کد خبر:1364529
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

جانشین پلیس راهور:

کیفیت خودرو داخلی با استانداردهای دنیا فاصله کهکشانی دارد

کیفیت خودرو داخلی با استانداردهای دنیا

فاصله کیفیت خودروهای داخلی با استانداردهای روز دنیا، از نظر جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی فاصله‌ای کهکشانی است. 

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا، انتقاد از کیفیت پایین، ایمنی کم و قیمت بالای خودروهای تولید داخل موضوع جدیدی نیست و سال‌هاست که اظهارات مختلفی درباره آن مطرح می‌شود، مردم گاه با مشارکت در کمپین مختلف و گاه با طنز و شوخی ناراحتی خود را از آنچه که خودروسازان برایشان تولید کرده‌اند نشان داده‌اند و واکنش مسئولان نیز عمدتا در حد مصاحبه یا دادن وعده‌های مختلف بوده است. در این میان شاید بتوان گفت که پلیس از جمله دستگاهایی هست که اقدام عملی در این حوزه را انجام داد و حدود دو سال پیش از شماره‌گذاری پراید و پژو ۴۰۵ جلوگیری کرد.

حدود یکسال پیش پای انتقاد از کیفیت خودروهای تولید داخل به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ هم باز شد و نامزدها از جمله سید ابراهیم رییسی بر لزوم افزایش کیفیت خودروهای داخلی تاکید داشتند، رییسی البته در مقام رییس جمهوری نیز بارها بر ضرورت ارتقاء ایمنی و کیفیت خودروها تاکید و دستوراتی را نیز صادر کرده است.

از جمله اینکه در یکی از سخنرانی‌های خود گفته بود:‌ «بیشترین تحریم‌های ما در صنعت نظامی و هسته‌ای بوده اما بیشترین توفیقات را داشته‌ایم چون به صورت جهادی عمل کرده‌ایم و انگیزه تحول در آن وجود داشته است. بعضی ها می گویند چرا شما موشک می سازید اما در صنعت خودروسازی مشکل دارید؟ چون ما تکنولوژی صنعت موشکی را در صنعت خودروسازی سرازیر نکردیم.»

این اظهارات رییسی امید به افزایش کیفیت خودروهای تولید داخلی را در میان برخی افراد افزایش داد. او در روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ جلسه شورایعالی ترافیک را نیز تشکیل داد، جلسه‌ای که در آن موضوع ایمنی و کیفیت خودروهای تولید داخل نیز مورد بحث قرار گرفت و اتفاقا پس از آن پلیس هم که از ماجرای تصادف زنجیره‌ای بهبهان به خط مقدم انتقاد از خودروسازان وارد شده بود، با جرأت بیشتری به خودروسازان اولتیماتوم داد. تا جایی که فرمانده کل انتظامی کشور هم که در یکی دو سال اخیر کمتر تمایلی برای صحبت با رسانه‌ها از خود نشان داده را به سخن واداشت و خودروسازان را تهدید کرد که «اگر خودروسازان خودرویی را تولیدکنند که استانداردهای لازم را نداشته باشد، حتما مانع از فروش آن خواهیم شد.»

حالا با گذشت حدود یک ماه از آغاز سال جدید و اولتیماتوم‌های پلیس به خودروسازان، جانشین پلیس راهنمایی و رانندگی، انتقادات تندتری را از عملکرد خودروسازان و ایمنی خودروها در کشور بیان کرده است.

سردار سید تیمور حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، در این‌باره می‌گوید:‌ «خودرو در همه دنیا بر اساس نظرهای کارشناسان تصادفات هم می‌تواند نقش پیشاوقوعی در ارتباط با جلوگیری از تصادف داشته باشد و هم نقش پساوقوعی در ارتباط با حفظ جان سرنشینان آن را ایفا کند، ما باید به سمت تولید خودروهایی برویم که از جان راننده و سرنشین محافظت کند.»

جانشین-پلیس-راهور

فاصله کهکشانی خودروهای داخلی با استانداردهای روز دنیا

حسینی با اشاره به سیستم‌های ایمنی روی خودروها اظهار می‌کند: «وقتی از ترمز A.B.S و کیسه هوا صحبت می‌کنیم این‌ها جزو آپشن‌ها و امکاناتی است که خیلی قدیمی شده است. امروز دنیا به سمت اتومبیل‌های هوشمند و خودران رفته که دیگر نیازی به حضور راننده در آن وجود نداشته باشد. امروز وقتی خودمان را با تکنولوژی روز دنیا مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که فاصله ما با آنها کهکشانی است.»

او ادامه می‌دهد:‌ «در این میان اما آنچه که بیشتر مایه تاسف است این است که خودروسازان ما هیچوقت ایراد خودشان را نپذیرفتند و از بابت این ایراد هیچوقت از مردم عذرخواهی نکردند. همیشه حق به جانب گفتند که ما بهترینیم. البته واقعا خودروسازان ما بهترینند، شما ببینید وقتی بنز و .. خودرو می‌سازند باید برای خرید آن کلی التماس کنند و تسهیلات بگذارند، اما خودروسازان ما همین خودروها را هم با شرط و شروط می‌گذارند و پیش‌فروش می‌کنند و هزار و یک بامبول و اداواطوار در می‌آورند!»

همچنین بخوانید: افشاگری رئیس سابق پلیس راهور درباره مافیای خودروسازان

خودروسازان معذرت خواهی کنند

جانشین پلیس راهنمایی و رانندگی می‌افزاید:‌ «آن‌چیزی که به نظرم مردم را ناراحت می‌کند همین مسائل است. یک خودروساز بیاید و بگوید مقدورات من همین است و بابت کاستی‌ها معذرت می‌خواهم و به خاطر این کاستی این امتیازات را هم در خدمات پس از فروش و نحوه واگذاری و شرایط فروش و ... در نظر می‌گیرم. خودروسازی ما فاصله‌اش با استانداردهای روز دنیا کهکشانی است و نتیجه امتیازاتی که طی این سال‌ها به شکل انحصار و رانت داده شده حیف و میل میلیاردها میلیارد سرمایه این کشور و تسهیل در تصادفات و افزایش جانباختگان و تحمیل هزینه‌های هنگفت به کشور است.»

حسینی از نحوه مصرف سوخت خودروها نیز انتقاد کرده و می‌گوید:‌ «امروز در دنیا دیگر ماشینی که صدی ۱۵ بسوزاند نداریم. با یک دو دو تا چهاری ساده اگر همین خودروهایی که الان در حال تردد هستند را کنار بگذاریم و ماشین خوب و کم مصرف خارجی با مصرف صدی سه و چهار بیاوریم، با اختلاف پول بنزینی که صرف جویی می‌شود، می‌توان به کارکنان دو شرکت خودروساز بزرگ گفت بروید در خانه بنشینید و ما پول شما را از همین رقم صرفه‌جویی شده می‌دهیم. این برای کشور خیلی به‌صرفه است.»

با جابه‌جا کردن کاپوت و چراغ خطر خودرو جدید تولید نمی‌شود

وی به تصمیم مجلس برای واردات خودرو هم اشاره کرده و تصریح می‌کند:‌ «به نظرم با تصمیمی که گرفته شده اگر اجرایی شود، اتفاق خوبی خواهد افتاد. خودروسازان متوجه شدند که وقت آن رسیده که تغییر جدی در کیفیت خودرو اعمال کنند. دیگر دوران اینکه کاپوت و چراع خطر را جابجا کنند و اسمش را بگذارند یک محصول جدید، گذشته است. باید پلتفرم تغییر کند و سامانه‌ها و سیستم‌های ایمنی را ارتقا دهند. باید در مصرف سوخت و آلاینده‌ها تعییر جدی داده شود. برای ایمنی سرنشینان، استحکام اتاق و بدنه خودرو باید تغییر جدی پیدا کند.»

انتقاد پلیس راهور از کیفیت پایین خودروهای تولید داخل و جاده‌های غیراستاندارد

جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ادامه می‌دهد: «اینکه دو تا ماشین به هم بخورند و تقی به توقی آتش بگیرند، اصلا پذیرفته نیست. آمار و درصد حریق خودروها چه خود به خود و چه در اثر تصادف بسیار بالاست. در تصادف لرستان که در ایام نوروز رخ داد، هشت نفر زنده زنده در آتش سوختند. دو وسیله دچار حریف شد، چه کسی می‌خواهد جواب این‌ها را بدهد؟»

سردار حسینی در پایان می گوید:‌ در همه جای دنیا خطای انسانی پذیرفته شده است و همه این را پذیرفتند که انسان ممکن است و می‌تواند خطا داشته باشد، اما مجازات یک خطا نباید مرگ باشد و یک نفر و همراهانش جان خود را از دست بدهند.»

وی با انتقاد از راه‌ها و خودروها، اذعان کرد بایست قابلیت جبران این خطاها باشد اما متاسفانه امروزه چنین جبرانی اتفاق نمی‌افتد.

علت اصلی تصادفات جاده‌ای از نگاه پلیس راهور ناجا چیست؟

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
تخلف تاکسی های اینترنتی در افزایش نرخ کرایه محرز شد
تخلف تاکسی های اینترنتی در افزایش نرخ کرایه محرز شد

پس از شکایت مسافران از افزایش بی سابقه کرایه تاکسی های اینترنتی در چند روز...

ثبت سفارش آیفون در ایران موقتاً متوقف شد

واردکنندگان گوشی همراه اعلام می‌کنند که از امروز برای ثبت سفارش گوشی آیفون...

5 ترفند برای عکاسی و فیلمبرداری حرفه ای با گوشی آیفون 12 پرو

بدون هیچ مقدمه ای، در این مطلب به سراغ بهترین نکات و ترفندهای عکاسی و...

تامین برق یارانه با نوعی جلبک
تامین برق یارانه با نوعی جلبک سبز آبی

دانشمندان موفق شدند برق یک رایانه کوچک را به مدت ۶ ماه به وسیله جریان...

اشتباه تایپی در بیلبوردهای تبلیغاتی شرکت اپل | حقه دیجیتال مارکتینگ یا ...
اشتباه تایپی در بیلبوردهای تبلیغاتی شرکت اپل | حقه دیجیتال مارکتینگ یا …

شرکت اپل این روزها، حال و روز خوبی ندارد. پس از اعلام آمار ناامید کننده مالی...

اضافه شدن قابلیت پرش و تانک به Halo infinite در بروزرسانی جدید

سازنده بازی هالو اینفینیت روز جمعه اعلام کرد در بروزسانی بعدی این بازی، تانک...

بازیابی اکانت هک شده اینستاگرام
نحوه بازیابی اکانت هک شده اینستاگرام به تمام روش‌های ممکن

هک شدن اکانت اینستاگرام بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای یک کاربر بیفتد....

ماجرای تصویر ارسالی جنجالی کاوشگر ناسا از مریخ چیست؟
ماجرای تصویر ارسالی جنجالی کاوشگر ناسا از مریخ چیست؟

مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا به‌تازگی تصویری از یک پدیده عجیب در سطح سیاره مریخ...

صفر تا صد اخذ ویزای کانادا با نیلگام

شاید شما هم در سال جدید به دنبال این باشید تا تغییری اساسی و مهم در روند زندگی...

ارسال پیام برای موجودات فضایی تا سال 2023
ارسال پیام برای موجودات فضایی تا سال 2023

دانشمندان در نظر دارند تا سال 2023 با ارسال پیام برای موجوات فضایی، امکان...