کد خبر:1092744
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

جزئیات طرح تفکیک اینترنت داخلی و خارجی

تفکیک اینترنت داخلی و خارجی

مصوبه تفکیک پهنای باند داخلی و خارجی اینترنت که از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) به اپراتورهای ثابت و سیار ابلاغ شده بود از روز ۱۵ اسفند وارد مرحله اجرایی خود شد تا از این طریق سایت‌های دارای ترافیک داخلی به کاربران اعلام شود تا هر کاربر که از این سایت‌ها استفاده کرد ۵۰ درصد تخفیف نسبت به قیمت اینترنت بین‌الملل دریافت کند.

به گزارش کلیک، این در حالی است که برخی از رسانه‌ها از تعویق سه ماهه این طرح خبر می‌دهند که در این راستا صادق عباسی شاهکوه معاون سازمان رگولاتوری ضمن تشریح جزئیات این طرح گفت: از آنجایی که برخی از اپراتورها با مشکلات فنی روبه‌رو هستند پیش‌بینی می‌شود با اعلام مشکلات به رگولاتوری و حل آنها از دو ماه آینده (اردیبهشت ماه) تمام اپراتورها پهنای باند داخلی را از خارجی تفکیک کرده و تخفیف ۵۰درصدی را اعمال کنند.

اجرایی شدن مصوبه از سوی برخی اپراتورها

طبق مصوبه‌ ۲۴۸ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، سازمان فناوری اطلاعات و شرکت مخابرات کشورباید با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت شرایطی فراهم کنند تا ترافیک پهنای باند داخلی به‌صورت جدا از ترافیک پهنای باند بین‌المللی این شرکت در دسترس سایر اپراتورها قرار گیرد. بدین ترتیب پس از تفکیک ترافیک پهنای باند داخلی و بین‌المللی اینترنت، قیمت اینترنت داخلی و بین‌المللی به‌صورت جداگانه و با قیمت متفاوت از هم محاسبه خواهد شد. با وجود فراهم شدن شرایط و انجام برنامه‌ریزی‌ها، تفکیک پهنای باند داخلی و بین‌المللی اینترنت تا مهلت‌های تعیین شده (پایان دی و بهمن ماه) میسر نشد و سرانجام وزیر ارتباطات ۱۵ اسفندماه را آخرین مهلت اعلام کرد، اما چرا اجرای طرح تفکیک ترافیک داده داخلی و بین‌المللی چند بار به تعویق افتاده است؟ و آیا این بار مصوبه اجرایی خواهد شد یا خیر؟

صادق عباسی شاهکوه معاون سازمان رگولاتوری در این باره گفت: از زمان آخرین ابلاغ که دو هفته پیش بود اپراتورهایی که اقدام به تفکیک پهنای باند داخلی از بین‌المللی نکرده بودند در این راستا کار خود را آغاز کرده‌اند، و اینکه گفته می شود هیچ اپراتور ثابت و سیاری این مصوبه را اجرا نکرده‌ درست نیست چرا که برخی از اپراتورها از زمان ابلاغ تاکنون بحث تفکیک اینترنت داخلی را از خارجی اجرا و به کاربران خود نیز اطلاع‌رسانی کرده‌اند و به نوعی منتظر اعلام آخرین مهلت نبودند.
عباسی افزود: حتی اپراتورها برای مصرف محتواهایی که در داخل کشور میزبانی می‌شوند، قیمتی کمتر از قیمت مصوب شده از سوی رگولاتوری (که نصف قیمت اینترنت بین الملل است) تعیین کرده‌اند. اپراتورهایی هم هستند که برخی از وب سایت‌هایی که در داخل میزبانی می‌شود را با یک دهم قیمتی که سازمان رگولاتوری مصوب کرده، برای کاربران خود در نظر گرفته‌اند.

عباسی در پاسخ به این سؤال که گویا اپراتورها برای تفکیک پهنای باند داخلی از خارجی با مشکلات فنی روبه‌رو هستند، گفت: بله برخی از اپراتورها در اجرای مصوبه با مشکلات فنی روبه رو هستند و قرار شده آنها مشکلات خود را در اجرای این مصوبه به سازمان رگولاتوری منعکس کنند. البته طبق دستورالعملی به اپراتورهای ثابت و سیار گفته‌ایم این مصوبه را در بخش‌هایی که با مشکلات فنی روبه‌رو نیستند، فعلاً به سلیقه خود اجرا کنند تا مشکلات فنی رفع شود.

عباسی در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر اینکه کاربر تفکیک تعرفه اینترنت داخلی و خارجی را چگونه احساس خواهد کرد، گفت: تمام اپراتور‌ها باید به مشترکان و کاربران خود به صورت دقیق اطلاع‌رسانی کنند و این به‌عنوان وظیفه برای اپراتورها تکلیف شده است. اپراتورها لیستی از وب سایت‌هایی را که در داخل کشور میزبانی می‌شود در دسترس کاربران و مشترکان خود قرار داده و به آنها اعلام می‌کنند، بنابراین اگر کاربران از این وب سایت‌ها به محتواهای مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند، قیمت اینترنت مصرفی به صورت داخلی و با تعرفه کم محاسبه می‌شود.

معاون سازمان رگولاتوری افزود: با اجرای این مصوبه، اپراتورها ویدئوهایی را که در داخل کشور میزبانی می‌شوند با قیمت ارزان به کاربران و مشترکان خود ارائه می‌دهند و دقیقاً این بخش دارای اهمیت بالایی است چرا که حجم بالایی از اینترنت مصرف می‌شود و تعرفه برای مردم بیشتر اهمیت پیدا می‌کند البته در وب سایت‌های دارای حجم و ترافیک کم، تفاوت قیمت خیلی ملموس نیست.

رفع مشکلات فنی بخش حجمی از سوی رگولاتوری

اما اپراتورها با چه نوع مشکلات فنی روبه‌رو هستند؟ صادق عباسی شاهکوه معاون سازمان رگولاتوری در پاسخ به این سؤال گفت: مشکلات فنی موجود بیشتر به بحث اینترنت حجمی بر می‌گردد چرا که تفکیک این بخش از هم سخت است. در بحث اجرای تفکیک تعرفه اینترنت داخلی از خارجی دو نوع روش استفاده می‌شود. یک روش این است که کاربر با پرداخت مبلغی هرچقدر خواست از اینترنت استفاده می‌کند و حجم مورد استفاده کاربر محاسبه نمی‌شود. با این روش تفکیک پهنای باند داخلی از خارجی راحت انجام می‌شود، اما روش دیگر که در کشور ما بخصوص در بخش تلفن همراه متداول است، روش حجمی است. در این روش مشکلات فنی وجود دارد چرا که باید به صورت دقیق حجم‌ها اندازه‌گیری شود و اندازه‌گیری حجم مصرفی نیز به این شیوه سخت است.

معاون سازمان رگولاتوری افزود: مقرر شده اپراتورها بخش‌هایی که در اجرا مشکل فنی دارند را در مدت دو ماه به سازمان رگولاتوری اطلاع‌رسانی کنند تا مشکلات آنها را رفع کنیم بنابراین به نظر می‌رسد از اردیبهشت ماه تمام اپراتورها‌ بتوانند مصوبه تفکیک پهنای باند داخلی و خارجی را اجرا کنند.

عباسی در پاسخ به این سؤال که اگر باز اپراتوری مصوبه سازمان رگولاتوری را اجرا نکند چه خواهد شد؟ گفت: کاربران با ابزارهای تست سرعت و پهنای باند که روی سایت رگولاتوری قرار دارد می‌توانند سرعت و کیفیت سایت‌های داخلی را بسنجند و اگر در نهایت ۵۰ درصد تخفیف در استفاده از سایت‌های داخلی برای آنها اعمال نشده بود، موضوع را به رگولاتوری اعلام کنند تا با اپراتورهای خاطی برخورد صورت بگیرد.

ایجاد نارضایتی بین کاربران نگرانی اپراتورها

محمدرضا کریمی رئیس کمیسیون اینترنت و انتقال داده‌های سازمان نصر نیز درباره اجرای مصوبه تفکیک اینترنت داخلی از خارجی گفت: تمام اپراتورها برای اجرای مصوبه اعلام آمادگی کرده‌اند و در حال اجرای مصوبه هستند.

کریمی در پاسخ به سؤال که چرا اجرای مصوبه به تعویق افتاده، گفت: چون تعریف دقیقی از اینترنت داخلی و خارجی وجود نداشت و اپراتورها نمی‌دانستند چه چیزی اینترنت داخلی و چه چیزی اینترنت خارجی محسوب می‌شود بنابراین موجب شد اجرای مصوبه تفکیک پهنای باند داخلی و خارجی به تعویق بیفتد، البته این مسأله با همکاری بین اپراتورها، سازمان فناوری اطلاعات و سازمان رگولاتوری حل شد.

کریمی افزود: از سوی سازمان فناوری اطلاعات لیستی از محتوای داخلی در اختیار اپراتورها قرار گرفت و این موضوع مشکل اپراتورها را تا حد زیادی حل کرد و حالا اپراتورها آمادگی دارند مصوبه تفکیک پهنای باند داخلی را از خارجی اجرا کنند.

رئیس کمیسیون اینترنت با بیان اینکه اکنون تنها نگرانی باقی مانده، ارزیابی کردن روشی به نام ISG (یکی از روش‌هایی که امکان تفکیک ترافیک در لایه ۳ (ip) را فراهم می‌آورد) است که اپراتورها اکنون برای تفکیک اینترنت از آن استفاده می‌کنند، گفت: استفاده از این روش تجربه جدیدی است که با تعداد کاربران محدود در حال اجرا هستیم ولی اگر تعداد کاربران از یک حدی بیشتر شود نمی‌دانیم چه خواهد شد بنابراین باید ببینیم تا کجا می‌شود پیش رفت و اگر این روش‌ها پاسخگو نبود باید به دنبال روش‌های دیگری باشیم.

نظرها

9 نظر

 1. سلام من یک بسته یک ساله با حجم ۱۲۸گیگ خریداری کردم که ۸۰گیگ داخلی بود الان بسته بین المللی تمام شدهدفقط داخلی مانده
  مجبور شدم بسته عادی گرفتم وقتی ازاینترنت داخلی استفاده میکنم باز از حجم بسته عادی کم میشه
  خب این چه وضعیه
  لا اقل یه طرحی هم باشه که فقط اینترنت بین المللی هم باشه واسه خریداری
  الان اون بسته اولیم رو انگاری الکی پول دادم

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 2. سلام ببخشید.. بااینترنت داخلی میتونیم تو روبیکا فیلم ببینیم؟؟؟

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 3. سلام.
  من ی بسته ۱۵ گیگ گرفتم.۵ گیگ خارجی ۱۰ گیگ داخلی.بسته خارجی تموم شده الان بسته داخلی ۹وخورده ای مونده ولی هرکاری میکنم قابل استفاده نیست.استعلام میگیرم میزنه ۹ گیگ نت داری ولی موقع استفاده پیام میاد برو نت بخر.این چ مسخره بازیه.من هزینه ۱۵ گیگ دادم چرا باید ۹ گیگ نتمو نتونم استفاده کنم .ممنون میشم راهنمایی کنید.

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 4. سلام استفاده از اینستاگرام با همین تعرفه داخلی حساب میشه یا خیر؟

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 5. سلام
  مرسی از پاسخگوی جناب مهندس،عالیه

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 6. با این حساب گوگل هم جزو سایتهای خارجی و دوبله واسمون هزینه داره
  تو که پول حجم رو از من میگیری چرا واسه سایت هایی که سرورشون جایی جز ایرانه دوبرابر از حجمم کم میکنی
  خداوندا اگر روزی بشر گردی زحال بندگانت با خبر گردی پشیمان میشدی از قصه خلقت….

  رای موافق 0
  رای مخالف 1
  1. ببینید
   طرح مسَوَّب تا جایی ک میدونم اینه که هزینه مصرف شده در داخل ب صورت کلی نصف قیمت هزینه خارجه

   فکر می‌کنم اینطوره ک مثلا شما یه بسته دیتای ۲۰مگابایتی خریدید
   قیمتش مثلا۵۰۰تومن
   حالا اگه با همین ۲۰مگ مثلا یه فایل ۲۰مگابایتی از تلگرام دانلود کنید حجمتون تموم میشه و مجبورید باز یه بسته دیگه بخرید
   ولی اگه همون فایل ۲۰مگابایتی رو از یه پیام‌رسان یا سایت ملی دانلود کنید ۱۰مگابایت ب صورت عمومی از بسته شما کم میشه ولی حجم فایلی که دانلود کردید بازم همون ۲۰مگ هست،۲۰مگ دانلود شده ولی ۱۰مگ از شما کم شده!

   در ضمن باز برخی سایت ها و نرم افزارا با شرکت های ارائه دهنده اینترنت قرارداد می‌بندن ک حجم و هزینه کمتر از نصفه هم حساب بشه
   مثلا من پیام‌رسان گپ رو دیدم که گفته بود با ایرانسل و همراه اول و رایتل هماهنگ کرده که دو سوم ارزون تر بشه اینترنتی ک توی این پیام‌رسان استفاده می‌کنن کاربرا
   یعنی فکر می‌کنم حجم مصرفی این پیام‌رسان،اگه اینترنت از ایرانسل یا رایتل یا همراه اول باشه میشه
   یک سوم هزینه اینترنت داخلی و یک ششم هزینه اینترنت خارجی

   مثلا همون فایل ۲۰مگابایتی رو اگه از تلگرام دانلود کنید بسته شما تمام میشه ولی اگه از گپ دانلود کنید فقط حدود ۳ مگ از بسته کم میشه و تقریبا ۱۷ مگ باقی میمونه

   در کل طرح خوبیه
   اگه از خارجی استفاده کنید بدون این تخفیف قابل توجه ، هزینه براتون حساب میشه

   و اگه از ایرانی استفاده کنید هزینه ها خیلی کمتر و این تخفیف شامِلتون میشه

   خیلیا بی‌خبرن از این تخفیف و تفاوت هزینه!

   رای موافق 0
   رای مخالف 0
   1. معذرت می‌خوام،به اشتباه نوشتم مسوب
    درستش مُصَوَّبه

    رای موافق 0
    رای مخالف 0
 7. ایا سایت های با دامنه ir همگی جزو ترافیک ملی محسوب میشوند

  رای موافق 0
  رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
میانگین سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال ۱۴۰۰ چقدر بود؟

جدیدترین گزارش انجمن VC نشان می‌دهد مبلغ کل قراردادهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر...

از مزایای دوره MBA چه می‌دانید؟

مزایای دوره MBA باعث شده که افراد علاقه‌مند به حوزه مدیریت، توجه ویژه‌ای به...

راهنما و نکات مهم خرید هاست دانلود

اگر وب‌سایتی دارید که نیاز به بارگذاری فایل‌های زیاد و حجیم مانند ویدیو،...

شتابان هاست، رسانه زندگی دیجیتال هاست و سرور اروپا
شتابان هاست، رسانه زندگی دیجیتال هاست و سرور اروپا

 هاست اروپا، هاست سی پنل اروپا را با شتابان هاست تجربه کنید، ما بهترین هاست...

فیلم حیرت‌انگیز لحظه عبور ماه از مقابل خورشید

یک ماهواره زیست‌محیطی در جدیدترین عملیات خود، فیلم جالبی را از لحظه عبور ماه...

اسکن مغزی و ذهن‌خوانی با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان

برخی شرکت‌های فناوری با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان خود از اسکن مغزی و...

موبایل تسلا؛ ماسک پا در کفش گوشی‎سازها می‌کند

مدت‌هاست شاهد انتشار شایعاتی درباره گوشی تسلا بوده‌ایم، اما این...

گجت Corsair TBT200 Thunderbolt 4 Dock با امکان پشتیبانی از دو نمایشگر 4K HDR معرفی شد

شرکت کورسیر به تازگی از رابط جدیدی به نام Corsair TBT200 Thunderbolt 4 Dock رونمایی کرده است...

کشف کلید درک اوتیسم

اطلاعات کمی در رابطه با چگونگی رشد رفتارهای اجتماعی در مراحل اولیه زندگی،...

احتمال توسعه بازی VR بتمن توسط سازنده Iron Man VR

طبق گزارش‌ها، استودیو Camouflaj در حال توسعه‌ی یک بازی واقعیت-مجازی براساس...