کد خبر:1086269
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

کشف گونه جدیدی از زنبق در خراسان و ثبت آن به نام حکیم فردوسی

کشف گونه جدیدی زنبق در خراسان رضوی

طبق گزارش های منتشر شده، جمعی از استادان پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد موفق به کشف گونه جدیدی از زنبق شدند. این گونه که به نام حکیم ابوالقاسم فردوسی ثبت شده است، برای اولین بار در شمال خراسان کشف و به دنیا معرفی شده است.

به گزارش کلیک، کشف زنبق فردوسی به وسیله دو عضو هیات علمی گروه گیاه ‌شناسی(هرباریوم) یعنی دکتر فرشید معماریانی و محمدرضا جوهرچی صورت گرفته است.

این گونه، از جنس زنبق (Iris) و متعلق به تیره زنبقیان (Iridaceae) است که برای اولین ‌بار از کوه‌ های هزار مسجد و الله‌ اکبر در شمال استان خراسان‌ رضوی جمع ‌آوری شده و پس از مطالعات تخصصی گیاه‌ شناسی بر روی نمونه ‌های هرباریومی و نمونه‌ های زنده از این گیاه در رویشگاه‌ های طبیعی، به ‌عنوان گونه جدیدی برای علم گیاه‌ شناسی و دنیا معرفی شده است.

این گونه جدید، به افتخار شاعر بلند آوازه ایران‌ زمین، حکیم ابوالقاسم فردوسی، به نام علمی Iris ferdowsii یا "زنبق فردوسی" نامگذاری شده است و نمونه تیپ یا سند آن، تحت شماره ۴۵۱۷۰ در هرباریوم دانشگاه فردوسی مشهد نگهداری می‌ شود.

رویشگاه نمونه تیپ این گونه، بر روی دامنه کوه‌ های هزار مسجد و مشرف به روستای پاژ، زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی قرار گرفته است.

"زنبق فردوسی" در دامنه ارتفاعی بین ۱۴۰۰ تا ۲۷۵۰ متری استپ ‌های کوهستانی با شیب ملایم و بستر سنگ ‌آهکی می‌ روید و از نظر علم رده ‌بندی گیاهی، از خویشاوندان وحشی زنبق‌ های زینتی محسوب می ‌شود. با توجه به جمعیت‌ های بسیار پراکنده این گونه و نیز تخریب زیستگاه‌ ها بر اثر چرای بی ‌رویه دام، شخم ‌زنی مراتع کوهستانی برای کشاورزی دیم و عملیات جاده‌ سازی، این گونه زیبا و ارزشمند بر مبنای معیار های اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت  (IUCN)، گونه ‌ای درخطر انقراض محسوب می ‌شود.

گزارش این اکتشاف علمی در قالب یک مقاله تخصصی در نشریه Phytotaxa که جزء نمایه JCR قرار دارد، به چاپ رسیده است.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
فیلم حیرت‌انگیز لحظه عبور ماه از مقابل خورشید

یک ماهواره زیست‌محیطی در جدیدترین عملیات خود، فیلم جالبی را از لحظه عبور ماه...

اسکن مغزی و ذهن‌خوانی با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان

برخی شرکت‌های فناوری با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان خود از اسکن مغزی و...

موبایل تسلا؛ ماسک پا در کفش گوشی‎سازها می‌کند

مدت‌هاست شاهد انتشار شایعاتی درباره گوشی تسلا بوده‌ایم، اما این...

گجت Corsair TBT200 Thunderbolt 4 Dock با امکان پشتیبانی از دو نمایشگر 4K HDR معرفی شد

شرکت کورسیر به تازگی از رابط جدیدی به نام Corsair TBT200 Thunderbolt 4 Dock رونمایی کرده است...

کشف کلید درک اوتیسم

اطلاعات کمی در رابطه با چگونگی رشد رفتارهای اجتماعی در مراحل اولیه زندگی،...