کد خبر:1352597
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

تعرفه های اینترنت برای سال آینده باید بازنگری شود | امسال افزایش قیمت اینترنت نداشتیم

تعرفه های اینترنت برای سال آینده

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهم در بررسی بودجه همراهی کنند تا موانعی که برای توسعه ارتباطات در کشور ایجاد شده بود، در بودجه ۱۴۰۱ تکرار نشود، گفت: مردم ما شایسته سرعت‌های چندصد مگابیتی هستند و لازمه‌اش این است که یا دولت سرمایه‌گذاری کند، یا اجازه دهد بخش خصوصی نفس بکشد و بتواند خودش را بازسازی کند.

 عیسی زارع‌پور امروز در آیین بهره‌برداری از پروژه‌های شرکت مخابرات ایران، درباره موضوع اصلاح تعرفه‌های حوزه ارتباطات بیان کرد:‌ «بحث اصلاح مدل اقتصادی در شبکه کشور در دست بررسی است، اما موضوع این است که بر اساس بودجه سال ۱۴۰۰ وزارت ارتباطات اجازه هیچ‌گونه افزایش قیمتی در حوزه پهنای باند و اینترنت تا پایان سال نخواهد داد، ولی با توجه به نرخ تورمی که در دو سال گذشته در کشور بوده حتما این تعرفه‌ها باید در سال آینده بازنگری شود وگرنه حوزه ICT کشور در بخش ارتباطات امکان سرمایه‌گذاری را از دست می‌دهد.»

زارع‌پور ادامه داد: «طرح ما در این زمینه ارائه شده و در حال بررسی است و رگولاتوری روی مدل اقتصادی کار می‌کنند که زنجیره تولید تا توزیع محتوا را در کشور در بر می‌گیرد و پیش‌بینی کنیم که هم حوزه ارتباطات و هم مردم از این اصلاح تعرفه سود ببرند. کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مورد تعرفه بخشی از خدمات تلفن ثابت تصمیماتی گرفته است که این موضوع منوط به تأیید ستاد تنظیم بازار خواهد بود که اول سال بعد در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تنها راه‌حل مشکل اینترنت، توسعه ارتباطات ثابت است، گفت: «در این پروژه مخابرات می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد. مخابرات به عنوان یک‌ سرمایه بزرگ ملی سر کار بیاید و نقش خود را در این پروژه راهبردی و مهم ایفا کند. با ظرفیتی که در مخابرات وجود دارد، می‌توان با این مهم رسید اما لازمه‌اش این است که در مخابرات هم اتفاقاتی بیفتد.»

وی با اشاره به تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ بیان کرد: «از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهم که در بررسی بودجه همراهی کنند تا اتفاقاتی که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ افتاد و موانعی برای توسعه ارتباطات در کشور ایجاد کرد، تکرار نشود. از جمله عدم امکان اصلاح تعرفه‌ها. تنها حوزه‌ای که در این مدت امکان افزایش تعرفه را نداشت، ارتباطات بود. نیاز بیش از گذشته شده و هزینه‌ها به‌شدت افزایش پیدا کرده و طبیعتا وقتی درآمد ثابت بماند یا حتی کاهش پیدا کند، توسعه مشکل پیدا می‌کند.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: ما از نمایندگان خواهش کردیم که چنین احکامی در بودجه ۱۴۰۱ تکرار نشود و اجازه دهند که حوزه ارتباطات مسیر تخصصی و طبیعی خود را طی کند که ما شرمنده مردم نشویم و وضعیت ارتباطات از چیزی که هر روز کیفیتش کاهش پیدا می‌کند، تغییر کند. نگاه ما این است که سرعت دسترسی مردم به چندصد مگ برسد، مردم ما شایسته سرعت‌های بالا هستند، این لازمه‌اش این است که یا دولت دست در جیبش کرده و اقدام به سرمایه‌گذاری کند، یا اجازه دهد بخش خصوصی نفس بکشد و بتواند خودش را بازسازی کند.»

یکی از گام‌های بزرگ مخابرات، اجرایی کردن مصوبه بیت‌استریم است

زارع‌پور با بیان اینکه اکنون رتبه ایران در حوزه ارتباطات ثابت حدود ۱۴۰ است و این، روند اشتباه در ۱۰ سال گذشته را نشان می‌دهد، افزود: «مخابرات می‌تواند در این حوزه نقش کلیدی ایفا کرده و به بخش خصوصی نیز میدان دهد. یکی از گام‌های بزرگ مخابرات اجرایی کردن مصوبه بیت‌استریم است که قرارداد آن مدتهاست بسته شده و این یکی از ده‌ها نمونه‌ای است که مخابرات می‌تواند آن را تا جایی پیش ببرد. باید موانع از سر راه شرکت مخابرات برداشته شود تا بتواند وظیفه ملی خود را در قبال توسعه شبکه ملی اطلاعات ایفا کند.»

بیشتر بخوانید: کاهش سرعت اینترنت از ٩ شب به بعد بر اثر ضعف زیرساخت هاست

وی ادامه داد: «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در کنار شرکت مخابرات است و هر کاری که نیاز باشد را انجام می‌دهد. امروز که ۲۰۰۰ میلیارد پروژه افتتاح می‌کنیم مردم باید شاهد افزایش شاخص‌های کیفی باشند وگرنه برگزاری جلسات و افتتاح اگر منجر به نتیجه نشود، تنها ایجاد زحمت است. نتیجه مطلوب زمانی به‌دست می‌آید که مردم پس از افتتاح پروژه‌ها باید احساس رضایت کرده و گله و شکایت‌هایشان کمتر شود و مخابرات هم به واسطه اعتماد مردم می‌تواند کیفیت شبکه ارتباطی کشور را ارتقاء دهد.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در سخنان خود با تاکید بر اینکه فناوری اطلاعات امروزه زندگی بشر را زیر و رو کرده و تصور زندگی بدون فناوری اطلاعات برای تمام مردم وحشتناک است، گفت: «در چنین شرایطی راهبرد دولت مردمی و دولت تحول‌خواه سیزدهم این است که از این فناوری به عنوان یک فرصت استفاده کرده و کارها را برای مردم تسهیل کند تا تحولی در شان مردم کشور رقم بزند. نگاه دولت سیزدهم نگاه فرصت‌ساز و ایجابی به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.»

زارع‌پور با بیان اینکه زیرساخت شبکه ارتباطی کشور، شبکه ملی اطلاعات است، افزود: «تکالیف کلانی از سوی مرکز ملی فضای مجازی در قالب سند معماری شبکه ملی اطلاعات اعلام شده که تحقق بیش از ۷۵ درصد آن به وزارت ارتباطات مربوط است. شبکه ملی اطلاعات دو بال دارد که بال نخست ایجاد شبکه پرسرعت و با کیفیت و امن در سراسر کشور است. در این شبکه باید شرایط طوری باشد که پیام‌های ما از بستر ارتباطی کشور خارج نشود و با استفاده از بستر ارتباطی خودمان به دست مخاطب برسد.»

وی ادامه داد: «بال دیگر شبکه ملی اطلاعات، ارائه خدمات خوب بومی بر بستر شبکه است. تکالیف بسیار متنوعی در سند شبکه ملی اطلاعات برای وزارت ارتباطات پیش‌بینی شده تا هر آنچه که مردم نیاز دارند را به آن‌ها ارائه کنیم. اولین بخش این خدمات این است که ظرف مدت سه سال، تمام خدمات دولتی به صورت هوشمند در دسترس مردم قرار بگیرد. بخش دوم خدمات بخش خصوصی است و دسته سوم، خدمات پایه از جمله موتورهای جست‌وجو و پیام‌رسان است. ما باید با ارائه این خدمات، طعم شیرین فناوری را به مردم بچشانیم.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «ما هر چقدر در کشور خدمات ارائه دهیم، اما کیفیت اینترنت مناسب نباشد، کاری از پیش نخواهیم برد. برای تحقق تمامی اهداف گفته شده نیازمند توسعه مداوم ارتباطات در کشور هستیم و باید به سرعت عقب‌ماندگی شبکه پهن‌باند ثابت برطرف شود. هدف‌گذاری ما برای توسعه ارتباطات ثابت، راه‌اندازی ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری است، زیرا فشار مضاعف بر شبکه ارتباطی کشور سبب شده کیفیت شبکه پهن‌باند سیار کاهش پیدا کند. مخابرات به عنوان یک سرمایه بزرگ ملی باید پای کار بیاید و نقش خود را در تکمیل شبکه ملی اطلاعات ایفا کند.»

طرح صیانت از ابتدا نباید رسانه‌ای می‌شد

زارع‌پور همچنین در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران، درباره نظر این وزارتخانه درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی گفت: «ما به طور مفصل با نمایندگان مجلس تعامل داشته‌ایم. در حال حاضر بررسی طرح صیانت در کمیسیون مشترک صورت خواهد گرفت و نظرات خود را نیز اعلام کرده‌ایم. ما به دنبال اصلاح طرح صیانت هستیم. با توجه به ظرفیت موجود در مجلس، معتقدم اتفاقات خوبی برای مردم رقم خورد. در عین ساماندهی فعالیت‌ها در فضای مجازی، نگرانی کسب‌و کارها و مردم در خصوص این طرح نیز برطرف شود.»

وی تاکید کرد: «مرجع تخصصی بررسی این طرح، مجلس شورای اسلامی ایران است و وزارت ارتباطات اصلاحات خود را به همین مرجع داده است. اتفاقی که از نظرم از ابتدا اشتباه رخ داد، این بود که بحث را رسانه‌ای کردند. در حالی که این بحث باید در لایه نخبگانی حل شود، اما تبدیل به دغدغه و نگرانی برای تمام مردم شد. تاکید بر این است که به جای تلاطم‌های اجتماعی، بحث در فضای کارشناسی و نخبگانی بررسی شود تا مصوبه‌ای با اشکال شکل نگیرد. همچنین مهم است که منافع مردم، کسب‌وکارهای اینترنتی و فضای کلی مجازی کشور دچار مشکل نشود.»

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که چرا وزارت ارتباطات نسخه پیشنهادی خود را رسما منتشر نکرده، گفت: «نسخه پیشنهادی وزارت ارتباطات به مرجع رسیدگی به طرح یعنی مجلس شورای اسلامی ارسال شده است. البته در حال حاضر تعداد نسخه‌های طرح به قدری زیاد شده که نمی‌دانم اکنون در حال بررسی کدام یک هستند.»

تشکیل کارگروهی برای بررسی کیفیت اینترنت

زارع‌پور با اشاره به تلاش وزارت ارتباطات برای افزایش کیفیت اینترنت، گفت: برای بررسی مسائل مربوط به کیفیت اینترنت، کارگروهی تشکیل شده و آن‌ها را مامور کرده‌ایم تا در حوزه ارتباطات سیار و ثابت، نقاطی که نیاز به بهبود دارد را شناسایی کرده و مشکلات آن‌ها را رفع کنند. پروژه‌هایی که امروز افتتاح شد نیز می‌توانند کیفیت اینترنت را تا حدودی بالا ببرد. امیدواریم با این اقدامات مردم بهبود کیفیت اینترنت را مشاهده کنند.

وی درباره ارائه خدمات کاربردی بر بستر شبکه ملی اطلاعات، بیان کرد: «راه‌اندازی خدمات پایه کاربردی باید با کمک بخش خصوصی انجام شود، چرا که دولت ظرفیت لازم برای این کار را ندارد. بخش خصوصی باید این اتفاق را رقم بزند. همانطور که شاهد هستیم در حوزه خرید و فروش کالا و حمل و نقل بخش خصوصی آستین بالا زده و اتفاقات خوبی رخ داده است. در کارگروه خدمات شبکه ملی اطلاعات، مدلی را پیشنهاد کردیم تا بر اساس آن، تمام خدمات دولتی، عمومی، بخش خصوصی و پایه کاربردی با یک مرتبه احراز هویت در اختیار مردم قرار بگیرند. پنجره هوشمند شبکه ملی اطلاعات یکی از اقداماتی است که در همین راستا انجام خواهد شد.»

بیشتر بدانید: طرح ترانزیت دیتا افتتاح می‌شود

اختلال در شبکه‌های اجتماعی بدون دستور قضایی، مشمول جریمه است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوالی درباره اختلالی که اپراتورها در دسترسی به اپلیکیشن کلاب‌هاوس ایجاد کردند و حکم دیوان عدالت اداری، گفت: «مصوبه درباره این پلتفرم نیست و هیات دولت مصوب کرده است هرگونه اختلال در شبکه‌های اجتماعی بدون دستور قضایی، مشمول جریمه است. این مسئله در دیوان عدالت اداری بررسی می‌‎شود. اپراتورها به این حکم اعتراض کردند و در حال طی کردن مراحل قانونی هستند.»

زارع‌پور ادامه داد: «ما به دنبال اعمال فشار غیرمنطقی بر اپراتورها نیستیم و هیچ اپراتوری حق ندارد سر‌خود بخواهد اعمال محدودیت برای هر پلتفرم یا مشترک داشته باشد. این یک قاعده است و ما با قاطعیت با آن برخورد می‌کنیم. اما از سوی دیگر نگاه سیاست زده به موضوعات این‌چنینی را در حوزه تخصصی ICT قبول نداریم و معتقدیم در مورد پلتفرم‌های فیلترشده، مسدودسازی باید صورت بگیرد.»

تمرکزمان را به‌جای VDSL روی فیبر نوری گذاشته‌ایم

وی با اشاره به تصمیم برای پروژه VDSL با توجه به برنامه‌ریزی این وزارتخانه برای توسعه فیبر نوری، بیان کرد: «کمتر از ۱۰ درصد مشترکان اینترنت ثابت از سرویس VDSL استفاده می‌کنند و این تکنولوژی در دنیا نیز کم کم به انتها رسیده و کشورها به سمت تکنولوژی‌های جدید می‌روند. بر این اساس ما نیز تمرکزمان را روی پرسرعت‌ترین تکنولوژی ارتباطات ثابت که همان فیبر است گذاشته‌ایم و قصد داریم، اما اگر در گام آخر فیبرکشی مشکلات فنی وجود داشت، از مسیر VDSL استفاده خواهیم کرد.»

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
دانشگاه‌های عربستان دانشمندان را به تغییر وابستگی سازمانی تشویق می‌کنند؛ گاهی با پول نقد

 به نقل از نیچر، مؤسسه‌های پژوهشی عربستان سعودی گاهی در ازای پول نقد و اغلب...

طرح آزمایشی تغییر در سهمیه‌بندی سوخت؛ بنزین آزاد هم سهمیه‌بندی می‌شود؟

حدود یک‌سال پیش یعنی در شهریورماه 1401، سهمیه بنزین آزاد در کارت‌های سوخت از...

آیفون 14 پرو و پرو مکس محبوب‌ترین پرچمدارهای فصل اول 2023 در بازار جهانی شدند

طبق آمار شرکت کانالیس، آیفون 14 پرو، 14 پرو و 14 پرفروش‌ترین گوشی‌های پرچمدار...

گوگل روی دومین گوشی تاشوی خود کار می‌کند

یکی مدیران گوگل تأیید کرده که دومین موبایل تاشوی این شرکت درحال ساخت است.

سرقت کابل‌های مخابراتی تبدیل به رویه شده است

طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سرقت کابل های مخابراتی در برخی از...

مدیرعامل انویدیا: با هوش مصنوعی حالا هر کسی می‌تواند برنامه‌نویس باشد

مدیرعامل انویدیا در رویداد کامپیوتکس 2023 اعلام کرد که به لطف هوش مصنوعی امروز...

تصویر روز ناسا؛ راه شیری بر فراز سرزمین عجایب فیروزه‌ای

دلیل تابش آبی‌رنگ دریا، پلانکتون‌ها هستند.

مشخصات گلکسی S23 FE فاش شد

بر اساس آنچه منابع آگاه می‌گویند، گوشی گلکسی S23 FE سامسونگ پردازنده‌ی...

ایلان ماسک می‌گوید توییتر در برابر تلاش دولت‌ها برای سانسور محتوا، چاره‌ای جز تبعیت نداشته است

گزارشی تازه می‌گوید نرخ رسیدگی به درخواست سانسور محتوا توسط دولت‌ها در دوره...

دی‌ان‌ای تصمیم‌گیری کشف شد

پژوهشگران آمریکایی در بررسی روی موش‌ها دریافتند که یک ژن ویژه در تصمیم‌گیری...