کد خبر:1356129
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

چرا پولی برای بانک‌ها باقی نمانده است؟

پولی برای بانک‌ها باقی نمانده

به گفته یک عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، بانک‌ها پولی برای ارائه تسهیلات به تولید ندارند و این به افزایش قابل توجه هزینه بانک‌ها درحوزه‌های مختلف برمی‌گردد.

چرا پولی برای بانک‌ها باقی نمانده است؟

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا «عباس آرگون» عضو اتاق بازرگانی تهران، اظهار کرد: «تامین مالی یکی از اصلی‌ترین مولفه‌هایی است که برای بنگاه‌های اقتصادی اهمیت بسیار زیادی دارد و چه در فرایند تولید و چه در تامین هزینه‌های جاری، تامین مالی بسیار مهم است. در ایران نیز با توجه به تورم بالا این موضوع اهمیت دو چندان دارد.»

وی با اشاره به افزایش دائم هزینه‌های تولید در اقتصاد ایران، بیان کرد: «وقتی ما از تورم ۴۰ درصد صحبت می‌کنیم، یعنی یک بنگاه اقتصادی برای اینکه بتواند عملکرد سال گذشته خود را تکرار کند نیاز به این دارد که ۴۰ درصد بیشتر هزینه کند. این هزینه باید از محل تامین مالی جبران شود و این در حالی است که در ایران این فرایند بسیار دشوار شده است.»

عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در حالت عادی تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی از دو مسیر انجام می‌شود، توضیح داد: «روش نخست که بیشتر برای بنگاه‌های بزرگ کارایی دارد، تامین مالی از طریق بازار سرمایه است. متاسفانه در ایران بسیاری از شرکت‌ها امکان حضور در بورس را ندارند و با توجه به محدودیت‌های بازار سرمایه این کار بسیار دشوار است. از این رو بخش مهمی از بار و فشار تامین مالی به شبکه بانکی محول می‌شود.»

آرگون ادامه داد: «در حالی تنها چشم امید بنگاه‌های اقتصادی به بانک‌هاست که شبکه بانکی کشور تحت تاثیر فشارهای داخلی و بیرونی با مشکلات جدی مواجه است و عملا می‌توان این را گفت که پولی برای بانک‌ها نمی‌ماند که بخواهند در اختیار تولیدکننده و بنگاه‌های اقتصادی قرار بدهند.»

بیشتر بخوانید: تخلف بعضی بانک‌ها در وام بدون ضامن ادامه دارد

۳ حوزه که بیشترین سهم پول بانک‌ها را به خود اختصاص می‌دهد

وی با اشاره به سه حوزه‌ای که بیشترین سهم پول بانک‌ها را به خود اختصاص می‌دهند، تشریح کرد:

  • یکی از اصلی‌ترین این حوزه‌ها بحث تسهیلات تکلیفی بانک‌هاست. بانک‌ها در هر سال مجبور می‌شوند با توجه به تعهدی که دولت از آنها خواسته، بخش مهمی از منابع خود را به این حوزه اختصاص بدهند و از این محل فشار زیادی به آنها وارد می‌شود. این امر تا جایی پیش رفته که رییس کل بانک مرکزی نیز به آن اشاره کرد و مقام معظم رهبری نیز به نمایندگان مجلس تذکر داده‌اند که در این حوزه مراقبت‌های کافی را داشته باشند.
  • دومین حوزه‌ای که منابع بانک‌ها را به خود اختصاص می‌دهد، تحت تاثیر کسری بودجه دولت رخ می‌دهد. با توجه به اینکه دولت برای جبران هزینه‌های خود مجبور می‌شود که اوراق چاپ کند، این اوراق باید از طرف بانک‌ها خریداری شوند و همین موضوع باعث می‌شود بخش دیگری از منابع بانک‌ها نیز هزینه شود.
  • آرگون درباره سومین بخش مصرف کننده منابع بانک‌ها نیز گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته، بانک‌ها وارد بنگاه داری شده‌اند و وقتی منابعی برایشان می‌ماند نیز ترجیح می‌دهند که این پول را به بنگاه‌های زیرمجموعه خود اختصاص بدهند و از این رو دسترسی به این منابع نیز برای بنگاه‌های اقتصادی بسیار دشوار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: «باید توجه داشت که بنگاه‌های اقتصادی بخش مهمی از بار رشد را به دوش می‌کشند و با توجه به مشکلات و محدودیت‌ها، تامین مالی برایشان اهمیت فراوانی دارد. با توجه به مدیریتی که تاکنون انجام شده، عملا پولی در نظام بانکی نمانده که بخواهد به تولید اختصاص پیدا کند و از این رو این امید وجود دارد که در مجلس و در جریان بررسی بودجه، شرایط به طور دقیق رصد شود و با کاهش بار تکلیفی بانک‌ها، منابعی آزاد شود که بتوان از طریق آنها بخشی از دغدغه‌های نظام تولید را پوشش داد.»

پیش از این دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی نیز گفته بود بانک‌ها پولی برای پرداخت وام ازدواج ۱۲۰ میلیونی ندارند

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
تبلیغ ویدیویی جدید PS5 به مناسبت دسترسی راحت‌تر به این کنسول فوق‌العاده

سونی و پلی استیشن یک ویدیوی تبلیغاتی جدید از کنسول نسل نهمی PS5 منتشر کردند که...

نصر تهران از وزیر ارتباطات خواست فهرست فعالین IT خواستار اینترنت طبقاتی را اعلام کند

نصر تهران به‌هم‌خوردن بی‌طرفی شبکه و وجود سطوح دسترسی مختلف کسب‌و‌کارها...

چت‌بات هوش مصنوعی در موتور جستجو راه‌اندازی شد

غول جست‌وجوی چینی بایدو سرگرم برنامه ریزی برای عرضه سرویس چت‌بات هوش مصنوعی...

نسخه 8.93 اسکایپ با ویژگی شخصی‌سازی منتشر شد

این آپدیت برای تمام پلتفرم‌ها ویژگی‌های جدیدی را به همراه دارد که از جمله...

یک باگ جدید در سیستم احراز هویت فیسبوک کشف شد

یک باگ جدید در سیستم احراز هویت دو مرحله ای فیس بوک توسط یک محقق نپالی کشف شد...

کانسپت پورشه ویژن 357 معرفی شد

پورشه به مناسبت 75‌سالگی مدل کلاسیک 356، از یک کانسپت خاص رونمایی کرده است.

مدیر تیک‌تاک به کنگره آمریکا فراخوانده شد

با ادامه تفحص قانون گذاران آمریکایی، مدیرعامل اپلیکیشن چینی تیک‌تاک، در...

پوست مصنوعی درمانی برای سرطان پوست

گروه تحقیقاتی از دانشگاه دانشگاه «کپنهاگ» دانمارک در مطالعه اخیرشان اظهار...

افزایش دوپامین در مغز علائم افسردگی را بهبود می بخشد

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه «اموری»(Emory) در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده نشان...

شرط عجیب گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی

درصورتی پروانه ترخیص خودرو  صادر می‌شود که سود بورس کالا به حساب گمرک واریز...