کد خبر:1330387
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

کاهش رشد نقدینگی در سال جاری | تورم کاهش می‌یابد؟

کاهش رشد نقدینگی در سال جاری

گزارش مرکز آمار ایران خبر از کاهش رشد نقدینگی در سال جاری می‌دهد؛ اما آیا این خبر می‌تواند نوید کاهش تورم در آینده باشد؟

کاهش میزان رشد نقدینگی در بهار 1400

داده‌های اقتصادی آخرین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که رشد نقدینگی در پایان بهار سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش داشته و افزایش سپرده‌های غیردیداری در مقابل رشد منفی اسکناس و مسکوک در دست اشخاص می‌تواند نوید کاهش تورم در آینده را بدهد.

به گزارش ایرنا، طبق گزارش مرکز آمار ایران حجم نقدینگی در پایان خردادماه ۱۴۰۰ به بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با پایان سال گذشته (اسفند ۹۹) معادل ۶.۶ درصد رشد داشته است. میزان رشد نقدینگی در خرداد ۹۹ برابر با ۷.۵ درصد بود. در مقایسه با رشد متغیر مذکور در دوره مشابه سال قبل (۷.۵ درصد) به میزان ۰.۹ واحد درصد کاهش یافته است.  

به علاوه، تغییرات اجزای مختلف نقدینگی نشان می‌دهد که میزان رشد اسکناس و مسکوک در دست اشخاص منفی و معادل ۲.۷- بوده است. این عدد در بهار ۱۳۹۹ منهای ۵.۵ درصد بوده که نشان می‌دهد کاهش حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص، هرچند کمتر از سال گذشته همچنان ادامه دارد.

رشد سپرده‌های دیداری نیز در مقایسه با بهار سال گذشته بسیار کاهش پیدا کرده است. در بهار ۱۳۹۹ میزان رشد این نوع سپرده‌ها ۲۱.۳ درصد بوده که این مقدار در بهار سال جاری به ۶ درصد کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید: ۱۱ میلیون تومانی شدن خط فقر در ایران

طبق تعریف بانک مرکزی، سپرده‌های دیداری شامل سپرده‌هایی مانند چک می‌شود که بانک متعهد است به محض رویت از طرف دارنده آن، وجه سپرده را به میزانی که در چک قید شده است بپردازد.

کاهش رشد نقدینگی در سال جاری از راه رشد شبه‌پول‌ها

در جدول زیر در ستون آخر از سمت چپ، میزان رشد سپرده‌های غیردیداری یا شبه‌پول هم آمده است. شبه‌پول به انواعی از سپرده‌های مدت‌دار گفته می‌شود. اوراق قرضه، سپرده‌های بلندمدت، اسناد خزانه و مواردی از این دست به عنوان شبه‌پول شناخته می‌شوند. اعداد موجود نشان می‌دهد که این بخش از نقدینگی ۷ درصد رشد کرده است. این مقدار رشد نسبت به بهار ۱۳۹۹ حدود ۱.۶ درصد بیشتر بوده است.

کاهش رشد نقدینگی در سال جاری

نکته‌ای که در این اعداد و ارقام وجود دارد و می‌تواند جای امیدواری باشد، این است که رکاهش رشد نقدینگی در سال جاری می‌تواند به یک روند ادامه دار تبدیل شود؛ به طوری که با سیاست‌های درست اقتصادی، رشد حجم نقدینگی به سمت انطباق با رشد اقتصادی حرکت کند.

با توجه به اینکه رشد اقتصادی روندی افزایشی را شروع کرده است، کاهش حجم نقدینگی و افزایش رشد اقتصادی می‌تواند منجر به نزدیکی و انطباق این دو در آینده شود. البته انطباق کامل امری آسان نیست و نیازمند در پیش گرفتن سیاست‌های درست اقتصادی در طولانی‌ مدت است. با این حال به میزانی که این دو به هم نزدیک شوند، هم تورم کاهش پیدا می‌کند و هم ارزش پول ملی تقویت خواهد شد.

کاهش رشد نقدینگی در سال جاری

مزیت اقتصادی تداوم رشد منفی اسکناس و مسکوک در دست اشخاص

نکته قابل توجه دیگر اینکه تداوم رشد منفی اسکناس و مسکوک در دست اشخاص و افزایش رشد سپرده‌های غیردیداری یا شبه‌پول می‌تواند به عنوان یک مزیت اقتصادی در نظر گرفته شده و کاهش تورم را در پی داشته باشد. یکی از معانی این اعداد این است که دولت برای جبران کسری بودجه، به جای چاپ پول به انتشار اوراق روی آورده است. در واقع پول کمتری چاپ شده، اما اوراق بیشتری منتشر شده است. وقتی حجم شبه‌پول بالا برود و بخش قابل توجهی از نقدینگی را به خود اختصاص دهد، از اسکناس و مسکوک کاسته شده و دولت می‌تواند جلوی رشد تورم را بگیرد.

بیشتر بخوانید: ایران در لیست ۱۰ کشور بالاترین سرعت رشد تورم در جهان

برای نمونه وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با کمترین تبعات تورمی، در سال ۱۴۰۰ نسبت به انتشار اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری 17 هفته عرضه اوراق بدهی و یک مرحله پذیره‌نویسی اوراق اقدام کرده که از این طریق در مجموع ۱۱۳ هزار و ۳۵۹ میلیارد تومان شامل ۳۲ هزار و ۳۵۹ میلیارد تومان به صورت عرضه نقدی و ۸۱ هزار میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه اسلامی تأمین مالی انجام شده است.

انتشار این اوراق یکی از راه‌های جبران کسری بودجه بدون چاپ پول است.  

بدین ترتیب اگر روند کنونی ادامه پیدا کند، به تدریج از حجم نقدینگی (پول) در بازار کاسته و تورم نیز کاهش پیدا می‌کند. با این توضیح که در صورت به نتیجه رسیدن تلاش‌های دولت در دو مسیر متفاوت رفع تحریم و کنترل و مهار کرونا از یک طرف و تداوم رشد اقتصادی و رسیدن به نقطه مطلوب، می‌تواند روند کاهشی رشد نقدینگی نسبت به دوره مشابه سال گذشته را ادامه‌دار کند.

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  مشخصات فنی و قیمت آریسان 2
  بررسی مشخصات فنی و قیمت آریسان 2

  شرکت ایران‌خودرو به تازگی از مدل جدید وانت آریسان رونمایی کرده و عرضه آن را در...

  کارت اعتباری یارانه
  چه کسانی کارت اعتباری یارانه می‌گیرند؟

  اختصاص کارت اعتباری یارانه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، یکی از گزینه های در حال بررسی...

  سریال های شبیه به اسکویید گیم
  معرفی بهترین سریال های شبیه به اسکویید گیم

  سریال های شبیه به اسکویید گیم شما را به همان حال و هوای دلهره‌آور و عجیبی می‌برد...

  کشف مفید با خطا در تزریق واکسن آسترازنکا
  یک کشف مفید با خطا در تزریق واکسن آسترازنکا

  اشتباهی که در میزان دوز تزریقی واکسن آسترازنکا ایجاد شده بود به کشف غیر منتظره و...

  بازدید سرزده رئیسی از وزارت نفت
  بازدید سرزده رئیسی از وزارت نفت برای بررسی اختلال پمپ بنزین‌ها

  امروز چهارشنبه سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور دولت سیزدهم پس از پایان جلسه هئیت...

  دانلود قسمت سوم سریال حرفه ای
  دانلود قسمت سوم سریال حرفه ای

  بازیگری سیروان و زانیار خسروی طرفداران این دو خواننده را مجاب به دانلود قسمت سوم...

  مقاله علمی واکسن برکت در نشریه معتبر جهانی
  مقاله علمی واکسن برکت در نشریه معتبر جهانی منتشر شد

  انتشار مقاله پیش‌بالینی و دانش فنی واکسن کووایران برکت در در مجله مدیکال...

  وزیر نفت: قول می‌دهم سهمیه سوخت کارتتان محفوظ بماند
  وزیر نفت: قول می‌دهم سهمیه سوخت کارتتان محفوظ بماند

  وزیر نفت ضمن تشکر از مردم برای صبر و حوصله بعد از قطع شدن سامانه سوخت و تعطیلی پمپ...

  ثبت نام وام دانشجویی ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱
  آغاز ثبت نام وام دانشجویی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱

  امکان ثبت نام انواع وام های دانشجویی نیمسال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ از طریق پورتال صندوق...

  پیش شماره «0900»
  اضافه شدن پیش شماره «0900» به پیش شماره های تلفن همراه کشور

  از روز ۴ آبان ایرانسل پیش شماره 0900 را فعال و به جمع پیش‌شماره‌های تلفن‌همراه کشور...