کد خبر:1009462
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

شش مورد مهم در مورد باتری های موبایل

آیا شما هم جزو ان دسته افرادی هستید که با باتری گوشی های آیفون یا اندرویدی خود مشکل دارند؟ اگر پاسختان مثبت است پس با ما همراه شوید تا مواردی که در مورد نحوه کارکرد باتری گوشیتان نیاز دارید را بدانید.
همراه اول

عمر باتری و میزان شارژدهی آن یک مشکل همیشگی برای دارندگان گوشی های هوشمند به حساب می آید. با اینکه گوشی های جدید سال به سال سریع تر و قدرتمندتر از قبل می شوند، اما باتری این گوشی ها با استفاده زیاد از گوشی و یا بعد از چند ماه از خرید حتی با استفاده متوسط و معمولی از آن، اغلب کمتر از یک روز دوام می آورند.
باتری های لیتیومی (Lithium-ion Batteries) حدود دو دهه است که در سراسر دنیا فراگیر شده اند و از زمانی که شرکت سونی در سال 1991 شروع به ساخت آنها نمود، تغییر و تحول چندانی نکرده اند و با وجود تلاش هایی که برای کنار گذاشتن این نوع از باتری ها انجام گرفته، اما به نظر می رسد که آنها برای چندین سال دیگر نیز با ما خواهند بود. در اینجا برخی نکات اساسی را که باید در مورد باتری گوشیتان بدانید با هم مرور می کنیم.
آیا لازم است که بعد از خرید حتما باتری گوشی را شارژ کنیم؟؟
خیر. برخی از باتری های قدیمی مانند باتری های نیکل کادمیومی (Nickel Cadmium) مشخصه ای به نام “Memory Effect” داشتند که سبب می شد باتری ها بر مبنای اینکه به چه صورت شارژ یا دیشارژ می شوند، ظرفیت مشخصی برای خود داشته باشند. و این باعث می شد که همیشه وقتی وسیله الکترونیکی جدیدی خریداری می شد، توصیه اهمه این بود که در ابتدا به صورت کامل شارژ شده و ساعت ها در شارژ باقی بماند. اما با ظهور باتری های لیتیومی نوین، اکثر افراد به این باور رسیدند که این کار تاثیر چندانی بر روی عملکرد باتری ندارد و این باتری های جدید تا حدودی قابل اتکاتر هستند. به همین دلیل نیز دیگر لازم نبود و نیست که شما باتری موبایلتان را کالیبره کنید و یا حتما تا تمام شدن شارژ گوشی از آن کار بکشید.
آیا این موضوع صحت دارد که باتری گوشی با گذشت زمان ضعیف تر می شود؟؟
بله درست است ؛ هرچه که از عمر گوشی موبایلتان می گذرد باتری آن ضعیف تر و کم ظرفیت تر می گردد. باتری های جدید لیتیومی به منظور دوام آوردن برای مدت زمانی معین و با تعداد چرخه های مشخص – چرخه : یک دوره شارژ و تخلیه کامل – طراحی شده اند.
طبق ادعای کمپانی اپل : ممکن است شما 75 درصد از ظرفیت باتری تان را در یک روز مصرف کرده و سپس آن را به شارژ بزنید. اما اگر این کار را نکنید و 25 درصد باقی مانده را روز بعد مصرف نمایید , آنگاه شما یک دوره کامل 100 درصدی شارژ مصرف کرده اید. که این باعث می شود دو روز به چرخه شارژ باتری گوشیتان اضافه گردد.
عمر مفید باتری ها به وسیله کمیتی به نام cycle یا تعداد چرخه ها ارزیابی شده و برای ابزارها و گوشی های مختلف مقادیر متفاوتی را در بر می گیرد. اما اکثر آنها پیش از آنکه به 70 درصد از ظرفیت اسمی خود برسند – ظرفیت اسمی : معادل تعداد سال های استفاده از گوشی - معمولا عمری بین 300 تا 500 چرخه کامل دارند.

آیا اگر گوشی مان را در حالت شارژ به حال خود رها کنیم به باتری آن آسیب می رسد؟؟
معمولا خیر. برخی معتقدند که اگر گوشی مان در تمام طول شب و یا به مدت طولانی در شارژ باشد به این دلیل که بیش از حد نیازش انرژی دریافت می کند، خراب می شود یا صدمه می بیند. اما سیستم باتری های جدید به گونه ای است که نیروی برق را به صورت تدریجی و کم کم به آن تزریق می کنند که این مسئله باعث می شود باتری به میزان لازم انرژی دریافت کند.
اما در مورد شرایط با دمای خیلی زیاد استثنا وجود دارد. گرما سبب می شود که باتری به طور تدریجی دچار آسیب و خرابی شده و عملکردش تضعیف گردد. از آنجایی که دمای باتری گوشی در هنگام شارژ شدن افزایش می یابد، در این وضعیت اگر دمای محیط نیز بالا باشد (معمولا بالاتر از 30 درجه سانتی گراد) ممکن است به باتری آسیب برسد. بنابراین سعی کنید گوشی تان را در هنگام شارژ تا حد امکان خنک نگه دارید، مثلا هرگز آن را در معرض تابش نور خورشید قرار ندهید.

آیا لزومی دارد که حتما صبر کنیم تا شارژ گوشی مان به طور کامل تخلیه شود و سپس شارژ کنیم یا اینکه می توانیم در این بین هم آن را به شارژ بزنیم؟؟
خیر. در واقع شما باید دقیقا عکس این کار را انجام دهید. کم بودن شارژ باتری های لیتیومی هیچ منفعتی برای آنها به دنبال ندارد. و طولانی تر شدن چرخه شارژ باتری برای آن ضرر بیشتری نسبت به یک چرخه شارژ کوتاه دارد.
شارژ کردن باتری به صورت ناقص و قسمت قسمت، در واقع موجب افزایش طول عمر باتری می گردد – پیش از آنکه باتری به 70 درصد از ظرفیت اسمی خودش برسد می توان آن را 1200 تا 1500 بار (یا 600 تا 750 چرخه کامل) به میزان 50 درصد شارژ نمود. این را  با 300 تا 500 چرخه ای که در مورد شارژ کامل 100 درصدی گفته شد، مقایسه کنید. این بدان معناست که اگر شارژ باتری شما به زیر 50 درصد رسید بهتر است همان موقع آن را به شارژ بزنید چرا که این کار بهتر است از اینکه صبر کنید تا شارژتان کاملا تخلیه گردد.

آیا خاموش کردن وای فای و بلوتوث شارژدهی باتری را بهبود می بخشد؟ در مورد حالت airplane چطور؟
WiFi و بلوتوث گوشی در آن حدی که از آنها کار میکشیم به انرژی احتیاج ندارند، از این رو روشن ماندن آنها شارژ خیلی زیاد و چشمگیری از باتری مصرف نمی کند. البته با این وجود اگر شما واقعا به دنبال maximize کردن و به حداکثر رساندن میزان شارژدهی گوشی باشید این کار تا حدودی می تواند مفید واقع شود.
اما اگر در جایی که هیچ سیگنالی وجود ندارد در صدد دریافت سیگنال های رادیویی باشید، احتمالا باتری موبایل تان مقدار زیادی از شارژ خود را از دست خواهد داد. اگر شما در جایی به سیگنال موبایل احتیاج نداشتید می توانید حالت هواپیما یا airplane گوشی تان را فعال نمایید. و اگر به وای فای دسترسی داشتید حتما این کار را بکنید ؛ چرا که استفاده از شبکه های 3G یا 4G شارژ باتری را بسیار سریعتر از وای فای مصرف می کند.
چه کارهای دیگری برای بهبود عملکرد باتری می توان انجام داد؟
کارهای زیادی را می توان برای کاهش میزان شارژ مصرفی باتری انجام داد، که این مسئله هم موجب افزایش و طولانی تر شدن میزان شارژدهی باتری می گردد و هم عمر مفید باتری را افزایش داده و باعث می شود که باتری دیرتر خراب شود.
برخی از این کارها عبارتند از:
-کم کردن میزان روشنایی صفحه
- غیرفعال کردن شناسایی محل کاربر (location) و اپلیکیشن هایی که به صورت مخفی فعالیت می کنند.
- نرم افزارها را در حالت چندپنجره ای (multitasking) نبندید، زیرا بستن و دوباره باز کردن آنها شارژ خیلی زیادی مصرف می کند.
- غیر فعال نمودن حالت هشدارها (notifications) برای ایمیل , توییتر یا فیسبوک

 

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  جدیدترین جداول قطع برق تهران
  از ۹ مرداد تا ۱۴ مرداد جدیدترین جداول قطع برق تهران

  شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در اطلاعیه‌ای، جدول خاموشی‌های احتمالی برق...

  دستگاه عابر ماسک
  بعد از ضدعفونی اتوماتیک تحویل بگیرید ساخت دستگاه «عابر ماسک» در ایران

  دستگاه «عابر ماسک» دستگاهی که ماسک را بدون واسطه فروشنده بعد از ضد عفونی کردن...

  کدام خودروها باید مالیات بدهند؟
  کدام خودروها باید مالیات بدهند؟

  کدام خودروها باید مالیات بدهند؟ طبق قانون جدید، خودروهایی که ارزش روز آنها از یک...

  آموزش تابلوخوانی بورس به روش آنلاین (قسمت دوم)

  تابلوخوانی بورس یکی از روش‌های مهم تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش سهام است. در این...

  کراس پلی چیست
  کراس پلی چیست؟ | آشنایی با مهم‌ترین قابلیت بازی‌های ویدیویی

  مدتی است که قابلیت کراس پلی وارد صنعت بازی‌های ویدیویی شده است. اما کراس پلی چیست؟...

  تماشا کنید؛ اگزوز خودروی Apollo Intensa Emozione بهترین موسیقی را می‌نوازد!

  خودروی Apollo Intensa Emozione که به IE معروف شده، یکی از برجسته‌ترین هایپرکارهایست که تاکنون...

  بهترین زمان خرید ارز دیجیتال
  بهترین زمان خرید ارز دیجیتال کی است؟

  با رشد محبوبیت ارزهای دیجیتال، شاید شما نیز تصمیم داشته باشید در یک یا چند ارز...

  نحوه ضربه ایستگاهی در فیفا ۲۱
  آموزش ضربه ایستگاهی در فیفا ۲۱ | چگونه کاشته بزنیم؟

  نحوه ضربه ایستگاهی در فیفا ۲۱ نسبتا کار سختی است. کاشته‌ زدن اصول خاصی دارد که نیاز...

  دیلیت اکانت کلاب هاوس
  دیلیت اکانت کلاب هاوس | چگونه حساب کلاب هاوس خود را حذف کنیم؟

  کلاب هاوس از جمله شبکه‌های اجتماعی است که ثبت‌نام در آن به سختی انجام می‌شود. در...

  بهترین بازی‌ های اکشن 2021 برای اندروید (سری دوم)

  امروز شما را با سری دوم از بهترین بازی‌ های اکشن 2021 آشنا می‌کنیم. این سبک از...