کد خبر:1036247
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

گزارش اختصاصی کلیک از آخرین روز کارگاه گذر عطارد

آخرین روز کارگاه گذر عطارد در حالی به پایان رسید که گمان می رفت به دلیل شرایط نامساعد جوی امکان رصد این پدیده نجومی وجود نداشته باشد‌.

به گزارش کلیک، آخرین روز کارگاه ایرانی-فرانسوی گذر عطار با سخنرانی اساتید دانشگاه و مهمانان فرانسوی با ادامه سخنرانی ها آغاز شد. بعد از سخنرانی اساتید که تا ظهر ادامه پیدا کرد، شرکت کنندگان بار دیگر به کاروانسرای ارگ رفتند تا با آماده کردن تلسکوپ ها و تجهیزات خود، گذر عطارد از مقابل خورشید را رصد کنند.

photo_2016-05-10_17-10-53

با وجود این که اساتید و شرکت کنندگان کارگاه وسایل خود را از قبل آماده کرده بودند و در انتظار مشاهده این پدیده منحصر به فرد بودند، به دلیل وضعیت نامساعد جوی قادر به مشاهده این پدیده نشدند. آسمان ابری به رعد و برق و باران و حتی در برخی مناطق به تگرگ تبدیل شد. رویدادی که برای شرایط آب و هوایی یزد کاملا غیرمنتظره بود.با این حال، شرکت کنندگان کارگاه در محل منتظر ماندند و سرانجام در فرصتی کوتاه قبل از غروب خورشید، قادر به رصد گذر عطارد شدند که تنها لکه خورشیدی بود که بر روی سطح خورشید دیده می شد.

photo_2016-05-10_17-11-21

پس از آن، مراسم اختتامیه با حضور فرماندار شهرستان مهریز، مهندس شایگان، شهردار مهریز ، سید محمد رستگاری و دکتر محمدحسن معماریان، رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه یزد، اساتید ایرانی و فرانسوی برگزار شد. در این مراسم، از طرف انجمن نجوم ایران و ستاد برگزاری کارگاه، از اسدالله قمری نژاد به عنوان اولین کسی که در نجوم آماتوری ترویجی فعالیت می کند و هم چنین به عنوان یک عکاس نجومی خورشید، قادر به رصد گذر عطارد شدند که تنها لکه خورشیدی بود که بر روی سطح خورشید دیده می شد. پس از آن، مراسم اختتامیه با حضور فرماندار شهرستان مهریز، مهندس شایگان، شهردار مهریز ، سید محمد رستگاری و دکتر محمدحسن معماریان، رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه یزد، اساتید ایرانی و فرانسوی برگزار شد.

photo_2016-05-10_17-12-18

در این مراسم، از طرف انجمن نجوم ایران و ستاد برگزاری کارگاه، از اسدالله قمری نژاد به عنوان اولین کسی که در نجوم آماتوری ترویجی فعالیت می کند و هم چنین به عنوان یک عکاس نجومی تقدیر شد. هم چنین از آقای کیارش به پاس زحماتی که به در نجوم آماتوری متحمل شدند و تلاشی که برای ترویج پدیده گذر عطارد به خرج دادند نیز تقدیر شد. در پایان نیز از دکتر علی عجب شیری زاده و اساتید فرانسوی تقدیر به عمل آمد. لازم به ذکر است کارگاه ایرانی فرانسوی گذر عطارد به میزبانی دانشگاه یزد و به همت انجمن نجوم ایران، دانشگاه تبریز، پژوهشگاه دانش های بنیادی و رصدخانه ملی در نوزدهم و بیستم اردیبهشت ماه برگزار شد.

photo_2016-05-10_17-12-12

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
فیلم حیرت‌انگیز لحظه عبور ماه از مقابل خورشید

یک ماهواره زیست‌محیطی در جدیدترین عملیات خود، فیلم جالبی را از لحظه عبور ماه...

اسکن مغزی و ذهن‌خوانی با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان

برخی شرکت‌های فناوری با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان خود از اسکن مغزی و...

موبایل تسلا؛ ماسک پا در کفش گوشی‎سازها می‌کند

مدت‌هاست شاهد انتشار شایعاتی درباره گوشی تسلا بوده‌ایم، اما این...

گجت Corsair TBT200 Thunderbolt 4 Dock با امکان پشتیبانی از دو نمایشگر 4K HDR معرفی شد

شرکت کورسیر به تازگی از رابط جدیدی به نام Corsair TBT200 Thunderbolt 4 Dock رونمایی کرده است...

کشف کلید درک اوتیسم

اطلاعات کمی در رابطه با چگونگی رشد رفتارهای اجتماعی در مراحل اولیه زندگی،...