کد خبر:1075527
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

۵ مورد استفاده از فناوری دوربین های زنبوری در عمران

دوربین های drone یا زنبوری مدت ها است که به عنوان چشم های انسان در آسمان به پرواز در می آیند. اما شاید بتوان به جز اهداف جاسوسی، در موارد دیگری هم از این دوربین ها استفاده کرد.

به گزارش کلیک، در این جا به ۵ مورد از موارد استفاده از دوربین های زنبوری در عمران و ساخت و ساز اشاره می کنیم.

مدتی پیش با استفاده از یک آیپد و یک دوربین زنبوری ساخت سونی به مدل UMC-R10C با کیفیت دوربین ۲۰ مگا پیکسل، پروازی بر فراز آسمان برکلی کالیفرنیا صورت گرفت. این پرواز شروعی بود برای پروازهای بهینه سازی شده و هدفمند که بر بالای منطقه تولید آسفالت Hanson Aggregates ترتیب داده شد.

این دوربین تعداد زیادی عکس از زوایای مختلف را از این منطقه گرفته، عکس ها را به فضای ابری منتقل کرده و سپس به زمین بر می گردد. تا زمان فرود آمدن دوربین به روی زمین، که تنها ۵ دقیقه بعد از اتمام عملیاتش است، خود دوربین یک محاسبه کامل را از حجم توده های انباشته شده در محوطه هنسون انجام می دهد.

با این کار درواقع دوربین نوعی اندازه گیری دقیق را از میزان سنگ های جا به جا شده نسبت به روز قبل، هفته قبل، یا هر زمان دیگری محاسبه کرده و نشان می دهد که قابل مقایسه با داده های تصویری موجود است.

"کریس اندرسون" که مدیرعامل  ۳D Robotics و سردبیر سابق مجله Wired است درباره این پرواز گفته است: کاری که دوربین های زنبوری برای ما انجام می دهند، در واقع مثل این است که ما حسگرهایی را در آسمان قرار داده ایم.

اندرسون که سال های زیادی را صرف رساندن رساندن ربات های پرنده به جایی کرده است که بتوانند بالای سر ما پرواز کنند، در ادامه صحبت هایش در رویداد رسانه ای برگزار شده در تاریخ ۹ نوامبر امسال در پشت بام ۳D Robotics گفته بود: با استفاده از ربات ها در واقع ما قادر خواهیم بود تا اینترنت را به دنیای فیزیکی وارد کنیم!

قابلیت دستیابی به این تصویرسازی آنی و موقعیتی از یک سایت عمرانی جهت  اطلاع رسانی از موارد موقعیتی و لجستیک سایت، گام  بزرگ بعدی این دوربین های کوچک UAV محسوب می شود.

علاوه بر ۳D Robotics، شرکت های تولید کننده دوربین های زنبوری و توسعه دهندگان نرم افزاری مربوط به UAV شامل DroneDeploy، Identified Technologies و حتی Intel  هم صنعت کشاورزی، معادن و عمران را صنایع خوبی برای ورود و فعالیت دوربین های زنبوری می دانند. بازار این صنایع در ایالات متحده آمریکا بر اساس گزارشی که توسط PricewaterhouseCoopers ارائه شده بود، حدود ۴۵٫۲ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

از آن گذشته، طبق گزاراشت مرکز هوش عمران (Construction Intelligence Centre) بازار جهانی ساخت و ساز هم انتظار می رود که تا سال ۲۰۲۰ بتواند از مرز ۱۰ تریلیون دلار عبور کند! با این حال و با وجود همه این ها، این بازار کمتر از ۱ درصد پتانسیل ممکن را استفاده می کند. به گفته اندرسون با وجود پروژه هایی که ۸۰ درصد هزینه بیشتر از حد انتظار و ۲۰ ماه تاخیر در تحویل پروژه به همراه دارند، ایجاد یک سیستم جدید و دقیق تر برای پایش وضعیت ضروری به نظر می رسد.

فناوری دوربین های زنبوری انتظار می رود که بتواند این بازده و سودآوری را از طریق یکپارچه کردن سیستم های مدیریت پروژه و استراتژی های همزمان توسط داده ها یبصری این دوربین های کوچک بهبود بخشد.

construction_drones

فناوری UAV پرواز خود را بر روی سایت های عمرانی با ۵ تمایل زیر آغاز کرد:

۱-   جا به جا کردن زباله های سایت

با داشتن رزولوشن تصویری در فاصله ۲۰۰ پایی از سطح زمین و تامین کیفیت تصویری نصف اینچ به ازای هر پیکسل، دوربین های رده زنبوری مانند UMC-R10C می توانند تصاویری با کیفیت باور نکردنی را از وسایلی که بر روی زمین در حال جا به جایی هستند، به نمایش بگذارند. این تصاویر می تواند شامل میزان پیشرفت پروژه یا حتی جا به جایی زباله ها باشد.

"مایک وین" مدیر عامل و هم بنیانگذار DroneDeploy واقع دشه در سان فراسیسکو، در باره این موقعیت گفته است: جا به جایی بر روی زمین در اصل یکی از بازارهای اصلی خدمات دوربین های UAV در بخش ساخت و ساز و عمران محسوب می شود. به عبارت دیگر این بخش، دومین بخش مهم تجارت دوربین های UAV است.

شرکت Identified Technologies  هم که در پیستبورگ قرار دارد، به طور مشابه خدمات دوربین های زنبوری خود را بیشتر بر روی ماشین های ایجاد شیب، ماشین های حفر کننده و ماشین های حمل وسیله بر روی زمین متمرکز کرده است.

"دیک ژانگ" مدیرعامل Identified Technologies در این زمینه گفته است: شرکت حمل و نقل زمینی متوسط شما مسئول جا به جا کردن ابزار و لوازم زیادی است. به همین دلیل است که داشتن داده های توپوگرافی و تصویری از مسیر،  می تواند به داشتن برنامه بهتر برای حمل  و نقل و بالا بردن بازده کار شما کمک بزرگی باشد.

وی اضافه کرده است: ضرورت این تجارت داشتن داده های تصویری فقط به دلیل خود داده های تصویری نیست. بلکه اهمیت این داده ها در این است که شما می توانید با استفاده از آن ها محاسبه کنید که مقدار مشخصی از وسیله را با هزینه مشخصی از نقطه A به نقطه B برده اید. سپس شما می توانید این داده ها را با نرم افزارهای مدیریت زمان بندی و مالی یکپارچه و ترکیب کنید تا بتوانید پرداخت و قبض ها را هم خیلی سریع تر از روش امروزتان مدیریت کنید.

اندرسون هم گفته بود که توپوگرافی و داده های تصویری در کنار استفاده از داده های LiDAR می تواند کمک بزرگی به جا به جایی های زمینی کند. به خصوص وقتی این داده ها را با وسایل تحت اینترنت اشیا مانند سنسورهای پویشگر و ابزارهای اندازه گیری لیزری ترکیب کنیم، این داده ها می توانند که عملیات زنجیره تامین مصالح ساختمانی را با تامین داده های آنی در مورد مصالح و وضعیت مالی مدیریت کنند.

۲-   آگاهی موقعیتی، یکپارچگی سیستم ها

دوربین های زنبوری در عمران به طور معمول برای تامین تصویر از منطقه سایت از نمای چند صد پا بالاتر به کار می روند. این به آن معنی است که اعضای تیم پروژه نیازی ندارند تا برای بررسی پیشرفت پروژه در محل سایت پروژه حضور فیزیکی داشته باشند.

وین در این مورد گفته است: مدیرعامل، معمار، ارشد و حتی تیم تامین امنیت لازم نیست به طور دائمی در سایت پروژه حضور داشته باشند و حالا با استفاده  از این دوربین های زنبوری می توانند به سادگی و از راه دور دسترسی لازم و داده های تصویری مورد نیاز را دریافت کنند. این از موارد مهم استفاده از دوربین های زنبوری است. دوربین های زنبوری سفرهای غیر ضروری را کاهش داده و به این ترتیب در وقت و هزینه صرفه جویی می کنند.

برای تامین حداکثر آگاهی از محیط، دوربین های UAV می توانند با نرم افزارهایی مانند CAD و BIM و حتی سایر برنامه های طراحی و مدیریت پروژه هم یکپارچه شوند تا داده های بیشتری را از طریق مشاهده و ترجمه داده ها  به زبان برنامه های دیگر تامین کنند.

اندرسون با نشان دادن پیش نمایشی از طرز کار ۳D Robotics در یکپارچه سازی پرواز Site Scan خود با داده های آماری نرم افزار Autodesk، برای توضیح بیشتر اهمیت این دوربین ها اضافه کرد: هم مرکز کردن تمام این داده های ورودی در پروسه مدیریت برای گرفتن تصمیم های بهتر بر مبنای وضعیت موقعیتی سایت ضروری و حیاتی است.

در DroneDeployi هم کاربران می توانند از مزیت های ترکیب داده های تصویری با پرینترهای سه بعدی بهره مند شوند که یک مدل با اندازه های مناسب را از وسیله و محل مورد نظر جهت حمل و نقل آماده می کند.

drone-construction-01

۳-   مطابقت با طراحی یا مطابقت با ساخت؟

تصویرهای دوربین های زنبوری و یکپارچه سازی داده ها با نرم افزارهایی مثل اتوکد و بیم در واقع موجب ایجاد ابزارهای ویژه برای متخصصان صنایع کشاورزی و عمران و معدن می شود تا به کمک این ابزار پیشرفت پروژه را اندازه گیری و تسهیل کرده و تشخیص بدهند که در کدام موارد، پروژه از حالت درست اجرای خود در حال خارج شدن است.

قابلیت تشخیص انحراف از برنامه انتظار می رود که بتواند تاثیر مثبت و بزرگی بر روی بودجه و تحویل پروژه داشته باشد. این تاثیر مثبت با کاهش هزینه های دستوارت اعمال تغییر درست قبل از رخ دادن خطاهای ساخت و ساز انجام می گیرد.

"تریستان راندال" که مدیرعامل استراتژی پروژه اتودسک است نیز گفته بود: چیزی که دربارع فضای دوربین های زنبوری هیجان انگیز است، این است که ما تا کنون کار عظیمی را برای دیجیتالی کردن آن چه که تصمیم به ساختش را داریم، انجام داده ایم. تا قبل از ساخته شدن دوربین های زنبوری و استفاده از آن ها در صنعت های مشابه، شاهد پیشرفت چندانی در زمینه جمع آوری داده از دنیای فیزیکی و انتقال این داده ها به عنوان مواد اولیه برای نرم افزار BIM نبودیم.

به گفته اندرسون با وجود یکپارچگی موجود، گروه های مختلف یک پروژه قادر خواهند بود تا نسخه های طراحی شده و تولید شده را با از طریق یک پرواز ساده دوربین زنبوری مقایسه کنند.

۴-   پرواز با تماس تنها یک دکمه

سازندگان دوربین های زنبوری، توسعه دهندگان نرم افزارها و گروه های تجاری و بازرگانی مدیریت انحرف فدرال، به سرعت در حال بهینه سازی برنامه ریزی پیش پرواز، جمع آوری داده و آنالیز این دوربین ها هستند.  تمامی این کارها می تواند با تماس تنها یک دکمه در این پرواز انجام بگیرد.

فناوری اسکن محل سایت ساخت شرکت ۳D Robotics به عنوان مثال، به کاربران اجازه می دهد تا محلی را که قرار است مورد اسکن قرار بگیرد، توسط ترسیم یک چندضلعی بر روی یک نمای هوایی از محل سایت مشخص و برای دوربین تعریف کند.

ژانگ از شرکت Identified Technologies هم گفته است که بسیاری از مشتریان عمرانی این شرکت به طور عمده تمایل دارند تا از قابلیت مدیریت پیش برنامه ریزی و انتقال داده های پس از پرواز این دوربین ها بهره ببرند. چرا که به این وسیله می توانند آنالیزها را خودشان و به صورت In-house انجام داده و پروسه را سریع تر پیش ببرند.

همین که این دوربین ها تنها با فشار یک دکمه می توانند همه کارهای لازم را به طور کامل انجام دهند، یعنی نیاز به یک اپراتور متخصص برای تنظیم کردن قابلیت های متخلف دستگاه وجود ندارد. همین مساله باعث ساده تر شدن کار با این دوربین ها می شود. راندال اعلام کرده است که سیاست اصلی این شرکت، بر اساس ساده تر کردن کار با دوربین های زنبوری و به این ترتیب پایین آوردن هزینه با یکپارچه کردن سیستم های مختلف است.

drone-cameras

۵-   دوربین های زنبوری به تنهایی کافی هستند!

در حالی که پروازهای اخیر اینتل در آلمان با ۵۰۰ دوربین زنبوری توسط تعداد زیادی از مردم رصد شده بود، هدف اصلی اینتل هم همین بود که بتواند به طور کامل و در مقابل دید افراد زیادی عملکرد دوربین هایش را به نمایش بگذارد.

هرچه نرم افزارهای بهینه سازی شبیه سازی چندگانه دوربین های UAV برای پرواز در محل های سایت عمرانی بیشتر می شود، به این معنی است که در واقع زمان پرواز این دوربین ها کاهش می یابد؛ به عبارت دیگر دوربین ها قادر خواهند بود تادر زمان کمتری، وظایف خود را انجام دهند.

چیزی که درباره این دوربین ها بیشتر مورد توجه است، توانایی آن ها درارائه یک پرواز مستقل و تنها با فرکانس بالا برای جمع آوری داده و آنالیز مقایسه ای داده ها است. به اعتقاد اندرسون، به این ترتیب به زودی محل های سایت های عمرانی قادر خواهند بود تا با استفاده از یک یا دو دوربین زنبوری، تمام فضای سایت خود را در نظر بگیرند. مهم تر این که این در شرایطی است که سوارم ها یا کوادکوپترها قادر به جمع آوری این میزان از اطلاعات ارزشمند در کنار هم و در این مدت زمان کم نیستند.

راندال در ادامه توضیح داده است که: اهمیت کوادها در این است که می توانند بدون هیچ مشکلی از هر منطقه ای و با هر شرایطی از زمین بلند شده و فرود بیایند. حالا همین ویژگی را در دوربین های زنبوری می بینیم که علاوه بر قدرت مانور بالا، تنها با فشردن یک دکمه تمام مراحل بلند شدن، جمع آوری داده و فرود آمدن را با هم انجام می دهند! یک ظرفیت کار خودکار که قطعا بسیار حرفه ای تر کوادها به حساب می آید.

 

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
بهترین بازی های جدول که باعث تقویت حافظه می‌شوند

حل کردن جدول یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر است....

هک صرافی crypto.com
15 میلیون دلار اتریوم از صرافی ارز دیجیتال Crypto.com دزدیده شد

صرافی Crypto.com پس از هک شدن، حداقل 15 میلیون دلار اتریوم ازدست‌داده است و...

نرخ سود تسهیلات مسکن ملی
جزئیات نرخ سود تسهیلات مسکن ملی و میزان اقساط آن

وام نهضت ملی مسکن از تسهیلاتی است که در راستای قانون جهش تولید مسکن اعطا...

رونمایی از الماس 555.5 قیراطی انیگما در دبی
رونمایی از الماس 555.5 قیراطی انیگما در دبی

الماس 555.5 قیراطی انیگما یا همان «معما» که طبق گفته کارشناسان منشأ غیرزمینی...

مایکروسافت شرکت اکتیویژن بلیزارد را تصاحب کرد
مایکروسافت شرکت اکتیویژن بلیزارد را تصاحب کرد | کالاف دیوتی انحصاری ایکس باکس می شود؟

شرکت مایکروسافت خرید قرن را انجام داد. بخش ایکس‌باکس با مبلغ ۷۰ میلیارد دلار...

زرین پال
گزارش نشست خبری و رونمایی از آکادمی زرین | سکوی یادگیری نوآورانه

آکادمی زرین محصول جدید زرین‌پال در حوزه آموزش و نیروی انسانی، با هدف ایجاد...

مشمولان اعزامی بهمن ۱۴۰۰
نظام وظیفه برای مشمولان اعزامی بهمن ۱۴۰۰ فراخوان داد

سازمان وظیفه عمومی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از همه مشمولان دارای برگ...

تورم‌زدا شدن پالیگان
ارز دیجیتال ماتیک بلاک چین پالیگان نیز مانند اتریوم تورم‌زدا خواهد شد

تخمین اعلام شده توسط تیم پالیگان (Polygon) نوید تورم‌زدا شدن عرضه ماتیک (MATIC) را...

جیغ صدرنشین گیشه شد
«جیغ» صدرنشین شد؛ مرد عنکبوتی از گیشه جا ماند

با اکران جدیدترین نسخه فیلم معروف «جیغ» به تهیه‌کنندگی شرکت پارامونت، این...

رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین
رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین در خلیج فارس

خبرگزاری ریانووستی روسیه از برگزاری یک رزمایش مشترک دریایی میان ایران، چین و...