کد خبر:1322597
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

برای خرید سهم به چه نکاتی باید توجه کرد؟

خرید یک سهم

یکی از مهم‌ترین نکات کلیدی برای خرید سهم بحث تعیین استراتژی سرمایه‌‌گذاری است. آیا شما با دید بلندمدت چند ساله قصد خرید یک سهم را دارید یا صرفا به دنبال نوسان‌‌گیری یا دید کوتاه مدت از بازار هستید؟

اگر تحلیلگر خوبی هستید یا از تحلیلگران خیلی خوبی مشاوره می‌گیرید، باز هم باید برای خودتان سیستم معاملاتی طراحی کنید و معاملات را براساس قوانین خاصی که برای خود وضع می‌کنید، انجام دهید.

برای خرید سهم به چه نکاتی توجه کنیم؟

از صنعت برتر انتخاب کنید

در میان صنایع مختلف، صنعتی را برگزینید که آینده روشنی دارد؛ به این منظور که در آینده بیشتر به آنها نیاز است، کمتر قابل تکثیرند و قابل واردات نیستند. توجه داشته باشید کشورهایی که از نظر صنعت جلوتر از ما هستند، بیشتر و ارزان‌تر و بهتر تولید نمی‌کنند؛ مانند نفت، فولاد و مس.

به راحتی نقد شود

سهامی را انتخاب کنید که برای فروش آن مشکلی نداشته باشید. نمودار تکنیکال سهامی را که می‌خواهید بخرید، بررسی کنید. چند روز این سهام در صف فروش مانده است؟ سهامی که نتوانید راحت آن را نقد کنید، زیان‌ده خواهد بود.

حقوقی خوبی داشته باشد

در مطلب آموزش تابلوخوانی بورس به شما آموزش داده بودیم که چطور حقوقی و حقیقی سهام را مشخص کنیم. بررسی کنید در بازه زمانی چند ماه گذشته، حقوقی چقدر سهام را از صف فروش نجات داده است.

P/E سهم را چک کنید

بررسی کنید P/E یک سهام از هم‌گروهی‌هایش بیشتر نباشد. هر چقدر P/E یک سهام کمتر از میانگین هم‌گروهی‌هایش باشد، احتمال اینکه سهام به آن سمت میل کند، بیشتر است.

میزان پرداخت سود نقدی سهم چقدر است؟

هر شرکتی که پیشنهاد پرداخت سود نقدی بالاتری داشته باشد، بهتر است. سعی کنید سهامی را انتخاب کنید که پیشنهاد پرداخت سود نقدی بالاتر از ۸۰ درصد داشته باشد. البته ممکن است شرکت‌ها در مجمع به وعده‌های خود عمل نکنند. باید به عملکرد گذشته سهم نیز در انجام وعده‌های خود توجه کنید.

سهامی را بخرید که به کف قیمت رسیده است

هر سهمی را که مورد توجه قرار دهید، یک سقف قیمت و یک کف قیمت دارد. زمانی به یک سهم وارد شوید که در وضعیت کف قیمتی است و این کف و سقف متناسب با زمان و وضعیت سهم و گزارش آن متغیر است و با تجربه به‌دست می‌آید.

اخبار حوزه سهام را بخوانید

وجود عوامل سیاسی و اقتصادی که از کنترل سرمایه‌گذاران و سهامداران خارج است، می‌تواند در خرید یک سهام تاثیرگذار باشد. عواملی مانند نرخ تورم و بيكاری جزو مهمترین عوامل تاثیرگذار در بازار بورس محسوب می‌شوند. عوامل سياسی-اجتماعی بخصوص رخدادهای مهم سياسی از عواملی هستند که می‌توانند تاثیرات مثبت یا منفی در بازار بورس بگذارند.

به سهام شناور توجه کنید

سهمی را انتخاب کنید که میزان سهام شناور آزاد آن بالای 10 یا 15 درصد باشد. البته سهامی هم که میزان شناور آزاد آن خیلی زیاد باشد، خوب نیست و بهتر است سهمی را انتخاب کنید که حداقل 3 حقوقی خوب داشته باشد.

در پایان توجه کنید که شما مسئول سرمایه خود هستید و با اینکه گرفتن مشاوره از افراد متخصص در زمینه بورس کار درستی است، در نهایت این شما هستید که باید تصمیم به خرید یا فروش سهام بگیرید.

در این مطلب تلاش کردیم مهمترین نکات پیرامون خرید سهم را به طور خلاصه برایتان شرح دهیم. شما هنگام خرید سهام به چه نکاتی توجه می‌کنید؟

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
یک آیفون نسل اول آکبند با استیکر Lucky You با قیمت 40 هزار دلار فروخته شد

این آیفون آکبند با قیمتی 67 برابر بالاتر از قیمت اصلی در سال 2007 به فروش رسیده...

چت‌بات هوش مصنوعی Bard به‌زودی به مدل زبانی پیشرفته‌تری ارتقا می‌یابد

به گفته سوندار پیچای، چت‌بات هوش مصنوعی Bard به‌زودی از مدل LaMDA، به مدل PaLM...

جیمیل ۱۹ ساله شد

 گوگل از سرویس Gmail نوزده سال پیش در چنین روزی رونمایی کرد.

ساخت یک باتری جدید مبتنی بر آب بدون فلز

یک باتری جدید مبتنی بر آب می‌تواند به کاهش وابستگی به لیتیوم برای ذخیره...

خودکشی یک مرد پس از 6 هفته صحبت با چت‌بات

یک مرد بلژیکی 6 هفته پس از صحبت درباره تغییرات اقلیمی با یک چت‌بات هوش مصنوعی...

آیا ممکن است سیاره‌ای کاملاً از ماده تاریک تشکیل شده باشد؟

ستاره‌شناسان می‌گویند احتمالاً سیاره‌هایی فراخورشیدی از جنس ماده تاریک...

برترین نوآوری‌های سال ۲۰۲۲ چه بودند؟

طی چند سال گذشته، شیوع همه‌گیری کرونا و اعمال محدودیت‌ها در زندگی روزمره...

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری روشی برای ذخیره‌سازی داده‌ها و نگهداری از آنها، ارائه نسخه وب...

۶ دلیل برای اینکه در گوشی نباید از کارت حافظه استفاده کنید

طی سال‌های گذشته روز‌به‌روز شمار گوشی های اندرویدی که از کارت حافظه...

کشف یک سیاره فراخورشیدی ۱۳ برابر مشتری

ستاره‌شناسان هنگام بررسی انبوه داده‌های تولید شده توسط کاوشگر TESS ناسا به یک...