کد خبر:1012370
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

اضطراب، عاملی سودمند در بحران ها

مغر تهدیدها را به خصوص در افراد مضطرب اولویت بندی می کند. 
همراه اول

به گزارش کلیک، یافته های جدید می توانند "حس ششم" ما در هنگام مواجهه با خطرات در موقعیتهای اجتماعی را توجیه کنند؛ به این طریق که مثلا جهت خیره شدن نگاه یک فرد می تواند سرنخ بسیار مهمی در این زمینه محسوب شود. افراد بدون اضطراب بالینی (بیمارستانی) آماده ترین افراد برای این کار هستند.

یافته های جدید توسط پژوهشگران فرانسوی حاکی از آن است که مغز در موقعیتهای اجتماعی تهدید آمیز، در مقایسه با موقعیتهای بی خطر، انرژی بیشتری را برای پردازش آن اختصاص می دهد.
نتایج پژوهشی که در نشریه eLife به چاپ رسیده می تواند "حس ششم" انسان در هنگام مواجه شدن با خطرات را توضیح دهد. این اولین باری است که نواحی خاصی از مغز مرتبط با این پدیده، مورد شناسایی قرار می گیرند. مغز انسان قادر است تا تهدیدهای اجتماعی را از طریق این نواحی به طور سریع و خودکار فقط ظرف 200 میلی ثانیه تشخیص دهد.
موضوع شگفت انگیزتر برای دانشمندان کشف این قضیه بود که افراد مضطرب، در مقایسه با افراد که خونسرد تر، خطر را از طریق ناحیه متفاوتی از مغز خود شناسایی می کنند. قبلاً تصور بر این بود که اضطراب می تواند منجر به حساسیت بیش از حد نسبت به پیام های تهدید شود. اما به هر حال، تحقیق جدید نشان می دهد که تفاوت هدف سودمندی دارد. مغز افراد مضطرب تهدیدها را با استفاده از مناطق مغزی مسئول حرکت پردازش می کند. در صورتی که، مغز افراد "کمتر مضطرب" تهدیدها را از طریق مدارهای حسی مسئول تشخیص چهره پردازش می کند.
حالتهای احساسی چهره می تواند مبهم باشد، اما محققان موفق شدند تشخیص دهند که به طور خاص چه حالت هایی باعث تهدید یک شخص می شود. آنها پی بردند که جهت نگاه یک فرد نکته کلیدی افزایش حساسیت ما نسبت به احساسات او است. عصبانیت آمیخته با یک نگاه خیره مستقیم، فقط ظرف 200 میلی ثانیه یک واکنش را در مغز تولید می کند، اما اگر جهت نگاه او به جای دیگری باشد این واکنش دیرتر اتفاق می افتد.
به گفته یک کارشناس موسسه تحقیقات بهداشتی و پزشکی در فرانسه (INSERM): "در یک جای شلوغ، شما بیشترین حساسیت را نسبت به فردی که با عصبانیت به شما نگاه می کند پیدا می کنید، اما اگر او به جای دیگری نگاه کند شما احساس خطر کمتری می کنید".
به همین صورت، اگر یک فرد هراس و نگرانی از خود بروز دهد و در یک جهت خاصی نگاه کند، شما این حالت او را سریع تر از احساسات مثبت او شناسایی می کنید. واکنشهای سریع، توانسته این گونه با هدف سازگاری برای بقاء به کار برده شوند. برای مثال، نسل بشر هم راستا و در مجاورت درندگانی که می توانستند حمله کنند، گاز بگیرند و نیش بزنند تکامل پیدا کرده است؛ از همین جهت، واکنش سریع در مقابل شخصی که ترسیده و هراسان است، می تواند به ما کمک کند که از خطر دور بمانیم.
طبق نظر خانم El Zein، برخلاف تحقیق قبلی، یافته های ما اثبات می کند که مغز ما، در مقایسه با احساسات مثبت، انرژی بیشتری به پردازش احساسات منفی تهدید آمیز اختصاص می دهد.
پیام های الکتریکی مغز 24 داوطلب مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، در حالی که از آنها درخواست شده بود که تصمیم بگیرند آیا با دیدن چهره های دستکاری شده دیجیتالی، خشم یا ترس را از خود بروز می دهند؟ برخی از چهره های نمایش داده شده دقیقاً احساسات مشابه به هم را داشتند، اما فقط جهت نگاه آنها با هم متفاوت بود. روی هم رفته، تعداد 1080 آزمون انجام شد.
اغلب استدلال می شود که افزایش اضطراب، حتی در یک محیط غیر بالینی، می تواند به پردازش تهدیدها در مغز آسیب وارد کند. با این وجود، خانم El Zein و همکارانش پی بردند که اضطراب غیر بالینی می تواند پیام رسانی عصبی تهدید را از مدارهای حسی، که به تشخیص چهره کمک می کنند، به مداراهای جنبشی، که حرکت را ایجاد می کنند، منتقل کند. پژوهشگران یادآور می شوند، تعیین اینکه آیا این موضوع در مورد افراد پر اضطراب در محیط های بالینی و بیمارستانی نیز صدق می کند یا خیر، می تواند جالب باشد.
منبع: SCIENCE DAILY

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  رایزنی اسرائیل و امریکا درباره مرسر استریت
  رایزنی اسرائیل و امریکا درباره حمله به نفتکش مرسر استریت

  لاپید وزیر امور خارجه اسراییل و بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده درباره حمله به...

  محدودیت پهنای باند برای اینستاگرام
  یکی از طراحان طرح صیانت: محدودیت پهنای باند برای اینستاگرام اعمال می‌شود

  یکی از طراحان طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در برنامه ای گفت: فیلترینگی...

  ایلان ماسک به دنبال فروش تسلا موتورز بود یا مدیریت اپل؟
  اصرار ایلان ماسک برای فروش تسلا موتورز به اپل!

  ایلان ماسک، مدیرعامل فعلی تسلا و اسپیس ایکس با انتشار یک توییت از ماجرای پیشنهاد...

  تماشا کنید | تریلر فیلم Dune دومین اقتباس سینمایی از اثر فرنک هربرت

  فیلم Dune ساخته دنی ویلنوو با اقتباس از رمان نویسنده آمریکایی نوشته فرنک هربرت با...

  تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره ای
  تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟

  آیا می‌دانید تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست، قیمت تجهیزات...

  تحلیل داده‌های مشتقات اتریوم
  تحلیل داده‌های قراردادهای آتی و اختیار معامله اتریوم

  اتریوم از پایین‌ترین سطح خود در 1،750 دلار 35 درصد رشد داشته است، اما داده‌های...

  انتشار تصاویر واقعی سری گلکسی واچ 4 سامسونگ
  انتشار تصاویر واقعی از سری گلکسی واچ 4 سامسونگ

  اخیرا تصاویر جدیدی از سری گلکسی واچ 4 سامسونگ منتشر شده که اطلاعات متعددی را درباره...

  شرکت GoldenTree نیز بیت کوین خرید
  شرکت مدیریت دارایی GoldenTree نیز بیت کوین خریداری کرد

  همزمان با شروع مجدد روند صعودی بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران نهادی بیشتری...

  شرکت اسپردتروم جایگزین هواوی در صنعت تراشه سازی
  «اسپردتروم» جایگزین هواوی در صنعت تراشه‌سازی

  شرکت چینی اسپردتروم تا پایان سال 2021 جایگزین هواوی در بازار شده و لقب سومین...

  رئیس بانک مرکزی ایرلند فناوری ارزهای دیجیتال را تحسین کرد
  رئیس بانک مرکزی ایرلند فناوری ارزهای دیجیتال را تحسین کرد

  گابریل مخلوف، رئیس بانک مرکزی ایرلند، یک پست وبلاگی منتشر کرده است که در آن نظرات...