کد خبر:1342327
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

چگونه خزانه دولت سیزدهم ۱۰۰ روزه پر شد؟

خزانه دولت سیزدهم ۱۰۰ روزه پر شد

نه تنها خزانه دولت، اکنون در دولت سیزدهم از بحران خالی بودن عبور کرده بلکه دولت رییسی با واردات بیش از ۱۰۰ میلیون دُز واکسن نشان داد توانایی گذر از مشکلات را دارد.

برخی اقتصاددانان پس از اینکه دولت سیزدهم آغاز به‌ کار کرد، به شدت نگران وضعیت ارزی و خزانه کشور بودند؛ وضعیتی که در شرایط بحرانی کرونا و نیاز برای واردات واکسن، می‌توانست شروع بحران‌های جدی‌تری باشد. اما دولت سیزدهم با برنامه‌ریزی دقیق اقتصادی، ضمن واردات بیش از ۱۰۰ میلیون دُز واکسن، نشان داد که می‌تواند شرایط اقتصادی را بهبود بخشد.

در این میان اما یک واقعیت انکارناپذیر وجود داشت و آن هم وضعیت بحرانی خزانه بود؛ شاید شنیدن واژه خزانه خالی یادآور دورانی باشد که کشور در حال مذاکره با نمایندگان ۱+۵ بود و مقام ارشد اجرایی کشور با اشاره به خالی بودن خزانه، تاثیری قابل تامل در وضعیت مذاکرات داشت.

با این حال دولت آیت‌الله رییسی از یک واقعیت غیرقابل انکار سخن گفت؛ خزانه‌ای که اعتبارات آن بدون دقت صرف شده بود و حالا در شرایط نیازمندی کشور به واردات فوری واکسن می‌توانست زنگ خطری جدی باشد.

رییسی ۶ آبان‌ماه گذشته در دیدار با مجمع نمایندگان تهران به این مساله اشاره و تصریح کرد که «در روزهای نخست آغاز به کار وقتی می‌خواستیم حقوق مردادماه را پرداخت کنیم، اعتباری در دسترس نبود و هم‌اکنون ماهانه به طور متوسط ۱۰ هزار میلیارد تومان سررسید هزینه‌های دولت قبل را می‌پردازیم.»

در همین شرایط دولت با تامین منابع مختلف ارزی و پولی نه تنها حقوق کارمندان را پرداخت، بلکه پیروز میدان مهار کرونا با واردات جدی واکسن شد. 

عبور از خزانه خالی با روش‌های عبور از تحریم در دولت سیزدهم

آیت‌الله رییسی بیش از یک ماه بعد از شرایط جدید خزانه سخن گفت؛ اظهاراتی که نشان می‌داد دولت سیزدهم در مدت کوتاهی با توسل به روش‌های عبور از تحریم، مانند صادرات میعانات گازی و ... نه تنها از خزانه خالی عبور کرده، بلکه قرض‌های سرسام‌آور گذشته از خزانه را نیز پرداخت می‌کند.

یکی از اقتصاددانان تاکید داشت که به جای عنوان خزانه خالی از عنوان خزانه مقروض استفاده شود و امروز دولت در کنار پرداخت حقوق و دستمزد، ماهانه ۱۰ هزار میلیارد تومان سررسید فاکتورهای گذشته را می‌پردازد؛ با وجود همه این مشکلات تلاش شده تا درآمدهای کشور و صادرات نفت و میعانات افزایش یابد، همچنان‌که میزان صادرات در این مدت ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است. اظهارات آیت‌الله رییسی در جمع دانشجویان نشان می‌داد حالا با تلاش دولت، دیگر خزانه خالی نیست.

 

در این میان محمدباقر نوبخت رییس پیشین سازمان برنامه و بودجه در صفحه شخصی خود در اظهارنظری قابل تامل نوشت: «چرا در حال ‌مذاکره با کشورهایی که با ایران در جنگ اقتصادی هستند، برخی از مسوولین، اقتصاد کشور را در حال ورشکستگی نشان داده و در بیان مشکلات بزرگنمایی می‌کنند؟»

این اظهارات نوبخت در حالی عنوان می‌شود که دولت سیزدهم از واژه خزانه خالی و مقروض در شرایطی استفاده کرد که ارز مورد نیاز برای واردات میلیون‌ها دُز واکسن تامین شده و وضعیت ارزی کشور به نقطه مطلوبی رسیده است. 

مذاکره کنندگان در مسیر توافق با ایران

بدون شک طرف‌های مذاکره کننده با ایران با رصد دقیق اقدامات دولت سیزدهم و توانایی آن برای عبور از برخی تنگناهای ارزی، به این نتیجه رسیده‌اند که باید مسیر توافق با ایران را با سرعت بیشتری طی کنند. 

شاید اگر اعلام مشکلات موجود در منابع مالی کشور در شرایط عملکردی نامناسب دستگاه اجرایی کشور صورت می گرفت، برخی انتقادات به استفاده از واژه «خزانه خالی و مقروض» وارد بود، اما با وجود عملکرد دولت سیزدهم، حالا وضعیت خزانه از بحران خارج شده و در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

منبع: ایرنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
وقتی مایکروسافت ویندوز کامپیوتر شما را کرک می‌کند!

تصور کنید یک نسخه اورجینال ویندوز را خریداری کرده‌اید و برای فعال کردن...

احراز هویت دومرحله‌ای توییتر از طریق پیامک از امروز دیگر رایگان نیست

البته کاربران همچنان می‌توانند از برنامه‌های دیگر مانند Google Authenticator برای...

کفی های کفش هوشمند می شوند

 این که آیا شما یک ورزشکارید یا دچار درد پا هستید، مهم است چراکه می توانید...

میهمانی عیدانه شاد، با ایران شاد

برنامه‌های ویژه تحویل سال در شاد اعلام شد.

عیدی اول نوروز 1402 با بسته‌های عیدانه همراه اول

بسته‌های متنوع و بی‌‎سابقه عیدانه همراه اول به مناسبت نوروز 1402 اعلام شد.

ایسوس مانیتور گیمینگ جدیدی را معرفی کرد

 ایسوس ROG مانیتور گیمینگ ROG Swift QHD OLED (با کد مدل PG27AQDM) را معرفی کرده است که نرخ...

نمایشگرهای OLEDoS هدست واقعیت ترکیبی اپل توسط سونی و ال‌جی ساخته خواهد شد

در گزارش جدیدی گفته شده است که نمایشگرهای با وضوح بالا OLEDoS هدست واقعیت ترکیبی...

ماسک چه نقشه‌ای برای توییتر در سر دارد؟

ایلان ماسک برنامه‌های بزرگی برای آینده‌ی توییتر دارد. شبکه‌ی اجتماعی...

مایکروسافت قصد دارد تغییر برنامه‌های پیش‌فرض ویندوز 11 را برای کاربران آسان‌تر کند

 مایکروسافت با اعمال تغییراتی در ویندوز ۱۱، تنظیم برنامه‌‌های پیش‌فرض و...

هوش مصنوعی ChatGPT کمی ترسناک است و در آینده بسیاری از مشاغل را نابود می‌کند

سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، در مصاحبه جدیدی اعتراف کرد که از ChatGPT می‌ترسد و این...