کد خبر:1339241
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

هزینه تیم ۴۰ نفره مذاکره کننده ایران در وین چقدر می‌شود؟

هزینه تیم ۴۰ نفره مذاکره کننده ایران

امروز ۸ آذر دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین برگزار می‌شود. این مذاکرات در هتل کوبورگ انجام می‌گیرد که پیش از این نیز تیم‌های هسته‌ای ایران و طرف‌های دیگر برجام در آن مذاکره کرده بودند و بالکن اتاق VIP آن بسیار مورد توجه قرار گرفته بود.

تیم ایرانی مذاکرات برجام ۴۰ نفره است

ظاهرا تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران این بار در یک ترکیب ۴۰ نفره به وین سفر کرده است. استفانی لیختنشتاین خبرنگار اتریشی در توییتر خود نوشته شنیده‌ام تعداد اعضای هیات مذاکره کننده ایران ۴۰ نفر است. برخی تعداد بالای اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای را نشانه عزم جزم ایران برای بازگشت به برجام تلقی کرده‌اند، اما شواهدی وجود دارد که خلاف این فرضیه را ثابت می‌کند.

مبدعان دیپلماسی «مذاکره برای مذاکره» در راس هیات مذاکره‌کننده

«علی باقری کنی» سرتیم مذاکره کنندگان هسته‌ای ایران و معاون سیاسی وزارت خارجه دولت رئیسی، در واقع معاون سعید جلیلی در شورای عالی امنیت ملی در سال‌های ۸۷ تا ۹۲ بود. در این دوره سعید جلیلی مسئولیت مذاکرات هسته‌ای ایران را برعهده داشت. دورانی که به «مذاکره برای مذاکره» معروف است.

سعید جلیلی بیش از ۵ سال با طرف غربی مذاکره کرد و نتیجه این مذاکرات مستمر چیزی جز قطعنامه‌های پی در پی علیه ایران در شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل نبود.

حضور منتقد برجام در تیم مذاکره کننده

علاوه بر باقری کنی، خبر‌های بد دیگری نیز از تیم مذاکره کننده هسته‌ای دولت ابراهیم رئیسی به گوش می‌رسد. برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که «مهدی محمدی» ستون نویس رونامه کیهان به عنوان کارشناس در کنار علی باقری کنی به وین سفر کرده است. محمدی از منتقدان سرسخت برجام است.

او سال‌ها دبیری گروه سیاسی روزنامه کیهان را بر عهده داشته و در زمان دبیرکلی سعید جلیلی در شورای عالی امنیت ملی، به عنوان نیروی رسانه‌ای به تیم هسته‌ای او اضافه شد.

تیم ۴۰ نفره مذاکرات برجام در وین

کیهان برجام را خسارت محض می‌داند و محمدی هرگز ابایی از بیان انتقادات تند علیه توافق هسته‌ای نداشته. او در کانال تلگرامی خود تحت عنوان «عقل سرخ» برخی باور‌های خود درباره برجام را بازگو کرده است. او معتقد است هر نوع ابتکار دیپلماتیک در این مقطع حساس باید متمرکز بر لغو پایدار و واقعی تحریم‌ها باشد.

رویکردی که به باور کارشناسان به بن بست مذاکرات وین جدید منجر خواهد شد. ایران خواستار لغو یکباره همه تحریم‌ها و راستی آزمایی لغو تحریم‌ها به عنوان پیش شرطی برای بازگشت به تعهدات هسته‌ای‌اش است.

ایران از مذاکرات احیای برجام به عنوان پوشش برنامه‌های هسته‌ای استفاده نکند

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به این رویکرد واکنش نشان داده و در تازه‌ترین مصاحبه خود تأکید کرده اگر ایران قصد داشته باشد از مذاکرات احیای برجام به عنوان پوششی برای برنامه‌های هسته‌ای خود استفاده کند، ایالات متحده فشار‌ها بر این کشور را افزایش خواهد داد و «در آن صورت هیچ‌کس نباید تعجب کند.»

مالی در ادامه اضافه کرده بود: «این [وضعیت] آنگونه نیست که باید باشد و ما بار‌ها به ایران به طور غیرمستقیم، چون مستقیما به ما گوش نمی‌کنند، گفته‌ایم که اگر خواهان نتیجه و رسیدن هرچه سریع‌تر به نتیجه هستند، راه بهتر این است که رو در روی ما بنشینند.»

عدم رویارویی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با آمریکا

در واکنش به سخنان مالی حسین شریعتمداری، سردبیر روزنامه کیهان، روز یکشنبه در مقاله‌ای، خواستار عدم رویارویی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با آمریکا شده و نوشت: «ادامه تحقیر آمریکا و مخالفت با نشست رو در رو با تیم هسته‌ای آن کشور، کمترین اقدامی است که از تیم هسته‌ای کشورمان انتظار می‌رود.».

موافقان برجام در تیم مذاکره کننده وین

اما یک خبر خوب، خبرگزاری ایرنا فهرستی از دیگر اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای را منتشر کرده که نشان می‌دهد برخی چهره‌های آشنا به برجام و موافق این توافق هم در هیات همراه علی باقری کنی حضور دارند. در این فهرست نام غلامرضا پناهی معاون امور ارزی بانک مرکزی، مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه، رضا نجفی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه دیده می‌شود.

رضا نجفی در زمان بسته شدن پرونده پی ام دی ایران، نماینده ایران در آژانس‌های بین المللی وین بود. غلامرضا پناهی در زمان امضای برجام عضو هیات مدیر بانک ملی ایران بود. او معتقد بود یکی ازنتایج برجام برقراری روابط کارگزاری بانک ملی با ۶۰ بانک بین‌المللی بوده است.

تجربه تلخ هیات‌های بزرگ مذاکره کننده

حافظه تاریخی ایرانی‌ها خاطره خوبی از هیات‌های پر جمعیت دیپلماتیک در سفر‌های خارجی ندارد. آخرین سفر محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور به نیویورک در سال ۱۳۹۱ به یکی از به یادماندنی‌ترین سفر‌های دیپلماتیک تبدیل شد! رئیس جمهور پیشین ایران با هیاتی ۴۰ نفره از همراهان به نیویورک سفر کرد. سفری که بر اساس برآورد‌های آن زمان ۱.۲ میلیارد تومان خرج روی دست دولت گذاشت و نتیجه‌ای جز صندلی‌های خالی سازمان ملل در زمان سخنرانی رئیس جمهور ایران نداشت.

این بار نیز در صورت صحت تعداد اعضای هیات ایرانی عازم وین، هزینه گزافی بر دوش دولت و ملت گذاشته شده است.

هزینه تیم ۴۰ نفره مذاکره کننده ایران در وین

کمترین قیمت اتاق‌های هتل کوبورگ برای این تاریخ از ۷۹۵ یورو شروع می‌شود که معادل ۲۵ میلیون تومان است. این رقم به معنای هزینه ۱ میلیارد تومانی برای هیات ۴۰ نفره مذاکرات هسته ای است. به این مجموعه باید هزینه رزرو اتاق‌های کنفرانس هتل و وعده‌های نهار و شام را هم اضافه کرد.

هتل کوبورگ مذاکرات وین

به همه این هزینه‌ها، باید حق ماموریت روزانه اعضای هیات همراه را هم اضافه کرد. در حال حاضر وزارت امور خارجه برای ماموریت‌های خارجی کارشناسان خود به صورت روزانه و به طور میانگین ۱۰۰ یورو پرداخت می‌کند. این رقم در مجموع برای هیات مذاکره کننده هزینه‌ای می‌شود بالغ بر ۴۰۰۰ یورو معادل ۱۲۶ میلیون تومان.

در کنار این هزینه‌ها باید هزینه بلیط هواپیما به وین را هم محاسبه کرد. یک سر پرواز از تهران به وین با هواپیمایی قطر که در حال حاضر تنها هواپیمایی این خط پروازی به شمار می‌رود دست کم ۵ میلیون تومان است. این رقم برای دو سر پرواز و ۴۰ نفر اعضای هیات، هزینه ۴۰۰ میلیون تومانی را در برخواهد داشت.

هزینه بلیط هواپیما به وین

هزینه گزاف هیات مذاکره کننده، زمانی توجیه پذیر است که سودی چندین برابر هزینه اش در پی داشته باشد. اتفاقی که دست‌کم در دوره‌های مذاکرات هسته‌ای تحت مدیریت تیم نزدیک به باقری کنی به ندرت رخ داده بود اما امید است این بار رخ دهد.

برگرفته از: رویداد24

نظرها

45 نظر

 1. ناشناس

  آفتابه لگن هفت دست ،
  شام وناهار هیچی…

  رای موافق 3
  رای مخالف 1
 2. اقای نتانیاهو ایرانی کیهان هم یک نماینده برای برهم زدن احتمالی برجام قاطی هیات نموده است که درموقع لزوم از ان درصورت عقدبرجام استفاده بشه مواظب نماینده نتانیاهو کیهانی باشیداسرارمذاکره را از اون مخفی کنید درجلسات حساس راهش ندید خلاصه مواظبش باشید،

  رای موافق 3
  رای مخالف 2
 3. ناشناس

  این تیم مذاکره کننده برای خوش گذرانی به وین رفتند و خیلی از اونایی که همراه این تیم بودند مسولیت عملی نداشته و شاید اسما به عنوان مسول فلان قسمت اعزام شده واز این تیم چهل نفره شاید خیلی ها اصلا صحبت نکردند فقط هزینه برای قشر ضعیف وبدبخت از فردا یه مبلغی روی فیش ها اضافه میشه تا هزینه های مسافرت این تیم از جیب مردم پرداخت بشه

  رای موافق 5
  رای مخالف 5
 4. ناشناس

  سلام باید بدانید که آنموقع که ظریف با تعداد کم از کارشناسان می رفتند مذاکره طرف غربی حدودا ۲۰۰ نفر همراه داشتند و تیم مذاکره کننده روحانی بخود می بالید که ۵ نفره حریف ۲۰۰ نفر شدند . نتیجه هم که دیدید

  رای موافق 5
  رای مخالف 9
  1. ناشناس

   تو چرا دفاع میکنی جیره خور

   رای موافق 3
   رای مخالف 0
   1. سیدعلی

    یک روزی خواهی فهمید که ظریف کی بود وچکار می‌تونست بکنه ولی نداشتن خواهی دید

    رای موافق 0
    رای مخالف 2
  2. ناشناس

   بله ماشالا برا هف پشتمون بسه مگه دعواس ک ۵ نفر حریف ۲۰۰ نفر شدن افتخاره

   رای موافق 0
   رای مخالف 0
 5. اگه به نفع مملکت کار کنن چهل نفر هم کمه ولی اگه مثل تیم قبلی به کشور صدمه بزنن یک نفر هم زیاده!

  رای موافق 5
  رای مخالف 7
  1. ناشناس

   دقیقا باید نتیجه را ببینیم
   تعداد مهم نیست و ما اطلاعی از برنامه دیپلماسی نداریم

   رای موافق 4
   رای مخالف 2
 6. احمدی سرایی

  البته این متن، زیر قیمت حساب کرده. چون معمولا دولتی ها هواپیما بیزینس کلاس سوار می شوند و در هتل هم اتاق نمی گیرند، سوییت می گیرند. به نظرم، حداقل بیش از دوبرابر این قیمت تمام شده است.

  رای موافق 9
  رای مخالف 0
  1. ناشناس

   یا فارس الجاز ادرکنی دیگه کی ظهور میکنید.
   خیلی متاسفم که هرکه اون بالا میره میشه امویان و خالدبن ولید یادشون میره چطورشد رفتن‌اون بالا خدایا به فریادمون برس چه جوری از سر پل صراط ردبشیم

   رای موافق 5
   رای مخالف 0
 7. ناشناس

  صد برابر هم هزینه کنند به اندازه یک هزارم خسارت یکی از اقدامات حسن روحانی نیست

  رای موافق 11
  رای مخالف 22
  1. ناشناس

   اینقد بدبختیم که توجیهاتمون برای گند زدن افراد این شده .

   رای موافق 2
   رای مخالف 0
  2. ناشناس

   سگ زرد برادرِشغاله

   رای موافق 1
   رای مخالف 1
 8. ناشناس

  با سلام
  بلاخره باید با قدرت پیش رفت تا یه نتیجه ی خوبی داشته باشه؛ انشالله موفق باشن. البته که کار سختی پیش رو دارن. دعا کنید پوزه شان را به خاک بمالن

  رای موافق 8
  رای مخالف 14
 9. ناشناس

  این یکی از هزینه های قابل دید دولت است ، هزاران برابر آن به شکل ناپیدا مصرف و یا گم می شود ولی پولی برای بیماران و کودکان ندارند !!

  رای موافق 11
  رای مخالف 1
 10. شهریاری

  اگرتیم ایران به مذاکرات نرود یک عده میگن اینها نمیخوان با دنیا ارتباط داشته باشند حالا که رفتند باز یک عده میگن چرا اینقدر هزینه کردند.خب هر کاری مقداری هزینه داره

  رای موافق 9
  رای مخالف 23

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
خروج کامل اینتل از بازار 5G؛ کسب‌وکار مودم‌های نسل پنجم به مدیاتک واگذار می‌شود

اینتل می‌گوید کار توسعه مودم‌های 5G را متوقف خواهد کرد تا تمرکز خود را روی...

پایان اشتراک ارزان گیم‌پس

مایکروسافت دیگر اشتراک ۱ دلاری گیم پس را ارائه نمی‌دهد و مشترکان جدید...

ایلان ماسک به دنبال مقصر افشای کد منبع توییتر در اینترنت

مطابق درخواستی که توییتر برای دادگاه فرستاده است، ظاهراً بخش‌هایی از کد...

رونمایی از مودم 5G اگزینوس مودم 5300 سامسونگ

مودم جدید سامسونگ با لیتوگرافی 4 نانومتری تولید شده و احتمالاً در تراشه پیکسل...

شکستن رکورد جهانی اکتشاف و سفر با بالون هوای داغ

 سایت بین المللی ناوبری ماهواره ای که پروازهای مختلف جهانی را ردیابی می کند...

قیمت اینترنت برخی اپراتورها افزایش یافت

 این افزایش قیمت ها بین 30 تا 50 درصد در اپراتورهای مختلف متغیر است. این افزایش...

تاریخ معرفی ایسوس ROG Phone 7 مشخص شد

 پیش از این گزارش شده بود که ایسوس درحال کار بر روی سری جدید گوشی‌های هوشمند...

مایکروسافت لغو عرضه‌ Redfall روی پلی‌استیشن 5 را تکذیب کرد

شرکت مایکروسافت (Microsoft) اعتقاد دارد که نه‌ تنها جلوی انتشار هیچ بازی برای پلی...

بیشترین کلمات جستجو شده گوگل در سال ۱۴۰۱ توسط کاربران ایرانی

با پایان سال ۱۴۰۱ باید بیشترین کلمات جستجو شده در گوگل را مرور کنیم. در ادامه...

عربستان سعودی قصد دارد در شرکت فضایی اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند

عربستان سعودی قصد دارد در یک همکاری با اسپیس‌ایکس، به‌عنوان سرمایه‌گذار در...