کد خبر:1337397
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

افزایش درآمدهای مالیاتی دولت به بیش از 62 درصد رسید

افزایش درآمدهای مالیاتی دولت

آخرین گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که درآمدهای مالیاتی دولت در ۶ ماه نخست سال۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۶۲.۵ درصدی همراه شده است و این یعنی افزایش درآمدهای مالیاتی دولت را شاهد هستیم.

به گزارش ایرنا یکی از مهمترین اهداف کلان اقتصادی کشور در چند سال اخیر، کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی و افزایش درآمدهای مالیاتی بوده است. همیشه تأکید بر این بوده است که بودجه کشور یا برنامه‌های توسعه نباید بر مبنای درآمد حاصل از خام‌فروشی نفت تهیه و تنظیم شوند. می‌توان گفت به طور تقریبی همه برنامه‌های توسعه و همچنین بودجه‌های سالانه که بر مبنای این برنامه‌ها تهیه، تنظیم و عملیاتی شده‌اند، به نوعی وابسته به درآمدهای نفتث بوده‌اند.

اگرچه ساماندهی نظام مالیاتی دغدغه دولت‌مردان بوده و در برنامه‌های مختلف توسعه بر آن تأکید شده است، اما تاکنون درآمدهای مالیاتی به شیوه‌های مختلف مورد غفلت واقع شده است. به خاطر وجود درآمدهای نفتی، دولت‌های مختلف هرگز در مورد ضرورت اصلاح نظام مالیاتی کشور احساس نیاز نکرده و اقدامی جدی انجام نداده‌اند.

با این حال در این سال‌ها، هم موضوع تحریم‌ها و هم نوسان قیمت نفت در بازارهای جهانی دولت‌مردان را بر آن داشت تا سروسامانی به نظام مالیاتی کشور بدهند. رشد تکنولوژی و گسترش سریع دنیای کامپیوتر و اینترنت این امکان را فراهم کرده است که با آماده‌سازی زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، نظام مالیاتی کشور در مسیر شفافیت، کارایی و عدالت حرکت کند.

هوشمندسازی اقتصاد به طور کلی و هوشمندسازی نظام مالیاتی کشور به طور خاص در دستور کار قرار گرفته و اقداماتی در این راستا انجام گرفته است. هرچند هنوز همه برنامه‌های مرتبط با اصلاح نظام مالیاتی به مرحله اجرا درنیامده، اما آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که روند درآمدهای مالیاتی در یک سال گذشته افزایشی بوده است.

هرچند بخشی از این افزایش به خاطر حمایت‌های مالیاتی دولت در جریان همه‌گیری کرونا بوده است، اما اقداماتی نظیر هوشمندسازی و جلوگیری از فرار مالیاتی نیز در این مورد بی‌تأثیر نبوده است.

بر اساس گزارشی که از سوی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده، درآمدهای مالیاتی طی نیمه نخست ۱۴۰۰ با افزایش ۶۲.۵ درصدی نسبت به نیمه نخست ۱۳۹۹، به حدود ۱۳۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.

افزایش درآمدهای مالیاتی دولت

طبق گزارش منتشر شده 2 بخش مهم درآمدهای مالیاتی، مالیات‌های مستقیم و مالیات کالاها و خدمات است که این دو جزء هم در نیمه نخست ۱۴۰۰ در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل به ترتیب با افزایش ۵۸ و ۷۰ درصدی همراه بوده‌اند.

افزایش درآمدهای مالیاتی دولت

همچنین طی بازه زمانی مورد بررسی، یعنی از فصل چهارم ۱۳۹۷ الی فصل دوم ۱۴۰۰، روند عمومی فصلی درآمدهای مالیاتی افزایشی است. به استثنای تابستان ۱۳۹۹ که به دلیل رکود فعالیت‌های اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا افت فصلی درآمدهای مالیاتی اتفاق افتاد، در تابستان ۱۴۰۰ برای دومین فصل پیاپی درآمدهای مالیاتی افزایش یافت و به ۸۰ هزار میلیارد تومان رسید که این رقم نسبت به فصل قبل با افزایش حدود ۳۶ درصدی و نسبت به فصل مشابه سال قبل بیش از 2 برابر شده است.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
قیمت اینترنت برخی اوپراتورها افزایش یافت

 این افزایش قیمت ها بین 30 تا 50 درصد در اپراتورهای مختلف متغیر است. این افزایش...

تاریخ معرفی ایسوس ROG Phone 7 مشخص شد

 پیش از این گزارش شده بود که ایسوس درحال کار بر روی سری جدید گوشی‌های هوشمند...

مایکروسافت لغو عرضه‌ Redfall روی پلی‌استیشن 5 را تکذیب کرد

شرکت مایکروسافت (Microsoft) اعتقاد دارد که نه‌ تنها جلوی انتشار هیچ بازی برای پلی...

بیشترین کلمات جستجو شده گوگل در سال ۱۴۰۱ توسط کاربران ایرانی

با پایان سال ۱۴۰۱ باید بیشترین کلمات جستجو شده در گوگل را مرور کنیم. در ادامه...

عربستان سعودی قصد دارد در شرکت فضایی اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند

عربستان سعودی قصد دارد در یک همکاری با اسپیس‌ایکس، به‌عنوان سرمایه‌گذار در...

هوش مصنوعی ChatGPT حالا می‌تواند با کمک افزونه‌ها به اینترنت دسترسی داشته باشد

OpenAI در خبری اعلام کرد که ChatGPT حالا از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کند و می‌تواند...

تیک‌های آبی سیستم قدیمی توییتر در روز دروغ اول آوریل حذف می‌شود

 توییتر در خبری اعلام کرده است که از 1 آوریل (12 فروردین) تیک‌هایی آبی قدیمی...

تلسکوپ هابل برای اولین‌بار یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری را ثبت کرد

تلسکوپ هابل موفق به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری شد.

به‌روزرسانی واتس‌اپ با دو قابلیت جدید؛ مدیریت گروه‌ها آسان‌تر می‌شود

واتس‌اپ آپدیتی شد و حالا افزون بر امکان مشاهده گروه‌های مشترک خود با دیگر...

گوشی جدید نوکیا معرفی شد

 بر اساس خبرهای جدید، امروز شرکت نوکیا به صورت رسمی از گوشی هوشمند Nokia C12 Pro...