کد خبر:1358070
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

پیامک هشدار توقیف خودرو | یک‌ماه فرصت دارید جریمه خود را بپردازید

پیامک هشدار توقیف خودرو

پیامک هشداری از پلیس راهور به صاحبان خودرو ارسال شده که یک ماه فرصت دارند جریمه بیش از یک میلیون تومان خود را بپردازند در غیر این صورت خودروی آن‌ها توقیف می شود. اما آیا این تهدید عملی می‌شود؟

ماجرای پیامک هشدار توقیف خودرو چیست؟

روزنامه خراسان نوشت: در روزهای اخیر برخی مخاطبان روزنامه با ارسال پیامکی که از سوی پلیس راهور برای آن‌ها ارسال شده، از احتمال توقیف خودروشان در آستانه سال نو ابراز نگرانی کرده‌اند.

در این پیامک آمده است: «با احترام، مالک وسیله نقلیه شماره  ... مبلغ جریمه رانندگی شما ازحد نصاب 10میلیون ریال گذشته است. لذا از این تاریخ به مدت یک ماه فرصت دارید مبلغ جریمه را پرداخت نمایید تا برابر ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، وسیله نقلیه شما مشمول توقیف نگردد. پلیس راهور ناجا».

پیامک هشدار توقیف خودرو

این پیامک در حالی برای مالکان خودرو ارسال می‌شود که معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی در آبان امسال به ایرنا گفته بود: «به منظور رفاه هر چه بیشتر حال مردم، هیچ خودرویی تا سقف سه میلیون تومان جریمه توقیف نخواهد شد، اما از این مبلغ به بالا و در صورت مشاهده پلیس، خودرو اعمال قانون می‌شود.»

برای پیگیری این موضوع، ضمن بررسی ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، با «سرهنگ دهنوی» رئیس پلیس راهور استان خراسان رضوی تماس گرفته‌ایم.

ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی چیست؟

در ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آمده است: «هرگاه ظرف مهلت چهار ماه از تاریخ ابلاغ قبض جریمه، متخلف جریمه مربوط را پرداخت ننماید از سوی راهنمایی و رانندگی، اخطاریه کتبی با مهلت یک‌ ماهه مبنی بر پرداخت جریمه به وی ابلاغ می گردد. در صورت پایان مهلت و عدم پرداخت، ضمن ضبط گواهی نامه، پلاک وسیله نقلیه تا زمان پرداخت جریمه در سامانه راهنمایی و رانندگی توقیف خواهد شد.»

در تبصره این ماده آمده است: «در صورتی‌ که مبلغ جریمه خودرویی به 10میلیون ریال برسد، راهنمایی و رانندگی موظف است مراتب را به مالک خودرو اعلام کند و چنان چه ظرف مهلت یک‌ ماه از تاریخ ابلاغ، مالک خودرو نسبت به پرداخت جریمه یا اعتراض به واحد مندرج در ماده (5) این قانون اقدام ننماید، راهنمایی و رانندگی مکلف به توقیف خودرو تا پرداخت جریمه می‌‌باشد.»

تا 3 میلیون تومان جریمه، خودرو توقیف نمی‌شود یا یک میلیون تومان؟

برای این که مطمئن شویم پیامک ارسالی می‌تواند تهدیدی برای توقیف خودروها باشد یا نه؟ به سراغ سرهنگ دهنوی رئیس پلیس راهور استان خراسان رضوی رفتیم.

سرهنگ دهنوی همان ابتدای کار به ما اطمینان داد که خودروهایی که کمتر از 3 میلیون تومان جریمه معوقه دارند، به دلیل پرداخت نکردن جریمه توقیف نخواهند شد.

پیامک توقیف خودرو فقط ابلاغیه و یادآوری است، اما اجرا نمی‌شود

با این حال او درباره دلیل ارسال این پیامک‌ها به خبرنگار ما گفت: «طبق قانون مصوب سال 1389 اگر خودرویی بیش از یک میلیون تومان جریمه داشته باشد، راهنمایی و رانندگی موظف به ابلاغ آن به مالک خودرو است. اما طبق دستورالعملی که به خاطر کرونا صادر شده، خودروها تا سقف سه میلیون تومان به خاطر پرداخت نکردن جریمه توقیف نخواهند شد.»

رئیس پلیس راهور استان همچنین در خصوص این که چرا با وجود این دستور العمل، پیامک ارسال می‌شود هم گفت: «همان طور که گفتیم قانون، راهنمایی و رانندگی را موظف به این کار کرده و باید مجلس قانون سقف جریمه را اصلاح کند که هنوز صورت نگرفته است؛ اما این پیامک می‌تواند یادآوری خوبی برای مالکان خودروها باشد.»

در روزهای اخیر در رابطه با سفرهای نوروزی نیز شائبه‌ای ایجاد شده بود که حتما باید در سامانه ایران من پلاک خودروها ثبت شود اما دکتر زالی امروز تاکید کرده که ثبت اطلاعات خودرو در سامانه «ایران من» برای سفر نوروز الزامی نیست. 

همچنین بخوانید: مبلغ جریمه خودروی واکسن نزده ها اعلام شد

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
5 قانون طلایی موفقیت که زندگی افراد را تغییر می دهد

دنیای امروز نانوشته های بسیاری دارد؛ در ادامه این مطلب شما می توانید با 5...

ترفند اصناف برای دور زدن پرداخت مالیات | فناوری هم نتوانست مانع متخلفین شود
ترفند اصناف برای دور زدن پرداخت مالیات | فناوری هم نتوانست مانع متخلفین شود

در حالی که انتظار می رفت با الزامی شدن، نصب کارت خوان در بسیاری از اصناف،...

حقایقی که قبل از خرید در مورد ظرفیت پاوربانک ها باید بدانید

تابه‌حال شده فکر کنید پاوربانک‌تان همراه‌تان است و بخواهید گوشی خود را...

تصویر روز ناسا: ثبت یک سال حرکت خورشید روی کاغذ عکاسی
تصویر روز ناسا: ثبت یک سال حرکت خورشید روی کاغذ عکاسی

هر ساله روز 31 خرداد را روز انقلاب تابستانی می‌دانند و روزی است که خورشید به...

آموزش قرار دادن والپیپر زنده در پس زمینه ویندوز 11

استفاده از والپیپرهای زنده در گوشی های هوشمند کاربران را به این نوع پس زمینه...

اطلاعات لو رفته از گیم پلی بازی GTA 6
اطلاعات لو رفته از گیم پلی بازی GTA 6

یک منبع معتبر در حوزه گیم و بازی اقدام به انتشار اطلاعاتی از فضای گیم پلی و...

آموزش پیدا کردن منبع عکس یا ویدئو در اینترنت با جستجوی معکوس گوگل
چطور با آپلود عکس و ویدئو، ویدئوی مورد نظر خود را پیدا کنیم؟ آموزش پیدا کردن منبع عکس یا ویدئو در اینترنت با جستجوی معکوس گوگل

اگر شما هم به دنبال پیدا کردن منبع یک عکس یا نام افرادی که در یک ویدئو یا عکس...

تفاوت پرینتر تک کاره و چند کاره چیست؟ کدام را بخریم؟

وقتی صحبت از پرینترهای اداری یا خانگی می‌شود، اولین سؤالی که در ذهن اغلب ما...

گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته‌ای دوبار شارژ کنید

یکی از مهمترین دغدغه‌های روزمره ما شارژ کردن ابزارهای دیجیتالی و هوشمندی...

همه چیز درباره فرودگاه یزد

یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان به‌شمار می‌آید که درطول زمان بافت...