کد خبر:1058965
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

تماشا کنید؛ مراحل جالب تولید هولوگرام صوتی

هولوگرام صوتی در محیط آب

دانشمندان در موسسه مکس پلانک آلمان با استفاده از امواج صوتی موفق به تولید یک هولوگرام سه بعدی شدند. آن‌ها با حالت دادن به سطح صفحات نازک پلاستیکی با استفاده از پرینتری سه بعدی و قرار دادن آن درون آب موفق شدند الگوی مورد نظر را با استفاده از تاباندن امواج صوتی به صفحه ساخته شده و رساندن آن‌ها به سطح آب تولید نمایند.

به گزارش کلیک، یکی از محققان این پروژه، پیِر فیشر از موسسه مکس پلانک در این رابطه توضیح می‌دهد که فرایند تولید هولوگرام صوتی با استفاده از صفحات پلاستیکی دارای الگوهای پیچیده محقق شده است، الگوهایی که بر روی سطح پلاستیک و با استفاده از پرینترهای سه بعدی قرار گرفته است. زمانی که صفحه پلاستیکی ساخته شده ما در مقابل یک اسپیکر قرار می‌گیرد بالغ بر ۱۵,۰۰۰ پیکسل از طریق امواج صوتی و الگوهای پیچیده کپی شده روی سطح پلاستیک در دست ما خواهند بود، به جای استفاده از سیستم‌های پیچیده مبدل صوت، یا اسپیکرهای متعدد ما از یک صفحه پلاستیکی چند دلاری استفاده کردیم که این زیباترین بخش دست‌آورد ما می‌باشد.

محققان می‌گویند هولوگرام صوتی می‌تواند میدان صوتی سه بعدی درست کند که صدها برابر دقیق‌تر از تولید آن با استفاده از تکنولوژی‌های دیگر است. هولوگرام صوتی را با استفاده از این امتیاز مهم‌اش می‌توان در عمل‌های جراحی حساس استفاده کرد، این دقت بسیار بالا می‌تواند به دکترها در راستای از بین بردن بافت ناخواسته بدون آسیب رساندن به قسمت‌های حیاتی بدن کمک کند—مانند از بین بردن سنگ کلیه.

در آزمایش مورد بحث گروه محقق موفق به استفاده از تنها یک منبع صوتی برای تحقق فرایند مورد نظرشان شدند و دلیل هم چیزی به جز صفحه پلاستیکی با الگوریتم سه بعدی چاپ شده بر رویش نیست. قسمت‌های ضخیم‌تر این اشکال چاپی اموج صوتی را دیرتر از سایر بخش‌ها از خود عبور می‌دهند و این خود دلیل تولید الگوی اعوجاج‌دار و پویایی در محیط انتشار امواج است(در این‌جا آب)، الگویی که در آخر خود را به سطح آب رسانده و سبب حرکت جسم مورد آزمایش می‌شود.

بر اساس گزارشی در Gizbodo از جنیفر اولته: این گروه آلمانی موفق به ساخت سیستمی شدند که امواج صوتی را با فرکانس و دامنه متفاوت و از زوایای گوناگون تنها توانسته‌ با یک صفحه کوچک و ساده پلاستیکی ایجاد نماید، و این کار بدون استفاده از منابع صوتی گوناگون و مبدل‌های پیچیده انجام پذیرفت.

همان‌گونه که در ویدیو مشاهده می‌کنید به دلیل تفاوت در ضخامت تولید شده بر روی سطح پلاستیک، امواجی در حال حرکت و معوج درون محیط آب تولید شده و به هنگام رسیدن به سطح آب سبب حرکت قایق پلاستیکی آزمایش می‌شوند.

امواج صوتی، تولید نیرو و فشار در بخش‌های مورد نظر می‌کنند، پیش‌تر از از این تکنیک در ساخت قیچی صوتی و ابزارهای اینچنینی در زمینه عمل‌های جراحی استفاده شده بود، گرچه ساخت چنین ابزارهایی به طراحی‌های پیچیده، مبدل‌های فراوان و کار زیاد نیاز داشت، با این موفقیت به نظر می‌رسد از این پس برای محقق کردن کارهای حساس، با استفاده از امواج صوتی تنها یک صفحه پلاستیکی ساده و ارزان‌قیمت کافی باشد.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
خروج توئیتر از توافق با اتحادیه اروپا

کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که توئیتر از توافق اتحادیه اروپا برای مبارزه...

مصرف ویتامین D می‌تواند ریسک مرگ بر اثر سرطان را کاهش دهد

دانشمندان در پژوهش جدیدی دریافته‌اند که مصرف دوزهای روزانه ویتامین دی...

واتس‌اپ روی قابلیت به‌اشتراک‌گذاری نمایشگر در تماس‌های ویدیویی کار می‌کند

قابلیت به‌اشتراک‌گذاری نمایشگر در دسترس آزمایش‌کنندگان نسخه بتای واتس‌اپ...

الگوریتم فعال‌سازی ویندوز XP پس از 21 سال به‌طور کامل کرک شد

هکرها جدیدا ابزاری را منتشر کرده‌اند که اجازه می‌دهد الگوریتم ویندوز XP را...

ارتقای سلامت نظام بانکی با ۱۵ اختیار جدید بانک مرکزی

دولت در لایحه برنامه هفتم توسعه برای بانک مرکزی جهت ارتقای ثبات و سلامت نظام...

هوش مصنوعی می‌تواند بسیاری از مردم را با خطر آسیب یا مرگ مواجه کند

مدیرعامل سابق گوگل، اریک اشمیت، می‌گوید هوش مصنوعی قادر است بشریت را در معرض...

بلواسکای به قابلیت انتخاب الگوریتم‌های اختصاصی برای نمایش محتوا مجهز شد

شبکه اجتماعی بلواسکای حالا با آپدیتی به کاربران اجازه می‌دهد تا شیوه مشاهده...

میم کوین ها
بهترین میم کوین‌ها برای سرمایه‌گذاری در سال 2023

میم کوین اصلی، دوج کوین (Dogecoin)، در ابتدا به عنوان تقلیدی از ارزهای دیجیتال...

گزارش مالی فصل اول ۲۰۲۳ شیائومی از فروش ۳۰ میلیون موبایل خبر می‌دهد

شیائومی در سه ماهه اول سال 2023 با سهم بازار 11.3 درصدی پس از اپل و سامسونگ در...

حلقه‌های زحل به‌مرور زمان ناپدید خواهند شد

برخورد دائمی سنگ‌های فضایی با حلقه‌های زحل، آن‌ها را در طول زمان فرسوده...