسازی کشور به شدت از کمبود نقدینگی رنج می‌برد. از سوی دیگر، قیمت خودرو که از نرخ ارز تبعیت می‌کند فعلاً با توجه کاهش نرخ ارز تقریباً ثبات دارد، اما اجرایی شدن این مصوبه باعث خواهد شد این آرامش به هم ریخته و باز هم شاهد سرازیر شدن تقاضاهای غیرمصرفی و احتکاری در بازار خواهیم شد.

این یک بخش ماجراست و سوی دیگر، این قضیه به افزایش قیمت تمام شده محصول، بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد ذکرشده در این مصوبه، منجر خواهد شد. به بیان ساده تر، این میزان افزایش حقوق گمرکی پیش از ورود قطعات و مواد اولیه تولید خودرو خواهد شد. همچنین باید سایر هزینه ها را، از جمله ارزش افزوده مرحله به مرحله، به این میزان اضافه کرد.

البته در حال حاضر، این بخشنامه لغو شده و در انتظار تصمیم سران ۳ قواست، اما با این حال، استفاده از «قطع مرور زمان» به این معنی است که طبق قانون، خودروسازان و سایر تولیدکنندگان موظف هستند ظرف ۱۰ روز اظهارنامه پر کنند و موظف می‌شوند ما به التفاوت را پرداخت کنند.

این در حالی است که بسیاری از این قطعات در حال حاضر بر روی خودروها نصب و فروخته شده اند.

با چه مکانیزمی این اقدام صورت خواهد گرفت؟ هنگامی که خودروسازان همچنان درگیر هزینه های سربار، تولید با زیان، افزوده شدن بر زیان انباشته و قیمت گذاری دستوری هستند، آیا واقعاً اجرای این مصوبه، در سالی که به نام «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» نام گذاری شده است، می‌تواند موانع را از صنعت خودرو بزداید؟

در واقع، این مصوبه و اصرار بر اجرای آن در شرایط فعلی می‌تواند به شدت به عنوان یک دست انداز بزرگ و یک مصوبه جاده خراب کن عمل کند و صنعت و بازار خودرو را بیش از پیش با مشکلات بی‌شماری مواجه کند.

بیشتر بدانید: واردات خودرو بطور مشروط آزاد شد

منبع: اسب بخار

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  دونالد ترامپ شبکه اجتماعی Truth
  دونالد ترامپ در فکر راه‌اندازی شبکه اجتماعی Truth

  دونالد ترامپ رئیس جمهور اسبق آمریکا به تازگی اعلام کرده که در فکر راه‌اندازی شبکه...

  فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی
  فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی چیست؟

  آشنایی با فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی می‌تواند در پیشگیری از ارتکاب...

  بهترین هدفون برای گوشی
  معرفی بهترین هدفون برای گوشی موبایل

  موبایل‌های هوشمند به محل مناسبی برای گوش دادن به موسیقی و تماشای فیلم تبدیل شده...

  استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپتاپ
  آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپتاپ سودآوری دارد؟

  این روزها که بیت کوین رکوردهای قیمت جدیدی را در بازار ثبت کرده است، افراد زیادی به...

  آسیب مغزی ناشی از کرونا
  بازگشت آسیب مغزی ناشی از کرونا

  یک مطالعه توسط دانشمندان اروپایی نشان داده است که ویروس کووید-19 می‌تواند رگ‌های...

  مراسم Grammy چیست
  مراسم گرمی چیست؟ | زمان برگزاری گرمی ۲۰۲۲

  مراسم Grammy یکی از مهم‌ترین محفل‌های موسیقی است که در آن، موسیقی‌دانان گرد هم جمع...

  4 اشکال فنی؛ با معایب دنا پلاس اتوماتیک آشنا شوید

  علیرغم تعریف از پیشرانه قدرتمند، بسیاری از رانندگان از معایب دنا پلاس اتوماتیک...

  سیگنال خرید سهام در بورس
  سیگنال خرید سهام در بورس چطور صادر می شود؟

  سیگنال خرید سهام در بورس توسط کارشناسان بازارهای مالی و از طریق بررسی و تحلیل سهام...

  تغییر حالت موی افراد در فتوشاپ
  آموزش تغییر حالت موی افراد در فتوشاپ

  یکی از سرگرمی‌های جالب که رواج خاصی بین کاربران نوجوان دارد، تغییر حالت موی افراد...

  آموزش حذف اکانت کلاب هاوس برای همیشه

  علیرغم محبوبیت بسیار اپلیکیشن clubhouse، ذوق استفاده از این برنامه برای برخی افراد به...