کد خبر:1338486
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

با کاهش ارزش لیر، تکلیف تجارت ایران با ترکیه چه می‌شود؟

کاهش ارزش لیر

دبیر اتاق بازرگانی تبریز معتقد است اگر روند کاهش ارزش لیر طولانی و ادامه‌دار باشد، این موضوع در تجارت با ترکیه به نفع سرمایه‌گذاران ایرانی خواهد بود، چراکه قیمت تمام‌شده پایین می‌آید.

به گزارش ایلنا لیر ترک در یک سال اخیر بیش از 40 درصد ارزش خود را از دست داده است که به نوعی در تاریخ چند دهه اخیر ترکیه بی‌سابقه است. از همین رو شاهد اعتراضات شهروندان در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول و آنکارا از روز گذشته بوده‌ایم، چون این موضوع موجب کاهش اعتماد آحاد جامعه به سیاست‌گذار می‌شود.

کاهش ارزش لیر از کجا شروع شد؟

در ریشه‌یابی این موضوع می‌توان دلایل مختلفی را مطرح کرد، اما تحریم‌های خارجی به ویژه از سوی آمریکا در موضوع خرید سامانه موشکی اس 400 روسیه و به ویژه دخالت رئیس‌جمهور ترکیه در سیاست‌های پولی بانک مرکزی از وزن بالایی برخوردار است.

اردوغان در ماه‌های اخیر در چندین سخنرانی خود را به عنوان مخالف نرخ بهره بالا معرفی کرده است. استدلال او و موافقانش بر این اصل استوار است که با کاهش نرخ بهره می‌توان سرمایه‌گذاری و در نتیجه تولید و صادرات این کشور را افزایش داد. اما در نقطه مقابل مخالفان باور دارند که کاهش نرخ بهره در شرایط کنونی که کشور با تورم تقریبا 20 درصدی دست‌وپنجه نرم می‌کند، می‌تواند تورم را در ماه‌های آینده تشدید کند؛ به طوری که بر اساس پیش‌بینی بانک سوسیت ژنرال، در صورت این اتفاق نرخ تورم در ترکیه به شدت افزایش خواهد یافت و حتی تبدیل به ابرتورم می‌شود. از همین رو این موضوعات موجب نارضایتی شهروندان از سیاست‌های اقتصادی دولت شده است.

کاهش ارزش لیر ترکیه چه معنایی دارد؟

بر اساس تئوری‌های اقتصادی، کاهش ارزش پولی ملی به معنای رشد صادرات و کاهش واردات است. این موضوع برای ترکیه که به عنوان کشور صادرات‌محور تعریف می‌شود، می‌تواند تا حدودی نتایج مثبتی داشته باشد؛ به ویژه آن که این کشور صادرات سالانه 500 میلیون دلاری را هدف‌گذاری کرده است.

همچنین این موضوع می‌تواند برای گردشگران و سرمایه‌گذاران خارجی جذاب باشد؛ برای نمونه ایرانی‌ها و عراقی‌ها که همیشه در صدر خرید مسکن ترکیه قرار دارند، همزمان با کاهش نرخ لیر تقاضای خود را برای مسکن افزایش دادند. بر اساس آمار اعلام شده در ماه اکتبر 2021 ایرانی‌ها 1265 خانه در ترکیه خریداری کردند که پس از آن عراقی‌ها، روس‌ها، آلمانی‌ها و قزاق‌ها قرار دارند.

همچنین آنکارا همیشه روی درآمدهای ارزی حاصل از بخش گردشگری حساب ویژه‌ای باز کرده است. به گفته برخی از مقامات، درآمدهای ارزی این کشور در ماه‌های اخیر از اسپانیا پیشی گرفته است. بنابراین تأثیر لیر را می‌توان از 2 بعد مثبت و منفی بررسی کرد. البته تاثیرات مثبت آن منوط بر عدم کاهش بیشتر آن است، چون در این صورت کشور با بحران ارزی روبه‌رو می‌شود.

ایرانی‌ها از افت لیر سود خواهند برد

رضا کامی، دبیر اتاق بازرگانی تبریز در گفت‌وگو با ایلنا درباره افت ارزش لیر و تصمیمات سرمایه‌گذاران خارجی به ویژه ایرانی‌ها در ترکیه با توجه به نوسانات ارزی در این کشور اظهار داشت: «سرمایه‌گذاری یک مقوله و تصمیم برای بلند‌مدت است و در کوتاه‌مدت نمی‌توان برای آن برنامه‌ریزی داشت؛ اما اگر روند کاهش ارزش لیر طولانی و ادامه‌دار باشد، این موضوع در تجارت با ترکیه به نفع سرمایه‌گذاران ایرانی خواهد بود، چراکه قیمت تمام‌شده پایین می‌آید.»

وی ادامه داد: «تغییرات در سرمایه‌گذاری این کشور به طور مستقیم به این موضوع بستگی دارد که کاهش ارزش لیر در قیمت انواع کالا و خدمات چه اثری داشته باشد. اگر کاهش ارزش لیر روی قیمت‌ها اثر فوری و افزایشی داشته باشد، شاید بر تصمیم‌های سرمایه‌گذاران اثر‌گذار باشد. اما به هر حال کاهش ارزش لیر به نفع خارجی‌ها و به ویژه ایرانی‌‌ها خواهد بود؛ البته به شرط اینکه قیمت کالا و محصولات به همان اندازه افزایش پیدا نکند.»

این کارشناس مسائل ترکیه افزود: «وقتی قیمت لیر در حال کاهش است و  قیمت‌ها ثابت می‌ماند، این جریان به نفع سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانی خواهد بود. به طور مثال شاهد این خواهیم بود که  حجم خرید مسکن در این کشور افزایش پیدا می‌کند. اگر تجارت ایران و ترکیه بر اساس لیر باشد، باز هم حجم تجارت 2 کشور افزایش پیدا خواهد کرد؛ به دلیل اینکه قیمت تمام شده برای خریدار ایرانی کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه معاملات بیشتر خواهد شد.»

وی با بیان اینکه کاهش ارزش لیر مرتبط با بحث‌های اقتصاد کلان این کشور است، تأکید کرد: «مباحث و جریان سیاسی داخل ترکیه و اتفاقاتی در زمینه سیاسی هم در کاهش ارز لیر اثرگذار بوده است، اما نکته مهم این است که تکالیف دستوری و قیمت دستوری در اقتصاد کشور ترکیه که مبتنی بر قواعد اقتصاد آزاد است نه‌تنها اثر مثبت نداشت، بلکه باعث شدت افت ارزش لیر شد. چنان که دیدیم در ماه‌های اخیر هرچند مدیران بانک مرکزی و مدیران اقتصادی تغییر کرده‌اند، اما بهبودی حاصل نشد و افت قیمت لیر بیشتر شد.»

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
بازی های موبایل برای مادران
معرفی بهترین بازی های موبایل برای مادران

استودیوها بازی‌های گوناگونی را توسعه می‌دهند که مناسب همه افراد است. برخی بازی...

تفاوت بین هودی و دورس دقیقا چیست؟ بررسی دو استایل متفاوت و شبیه!

فصل سرما شده و نوجوانان و جوانان لباس‌های گرم خود را از چمدان‌ها درآورده‌اند....

موارد ممنوعه در ورود به ترکیه
موارد ممنوعه در ورود به ترکیه کدامند؟

کشور ترکیه از نظر شرایط گردشگری برای ایرانی‌ها مقصد جذاب و محبوبی است. این کشور...

لیست 6 سریال کره ای محبوب در سال 2021
لیست 6 سریال کره ای محبوب در سال 2021 (معمایی، عاشقانه، کمدی و …)

پخش اخیر سریال Squid Game علاقه ایرانیان به سریال‌های کره ای را بیشتر از قبل کرده است....

افزایش حقوق 1401
حقوق کارمندان و بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1400 چقدر می شود؟ افزایش حقوق 1401 کارگران و کارمندان چقدر خواهد بود؟

در روزهایی که بودجه سال آینده کشور در حال بررسی و تصویب است، اخبار از افزایش حقوق...

رانندگان اتوبوس کارت واکسن مسافران
رانندگان اتوبوس کارت واکسن مسافران را چک کنند | تدابیر کنترل کرونا امیکرون

مدیرکل دفتر مسافری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از ممانعت سفر افراد واکسن...

گواهینامه رانندگی بین المللی در شهرک آزمایش
دفتر صدور گواهینامه رانندگی بین المللی در شهرک آزمایش راه‌اندازی شد

مدیر صدور اسناد و مدارک بین‌المللی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی از راه‌اندازی...

دز یادآور واکسن کووپارس بهتر است یا سینوفارم
برای دز یادآور واکسن کووپارس بهتر است یا سینوفارم؟

ایمنی زایی دوز یادآور واکسن کووپارس رازی و مقایسه آن با دوز بوستر واکسن سینوفارم...

جدیدترین فهرست شهرهای آلوده جهان | تهران چهارم شد

تهران امروز با شاخص کیفیت هوای ۱۵۷ در رتبه چهارم فهرست شهرهای آلوده جهان قرار گرفت.

احتمال ثابت ماندن قیمت خودرو
احتمال ثابت ماندن قیمت خودرو | ستاد تنظیم بازار هنوز به توافق نرسیده است

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کارشناسان ستاد تنظیم بازار درباره...